De eenige Weg. Pachtersrechten. LANDBOUWWEEKBLAD Samenwerkende Maatschappij Arbeid adelt Zondag 7 M|art FRUITBOOMTEELT. Zondag 7 Maart 1920. Prijs 6 centiemen. 2e Jaargang No 61 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 'frank "s .jaars. REDT U ZELVEN De heeren aandeelhouders worden uitgenoodigd op de Buitengewone Algemeene Vergadering, die zal plaats hebben op om 3 ure (Zomeruur). DAGORDE ie Besprekingen over deelgenoot schap in eene bankmaatschappij. 2e Bijzondere mededeelingen. Iedereen wordt ten zeerste ver zocht tegenwoordig te zijn. Bij de ingang zal men de titels moeten too- nen. De leden die hunne intresten nog niet betaald zijn, hunnen deze ont vangen op de vergadering Gezien de uiterste belangrijke kwesties wordt iedereen dringend verzocht tegenwoordig te zijn. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caüdron. B. Schockaert. De tijden zijn aardig, gevaarlijk en wisselvallig. De huidige toestand in Europa draait en keert, en niemand weet waar we heengaan of wat de toekomst zijn zal. De oorlog, zooals alle oorlogen in de geschiedenis, bracht een heele omwenteling in Staten en volken, bracht ons opstanden, vrijmakingen en verdrukkingen. In ons klein landeken zel,f is er een heele ommekeer waar te nemen. Het socialisme ging met reuzenschreden vooruit, de werklieden vormden ster kere syndikaten en behaalden met hun machtig wapen de werkstaking, de eene overwinning na de andere op de oude, alles beheerschende macht het kapitaal. Zoo zien we/een gedurige strijd tusschen kapitaal en arbeid waarbij de macht van het eendrachtige syndi- kalisme der werkliederi sterker schijnt dan het kapitaal, dan de Staat zelf. Ten rechte of ten onrechte hebben de werklieden door hunne organisatie, door hunne vakvereenigingen, vele eischen werkelijkheid doen worden. Dit mag spijtig met gezegd worden van de landbouwers, die pog steeds alleen staan of kruipen achter mach tiger standen die hen leiden naar wil lekeur. Bij de boeren bestaat er geene vrije,dóór en door boerenorgamsatie; men vind er slechts eenige afzonder lijke bonden die meestal de meest ver- scheidenste doelen nastreven, waar onder de politiek het eerst mag ge noemd worden. Onze vereeniging alleen mag zich roemen den eersten stap te hebben gezet op de weg eener vrije en gezonde verdediging van landbouwbelangen. Nochtans is het noodi^; dat de landbouwers eens ernstig de handen ineenslaan, opdat ze iri de maatschappij de plaats be- kleeden die hen toekomt. Het is nood zakelijk dat er over heel het land eene broederlijke band geschapen wordt tusschen al de landbouwers, Daarom is het noodig dat allen zich in sterke bonden vereenigen en dat deze bon den deel maken van hét Algemeen Landbouwersverbond van heel België. Uit de afgevaardig den van al deze bonden kan eep hoofd bestuur gekozen worden, die de macht en wil van al de boeren in handen heelt. Met deze macht en dezen wil kan genoemd hoofdbestuur de belan gen der landbouwers overal verdedi gen en gedurig in aanraking zijn^met het hooger bestuur des lands. Moest zulke sterke vereeniging van landbouwers bestaan, en zulk bestuur het ware gedaan met al de domme streken van onze regeerders. Van deze mannen, de stem van den land bouw, zou een minister en een koning rekening moeten houden, evenals ze heden moeten afrekenen met de hoofd mannen der werklieden-syndikaten. In zake van pachtrechten, hoogste- prijzen, leveringen, belastingen en patenten zouden onze hoofdmans een woordje meepraten evenals in de kwestie van tolrechten, in en uitvoer vergunningen, oorlogsschade en oor logswinsten en meer zaken die de landbouw aanbelangen. In al deze kwesties moeten wij boe ren ons woord te zeggen hebben om ons recht en de welvaart van heel de natie! te verzekeren. Nu houdt men weinig rekening van de landbouw belangen, ofwel worden deze in handen genomen van men- schen die er geen grondige kennis van bezitten. België is hierin ver achtèruit. In bijna al de landen der wereld bestaan boerenpartijen, hebben de boeren mannen in 't parlement. In de oorlo gen en omwentelingen van het Oosten (Rusland en Balkans) spreekt men ge durig van de boeren daar zijn ze een geduchte macht op het slagveld even als in de Kamers. Voor ons ligt de e,enige weg in een welingericht boerensyndik^at, waar allen zonder onderscheid deel van maken. De hoofden van ons syndicaat zijn dan onze wil en onze macht'eene macht die minstens zoo groot zal zijn als deze der werklieden. Wapens hebben we dan ook met de vleet, alhoewel we van werkstaking niet kunnen spreken. Maar ik veron derstel dat staking van levensmidde len, verkoop of andere te bedenken middels kunnen eendrachtig gebruikt worden tegen den moedwil van ande ren, onze meesters,, of het de huidige regeerders zijn of eene toekomstige regeering van werklieden Zoo een syndikaat zou ook op eco nomisch gebied eene lichtende ster zijn in de duistere toestand des lands. Nu spreekt menig kamerlid van .de boeren te verplichten tarwe te zaaien, omdat wij ze te duur aan Amerika moeten inkoopen. Wat kan zoo'n dwang teweegbrengen Niets dan eene verkeerde uitwerking. Integen deel, kon men er met een verbroederd boerenorganisme besprekingen aan geknoopt worden tusschen deze laat- stg en de regeering don kon men' tot een accord komen om de belangen der landbouwers en deze der natie te doen samengaan. Een dergelijke bond zou ook een krachtige dam zijn tegen een opko mend bolchevisme. De landbouwer evenals de middenstand houdt van eigendom en vrije handeling. Een dwangbeheer waar alles in handen van den staat is, en die ons zeker leidt tot allerlei buitensporigheden en rnoeielijkheden evenals tot'de onder gang van heel de natie kan alleen door een machtig boerenleger stuk gesla gen worden. Dat de leiders van alle boerenver- eenigingen ernstig nadenken over de noodzakelijkheid en de macht van een algemeen verboqd tusschen alle bon den en het kiezen van een middenbe stuur. De tegenwoordige tijd eischt het voof de toekomst en de veiligheid der landbouwers evenals voor deze der Belgische gemeenschap O. Caudrqn. werk en uw zweet slaven wordt weer onze Hoeveel is er reeds niet over ge schreven, hoeveel woorden zijn daar reeds niet op Boerenvergaderingen den hals over gedraaid. Sommige heb ben er mogelijks al van gedroomd en dit laatste was nog wel het verstan digste, want wetten om de pachters te beschermen tegenover de eigenaars, die zijn of komen er niet, om de een voudige reden, dat men in ons Bel gisch Parlement eigenaars vind bij de vleet die er alle belang bij hebben de pachters onder den hiel te houden ter wijl de boeren tot hiertoe den moed gemist hebben hunne eigene vertegen woordigers daar heep te sturen Sedert den wapenstilstand is er zoo dikwijls gezegd en geschreven de boeren hebben veel geleerd met den oorlog. Dat kan waar zijn, doch ik zeg het de Belgische boeren hebben met den oorlog veel te weinig geleerd veel minder als de boeren uit andere landen. Wie heeft er oker eenigen tijd niet met verbazing den uitslag der kiezin- gen in Hongarië in de dagbladen ge lezen Daar is de boerenpartij, zoo niet de meerderheid dan toch een der sterkste partijen der kamers. Niet alleen in Hongarië bestaat er eene boerenpartij de Balkan-boeren zijn door sterke partijen in hunne volks kamer vertegenwoordig In de Noor- weegsche Ftorthing of kamer van volkvertegenwoordigers bezit de boe renpartij sedert vele jaren de meer derheid. In bijna alle Europeesche landen zijn er boerenvertegenwoordi- gers ip de kamers, alleen in België, met zijne zêshonderdduizend boeren, bestaat er geen boerenpartij, bestaat er ook geen recht voor de boeren, be staan er geen pachtersrechten In België is den eigenaar den volle mees-- ter over den pachter en nog juister ware het te zeggen, in België is de pachter altijd de slaaf geweest van den eigenaar. Welken naam kon men voor den oorlog beter geven aan den pachter Immers wanneer hij gansch het jaar gewerkt en gezwoegd had, moest alles nog wel gaan om op tijd zijne pachten te kunnen betalen al wat hij gewonnen had was voor zijn meester, de eigenaar van zijn land. Den oorlog heelt dien toestand een weinig veranderd. De boeren waren verplicht bijna al hun vee al hunne voortbrengselen af te leveren aan Duitschers en kommiteiten vele kleine boeren moesten zelf zooveel leveren dat ze te kort kwamen voor hunne eigene voeding. Van landvetten koopen kon er geen spraak zijn, en de uitslag daarvan was met het einde van den oorlog, dat hunne landen uitr geput en hunne stallen leeg geplun derd waren en dat zij in de plaats daarvan in bezit waren van een weinig geld. O wee O schande Die boeren die alles wat zij vroeger bezaten kwijt waren, bezaten nu een weinig geld. Woekeraars schreef men in vele gazet ten leg belasting op de boeren, schreeuwde men in de kamers, waar niemand was om de boeren te verde digen. Betaalt hoogere landpachten roepen nu de eigenaars tot hunne pachters of wij verhuren uw land aan anderen. Aan dns de vrucht van uw Hoort gij het pachters Voelt gij waar men naar toe wil en zijt gij ge reed om weer de slaven van vroeger te worden Zult gij blijven wachten tot er wetten gestemd worden om de te regelen, of zult gij het hoofd om hoog steken en de leus Redt u Zei ven in werkelijkheid brengen door' u te vereenigen, niet alleen om te samen uw aankoopen te doen maar ook om recht te maken waar er geen is voor de boeren Door u overal onderling te verbinden, elkanders land niet te huren ol geen overdreven opslag van pacht of geen opslag te geven indien gij reeds een redelijken pacht betaald. In zekere gemeenten zijn er reeds door de plaatselijke boe renbonden pachtersvereenigingen ge sticht ;de bijval was zoo algemeen dat alle boeren, bijna zonder uitzon dering, er zich bij aangesloten hebben. Die vereeniqingen zijn evenwel nood zakelijk op alle gemeenten en zouden zeker overal den zelfden bijval ge nieten. Mijn inziens heeft het bestuur van onzen arrondissementsbond het wel tot plicht alle plaatselijke bonden aan te zetten zoohaast mogelijk der gelijke vereenigingen te stichten, dit ware van algemeen belang aangezien bijna alle boeren pachters zijn. En wanneer die vereenigingen overal ge sticht zouden wezen dan zou ook de wet tot regeling der pachten voor het arrondissement Aalst ge-hemd zijn F. D'H. Bestrijding van de bladluizen. Tot de meest algemeen voorkopiende insekten behooden wei de bladluizen. Door het overgroote voortteelingsver- mogen kunnen zij op korten tijd "sterk vermenigvuldigen Onze gewassen worden, door hunne aanwezigheid, in hunnen groei tegenhou den door allerlei krommingen van bla deren en scheuten Evenals de bloed- en de schildluizen leven zij van sappen, die1 zij door hun op- zuiginsvermogen aan de planten ont trekken. De klevige stof van hun vloeibare uit werpselen vormen op de bladeren der boomeu een dunne dichte laag, die uiterst schadelijk is voor de planten. Die laag belemmert de natuurwerk krachten van het blad, als ademhaling, verdamping en verwerking van koolzuur, omdat het blad van licht en lucht beroofd is. In den toestane van een' ei overwinte ren bijna alle bladluissoorten. De kleine klimmend zwarte stipes die wij nu op de toppunten der twijgen en meestal aan de jongste deelen van den boom zullen vinden, zijn bladluiseiren. Minder komen zij voor op botten, in schorseten en op andere beschutte plaat- sep. Uit die eieren worden bij warme lente dagen, einde April, Mei, jonge luizen ge boren, die op hune beurt weinig nadien lévende wezens baren, zelfs tot vijftien nageslaten in eenen zomer. Het nakomelingsschap dat zich in September op onz Iruitboomen bevindt, wordt geel van kleur, legt de eieren ter overwintering op de jongste deelen der boomen en sterft. BestrijdingVerlangt gij in den Zomer gezond eh smakelijk fruit te proe ven, besproeit dan nu, ten laatste einde Februari, uwefruitbooraen met dezelfde oplossing van 5 tot 10 t. h. booracarbo- De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niét teruggegeven.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1