Let wel op Pet adres Bemesting en Meststoffen LRNDB0UW WEEKBLAD Arbeid adelt Samenwerkende Maatschappij Aan al de leden. Zondag 7 Maart Laatste Winterdagen. Zondag 29 Februari 1920 Prijs 6 centiemen. 2ü Jaargang No 60 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. REDT U ZELVEN De heeren aandeelhouders worden uitgenoodigd op do Buitengewone Algemeene Vergadering, die zal plaats hebben op om 3 ure (Zomeruur). DAGORDE ie Besprekingen over deelgenoot schap in eene bankmaatschappij. 2e Bijzondere mededeelingen. Iedereen wordt ten zeerste ver zocht tegenwoordig te zijn. Bij de ingang zal men de titels moeten too- nen, De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. Wat al vieze toeren gebeuren er toch ten huidigen dage! Na de be roemde zemelhistorie komt het drama der bloem (zonder te gewagen van het suikerproces van Antwerpen). Op een weerlicht, op het geblaas der trompet van minister Wauters, verhoogt de bloem met 47 frank per 100 kilos Sinds lang hing er wat in de lucht men sprak van een verhooging van 5, to en meer franken Och arme't is een ander pataat Waarlijk het was de moeite weerd om ga te slaan wat toeren er al ge beurden Een rijke madame had van de op slag gehoord ze liep rap naar een kleine bakker die, na lang smeeken haar een zak bloem, de laatste ver kocht... De goede sukkelaar meende ieder oogenblik de voerman te zien aankomen met de nieuwe commande bloem. Na lang wachten bracht de facteur hem het nieuws van den op slag. 's Anderdaags had de man geen brood en het schol weinig of de ver woede menigte werkvolk sloeg zijn winkelken in gruis Het klonk van woekeraar, wegsteker en nog meer, terwijl onze arme ovenboer, zelf geen broodje had en, de rijke madame in heur vuist lachtte Een ander bakker die ook nog niets wist van den opslag, had nog tien ol twaalf zakken Een handelaar kocht ze hem allen at en 's anderdaags werd hij van de woedende huismoeders bijna van achter zijn toog gehaald Op eene groote gemeente rond Aalst vijerd bij de mulder kar en peerd ingespannen en men reed weg met commande bloem bij een handelaar van 't dorp. De wagen was nauwelijks vertrokken toen de tijding van den opslag toekwam, waarop de zoon op zijn velo sprong en de wagen nog kon tegenhouden en doen weerkeeren op vier meters afstand van zijn bestem ming. Op herhaald geloop en getier van den kooper sloeg de mulder geen acht en zegde het voorbeeld te vol gen van minister Wauters die ver koopt en niet levert Allemaal aardige en oneerlijke toe ren Maar wat wilt ge, met zulke voorbeelden van ministers Ik vernam dat men de boerenhoven afliep om eetwaren te koopen. 's An derendaags was er ook grooten opslag en een boer wilde enkel leve ren aan de nieuwe prijs. Waarop ge tier en gekijf. Ons boerken wees op de zemelen van onzen heer minister en zegde eerst opleggen of ik smijt U van mijnen hof Ik heb op mijn ge kochte zemelen ook moeten opleggen en heb zooveel recht als minister Wauters. Waar gaan wij naartoe In onzen bond speelden we niet beter uit met den opslag der bloem. Met veel loopen en schnjven bekwa men we 200 zakken. Maar de toeloop was zoo groot dat wij er 1000 tekort kwamen. Eerst werd de bloem voor de ingeschrevene bonden op zij gezet en deze laatste verwittigd. Het andere werd aan elkeen verkocht, tot zoolang er nog voorhanden was. Maar dan ging de kat op de koorde De bloem van de ingeschreven bonden werd niet op tijd weggehaald en bleef liggen voor de oogen der toegeloopen menigte, die allen om ter meest mis tevreden waren Eenige met trukken en liegen bekwamen nog een deelken van de goede kerel uit zijn kotjen. Waarover nog meer misnoegdheid en gebabbel, leugens en waarheid Het kwam zoover dat de ingeschreven per telegram werden verwittigd en dat hun paart erg verminderd was toen ze 's anderendaags kwamen toegereden. Allo, veel ambras en miserie hebben we gehad bij al ons goeddoens en ons loopen om zooveel bloem in magazijn te krijgen. Eene zaak was bijzonder spijtig de inschrijving van een ieve- rige bond was verionen gegaan, waar door deze laatste niets bekwam. Te naaste keer zullen we dit trachten te vergoeden door overlast van werk werden eenige leden benadeeld, 't Is spijtig en eene les van beter op te passen Het schijnt dat er in 't Walenland werkstakingen uitbraken als protest tegen de duurte van 't brood. In 't al gemeen is het misnoegen groot en volgens goede bron heelt een heer, die per automobiel reed, gezegd dat dit alles de lout was van de boeren die niet wilden leveren. Opgepast hoor, want binst den oor log waren de boeren de zwarte bees ten om de slechte en domme handel wijzen van het komiteit te verbergen- Heden zullen ze de stommeteiten moeten goed maken van ons ministerie van bevoorradig. Opgepast boerkes en als de vos de passie preekt, wacht wel uwe ganzen. We geraakten met een schoone dag verlost uit de handen van 't komiteit, mochten we eens verlost geraken uit de handen van minister Wauters en zijne vetbetaalde dommekoppen Al het volk zucht naar vrijheid voor de handel die alleen de waren kunnen doen afslaan door de opbrengst en de concurrentie Wat al toeren kregen we van deze beroemde kerels te zien De zemelen, de kaas, het suiker, de bloem en meer andere geschiedenissen getuigen van de onbevoegdheid dezer nieuwe komi- teitbazpn. Heere, Heere, verlost ons van deze nieuwe plaag Vele landbouwers komen tevergeefs zoeken naar zemelen in ons magazijn. Ik geloof dat we waarlijk gestraft zijn voor onze artikels in De Koornbloem! Na herhaald schrijven, ging het be stuur persoonlijk naar het bureel te Brussel waar zoo een honderdtal menschen in dezelfde voorwaarden stonden te protesteeren. Niettegen staande dat alles kregen we nog geen toelating om ons zemelen te gaan weg halen die reeds meer als twee maand in onze zakken gevuld staan. Nu kun nen we enkel afwachten en eene bede vaart ondernemen om verlost te ge raken van onzen heer minister, met zijnen bureau te Brussel en al zijne heeren en jonkvrouwen die zoo prettig en vol zorg zitten te arbeiden om in tijds al de brieven in de stoof te ste ken die er toekomen Om de wille van bloem, suiker, zemelen, al deze die gezucht hebben en nog zuchten vraag ik enkel zich te willen wenden naar het adres Ministerie van Bevoorrading te Brussel en zij zullen ondervinden dat hunne brieven zullen van pas komen om de stool te ontsteken die onze goeie bureelratten moet verwarmen. Schrijft toch maar allen een brief en vraagt de afschaffing van dit on- noodig gedoen van het ministerie van dure leven Vraagt de vrijheid voor handelaar en landbouwer opdat Ons landeke niet geheel opgegeten wordt door deze nieuwe soort van komiteitheeren Schrijf allen om gods wille en Let wel op het adres Ministerie van Bevoorrading te Brussel. Sander. Uit het prachtig werk TER WE van René De Clerq. Voederbeeten. Twee wagons voederbeeten, meest halve suikerbeet zijn aangekocht die zullen afgeleverd worden aan den prijs van 7,25 fr. per 100 kilo franco in elke statie rond Aalst of Ninove. Kosten van van uitwegen of verdeelen ten laste der aanvragers. Wie ze begeert schrijve aanstonds. Er zullen denkelijk nog meer wagons kunnen gekocht worden, waarvan de prijs zal bepaald worden na de aankoop. Zaaihaver. Deze die nog zaaihaver (Sshotsche Zege begeeren stellen niet uit ze on middellijk in het magazijn te gaan halen- De voorraad isbijna verkocht en er zal geene tweede koop gedaan worden. Prijs 140 frank per 100 kilos zonder zak. Superphosphaten Al deze die superphosphaten begeeren voor de lente stellen niet uit hunne aan vragen op te sturen. De plaatselijke bon den moeten de laatste maal voor deze meststof inschrijven. Deze super bevat 13/14 phosphoor- zuur oplosbaar in water en citroenzure ammoniak en kost in goede zakken 33,50 fr. per 100 kilos. Klavervet en Guano. Is aangekomen en kan algehaald wor den. Nitraat. 10.000 kilos nitraat zijn aangekocht voor de haastigste leden te gerieven en zal verkocht worden in zakken aan 124fr. De inschrijvingen der bonden zal toeko mende week aangekocht worden. Deze wagon zal hier einde der week aankomen. Ammoniak. Is nog niet aangekocht. Ook iets voor de naaste week Voederhaver is aangekocht en midden de week be schikbaar. Prijs 100 fr. (zonder zakken). Peerdeboonen goed en gezond" zullen eveneens midden der week in magazijn zijn. Prijs 92 fr. (zonder zakken). B. VAN DEN AKKER 29e (vervolg). Doordat de verbinding van kalk en phosphorzuur bij zeer hooge tempera tuur plaats had, verbond het phosphor zuur zich met veel meer kalk dan onder gewone omstandigheden mogelijk is. Het phosphorzuur laat de kalk weder gemak kelijk los, als er bepaalde zuren op inwerken. Hoe langer het in den grond ligt en hoe fijner het gemalen is, des te lieter lost het op omdat het dan des te langer en te inniger in aanraking komt met koolzuur, humuszuur, de door de planten afgescheiden zuren, enz. Tho- masphosphaatmeel past ook daarom op zoogenaamde zure gronden, maar ómdat het niet snel werkt, moet het reeds in den herfst worden uitgestrooid. Men ge bruikt het bij voorkeur op lage weiden en op de lichtere gronden en hier in ver- eeniging met kaïniet en of andere stik- stofmest. Niet alleen moet bet phosphor- zuurgehalte gegarandeerd worden, maar ook de fijnheid. Van elke 100 KG. moet minstens 75 KG. door een zeef gaan, waarvan de maaswijdte 0,15 millimeter bedraagt. Men gebruikt thomasphosphaat bij ont ginningen, met het doel een flinke dosis phosphorzuur aan te brengen,ter hoe veel van 1000 a 1600 KG. per H. A., bij bemesting van gecultiveerden, daarvoor geschikten grond tot een hoeveelheid van 800 a 1000 KG. per bunder. Op zware klei- en op zavelgronden, tenzij dit zeer laag gelegen weiden zijn, gebruike men geen thomasphosphaat, liever superphos- phaat, terwijl op niet humusarme zavel gronden ook outlijrad beendermeel gepast kan zijn. JJit een en ander kan men zien, dat de land- en tuinbouwer vooreerst nog wel niet om phosphorzuurhoudende meststof fen verlegen zullen zijn. Deze zullen zeker niet op zijn, als de gebruikers op 't punt van heinesten met hulpmeststof fen niets meer te leeren hebben. Trou wens, er is geen sprake van uitgeleerd raken. Twee stukken land, die niet door de eeuwen heen steeds onder dezelfde omstandigheden hebben verkeerd, stellen nimmer dezelfde eischen aan de bemes ting. Immer zal het nemen van proeven noodig blijven. Maar hoe meer de boer leert, des te minder zal hij bij de proef nemingen in den blinde tasten, des te dichter zal hij bij het richten op zijn doel de pijl bij het hart der schijf kunnen brengen. De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat. 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. •k M. Op krukken kruipt de zieke winter voort, Door vorst en dooi en sctiuinsche regenvlagen, De wind verhuist, nu zuid, dan west, dan noord, En tlapt en fluit en wil met felle vlagen, Den ouden koning, die noch ziet noch hoort, Met al zijn volk uit. veld en voren vagen. De trage weken schuiven dag voor dag Ze lijden langer, aarzelen en lenteren, Gebroken leekt de droeve zonnelach, En stikt met goud de dnnne wolkenflenteren. Al droef en naakt, al vodde en spinnerag. Waar, voet voor voet, de wandelaren slenteren. En boom en haag en heester blijven stom. Geen schrille kwetterslag, geen zoete kweling. Grijze gedachten drijven om en-om, Gesloten luchten, bijkans zonder speling Met. kraaien, slierend langs den hemelkom, Zwaarvlerkte, en doelloos krassend van vervelinc. DOOR

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1