Smokkelaars van St-Malo Norton's Brewery De revolutie in Duitschland. Het voederen der varkens. draagt. Ook wortelen schijnen dankbaar voor natronverbindingen. In Duitschland genomen proeven heb ben geleerd, dat de chloorzouten van het kaïuiet voor mangelwortels en suiker bieten niet na-, ja eer voordeelig zijn. Proeven hebben geleerd, wij zeiden bet boven reeds dat over 't algemeen 1 K. G. kali gelijk is aan 1 K. G. kali, onverschillig in welk kalizout gegeven, mits de chloorverbindingen der ruwe kalizouten tijd hebben om weg te zakken. Het chloorkalium maakte nij proeven dikwijls een uitzondering1 kilo kali hiervan bracht in den oogst dikwijls meer op dan i kilo kali in eenig ander kalizout. Het chloorkalium uitgezonderd, lijkt schadelijk voor aardappelen en tabak. De brand der laatste zou er door be- naadeeld worden, terwijl het zetmeelge- halte van aardappelen er door zou dalen. Enkele nieuwere verscheidenheden van aardappelen zouden, volgens Mrrcker, minder gevoelig voor chloorverbindingen zijn. Sommigen hebben en waarschijnlijk niet ten onrechte beweerd, dat de smaak van met ruwe kalizouten bemest gras door die bemesting zou lijden. Enkele schrijven dit toe aan een hooger zoutgehalte, vooral een hooger gehalte aan chloriden, maar Mürcker geeft de schuld aan het hooger gehalte aan ami- den (bitter smakende stikstofverbindin gen het zijn de in de plant voorkomen- verroerde niet. Vrijdag nacht rukten de troepen op naar Berlijn. De repu blikeinsche regeering vertrok naar Dresden en liet het veld vrij aan de oproerlingen die Berlijn bezetten en de regeering von Kapp, von Lutwich aanstelden. Het zal van belang zijn dat onze lezers de voornaamste leiders kennen der revolutie von Kapp, de kerel die zich kanse lier te Berlijn heelt uitgeroepen, is een der zeldzame Duitsche ambte naars waarvan grootadmiraal von Tirpitz. in zijne gedenkschriften, met welwillendheid en vriendschap over spreekt. Hij was, volgens von Tirpitz, de wezenlijke stichter der beruchte kali het goed- het dus onverschillig, met welk kalizout de landbouwer bemest. Het zou dan alleen de qumstie zijn,-uit te maken, welk kalizout hij 1 K. G koopst kan bekomen. De landbouwer heeft echter nog reke ning te houden met de zoogenaamde bij- zouten, waartoe het in de kalizouten voorkomende chloornatrium, hetchloor- magnesium, enz. behooren. Op de wer king üezer bijzouteu een werking waaromtrent nog meer licht kan worden ontstoken berust de bovenbedoelde schadelijke invloed op sommige gewas sen van een bemesting met kaïniet of carnalliet in het late voorjaar. En nu komen we nog even terug op hetgeen in het begin van dit hoofdstuk is gezegd. We wezen er daar op, dat het natrium gedeeltelijk het kalium kan ver vangen en derhalve kunnen de natrium- bevattende bijzouten onder bepaalde om standigheden kali sparen. Ook helpen zij stellig in den grond aanwezige onoplos bare plautenvoedende verbindingen voor de planten opneembaar maken. Schade lijk werken de magnesiumhoudende bij- zouten, doordat zij de absorptie, het vast houden van het kali, belemmeren. Dat kalizouten de verdamping van water uit den grond beperken, en dat zij zelfs, omdat zij hvgroscopisch zijn, water uit den dampkring opnemen moet hier als een goede, elders als een kwade eigen schap beschouwd worden. De structuur van den grond, vooral van kleigrond, wordt door een bemesting met ruwe kalizouten verslechterd. Hij slibt meer dicht en wordt aan de opper vlakte korstig. Hier moet de kalkbemes- ting, die een tegenovergestelde werking uitoefent, enkel reeds uit het oogpunt van grondverbetering, met een kalkbe- mesting gepaard gaan. Boven hebben wij al iets gezegd van de schadelijke chloorverbindingen in de ruwe kalizouten. Hierover nog dit. Over de beteekenis van het chloor voor den plantengroei is veel gestreden en het staat vast, dat bepaalde hoeveelheden bij vele planten nuttig kunnen werken. De chloorverbindingen zijn echter beslist ae verbindingen, die later in eiwit over gaan). Hier en daar heeft men door een kali bemesting de door het bietenaaltje aan gerichte schade meenen te beperken. Vergaderingen HAEL1ERT. Op Palmenzon- dag, om li ure, algemeene vergade ring in St. Anna, hoek der Witte Muizenstraat. Ie Inschrijving van vetten, voeders en zaden. 2e Bespreking over deelgenootschap in Bank Geeraerd Martens. 3e Over gezamentlijken aankoop van kolen. LEEBEKE Algemeene verga dering op Zondag 21 Maart, bij Phil. De Decker, onmiddellijk na de hoog mis. i° Voordracht over Ond. Brandver- zekering door den Bestuurder. 2e Inschrijvingen voor vetten, voe- j ders en zaden. DENDERHAUTEM. - Op Zon- dag 21 Maart, algemeene vergadering j bij Rem. Mathys, Dorp, om 10 ure (voormiddag). MELDERT. Bericht. Het be stuur van den plaatselijken bond laat weten, dat al de benoodigheden, op vastgestelden dag en uur moeten af gehaald worden, gewoonlijk op dagen van aankomst tusschen 12 en 1 uren. 't Geen we reeds lang verwacht j hebben, is nu uitgekomen. De revolu tie is uitgebroken in Duitschland. Zater dag morgend is de staatsgreep ge beurd. De troepen van generaal von der Goltz, uit de Baltische landen, waren te Doebenitz samengetrokken, met de vlootbrigaden Ehrard en Lo wenfeld. De regeermg wist het en partij van het Duitsche Vaderland, die in 1917 voor zending aangenomeu had zich tegen allen verzoeningsvrede te verzetten en groote aanhechtingen van vreemd grondgebied te eischen. Generaal baron von Lutwitz is voor de Bel gen geen onbekende. Hij was tot den 35 November 1914 krijgskom- mandant te Brussel, onder den be ruchte von der Goltz, tijdens de be zetting Hij was 't die persoonlijk overging tot de aanhouding van bur gemeester Max, van Brussel. Von Lutwitz voerde het bevel over het 10 Pruissisch korps vóór Verdun, werd in Augustus 1916 stafoverste be noemd van het leger van den kroon prins, maar nam eenige maanden later' over het 3 Pruissisch leger in Cham pagne, om daarna een andere leiding op zich te nemen m de Oise. Na den wapenstilstand was hij den rechter arm van Noskein de beteugeling der Spartakistische troebelen. Werkstakingen zijn uitgebroken over gansch Duitschland en bloedige botsingen hebben plaats gehad tus schen de werkstakers en troepen der nieuwe regeering. Verscheidene doo- den en gekwetsten zijn gevallen. Met de revolutie zijn de Spartakis- ten ook uit hun schelp gekropen. De berichten van Woensdag melden reeds eene groote uitbreiding der sparta- kische beweging in de duitsche hoofd stad. In het bezette Rhijnland is alles nogal rustig, het bepaald er zich bij betoogingen tegen de nieuwe re geering. Ook na de geboorte der biggen moet men haar, zeer begrijpelijk, goed voeden, opdat zij veel melk geve van goede samenstelling. Haver met een weinig zemelen kan voor zogende varken niet genoeg worden aanbevolen, terwijl gekookte afgeroomde DE 16 «o» Dan zijt ge misschien de kustenaar die aan Isidora de Mortigny onderricht geeft Die ben ik, zei onze held, waarbij hij een schrede achteruit week. omdat de bewe gingen van den graaf hem niet bevielen. Deze sprong uit den zadel en ijlde naar den jongeling. Eensklaps bleef hij staan en tastte in zijn borstzak. Henry deed hetzelfde want hij had daar eveneens zijn pistool ge borgen. Ge zijt een deserteur riep de graaf, die van woede bijna niet spreken kon. Ge zijt gedeserteerd van 't engelsche oorlogschip, dat voor eenigen tijd in de haven lag. Ge hebt het mis, mijnheer, ik ben geen deserteur, sprak Henry snel en op vasten toon, terwijl de opwellende toorn zijn gelaat deed verbleeken, Ik ben op een lage manier overrompeld en aan boord van een schip ge sleept en, voegde hij erbij, terwijl plotse ling een wonderlijke gedachte bij hem op kwam,ik geloof dat gij de hand in 't spel hebt gehad. Ik Ha ha ha zei de graaf lachend. Maar 't was een gedwongen lach, en hij kon 't niet verhelen dat die beschuldiging hem eenigszins getroffen had. Ik herhaalde hij. Ge zijt wel grappig, jongeling Ik heb u om mijns hut zien rondsluipen, hernam Henry, en ook heb ik opgemerkt dat dat ge mij op straat hebt nageoogd. Een ge heime vijand heeft de schandelijke geweld daad op mij doen plegen, en waarom zoudt gij dien vijand niet kunnen zijn Ha ha ha wat zou mij tot zulk een vijandschap tegen u bewegen Die vraag w3s de oorzaak, dat een reeks gedachten des jongelings brein doorkruisten. Ten eerste schoot hem de opmerking te bin nen, die de smokkelaar over zijr. gevangen neming had gemaakt daarna dacht hij aan het geheim zijner geboorte - en hij meende dat de graaf voor hem onbekende redenen kon hebben, om hem te vreezen. Henry week nog een schrede achteruit en sprak Ik ben er thans niet op voorbereid, die vraag te beantwoorden, mijnheer ge zult echter het best toonen dat ge mijn vijand niet zijt, door uw weg te vervolgen en mij onge hinderd de mijne te laten gaan. --Ge zijt een deserteur, en dus mag ik u niet laten ontsnappen. En gij zijt alzoo een beulsknecht in engelsche soldij riep Henry met bitteren spot. 'k Wist niet dat Fransche edelen het verachtelijke werk van pressers verrichten. Nauwelijks waren deze woorden over Henry's lippen, of de graaf sprong woedend op hem los. Henry trok zijn pistool, doch voordat hij den haan had kunnen spannen, was hij hem uit de hand geslagen, en in 't zelfde oogenblik had de graaf de zijne op des jongelings borst gericht. Ik zal u leeren tegen een franschen edelman een pistool te trekken, riep hij van woede tandenknarsend Zijne vinger was aan den trekker Henry zag het en begreep dat de booswicht het voor nemen had hem tedooden. Met een enkelen krachtigen vuistslag wierp hij den graaf aan de andere zijde van den weg. Hij meende hem ook de pistool uit de hand geslagen te hebben, doch dit was het eerste werk van onzen held om naar zijn eigen pistool te zoe- j ken, maar 't duurde eenige seconden voor hij die zag en toen hij er heen wilde snellen om haar op te rapen, hoorde hij epn zachte beweging van zijn tegenstander. Hij bleef staan, keek om en zag hoe de graaf, zich met de linkerhand oplichtende, met de rechter de pistool op hem gericht had. Uw laatste levensuur heeft geslagen, jonge visschersbastaard 1 monpelde de graaf. Gij zult het niet meer kunnen beproeven, een franschen edelman neer te schieten. Henry begreep wat de graaf met die laatste woorden bedoelde. De schurk zou hem dooden en dan beweren dat hij het tot zelfverdediging had moeten doen. Hij zou zeggen, dat hij Henry had willen gevangen nemen, waartoe hij het recht had, en dat de jongeling zijn pistool tegen hem had gericht. Dat verhaal zou veel schijn van waarheid hebben, en niemand zou vermoeden dat de graaf een moordenaar was. lntusschen hield de graaf de pistool op des jongelings hart gericht Henry's wapen lag te ver van hem, en al had 't voor zijn voeten gelegen, dan zou't hem toch van geen nut zijn geweest, want zijn vijand kon elk oogen blik vuur geven. -Halt 1 riep de graaf, voortdurend, met den vinger aan den trekker, de pistool op Henry gericht houdende. Alvorens ik u neder- schiet, wil ik u zeggen dat ik u ken, en juist daarom moet gij sterven we kunnen niet beiden in Frankrijk leven. Ge zoudt dus halt 1 verroer u niet, of ik vuur, en Arnaud de Montefere heeft nog nooit zijn doel gemist, evenmin als zijn pistool ooit weigert ge zoudt verstandiger gehandeld hebben, als gij aan boord van den Engelschman gebleven waart. Maar 't is nu te laat, want gij weet te veel. Gij moogt nog een laatste blik op de melk uitstekend geschikt is om zemelen en meel tot een slobber te maken. Gerstemeel en rijst staan bij haver meel weinig achter. Gekookte aardappels mag men gerust voederen, maar dan geve men, behalve graanmeel, ook wat ander eiwitrijk meel doch geen vleeschvoedermeel. Ook jong groen voeder mag zij gerust hebben. In geen geval mag men, evenmin als aan een drachtige zeug, zwaar te verte ren of opblazend voeder geven. De voe dingsverhouding dient met die voor de zeug in den draagtijd overeen te komen. Men voedere alle varkens, behalve biggen, die men bezig is te spenen en zulke die pas gespeend zijn, drie- of vier maal per dag en op vaste tijdstippen. Ook bij de varkenshouderij kan door onge regelde toediening van het voeder veel van hét nuttig effect van het laatste ver loren gaan. De biggen moeten het natuurlijk in den eersten tijd met de moedermelk doen. Men kan gemakkelijk zien of ze gezond zijn. In dït geval liggen ze, althans de eerste veertien dagen als ze hun buikje dik hebben, meestal op een hoop te slapen. Loopen ze knorrend en onrus tig door het hok en slapen zij, in kleinere troepjes verdeeld, dan hapert er wat aan. Twee weken oud, beginnen ze wat meer beweging te nemen. Men verschaft ze dan bezigheid door in het hok wat aarde (geen zand) te brengen, met eeDig graan vermengd. Dat zij van de aarde eten, schaadt niet, integendeel. Langzamerhand beginnen zij pogingen te doen om met, de moeder mede te eten. Dan is het tijd om met het bij voederen te beginnen. Dat kan zeer goed geschieden met een mengsel van gelijke deelen volle melk (koemelk) en afgeroomde melk. Later vermindere men de hoeveelheid volle melk en voege men wat gekookte goedkoope rijst ot gekookt goedkoop havermoet bij.Weldra kan de volle melk dan vervallen. Tegen den speentijd gaat men tot gerstenmeel over en zoodra de diertjes van de moeder af zijn, kan men ze geleidelijk op een mengsel van afge- roomde melk of karnemelk en graan meel brengen. BIÈKES WGLAISES Stout PALE-ALB j— Scotch Livrés en füts ou en bouteilles avec casiers de 24 bouteilles. On demande pour Alost agents déposi- taire. Conditions exceptionnellement avantageuses Eer. NORTON Stout ALES 34, Marché aux ceufs, ANVERS- aarde werpen. Henry sloot de oogen, niet uit vrees. Hij wilde een gebed doen daarna eensklaps op springen en, geen gevaar ontziende, zich op zijn tegenstander werpen. Halfluid sprak hij een kort maar innig gebed en opende toen weder zijn oogen. Daar zag hij den loop der pistool zakken - hij hoorde een zacht ge- druisch de graaf stiet een vreeselijken vloek uit en in 't zelfde oogenblik stond een zonderlinge vrouwengestalte tusschen hemen het wapen, dat hem met den dood bedreigde. Arnaud de Montefere, wat wilt ge doen? vroeg de vrouw, die zoo onverwacht versche nen was. Ik wil mijn leven tegen een moordenaar verdedigen, stotterde de graaf opspringend. Ge liegt sprak de vrouw met een zoo vreeselijke uitdrukking in hare stem, dat ook Henry een rilling over het lijf ging. Nu wierp de vrouw een blik op onzen held en ook hij zag haar aan. Zij had een hooge, gebiedende gestalte en was van middelbaren leeftijd haar gelaat, hoewel door het weder sterk gebruind, had zachte en bekoorlijke trekken. Haar oogen waren gitzwart, heur haar insgelijks zwart fladderde wild om haar gelaat en schouders, en haar kleeding, eenig- zinsop die eener Zigeueerin gelijkende, was even rijk van stof als sierlijk van snede en zag er zindelijk uit. Haar hoofd 'was op dit oogenblik onbedekt, maar in de linkerhand had zij een kleinen zijden hoed en in de rechter een zware, met zilver gemonteerde pistool. Haar glinsterende oogen schenen den jongeling te willen doorboren, en in haar ge wetensvolle trekken lag een uitdrukking, die hem zoo wonderlijk deed ontroeren, dat hij al wat om hem voorviel geheel vergat. in

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2