Een scfieon Deofn. Een raadsel opgelost. De gezonde inricming oei Stallen. LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Zondag 25 Januari ig20 Prijs 6 centiemen. 2 Jaargang No 56 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Volgens de socialistische leerstel sels zijn alle eigenaars dieven, zijn alle handelaars bedriegers en moet dus alle eigendom en handel in han den komen van den staat. Minister Wauters heeft er heden reeds lang mee begonnen en heeft de wereld verbaasd door zijne domme toeren in zake handeldrijven. Volgens het schijnt liggen zijne magazijnen opgepropt met allerlei koopwaar die geen enkel handelaar wil koopen om reden van de te hooge prijzen of van te slechte hoedanigheid der waar. Een Antwerpsch blad wist te ver tellen dat de agenten van den staat er welhaast gingen mee leuren gaan, en wij ons niet moesten verwonderen den eene of anderen dag Minister Wau ters en Jaspar met een kraam de markten te zien afdwijlen Bij al die dommigheden die natuur lijk het loon van onzen heer minister niet verminderen maar alleen door de lastenbetalers zullen goed gemaakt worden, voegt de nobele heer minis ter een feit die alle gedacht te boven gaat Sinds een veertiental dagen werd er aan demolens verbod gedaan geene zemelen meer af te leveren. Alhoewel er vele personen reeds verscheidene weken en soms twee maand hun geld hadden gestort konnen ze tocii aan geen laissez-suivre geraken noch zemelen bekomen. Onzen bond betaalde zoowat 35ooo kilos van oveY weken, waarvan er reeds 3o.ooo kilos gereed staan in onze zakken en alleenlijk wachten op een schrijven van de beroemde Coö peratief der Belgische Molenaars (Bureel der Zemelen). Het scheen, en het werd ons vast gezegd op het bureel zelf der ge noemde Coöperatief, dat na 18 Januari alle onze zemelen zouden afgeleverd worden. We wachten dus met hon derden boeren de blijde dag af. En waarlijk, op 19 Januari ontvang ik een schrijven van de Coopnratief, waar ik tot mijne verbazing las dat er nog moest i5oo frank bijgestort worden voor iedere 10.000 kilos zemelen er bijvoegende een Minis- terieelen omzendbrief. Zoodus, nadat ze ons geld hadden aanvaard, en dus den koop gesloten hadden, zelfs na de laissez-suivre te hebben afgeleverd mogen de zemelen niet volgen in de molens dan na de betaalde opleg Moest dat één han delaar doen, moest er één beproeven om zoo op bedriegelijke wijze ons geld uit de zak te kloppen, hij kwam dadelijk voor 't gerecht. En wat gaan we nu doen met den Minister-handelaar in zepielen, die eerst de koop sloot en ons, nadat de koopwaar weken moest afgeleverd zijn ons een klein verschil wil doen betalen van i5 frank per 100 kilos Krijgen we hem vóór 't gerecht om ons gekocht goed te doen afgeven of wat gaan we daarmee doen Op de beurs van Brussel werd het feit heltig besproken. Vele handelaars zwoeren de i5oo frank niet te storten en onmiddellijk hun geld terug te eischen. Wat gaan wij doen Gaan wij bijstorten of laten we onzen heer Minister in zijn zemelen versmachten? Ik vraag het gedacht van alle boeren en bijzonder van het Bestuur van onzen bond. Er dient onderzocht te worden of er aan het voederen van zemelen van 5o frank de 100 kilos nog winsten zijn. Waarschijnlijk gaat ook deze plot selinge opslag de prijzen van haver, maï^ en andere voederartikels nog doeh stijgen, evenals de prijzen van tarwe en rogge. Ziedaar toch een schoon begin van ons toekomend socialistisch bestuur. Alles in handen van den Staat, in handen van menschen zonder eerlijk heid, verstand, noch kennis van za ken. Handelaars zijn dieven, maar wat woord zal men gebruiken aan men schen die iets verkoopen en bij de aflevering nog de helft der koopsom er bij eischen Van zulken eerlijken handel wenschen we nog vele jaren verlost te blijven Verbeeldt U eene huismoeder die bij ons toekomend staatshandelskan- toor 's Zaterdaags op voorhand haar brood betaald voor de volgende week, maar die 's Maandags daarop volgend beleefd verzocht wordt nog de helft meer te betalen of te vasten De menschen moeten nog zeer veran deren of ze slaan dat boelken van de eerste week in gruis Men zegt soms dat de eerlijkheid tot het verleden behoort maar wat gaan we in de naaste toekomst zien als onze ministers zulke voorbeelden geven In wil nog zien dat een bedrieger die zijn verkocht goed niet leveren wil voor de rechtbank het voorbeeld inroepen zal van onzen Minister van Bevoorrading Ik ben benieuwd te weten hoé de Kamerleden dat zullen op nemen. Zal er eenen gevonden worden die aan minister Wouters zijne handelwijze in volle Kamer zal verwijten Ik ge loof het wel en dit voor de eer van de Kamer en van 's lands bestuur. O. Caudron Het kon ons niet in het hoofd ko men hoe het kwam dat de zoolang betaalde zemelen niet afgeleverd wer den, alhoewel de zolders der molens tot brekens vol lagen. Heden krijgen wij deze twee hieronder staande be richten, die aan de lezers en aan de leden van onzen bond zullen aantoo- nen de deftige handelwijze van deze zemelheeren. Sinds weken en maan den hebben wij 35 000 kilos zemelen betaald die reeds lang konden afgele verd zijn. Heden komt de aap uit de mouw en zullen we weten waarom en aan wat prijs men ons geld en onze zemelen achterhield. Het mag eene gemeene en schandalige handelwijze genoemd worden die alleen door mi nisters kunnen gepleegd worden. Handelaars of kooplieden draaide men voor zulke verkrachtingen in den bak Koeperaüe! der Belgische molenaars Bureel der Zemelen. Ministerie ven Nijrerheid, Arbeid en Bevoorrading. Besluitbetreffende de verkoopprijs van zemelen en kriel. De minister van Nijverheid, Arbeid en Bevoorrading Gezien de besluit-wet van 1916, bevestigd en volledigd door de wet van 11 October 1919 Gezien het artikel 5 van het Ko ninklijk besluit van 12 Decemb. 1919; Herzien de besluiten van 3i Mfiasrt, 19 April, en 7 October 1919 Aangezien de inkoopprijs der vreemde granen die het groote deel uitmaken der verbruikte granen des lands, zoozeer is verhoogd door de nadeelige wisselkoers Aangezien het redelijk is dat de prijs der zemelen de prijs der granen volgt Aangezien in alle geval dat het onredelijk ware de prijs te verhoogen der zemelen afkomstig van inlandsche aan het Staatsbestuur verkochte gra nen Besluit Artikel I. De verkoopprijs der zemelen en kriel zijn gesteld uitgeno- .mén voor wat zegt art. 2. i°) van 47,5o fr. per 100 kg. voor aankoopen van minstens 5ooo kg. in alle bestemmingstaties. 2°) van 5o.oo fr. de 100 kg. vóór minder dan 5ooo kg. in magazijn yan voortverkooper genomen. Voor kriel 5 fr. per 100 kilos meer. Artikel II De voortbrengers zul len kunnen bekomen in de mate van 3o °/o van de hoeveelheid der gelever de granen aan het Gouvernement zemelen en kml naaf keus, aan den prijs van 32,5o fr. de 100 kg. aan de voorwaarden te bepalen door de commissie van graanaankoop. Deze maatregel heeft eene terug werkende kracht voor alle leveringen van inlandsch graan van al 1 Oogst 1919. Artikel III. Tegenwoordig be sluit zal den dag zelf der bekendma king in het Staatsblad verschijnen. Bovengenoemde prijzen zullen toege past worden aan de verkoopsbeslui- ten van zemeleh, kortmeel en kriel door de coöperatief aangenomen (Bureel der Zemelen) vóór de datum van het in zwang komen van tegen woordig besluit, zelfs in geval de verkoop had kunnen plaats hebben bij de aflevering van 't laissez-suivre. Artikel IV. De verordeningen van het besluit van artikel 7 van mijn be sluit van 7 October igig zijn vernie tigd. Gent, den 18 Januari 1920. M.,M., Door Ministerieel order aan de Coöperatieve der Belgische Molenaars Brussel gezonden, zijn de prijzen van gruis, rebulets en remoulage met i5fr. per 100 K. verhoogd. Wil dus seffens, voor al de ver- koopsaanvragen, die wij voor u op gezonden hebben, en waarvan gij nog de marchandise niet ontvangen hebt, het noodige supplement storten op nr 9668 postchèquerekening der bo vengemelde Coopératieve en op de rugzijde van den talon der stortings bulletin (links) schrijven geldopleg voor aankoop van zemelen. Zoodoende zullen de afleveringen geene vertraging ondergaan. Dit order is ook toe te passen op de laissés-suivres die in uw bezit zijn, daar deze ook aanzien worden als niet afgeleverd Ontvangt, Mijnheer, onze oprechte groeten. Gassen en schadelijke geuren. De lucht der stallen kan nog op andere wijze nadeelig zijn dan door het ge brek aan zuurstofzij beyat inderdaad dikwijls gassen en riekende uitwase mingen, die de gezondheid kunnen schaden. Als nadeelige gassen moet men aanstippen den ammoniak van gier en mest, die in den neus pikt en het slijm vlies van de ademhalingsbuis prikkelt de zwavelwaterstof en de zwavelam- monium die hevige vergiften zijn. De oorzaken van de geuren zijn talrijk. Zij kunnen voortkomen van de verwarmingen, van de gisting der voeders 'die in den stal liggen, zooals pulp, rapen, enz van het gebruik van stroo en voeders, die slecht ge oogst, beschimmeld zijn, of een begin van verrotting hebben ondergaan, van het langdurig liggen in den stal van strooisel doortrokken van aal en uitwerpsels, van het blijven staan van gier in de greppels met geene of onvoldoende helling, in rioolgaten zonder luchtafsnijders of in den grond en den ondergrond, doordringbaar geworden ter oorzake van den aard der bevloering of van haar slecht on derhoud. Zij kunnen ook voortkomen van het zweeten en van het adem halen der dieren zelf. Deze riekende uitwasemingen zijn eene dikwijls voorkomende oorzaak van ongezondheid, waaraan men door gaans niet gtenoeg belang hecht. Zij zijn misschien wel geene rechtstreek- sche oorzaken van ziekte, maar ze verzwakken de zenuwen en de spie ren en verminderen de weerstands kracht der dieren. Het is bekend dat, zoo sommige geuren opwekkend zijn, bij voorbeeld, de aangename geur van I sommige voedefs, er andere zijn die een volstrekt tegenovergesteld uit werksel hebben, die nadeelig zijn. Stof 'en,moeroben. Eindelijk bevat de lucht in de stallen dikwijls stof en microbren. Deze laatste werden door het stof opgenomen of verspreid in zeer fijne druppeljes, voortkomende van de vloeibare uitwerpsels, van het speeksel en van den 'neusvloed der dieren-. Stofjes en druppeltjes blijven tijdelijk in de lucht hangen, dringen dringen met de lucht in het ademha lingsstelsel der dieren of vallen op de voeders, in de dranken en in de krib ben, en worden in het spijsverterings kanaal gebracht. Besluit. De stallen moeten eene grootte hebben berekend naar het aantal, de soort, de gestalte, den ou derdom der dieren, zoodat deze er beschikken over eene voldoende hoe veelheid lucht volgens hunne behoef ten. Door goede en behoorlijk geplaatste openingen zal gezorgd worden voor een voldoende luchtververschiqg, voor de verwijdering van schadelijke gassen en reuken, stofjes en druppel tjes die in den luchtkring van den stal hangen. Men zal trachten den nadee- ligen invloed dezer elementen tot het minimum te brengen, door in den stal geene bedorven of bederfbare voeders te bewaren, door den mest niet te lang te laten liggen, door te zorgen voor den regelmatigen waterafloop, door den vloer ondoordringbaar te maken, door zooveel mogelijk het werk te beperken dat stof kan ver oorzaken. Werking van het licht. De werking van het zonnelicht op de planten is algemeen gekend slechts bij het uitkomen uit den grond krijgen de jonge scheuten hunne groene kleur zij blijven wit, zoo ze in de duisternis gehouden worden eveneens worden de reeds groene planten wit, zoo men ze vanMicht berooft. Het licht heeft insgelijks een De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT. 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. EN DE Besmettelijke Ziekten

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1