Het Nieuwe Jaar filgeing vergadering Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD Zondag 13 Januari 1919. om 9 u. Zaaihaver Allerhande Zaden Hopstaken. Arbeid adelt BLOEMEN Over de slechte boeken en schriften. Aan de plaatselijke bonden Aankoopen van Vetten voor de Lente. Zondag 4 Januari 1920. Prijs 6 centiemen. 2a Jaargang No 53 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De Koornbloem is haar tweede jaar ingetreden. Bij de overgang van het oude en de in trede in het nieuwe jaar wenscht ze aan al hare lezers en lezeressen een goed en gelukkig nieuwjaar een jaar dat hen zege en voor- spoed aanbrengt en hen behoudt vc k slechte en droeve gebeurte nissen. Het weze haar toegelaten aan de geachte lezers en lezeressen te herinneren hoe ze het licht zag, midden de woelige tijd die men oorlog noemthoe eenige wakkere landbguwers, verbitterd door las- tertocht van meest alle bestaande gazetten, de Koornbloem schiepen om hen te verdedigen tegen de eerroovende aanvallen en om hun goed recht tegenover eenieder te doen eerbiedigen. De Koornbloem werd even eens de wereld ingezonden om de landbouwers op te heffen uit den lamlendigen slaap die hen altijd maar deed bukken en zwij gen 0 n hen te doen inzien dat ook voor hen een recht en een menschelijjc leven bestaat De Koornbloem heeft die taak op de heerlijkste wijze vol bracht. Zij was ten allen tijde de verdedigster van de landbouwers, en het streven tot zedelijke ver heffing en veredeling heeftzenooit uit het oog verloren. Zij was "steeds op de bres om het goede en het heerlijke te prij zen en het slechte het onrecht vaardige te bekampen Zij vervulde hare taak van be- schaafster en ontvoogster en leid de hare lezers tot het schoone tot het goede De Koornbloem heelt ook in de maat harer krachten de ont wikkeling van den landbouwers stiel bevorderd. Zij heeft veel ge leerd aan hen die leeren wilden en zoovelen aangezet om te willen leeren I Zij heeft getracht hare lezers en lezeressen eene vermakelijke en schoone lectuur tegeven door hare vertellingen en mengelwerken. De Koornbloem mag fier den afgelegden weg bekijken zij heeft hare taak met waardigheid en zorg vervuld.' Stilaan zal ze nog beter, leer zamer en aangenamer worden, bijzonderlijk zoo men haar steunt met eene toenemende vermeerde ring van lezers. lg Het is eene plicht voor elk lid van onzen bond zich te abonneeren op het blad van de landbouwers, waar ze alles zullen vinden wat hen nuttig en noodzakelijk is. Met nieuwen moed trekt de KOORNBLOEM haar tweede jaar in, rekenende op de standvastigheid van al hare geëerde lezers en lezeressen. Bloemen zijn de lievelingen Met hun weergaloore kleur, Als de botten openspringen Vol van aangenamen geur. Zij zijn onze hofsieraden, Hoe doen zij het harte goed Ook langs dreven en langs paden, Pralen ze in den zonnegloed. Wonder zijn ze uitgelezen, Met een glimlach, rein en puur, Dat geprent ligt op het wezen Van de bloemen der natuur Menschenkind voor uw behagen In de weide en het veld, Staan zij in'de lentedagen Overheerlijk uitgesteld. Laat de bloemen 't beeld versieren Van de Moeder van Gods Zoon, Als wij eens de Meimaand vieren Kransen wij ze voor haar troon Bloemen zijn ten allen tijde Liefde, vrede, zaligheid Laat ons streven zijde aan zijde. Voor dier beelden werklijkheid. Jos. SCHOCKAERT. Alle jaren wordt er in de kerken een herderlijken brief aigelezen om de geloovigen te waarschuwen tegen het lezen van slechte schriften. Ik heb hem zoo dikwijls gehoord van in mijn kinderjaren zoo dat ik hem wel van buiten ken. Het is nu evenwel mijne bedoeling niet hem hier voor de lezers van de u Koornbloem neer te schrijven, ik wil ze enkel deze woor den toeroepen Landbouwers eet niet meer van de kwade vruchten der drukpers Ik wil zeggen steunt ze niet meer, koopt ze niet meer, weigert ze in uw huizen die bladen die een eeuwi gen haat tegen de landbouwers schij nen gezworen te hebben Die bla den die nog gedurig de landbouwers lasteren, en schreeuwen van woeke raars wanneer de landbouwers bij voorbeeld de boter 14 fr. de kilo ver- koopen, maar die doodzwijgen dat die landbouwers de koeien die uit den vreemden ingevoerd worden 25oo tot 3ooo fr. moeten betalen. Die er niets weten op te zeggen dat slecht gruis 35 fr. en lijnmeel g5 fr. de 100 k. kost en de schuld van die duurte alleen op de landbouwers wijten, alhoewel zij wel weten dat de voortbrengst nog niet half genoeg is tegen vroeger. Al hoewel dat zij ook weten dat de schuld daarvan veeleer te wijten is aan onze Belgische besturen en Comiteiten die gedurende den oorlog deltig mede geholpen hebben om onzen veestapel uit te moorden Die bladen die woekeraars schreeu wen wanneer de aardappels 18 Ir. verkocht worden maar die er niets tegen hadden als de landbouwers om die aardappels mede te winnen nitraat moesten koopen aan 85 fr. de ioo kg. en ammoniak aan ioo fr. en nog meer; en die er ook nooit een woord over geschreven hebben dat de landbou wers verleden jaar hunne aardappels leverden voorde Comileiten aan ig f. de ioo k. en er een jaar nadien io fr. en nog minder voor betaald zijn. Zij die het de landbouwers tot schande rekenen geld te bezitten maar er weer vergeten bij te voegen dat in plaats daarvan hunne stallen leeggeplunderd hunne landen uitgeput zijn. Die na j den wapenstilstand schreven van her- opbeunng van de landbouw en die mets liever wenschten dan dat land bouwers zich weer zouden afbeulen voor niemendaleven als voor den oor log, terwijl alle werklieden en beamb ten hooge loonen verdienen En die dagbladen worden bij dui zenden door landbouwers gelezen en gesteund want, weet wel dat gij ze steunt die dagbladen door ze te koo pen, dat gij zoo doende uwe ergste vijanden steunt. Nogmaals roep ik u toe Landbouwers eet niet meer van de kwade vruchten der drukpers. In het vuur er mee! Ten strijde tegen de dagbladen Boerenhaters, weigert ze voortaan nog te koopen. Zijt gij geabonneert vernieuwt nu met nieuw jaar uw Abonnement niet meer Toont verachting voor degene die u verachten, er zijn nog wel goede dag bladen die ook voor de landbouwers recht en vrijheid willen deze alleen mogen nog toegang vinden in onze huizen. F. D. H. Aangezien Je moeielijke tijden en de steeds stijgende prijs dgr vetten berichten wij de plaatselijke bonden onmidddijk eene vergadering te be ieggen om hunne inschrijvingen te doen. Wij hebben gekocht in onmiddelijke beschikking 5o.ooo kil Sodamtraat i5,5 a ió% 5o.ooo n Superphosphaat i3 a i4"/o 3o.ooo IJzerslakken 17 a ig°/0 De prijzen en voorwaarden zult U vinden in ons nummer van heden. Het Bestuur' De prijzen van alle krachtvetten stijgen standvastig. Velen zijn bijna niet te vinden of worden enkel voor den uitvoer verkocht. Wij zijn genoodzaakt geweest, ingezien de stijgende prijzen een deel vet te koopen en zullen dit aan de volgende prijzen kunnen afleveren. Al deze waren zullen in de veertien da gen in magazijn zijn. Al de plaatselijke bonden kunnen aanstonds inschrijven. De eerste in schrijvers zullen natuurlijk bediend worden. Wij kunnen afleveren Superphosphaat 13/14 pbos- phoorzuur, zonder zakken aan 25 fr. in magazijn Aalst genomen. Plaatselijke bonden kunnen het op hunne statie bekomen, maar alleen in goede zakken, waarvoor 3 irank per 100 kilos meer. Dus franco op uwe statie in zakken aan 28 frank met 10.000 kilos en 28,5o fr. met 5ooo k. Scories of IJzerslakken, 18 19 0 0 phosphoorzuur in zakken aan 32 fr. <n magazijn Aalst genomen. Met 10.000 kilos op uwe statie ook 32 fr., met 5ooo kilos 32,5o fr. Sodanitraat i5V,/i6 stikstof, met zakken, in magazijn Aalst aan g4,5o fr., met minstens 100 kilos, met minder hoeveelheid g5 frank. Met 10.000 kilos op uwe statie g4^5o fr., met 5ooo kilos g5 frank Kaïniet is nog niet gekocht, men kan zich evenwel' zonder wachten laten inschrijven. Landkalk. Men mag inschrij ven voor landkalk, beste Magnesia- kalk aan de volgende prijzen: per wa gon van 10,000 kilos franco op uwe statie 5i5 frank, voor 5ooo kilos fran co 55o irank. De kosten van verdee ling ten laste der aanvragers. Geld te storten bij de commande/ L yanamide is ook aan de markt en kan ontrent geleverd worden in zak ken aan 83 frank iranco. Deze mest stof bevat 18 a ig stikstof. Zij heeft maar eene fout en dat is van zeer te stuiven bij het uitstrooien. Zij is bij zonder goed voor aardappels en beeten. EEN RAAD. Een raad die we aan onze leden ge ven is van zich zonder wacl ten te voorzien van alle vetten. Allen worden met den dag duurder en moeiehjker om vinden en de verzendingen met den ïjzerenweg zijn zeer traag. Die wil bediend zijn zende zijne inschrij ving in den plaatselijken bond of ia het magazijn te Aalst. Het is nu het oogenblik om aan re delijke prijzen zaaihaver te koopea van Groningen (Holland) van Noor wegen en Schotland. De prijzen ver schillen van 125 tot 145 frank volgens soort, uitlezing en herkomst. Wacht niet uwe inschrijvingen te zenden met aanduiding van soort en streek van afkomst. Men kan zich laten inschrijven voor allerlei zaad Klaver, Beet, en ande re zaden. Het bestuur zal uitzien naar leveraars en prijzen. De Bond zal een aankoop van hop staken doen. De prijs kan nog niet vastgesteld worden, maar zal redelijk zijn. Wie er begeere schrijve in. B. VAN DEN AKKER 21e (vervolg). Wordt uit het gaswater geen ammo niak meer vrij. dan voert men het Daar een ketel, waarin het in vermenging met kalkmelk wordt verhit, v tengevolge waarvan ook de vaste ammoniakverbin- dingen worden ontleed. Ook de dan vrijkomende ammoniak gaat naar het De Koornbloem De Algemeene Vergadering voor de Aandeelhouders der Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven zal worden gehouden ten Lokale Aalst op DAGORDE 1Goedkeuring van de balans van winsten en verliezen. 2. Uitbetaling der winsten. 3. Uitdeeling der titels tegen het bewijs van betaling. leder lid moet voorzien zijn van zijn kwittance om op de vergadering toe gelaten te worden. De Voorzitter, B, Schockaert. DOOR

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1