Aan al de Leden. Bemesting en Meststoffen LANDBOUWWEEKBLAD DE BOER. Arbeid adelt Is het daar Werkstaking Een brok Landbouwgeschiedenis Zondag i5 Februari igao Frijs b centiemen. •j. jaa'gang isxi J'<5 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Iedereen kent de beroemde zemel historie. Acht dagen na deze opslag van i5 fr. liet het bestuur van den kond weten aan het cooper itief der molens te Brussel' dat wij 10.000 kil. zemelen behielden aan den nieuwen prijs, en dat wij het overige geld te rugvroegen. Er werd gevraagd deze zemelen zoo rap mogelijk te laten afleveren. De heeren der coöperatief gaven geen antwoord. Eenige dagen nadien schreven we een tweede briet, en daarna een derde brief, die beiden, evenals de eerste in de woestijn zul len verdoold geraakt zijn, want we krngen nog geen antwoord. Hoe zou dat toch komen dat die heeren zoo ongestralt met andermans centen spelen, die op de banken sciioone intresten opbrengen En wahr blijft dat simpel papierken die ons toelaat onze zemelen, die achter een in onze zakken staan te stinken te gaan weghalen Niettegenstaande al de brieven blij ven deze kerels dool. Ik zal gaan denken dat er eene werkstaking is uitgebroken Voorze ker hebben ze daar te veel werk met andermans geld en vragen ze opslag van loon en minder uren werk Of wel zijn ze versmacht tusschen de zemelen. Dat ware spijtig, mqesten zulke mannen kapot zijn, bijzonder lijk minister Wauters. We kunnen het volgende doen het gerecht inspannen, eene bede vaart doen, ofwel een paar speurhon den opzenden. Wat dunkt u van die zemelzakken Het is dus de tweede Zondag van Februari dat al de plaatselijke bon den eene vergadering beleggen zullen. Het bestuur van deze die niet aan onze vraag beantwoorden moeten door het hoofdbestuur en door de le den verantwoordelijk gesteld worden. Op deze vergadering kan er inge schreven worden voor alles wat de leden begeeren, van vetten zaden of voeders. Vele dezer artikelen zijn nog niet aangekocht en wij kunnen dus Onmogelijk de prijs bepalen. Dat is echter geene reden om niet in te schrijven, want zoo er niet ingeschre ven wordt, zal er ook niet meer ge kocht worden. Voor alle zaden schrij ve men in: prijzen zijn nog onbekend. Hetzelfde geld voor Nitraat, Ammo niaksulfaat, die nog niet gekocht zijn. Volgende wafen zijn op het einde van toekomende week beschikbaar en ziqhier de prijzen. I. Samengestelde Guano,inhoudende 5 stikstof, 5 °/o phosphoorzuur en 3 °/0 pptasch, zuiverheid en oplos^ baarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uw dichtstgelegene statie franco per 5ooo kilos aan 61 fr. per coo kilo. II. Samengestelde Guano, inhouden de 3 0/0 stikstof, 6 °/o phosphoorzuur en 5 °lo potascf), zuiverheid en oplos baarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uwe dichtstgelegene statie franco per 5ooo kilos aan 48 fr per xoo kilo. III. Samengesteld KI aver vet, inhou dende 5 °lo phosphoorznur en 5 potasch, zuiverheid en oplosbaarheid gewaarborgd geleverd in goede zakken op uwe dichtstgelegene statie lranco per 5ooo kilos aan 24 frank per 100 kilo. N. B. Een samengestelde wagon van deze drij soorten van landvet tot 5ooo kilos wordt ook franco geleverd. In magazijn genomen dezelfde prijs voor de ingeschrevene. Het geld rnoet gestort wordhn bij de inschrijving, en dadelijk op het bureel afgegeven door de plaatselijke schrijvers. Deze die niet in hunne bonden in schrijven betalen voor deze drij soor ten 1 frank per 100 kilo meer in maga zijn genomen. IV. Bloem, zonder zak. in magazijn Aalst genomen aan 94 frank. Ook de plaatselijke bonden die gezament- lijk komen moeten zakken meebren- ëen- Voor niet ingeschrevenen deze kun nen nog bloem bekomen als er nog overhlijft, nadat de ingéschrevenen eerst bediend zijn, en betalen q5 frank. V. Zemelen, zonder zak, in maga zijn Aalst genomen, 49 frank de plaatselijke gezamentlijke ladingen moeten ook zakken meebrengen De niet ingeschrevenen betalen 5o frank. OPGELET. Kaïniet zal er waarschijnlijk niet op tijd aankomen. Wij raden aan voor de klavers, het genoemd klavervet, olwel Superphosphaat of IJzerslak- ken te koopen. Voor Ijzer slakken mag men ook nog inschrijven aan iö frank in zak ken. Voor mais, lijnmeel enz., zie ma gazijn. Zaaihaver. Inschrijvingen- worden aanveerd voor Schotsche zaaihaver Victory of Zegehaver een prachtige soort ronde tros die zeer geladen is, witte en korte, doch fijne korrels, lang stroo die toch goed weerstaat aan het vallen. Deze soort is halfvroeg en een der meestopbrengende variëteiten, Prijs in magazijn genomen 140 fr. de 100 kilos, Daar er genoeg gekocht is kan iedereen ze in magazijn beko men zonder voorafgaande inteeke- ning. De inschrijvers evenwel worden eerst bediend. Lijnzaad. Al het gevraagde lijnzaad zal dees week beschikbaar zijn. Deze die op- teekenden voor 2,80 of 3,oo zullen moeten allen 3,20 fr. betalen aange zien wij het zoo duur moesten in- koopen. Nog eenige partijen beschikbaar voor inschrijvers. Prijs per kilo 3,2of. Hopstaken. Al de aanvragen voor hopstaken zullen emde deze week voldaan wor den. Prijzen volgens kwaliteit. De belanghebbenden zullen verwittigd worden. Landkalk. Men kan nog landkalk aanvragen. Prijs met 10.000 kjlos op wagon ge nomen 420 frank Superphosphaat. Men kan inschrijven 13/14 phos phoorzuur aan 3o hrank. In zakken aan 33,5o fr) (Dit maal voor gemak van controol en om onkosten van wegen en vervoer te sparen, zal al de superphosphaat in goede zakken aan komen. Voor dijzakken 3,5o fr. meer. Aan de heeren Voorzitters, Bestuur leden en tjfhrijvers der plaatselijke bon den. Het is dus wel verstaan dat er moet eene vergadering gehouden worden op Zondag i5 Februari, al de inschrijvingen moeten onmiddelijk op .het bureel binnengebracht worden, evenals de lijsten met de namen der in schrijvers en de gevraagde artikelen en hoeveelheden. Er zal dan tijding gelaten worden wanneer al deze waren af te halen zijn. Het bestuur rekent op de stipte handeling der plaatselijke besturen. Met dit stelsel van regelmatig in schrijven zullen er veel onregelmatig heden en verloren reizen vermeden worden en het bestuur zal weten wat te koopen. Het hoofdbestuur drukt den wensch uit dat van heden af alle bonden maandelijksch zullen vergaderen, en dat de hoofdmans der gemeenten het goed voorbeeld zullen geven aan hun ne leden, Het dient gezegd dat van heden af, eerst de ingeschrevenen zullen be diend worden, en dat de met inge schrevenen, als ze nog waren zullen kunnen bekomen, op alle artikels 1 frank per 100 kilos meer zullen beta len. Dil om de onkosten van voerlie den en magazijn te dekken en eene les te geven aan alle leden om regel matig alles in hunne bonden aan te vragen. HET BESTUUR. Hebt eerbied voor den akkerman Die tarw en koren wint op 't land Alwie een boer bespotten kan Die heeft een bitter kiein verstand. Als 's morgens pas de zonne straalt Is hij reeds dapper aan den gang, En als zij in het Westen daalt Dan ploegt hij nog met vreugd en zang. Terwijl hij werkt en ploegt en zweet, Verschaft hij iedereen het brood; Indien hij niet ter markte reed, De stadbewoners leden nood. Hebt achting voor den boerenstand, En eer den braven akkerman Want zeg mij toch waar is het land Dat zonder boeren leven kan. B. J. H. In de oudhoud was de landbouw alom geëerd, meerdere hooggeplaat ste personen achtten het niet beneden hunne waardigheid hunnen vrijen tijd te besteden aan het bewerken van den bodem. Daar... in landelijke af zondering leidden ze een stille leven, vol geluk en innige zelfvoldoening. De wijsgeerige Grieken en Romei nen beoelden zeer de landbouw zij lieten ons menige leerrijke schriften na, die verdienen rijpelijk bestudeerd te worden dank zij hun onuitput baar geduld, hun edel initiatief heb ben die werkzame volkeren langzaam doch zeker, uitvindingen en verbete ringen in 't leven geroepen die, van onbetwistbaar groot nut zijnde, den landarbeid in aanzien stijgen deden. Bij ónze Germaansche voorvaderen echter, bestond geen bijzonderen aan leg voor den landbouw, deze evenals de nog tegenwoordig onbeschaafde rassen, hielden zich uitsluitend onle dig met de jacht, visscherij en oorlog, en legden de landbouw aan hunne wederhelft of slaaf op. Slechts vanaf de i8e eeuw wierd de landbouwer zelfstandig, dank zij de milde hulp die aanzienlijke perso naliteiten hem aanboden, dank zij de wijze raadgevingen die de weten- schapvorschers hem aandui Jen.Bouw en leven der vruchten was niet lan ger meer een geheim, men maakte nader kennis met de bewerking der aarde. Derwijze trad de landbouw allengskens in eene nieuwe periode, de drift tot de teelt breidde zich uit en 't beploegen der akkers ging met reuzenschreden voorwaarts. Vóór 1014 was onze productie m de landbouwwereld reusachtig,groote kapitalen waren er in opgeslorpt, de voortdurende uitbreiding van ver keerswegen deed haren invloed ge voelen Ongelukkiglijk, de wreede oorlog barstte uit, duizenden onzer knappe landlieden wierden door het kanonschroot weggemaaid, uitge strekte landouwen braak gelaten, anderen onverzorgd, en deze omme keer deed zich nog meer als op de atidere takken van de menschelijke bedrijvigheid gevoelen, ja hevig zelfs, dat de gevolgen nauwelijks te over zien zijn. De Europeesche productie, bij gebrek aan werkkrachten, dus gebrek aan financieelen steun en zoo veel andere hulpbronnen, zal te wor stelen hebben tegen eene koortsige concurrentie waartegen onze Belgi sche landbouwers vooral nog niet opgewassen genoeg schijnen, en 't on vermijdelijk gevolg zal wezen dat onze b'innenlandsche markten gekheid zullen liggen ouder den ontzaglijken vreemden invoer. De Amerikaansche landbouwer be vindt zich in de gunstigste voorwaar den, hem lacht de toekomst tegen; doch minder rooskleurig is de toe stand voor ons Belgen, en indien ons gouvernement geene afdoende red middels gebruikt, onze landbouw niet deugdelijk beschermt, ligt het voor de hand dat deze, die weleer een schat van inkomsten was voor ons landeken, verkwijnen zal, vertrappeld door d,e allesdoodende mededinging der andere mogendheden. Mocht er dan gestreefd worden naar nieuwe nog fijner uitvin dingen, kostbaarder voortbrengselen, betere verbouwing. Mochten onze regeerders in 't algemeen en elke landbouwer in 't bijzonder het zijne daartoe bijdragen opdat onze land bouw tot zijn oude bloei moge weer- keeren I J. L., A, B. VAN DEN AKKER 27e (vervolg). Het ontvetten der beenderen geschiedt door behandeling met benzine, waarin het vet uit de gebroken beenderen opge lost. Uit de benzine-vetoplossing wint men door verdamping der eerste én vet én benzine, zoodat de laatste herhaalde lijk als oplossingsmiddel gebruikt kan worden. Door behandeling met stoom van hoogen druk wint men de lijm en nog wat vet. Het vet vindt weder zijnen weg in andere takken van nijverheid. In de Delfsche Lijm- en Gelatine-fa- briek te Delft wint men twee soorten van beendermeel. Zij hebben een gehalte van 0,6 pCt. stikstof en 33 pCt phosphorzuur (dit is ontlijmd beendermeel), en van 4 pCt. stikstof en 20 pCt. phosphorzuur. Het eerste, dat verblindend wit is, wordt De Koorabloem. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOOR

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1