Smokkelaars van St-Malo Internationaal Overzicht Vergaderingen DE X>VvX'Xv! lineum in water, zooals voor de bloed- luis is voorgeschreven. De appelmade of carpocapsa. De cocons of spinseltonnetjes van de carpo- capsen- worden in den winter door de zeer nuttige meezen, boombruipertjes en winterkoninkjes opgezocht. In de maanden Juni-Juli verlaten de vlinders hunne cocons. Gedurende den dag blijven die vlinders rust% en des avonds vliegen zij uit om hunne eieren te leggen. Aanschouw in de laatst-genoemde maanden de nog zoo kleine appelen en peren, en gij zult de roodgele eiertjes door het bevrucht wijfje op de vrucht gelegd dadelijk ontdekken. Daar waar twee vruchten tegen elkander hangen of een blad eene vrucht bedekt of in htjt overgebleven deel van den bloemkelk wordt gewoonlijk maar een ei per vrucht gelegd. Acht of tien dagen nadien wordt het rupje uit het ei geboren. De pas geboren appelmaden boren zich dadelijk in de vruchten in, maken eenen gang naar het klokkenhuis, waar zij zichinet de kernen voeden. Na volledig verbruik van de pitten be geeft de made zich naar buiten als zij nog niet volgropid is, om eene andere vrucht aan de vallen totdat het ruspje zijnen volledigen groei bereikt heeft. Zoodrd de zaden vernield zijn vallen de vruchten af en vertodnen zich in rij- ren toestand. Na volledigen wasdom van de rups,, hetzij dat de vrucht nog op den boom staat of reeds op den grond gevallen is, verlaten de maden de aangetaste peren of appelen. Men kan het beschadigde fruit heel goed herkennen aan de bruine buiten ge voerde uitwerpselen der rups, welke deze aan de oppervlakte van de vrucht naast den gang verwerpt. Op de stammen en op de zwaarste tak ken der boomen zoeken de volwassen maden eene winterverblijfplaats onder de schubben en mossen, waar zij zich in cocons inspinnen. Bestrijding. Gedurende den winter krabt men de droge schors en mossen van de boomen af, en men besproeit in Februari heel oplettend gansch den stam en de onderdeelen der hoofdtakken tot in de minste schorsreten met een oplos sing van 10 tot 25 t. h. boomcabolineum. Wilt-gij gansch praktisch, doeltreffend en zoo spaarzaam mogelijk werk verrich ten ter bestrijding van blad- en bloedluis en cocons van appelmaden samen, be sproeit dan eerst gansch de kroon van den boom met de oplossing van 5 tot 10 t. h., en dadelijk daarna de stam en de onderdeelen der hoofdtakken met 10 tot 25 t, h. Dat is de overleg. De zomerbestrijding wordt verdaagd tot op hel oogenblik dat die in praktijk dient gesteld te worden, WOUBRECHTEGEM, - Op Zondag 14 Maart, groote algemeene vergadering, bij Victor Temmerman op het dorp, om 3 ure. I. Inschrijvingen voor vetten, voe ders en zaden voor de lente. II. Voordracht over de vereeniging en de Onderlinge Brandverzekering, door den bestuurder van den arron- dissementbond, M. O. Caudron. III. Aanneming van nieuwe leden en aandeelhouders voor de Onderlin ge Brandverzekering. HERDERSEM. Vergadering van al de leden van den Boerenbond, bij M. Boel, lokaal, op Zondag 14 Maart, om 3 ure. Bestellingen van vetten en veevoe ders voor de komende maand. HEKELGEM. Vergadering van de leden van den boerenbond, bij Egidius Vermoesen, Langestraat, op Zondag 7 Maart, om 4 ure namiddag. Bestellingen van voeders en land- vetten, hof- en landzaden, enz. MELDERT. Vergadering voor de leden op Zondag 14 Maart, om 3 ure, bij de kinderen Nieulandt, Nievel. Uitlegging over Ond. Brandverze kering. Bestelling van vetten, veevoe ders, enz. O I I ERGEM.Vergadering voor de leden bij R. Verstuyft, op Zon dag 14 Alaart, óm 1 ure namiddag. Bestellingen van vetten en voeders voor de maand Maart. NIEU WERKERKEN. Alge meene vergadering en inschrijving voor alle benoodigdheden, op Zon dag 14 Maart, in het gewoon lokaal, bij R. Schepens, na de Hoogmis. Ook zou het nu schijnen dat gene raal Koltchak niet zou dood zijn, maar alleenlijk gevangen gehouden wordt. Er is een weinig stilstand aan te stippen op het front in Siberië. Deze stilstand wordt toegeschreven aan de twijfelachtige hpuding van Japan. Op 1 Maart hebben te Bordeaux groote plechtigheden plaats gehad ter herdenking van de afscheiding van Lotharingen in 1871 Het 15 «O» Ik zal mijne dochter uwe groote belang- looze liefde voor haar onder het oog brengen, en overtuigd haar welzijn te bewerken zoo noodig mijn vaderlijk gezag doen gelden. Deze woorden met klem en nadruk ge- gesproken, en de graaf de Montefere niet in staat de opwelling van dankbaarheid daar voor te bedwingen. vatte de hand van den markies en drukte-die hartelijk. Ik mag u natuurlijk deze handeling niet aanraden, zeide hij, maar 't is zeker de beste weg. Ja, ja En op onze goede overeenstem ming in deze hoogst gewichtige aangelegen heid zullen we nog een flesch ledigen. De markies strekte de hand naar de schel koord uit, en de graaf werd in dat oogenblik door zeer tegenstrijdige gevoelens geslingerd. Hij aarzelde een oogenblik en de trekken zijner gelaatsspieren bewezen hoe zwaar 't hem viel een besluit te nemen doch voor dat de markies aan de koord had kunnen trekken, greep'hij den arm van zijn vriende lijken gastheer, Halt, mijn beste markies riep hij. Ik geloof dat we genoeg gedronken hebben. Mogelijk weet ge dat ik vroeger wel een beetje te veel dronk. Hebt ge er nooit van gehoord Misschien weldocht dat weegt bij jnij zoo zwaar niet, antwoordde de markies, die, naar 't scheen, in zijn gast geen enkel gebrek wilde zien. Maar bij mij wel, hernam de graaf met Naar de mededeelingen van een Poolsch ingenieur, uit Rusland weer gekeerd, zouden de bolsjevisten maar in een slechten financieelen toestand zitten. In 1918 bedroegen de inkoms ten I4milliards en de uitgaven 46 mil liards. In 1919 gingen de inkomsten tot 38 milliards en de uitgaven tot 23o milliards. Heel het spoorwegstel sel is^versleten en er zijn bijna geen lokomotieven meer. Er Jpestaat geen voorraad van grondstoffen. De werk huizen en fabrieken zijn vernietigd of werkloos. U ïtgeweken Russen hebben ver klaard dat de bolsjevisten in de stad Archangel buitengewone gruwelen begingen. De rooden .hebben .geen het minste gevoel meer. Zij hebben de kinderen der burgersklassen ge kruisigd en onmeedoogend vermoord. een voorkomen van groote oprechtheid. Vroeger behoefde ik mij om niemand te be kommeren, en ik leefde niet altijd zooals het iemand betaamt die ook aan 't geluk van een ander geliefd wezen moet denken. Neen, mijn vriend, thans geen drank meer. Ik wil voortaan de grootste matigheid beoefenen, 't Zal voor mij het grootste geluk zijn spoedig te mogen vernemen dat mijn aanzoek goed gunstig is aangenomen. Mijn waarde graaf, sprak de markies, hem de hand reikende, uw aanzoek doet mij het grootste genoegen, en uwe woorden be wijzen dat ge den wensch koestert, een goed en liefhebbend echtgenoot te zijn. Ja, antwoordde de graaf, de hand van den markies in de zijne klemmende, 't is mijn vurigste wensch, dat ge spoedig er toe be sluiten moogt mij heil het te doen smaken, waarna ik zoo waarna ik zoo innig verlang. God alleen weet hoe gelukkig ge mij er door zult maken. Dit werd op zoo ernstigen en tevens zoo hartroerenden toon gezegd, dat zelfs een hartvochtiger man dan de markies er door getroffen zoo zijn geworden deze ant woordde dan ook dadelijk Ge moogt hopen, mijn vriend, ge moogt hopen want terwijl we dit onderwerp bespra ken, heb ik zorgvuldig overwogen, en ik zou u wel tot schoonzoon willen hebben. Ik weet toch niet wanneer misschien eerder dan ik denk ik van deze wereld zal opgeroe pen worden, en dan zal mijn kind een goeden steun en beschermer hebben. Onder al mijn bekenden ken ik bovendien geen enkele wenschelijker partij voor haar. Ge moogt alzoo hopen, mijnheer de graaf, en ik twijfel er niet ^an dat uw hoop verwezentlijk zal worden. Elzas en was op 1 Maart 1871, dat de Elzas- ser volksvertegenwoordigers hun af scheid namen van het moederland, met het nart vol wraak. De eenige overlevende dier Constituante is Georges Clemenceau. Maandag heeft de eerherstelling plaats gehad. Deze werd bijgewoond door den president der Republiek, maarschalk Pétain, de volksvertegen woofdigers van Elzas-Lotharingen enz. De Voorzitter der Republiek- sprak oven den vrede en de waarbor gen voor Frankrijks veiligheid in de toekomst. Een geroep van medelijden gaat op voor Ukranië. Dit land dat vroeger aan Ruslad toebehoorde, maar nu door den oorlog zijn vrijheid heeft herwonnen, gaat letterlijk ten grave. Gansch het gewest is geplunderd door de Deutsche en Oosrenrijksche legers en de bolsjevisten. Zij hebben niets achtergelaten dan hongersnood en besmettelijke ziekten. De Fransche mojor Lederry, die onlangs eene reis deed in het" 'land, vertelt dat de gasthuizen opgepropt zitten met typhuslijders. Er zijn wei nig of geen geneesmiddelen voor han den en honderden menschen sterven er zoiyler dat zij verzorging kunnen genieten. En zeggen daj; dit land-voor den oorlog de voorraadsschuur was van Europa De werkstaking op de Fransche spoorwegen is geëindigd. Deze staking uitgebroken voqr het straffen van twee werklieden, had treurige gevol gen voor Frankrijk kunnen hebben. De secretarissen der verschillende spoorwegsyndikaten werden aange houden en opgesloten. Het Fransch ministerie had de reservisten behoo- rende tot de vervoerkorpsen/ onder de wapens geroepen, om in geval van nood de Bevoorrading der bevolking te verzekeren. Na talrijke besprekingen met M. Millerand, minister-voorzitter en de bestuurders der verschillende kom- pagniën, is men 't akkoord gekomen en heeft het Verbond der spoorweg arbeiders besloten het werk te her nemen. In Japan gebeuren sinds eenige dagen zeer erge en onrustwekkende voorvallen. Nu wordt er gemeld dat erge onlusten tusschen de Japaansche werklieden zouden uitgebroken zijn. Zou de bolsjevistische besmetting Japan aangeraakt hebben Men weet nog niet in welke mate>het Japaansch gouvernement er in gelukt is, de on lusten te beteugelen, die ontstonden nadat het nieuws toegekomen was dat eene Japaansche troepenafdeeling. die aan de krijgsverrichtingen in Sibe rië deelnam, met de polsjevisten samenspande. 1 ot hiertoe is Hongarië nog altijd zonder vorst. De Nationale Vergade ring heeft admiraal Horthy tot voor- loopige regent van Hongarië be noemd. De admiraal is een belang rijke personaliteit, die een overwe gende rol in de huidige geschiedenis spelen zal, Hij werd geboren in 1868 en maakte deel uit van de Oosten- rijksche marine gedurende den oor log en verzekerde aan zijn land ver scheidene overwinningen op zee. Na deil wapenstilstand richtte de admiraal een nationaal leger in, dat op Budapest aanrukte, nadat de Roe menen deze stad ontruimden. Hij is een voorstander der Habsburgers en zijne politiek staat regelrecht tegen deze des bondgenooten, die verklaard hebben dat geen Habsburger nog den troon van Hongarië beklimmen mag. Eene werkstakipg is aanstaande bij de Engelsche transportarbeidersEen konlerenfie van afgevaardigden der transportarbeiders en vertegenwoor digers der werkgevers werd in het ministerie van arbeid gehouden. Het kwam tot de afbr.euk der onderhan delingen en de afgevaardigden der arbeiders besloten aan hun organisa ties de toelating te vragen om de werkstaking uit te roepen. De organi saties der transportarbeiders tellen nagenoeg 170,000 leden. Ze vragen 10 shilling per week verhooging. In Zwitserland hééft de Bondsraad met 115 stemmen tegen 55 h,et honds- besluit goedgekeurd, luidens hetwelk Zwitserland toetreedt tot den volken bond. De tegenstemmers waren so cialisten én 18 leden der burgerpar tijen. Kweekpaarden door Duitscliland te leveren. Het aandeel van Oost-Vlaander en. Van het aantal kweekpaarden die Duitschland ons leveren moet, worden Arnaud de Montefere had voor het oogen blik het oogenblik het toppunt zijner wen- schen bereikt, want ljij kende den markies genoeg, om te weten dat deze zich niet ge maakelijk van een eens genomen besluit zou laten afbrengen. Reeds lang had hij Isidora tot echtgenoote begeerd, want hoe dom hij ook was, wist hij toch haar schoonheid naar naar waarde te schatten, en hij minde haar werkelijk, evenwel niet met de reine liefde van een edel jongeling, maar zooals een ver zadigde man nog beminnen kan. De graaf was bekoord door de schoonheid van Isidora, maar nog meer door de schoon heid van de bezitting, die zij eenmaal zou erven. Steeds had hij begeerige blikken op die ziting geslagen, en wel om bijzondere redenen", die geen zijner vrienden vermoedde en hij alleen kende. Bovendien was de be zitting van den markies nog voordeeliger ge legen dan de zijne, want zij was gelegen aan de breede rivier de Ille, waarop veel scheep vaart was. Mijn beste, brave markies, riep de graaf opstaande en den markies omhelzende, ge weet niet hoe gelukkig ge mij hebt gemaakt. Ik hoop dat wij beiden nog lang mogen leven, opdat ik u mijn dankbaarheid ook door daden kunnen bewijzen. Ik hoop verder dat gij uw dochter zult kunnen doen beseffen wat voor haar het beste is. Wees onbevreesd, zei de markies met warmte, ik zal mijn dochter alles mededeelen wat er tusschen gesproken is, en zij zal zich daarnaar moeten regelen. Nu zullen we een wandeling maken en eenige mijner landerijen gaan bezichtigen. Sinds ge laatste maal hier waart heb ik nieuwe wijngaarden aangelegd, en mijn tuin is met eenige buitenlandsche ge,wassen verrijkt geworden. Kom mede De graaf volgde zijn gastheer naar dentuin, en terwijl hij daarheenstapte als een reus naast den kleineren markies, lag op zijn ge laat de uitdrukking van een eenige vreugde, die hij niet in staat was te verbergen. NEGENDE HOOFDSTUK. Een zonderlinge ontmoeting. Henry had de morgendies met zijn schoone leerlinge geëindigd, en terwijl Isidora nog bezig was aan een teekening, die zij den vorigen dag naar een door hem gegeven kopie had gemaakt, hier en daar iets te ver beteren, was hij aan 't venster gaan staan en liet zijn blikken over den tuin weiden. De markies en de graaf kwamen juist van hun wandeling terug. Eerst dacht Henry dat de persoon die naast den markies liep, hem geheel onbekend was toen echter de twee wandelaars het huis meer genaderd waren, meende hij het gelaat van den vreemdeling reeds vroeger gezien te hebben, en nadat hij een oogenblik had nagedacht, herinnerde hij zich ook onder welke omstandigheden. Hij had hem namelijk eens om de hut 2^jns vaders zien rondsluipen ook had hij hem verscheidene malen, zooals 't hem had toege schenen. op een afstand en met bespiedende blikken zien volgen, 't Was alzoo zeer natuurlijk, dat hij bij zijn aanblik meer dan t>loote nieuwsgierigheid gevoelde, om te weten wie die persoon was. Mejuffrouw, zeide hij, wilt ge zoogoed zijn een oogenblik hier te komen Isidora legde haastig de teekening, waar aan zij bezig was. ter zijde en ging naast Henry „aan het venster staan. Kunt ge mij ook zeggen wie de man is die uw vader vergezeld

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2