Het groote Offensief VERGADERING LANDBOUWWEEKBLAD Opgepast Arbeid adelt te Halst op Zondag i maart 1320. Zondag 14 Maart ig20 Prijs 6 centiemen. 2C Jaargang No 62 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Een goede vriend uit Brussel zond ons een briefje die we volgaarne aan onze geëerde lezers laten kennen. Zooals men zien kan, geldt het een aanval in regel op onze Onderlinge Brandverzekering. Hec schijnt dat men in Brussel de hoofden bijeen gestoken heeft in naamlooze Brandverzekeringen, na dat ze de eenen opzeg na den anderen ontvingen. Nadat ze zagen hoe hier ineens de oogen der boeren waren opengegaan, die er genoeg van had den de koffers van sommige heeren nog meer te vullen. Het schijnt dus dat men een offensiei gaat beginnen tegen onzen bond. Het is te hopen, dat ze meer succes hebben dan de Duitschers zaliger Ziehier een deel van dit schrijven Ik kan U ook mededeelen dat men hier in een machtige Brandver zekering veel gesproken heeft van (i Redt U Zeiven en dat men ziti- nens is door allerlei middelen uwe maatschappij te ondermijnen. Ik 11 gelooi dat zij zich zullen bedienen 11 van een paar groote agenten uit uwe streek hierover licht ik U wel op tijd in, want niets zal mij ontgaan. Ol het rechtstreeks uwe Brandver- zekering is die men gaat aanvallen, i) olwel de bond zelf, kan ik nog niet zeggen, maar zeker is het dat er eene actie op touw wordt gezet. Ik druk U op 't hart deze werking niet te onderschatten, want deze maat- i) schappijen winnen geld genoeg om i) daar eenige tienduizenden franken li in te steken en alzoo de boeren op een dwaalspoor te brengen. Licht uwe leden hierover in en wendt de i> middelen aan om het gevaar te keer te gaan. Zijt voorzichtig mij niet te 1; noemen, want mijne positie staat in gevaar. Uw toegenegen, X. Brussel, g"Maart ig20. Dus mogen we ons een dezer dagen aan het groote offensief verwachten van wege agenten en cofireforts van naamlooze maatschappijen. Het is altijd goed zulks op voorhand te we ten en onzen goeden vriend bewijst ons eenen grooten dienst, die getuigt van zijne verkleefdheid aan onze boe ren en onzen bond. Hierover in aller naam hartelijk dank. Toch moet ik den vriend doen op merken dat hij het gevaar grootelijks overdrijft. Het is niet met een paar holklinkende woorden, een rondeken bier, of wat stoeften en vleien dat men den kop op hol brengt van onze boe ren. Die tijden zijn lang voorhij Dat men zich te Brussel niet vergisse dat den eersten den besten boer, hen zal zeggen Mijnheer, ik werk zóó lang reeds om uwe koffer te vullen, de uwe is dus vol genoeg en zal aan de mijnen beginnen te denken Dat men in Brussel niet vergete dat eiken landbouwer weet dat de win sten die de Onderlinge Brandverze kering doet m Boerke's zak terug komen, en dat het geld aan de boer- kens zeer aangenaam is, omdat het hen zweet heelt gekost En dat ze weinig houden aan de bedreigingen, verdachtmakingen, of vleierijen en lieve gezichten van groote heeren Of denken ze waarlijk in Brussel dat de boeren Stom zijn Dit zul len ze ondervinnen. Hebben ze geld om vetten of voe der onder de waarde al te leveren te beter voor de boeren die op die ma nier een deel hunner betaalde centen zullen terug bekomen. Geloof .nu vrij dat de schoonste dagen der Naamlooze Brandverzeke ringen voorbij zijn i In gansch het land bestaat er een ommekeer en steken de menschen de koppen bijeen om Onderlinge Brand verzekeringen te stichten Spijtig voor niet gefortuneerde agenten die hun broodje wonnen met te werken voor deze naamlooze maatschappijen. Hem willen we echter niet treffen, en zoo ze willen, kunnen ze stilaan in onze maatschappij overkomen. Rijke en meer dan rijke heeren kun nen hun plan trekken en hunne woede botvieren met te tieren en te werken tegen onze bloeiende inrichting. Dat ze eens goed kijken naar onze titels en ze zullen zien boeren Redt U Zei ven Leve onze Onderlinge Brand verzekering 1 Peer de Koster. der Aandeelhouders der Samenw. Maatschappij Redt ;U Zeiven Eene schoone vergadering met leden uit alle gemeenten. Dienstdoende Voorzitter. M. Clement Ruyssinck dankt de leden over de goede opkomst en geeft het woord aan den heer Caudron. De BestuurderBeste vrienden, het eerste punt van ons dagorde luidt Besprekingen over deelgenootschap in eene bankmaatschappij. Voorzeker hebben zich weinig leden voorgesteld wat er hier eigentlijk ging behandeld worden. Ik zal U een korte schets geven van de reden die het bestuur aanzette deze vergadering te houden. Van af hét stichten onzer vereeni- ging lag er er in ons gedacht dat er geen winstgevender en voordeeliger zaak kon uitgebaat worden dan eene volksbank. Wij wilden ons op alle gebied onafhankelijk maken. Wij za gen al eens uit naar de middelen om zoo eene inrichting tot stand te brengen, toen we in aan raking kwamen met het Wissel-, Beurs- en Bankkantoor Geeraard Martens, die ons voorstelde ons in deze bank te interesseeren. Na een paar vergaderingen van het bestuur zijn wij tot het besluit gekomen, dat de landbouwersvereeniging moeilijk als bond kan toetreden maar dat elk lid afzonderlijk kan aandeelhouder worden. Verscheidene heeren van het be stuur teekenden persoonlijk in voor ruim honderd duizend frank. Toen overlegden wij, en aanzagen het als eene plicht ieder landbouwer van onzen bond kennis te geven van deze belangrijke kwestie. Daarom werd deze vergadering be legd wij willen U niet drijven om ook allen aandeelhouders te worden van deze bank wij willen U alleenlijk allen op de hoogte zetten opdat nie mand later aan het bestuur zou kun nen verwijten zich in eene goede en winstgevende zaak te nestelen zonder dat de leden er kennis van hebben. Wij willen niet dat Gij ooit zoudt kunnen zeggen dat wij U naar deze bank joegen ol stilaan heenlokten met uwe geldverrichtingen om onze zak ken als aktionnarissen te vullen. Daarom meenen wij onze plicht te doen.U te zeggen dat genoemd bank kantoor haar kapitaal van 5 tot 10 mil- lioen brengt en dat iedereen die geld te plaatsen heelt, de gelegenheid heeft er aandeelhouder van te worden. Deze aandeelen hebben eene nominale waarde van 5oo frank en zullen aan pari, 't te zeggen aan 5oo frank ver kocht worden. Men moet echter ten minste voor tien duizend franken in schrijven. Men kan voor minder intee- kenen als men zich als groep ol bond aanstelt waarvan één persoon de ti- telvoerder is. Zoo kunnen twee perso- nert, vier of meer, samen voor 10 tien duizend frank aandeelen nemen één enkel persoon maakt zich sterk voor de groep. Een bond kan zich ook aan sluiten en een titularis benoemen,; de actiën echterworden aan ieder inge schrevene persoonlijk afgegeven. Ik moet U ffiet vóórprediken wat schitterende zaken de banken sinds jarên hebben gemaakt, ik denk dat het eene allervoerdeeligste geldplaatsing is. De winsten worden jaarlijksch ver deeld en uitbetaald aan de aandeel houders. Ik heb hier voor mij de Moniteur met de statuten. Het is spijtig genoeg in 't Fransch opgesteld. Ik kan allen de namen lezen der eerste stich ters uit onze streek. De eerste stichters waren de heeren Geeraard erj Martens. In 1919 werd dit huis in eene naamlooze maatschap pij herschapen met een kapitaal van 5.3oo.ooo lrank. Het was toen dat de eenige heeren onzer streek mede stichters werden. Wij noemen ter loops de HH. Rollier, Denderleeuw Singelyn Jos., Aalst Doktor De Nayer, Hofstade Adv. Michiels, Aalst; Paters van Affiigem Lauwe- reys, HaeltertDucaju-De Vylder, AalstSchotte, Aalst; R. Dauw, enz. Een lid. Kan men zijn geld terug hebben als men het begeert De heer bestuurderJa zoodra de titels op de beurs komen kan men ze evenals schatkistbons, op andere titels verkoopen. Voor ze op de beurs komen kan ik U niet inlichten. Als U zulks begeert zal ik de heer Dauw, bestuurder van het bijhuis te Aalst doen roepen om ons grondige uitleg te geven. Intusschen kunnen we de nog niet betaalde intresten aan de aandeelhou der onzer Sam. Mt. uitkeeren. Ik kan U ook mededeelen dat 5o.ooo kil. Eigenheimer, plantgoed uit de kleigrond, in Holland werden aangekocht alsmede 10 000 kil. roode star. Door de hooge wisselkoers van het Hollandsch geld. zullen deze om trent 07 frank kosten, zonder zakken. Plaatselijke bonden schrijven Zondag in voor deze die er begeeren. Hopstaken zijn ook voldoende aan gekocht voor de ingeschrevenen en zullen van al deze week afgestuurd worden. Ammoniaksulfaat is aange kocht en zal afgeleverd worden aan 179 frank met zekken per xoo kil. (Intusschen is de heer Dauw binnen gekomen en wordt door de heer Cau dron aan de vergadering voorgesteld.) De heer Dauw. Mijnheeren en vrien den, ik wil U graag de gewenschte inlichtingen in korte woorden ver schaffen aangaande onze bank. Deze werd eerst gesticht in collectiven naam Geeraard-Martens Door de ^groote uitbreiding dezer firma werd het kapitaal te klein pn deze laatste werd eene naamlooze maatschappij in September 19x9. Op dees oogeiiblik traden talrijke lieden van Aalst en de omstreken in onze maatschappij en begonnen we hier voor goed onze werking. Zoodanig werd onze bank overal met geldplaatsingen en allerlei bank- en wisselverrichtingen over stelpt dat de beheerraad het noodza kelijk vond ons kapitaal te brengen tot 10' millioen franken. Elke oude actionnaris mag Van zijn recht ge bruik maken om voor 5oo frank in te schrijven, de nieuwe moesten inschrij ven aan 625 frank. Door de werkingen van uwen Bestuurder Caudron heb ben we verkregen dat ook de nieuwe aan pari ol 5oo frank mogen binnen lommen, alhoewel ze, na een jaar ondervinding en vorming onzer maat schappij, gansch dezelfde voorwaar den genieten als de eerste stichters. Al de aandeelen welke Ued. nu kunt koopen zijn stichtersaandeelen en ge nieten al de voordeelen en winstver- deelingen der maatschappij. Door alle tijden heen, laat het mij toe te zeggten, hebben de boeren en kleine spaarders zich met allerlei slechte fondsen bezig gehouden waar ze jaarlijks geld verloren Gij allen hebt de gelegenheid eene schitterende geldplaatsing te doen met aandeelhou der te worden der bank Geeraard Martens. Een lid vraagde ot hij ten allen tijde zijn geld kon terugtrekken. Ziehier hoe het gaat De titels onzer maat schappij zijn waarden zooals alle andere en kunnen altijd verkocht wor den als men zijn geld noodig heeft, evenals de schatkistbons, enz. Daar onze titels eerst toekomend jaar op de beurs komen zal ik trachten ze ten alle tijde aan 5oo lrank aan den man te brengen zoo gij uw geld moest noodig hebben. Het ware altijd voordeeliger te kunnen wachten want er is geen twijlel ol onze waarden kwoteeren 600 en meer van den eersten dag dat ze op de beurs komen. Ik heb hier eenige formulen doen meebrengen voor inteekeningen. Deze die willen nemen één of meer mee, daar gij ook vrienden moogt inlichten. Ik ben alle dagen voor verderen uitleg ter uwer beschikking in onze bank Albert Liénartstraat, 10. De heer Ruyssinck sluit de vergade ring met eenige goede woorden van dank. Verscheidene leden dragen eene formule mee. Vergadering geheven om 5 1/2 ure. Wij vernemen dat eene groote Maatschappij (brandverzekering), verontrust door het groote aantal opzegbrieven dat wij het genoegen hadden haar toe te sturen, de handen uit de mouwen steekt, ten einde onzen voorxjitgang te stremmen, dat zelfs een opziener bezig is met de herzie ning te doen van een belangrijk agent schap. Wij raden U dientengevolge aan op uwe hoede te zijn en uwe ver meerdering van nu af bij Redt U Zei ven te nemen, liever dan bij gelijk welke naamlooze Mpij. het geldt hier uw belang uwen geldbeugelDe heeren die reeds* zoolang er op ge klopt, en gedurende zoovele jaren de franken er uitgeschud hebben, kun nen het moeilijk kroppen dat gij dit spel, dat hun zooveel voordeel op bracht, beu zijt, en zuilen-alle middels aanwenden, van de géringste veran dering gebruik maken, om U aan 't lijntje te houden en U opnieuw voor 10 jaar of nog langer te binden. Dus, opgepast Eerst ons om inlichtingen gevraagd alvorens een papier, gelijk welk, te teekenen Wij kunnen U niet genoeg voor zichtigheid aanraden De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1