Beroepsonderwijs. Hollandsche Plantaardappelen. LANDB0ÜWWEEKBLHD Vergoedingen vnnr noriogssnnade. Arbeid adelt In hel Ministerie van Landbouw. Het voederen der varkens. Zondag 28 Maart 1920. Prijs 6 centiemen. 1* Jaargang No 66 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. 11. In Frankrijk. Niettegenstaande talrijke Fransche huishoudkundigen in zien, dat de handel en nijverheid der republiek 'kwijnen, dat ze sedert 1865, niet meer vooruit zijn gegaan, en dus door achterstaande landen op gebied van handel en nij verheid worden ingehaald bestaat bij onze Zuiderburen het ver plichtend vakonderwijs niet en zoo Frankrijk er in linancieel opzicht niét slecht voorstaat, is zulks te danken, aan zijne natuurlijke monopolies, zooals die der wijnen aan de vruchtbaarheid zijner akkers, aan zijne betrekkelijke dunne bevolking en aan het bezit zijner kolo niën, waar het gelegenheid vindt de schaarsche voortbrenseleu zijner nijver heid af te zetten. Met zijne dames artikelen spant het echter nog de kroon, en dit dank aan den kunstsmaak zijner arbeiders - Niet zonder leedwezen zien Frankrijks deskundigen, dat ook den kunstsmaak hunner mededingers er steeds zuiverder op wordt, en dat deze reeds een groot deel van hun afzetgebied hebben veroverd, Eu vele mannen van beteekenis achten het dan ook noodzake lijk. den leerplicht in zake vakonderwijs in te voeren, om zon doende met wape nen, welke voor die hunner mededingers niet moeien onderdoen, den economi- schen strijd, op de binnen en buitcnland- sche markten tot een zegevierend einde te voeren. In het bulletin de la Soeiété de Protec tion des Appreutis, verklaart den gewe zen minister Millerand De Republiek heeft het verplicht lager onderwijs inge voerd, en liet is niet al te stoutmoedig te beweren, dat zij dit binnen kort met ver plicht vakonderwijs zal aanvullen. Dank zij het techniek toerusten van hunne arbeiders denken zij den rang te herove- fen, dien zij onder bet tweede keizerrijk bekleëden. In Engeland. Dat zij in zake toege paste kunst, voor de andere natie moes ten onderdoen, bewees de Engelschën, deLondensche tentoonstelling van 1884, en praktisch als zij waren, besloten zij onmiddellijk dit te verhelpen, en benoem den daartoe The National association for the promotion of thechnical and. secondary education Door deze commissie werd een onderzoek naar de werking van het vakonderwijs in den vreemden ingesteld. Dit onderzoek be wees dat Engelandnoodzakelijk het voor beeld zijner mededingers moest, volgen. Die zplfde instelling ontwierp de eerste wetsvoorstellen in zake vakonderwijs, die door het parlement werden aangeno men. Krachtens deze wetten werden wel niet onmiddellijk vakscholen ingericht, maar waren de provincies en de gemeen ten daartoe gemachtigd terwijl deze lichamen, ook do vakscholen die hun bestaan aan het particulier initiatief te danken hadden mochten steunen. In Engeland echt men meer aan prak tisch dan aan theorisch onderwijs, de bekomen uitslagen zijn bevredigend. Alhoewel Engeland prachtige vakscho len bezit, laat er liet onderwijs nog veel le wenschen daarom werd de Board of Education belast naar middelen uit te zien om dit euvel weg te nemen, en is de tijd niet ver meer af, dat het verplich tend vakonderwijs door eene wet zal in gesteld worden. Daar zij dit als het beste wapen aanzien om op gebied van van handel, nijverheid en landbouw, de grootste zegepralen te behalen en aan de spits der naties te komen. In de Vereenig de Staten vanNoord- Amerika. Door zijne buitengewone werkzaamheid, door den snellen vooruit gang van handel en nijverheid, heeft Amerika ons aller belangstelling afge dwongen.' Dat het beroepsonderwijs hier de voornaamste rol speelt is bewe zen in een werk uitgegeven door den ba- stuurder der Hoogeschool te Brussel, en waaruit blijkt, dat in sommige staten leerplicht tot den ouderdom vau 14 en zelfs 15 jaar bestaat, en dat het lager onderwijs wordt gegeven, met verband me' het vakonderwijs, wat wij deri 4e graad noemen. Behalve dit lager onder wijs bestaat er geene leerplicht, doch de Amerikanen begrijpen het. groote nut van het onderwijs op de talrijke middelbare vakscholen, en zenden daar hunne kinde ren heen. Men kan zich moeilijk een denkbeeld vormen, zegt een deskundige, van de wetenschappelijke en technieke ontwik keling dier werkkrachten, die zijdelings om zoo te zeggen verplicht worden door de talrijk vereenigingen tot hun 21 jaar beroepsonderwijs te genieten, in die in stellingen waaraan door schatrijke lieden fabelachtige schonkingen gedaan worden en zoo hun bloei verzekeren. En al is het vakonderwijs er nog niet rechtstreeks verplichtend gesteld, tocli is het dank daaraan, dat dit land zijn verbazingswek- kenden bloei en vooruitgang dankt. In Duitschland. Het, land van Bis- mark is een der eerste geweest, die het nut van het vakonderwijs, begrepen en toegepast hebben. Duitschland heeft het noodzakelijk geacht knappe werklieden en bedienden te vormen zoo wilde het al de Europeesche markten overweldi gen. Duitsche vakmannen trof men overal aan België, bijzonder Vlaanderen was er rijkelijk door bedeeld want terwijl het vakonderwijs in Vlaanderen stelsel matig veronachtzaamd wierd, deelde men hier die vreemdelingen, waarvan het grootste getal als spioenen in dienst waren van Das liebe Vaterland - Afzetgebied zochten zij voor hunne voor- brengselen, maar ook voor hunne hor den, toen zij in 1914, en met den kreet van "Deutschland iiber alles» dien ramp zaligen wereldoorlog deden losbranden Doch laat ons den moed hebben het te zeggen Duitschlands handel en nijverheid zijn door zijn doeltreffend ingericht en welbegrepen vakonkerwijs, met reuzen schreden vooruitgegaan F. 't Vervolgt. Het driemaandelijksc.h budjet van het Ministerie van Landbouw be draagt de schoone somme van 34.83i.ooo Iranken Op drie maanden tijd verteert men daar zoowat 35 millioentjes. Voorze ker is deze som erg hoog en het ware misschien niet slecht voor de land bouwers te weten wat men daar zooal mee uitrecht. Weinige boerkens weten daarvan te spreken, nochtans als men bere kent, de Zondagen meegenomen, ver teert men voor de boeren in het minis terie van landbouw, alle dagen de somvan 387,000 Iranken. Wie geeft ons de statistieken om te onderzoeken wat men daarmee dage lijks doet 1) sommen toegekend door vonnis sen 343.566.3iS,io fr voor 7436 be langhebbenden, waarbij te voegen 35o.ooo.ooo, fr. toegekend door von nissen in beroep. 2) Verschotten toegekend door koninklijke besluiten aan staatsorga nismen of openbare gestichten 248.150.000 franken. 3) Verschotten toegekend aan nij verheids en handelsondernemingen op opeischmgsbons der Duitsche over heden 207.019.990,95 lr. verdeeld onder 653 belanghebbenden 4) Verschotten langs bestuurlijken weg tg 480.221,75 lr. voor 38g2 scha- delij denden. 5) Betalingen van minder dan 2.000 frank 2.338.796.07 lr. voor 3591 be talingen. 6) Verschotten door tusschenkomst der coöperatieven voor oorlogsscha de 8.367.575,00 lr. voor 723 schade- I lijdende leden dezer coöperatieven. De betalingen toegekend aan per- j sonen niet vermeld in voornoemde gevallen bedraagt 3o.558.58i,oo lr. Het algemeen totaal berei' t 1.*209.481.756,78 fr. De Mokiteur van 14 Maart heeft de lijst afgekondigd der bijzonderste komrnissarissen bij de rechtbanken voor oorlogsschade, die genoemd werden voor de i5 arrondissementen van het land, In het belang der goede orde zijn deschadelijdenden verzocht,zich voor hunne briefwisselingen alleen te wen den tot den hoofdcommissaris en hunne brieven te zenden aan de vol gende adressen Antwerpen Kipdorp, 9. Luik Boulevard d'Avroy, 73. Doorpijf Rogierstraat, 56. Brussel Kleine Karmenstraat, 3/. Brugge Dijver. Leuven Vischmarkt, 9. MechelenVan Hanswyckstraat.3o. Dendermonde: Emanuel Hielstraat. Gent Coupure (rechte kant), 18. Veurne Spaansch kwartier. Kortrijk Fabriekkaai, 5. Audenaarde r Bourgognestraat, 1. Charleroi Rue du Progres, 21. Namen Boulevard d'Amalius, 2. Tongeren Putstraat, 35. Op 1 Maart 1920 bereikte de som uitgegeven als vergoeding van oor- logschade de som van fr. 1 miljard 178922.905.78 (1178922905,78) ver deeld als volgt Er zijn nog Krugers en Roode Star te veel. Degene die ze begeeren ko men er onmiddellijk om. Verzonden uit Leeuwarden (Fries land). De vrachtbrieven en looden ter inzage. PRIJS: Kruger 56.00 Roode Star 52.00 fr. per 100 kilos zonder zakken. INDUSTRIE is niet meer verkrijgbaar. De inschrij vers mogen Roode Star in de plaats nemen. Gezonde biggen hebben glanzend, aan liggend haar en als ze wit zijn, een licht- roode huid. Zoodra hun spijsverteering gestoord is, wordt de huid grauwachtig, het haar glansloos en borstelig. Dikwijls treedt dan diarrhee op. AL deze niet kan worden toegeschreven aan het liggen op den kouden vloer, moet gedacht worden aan eten gebrek in de samenstelling der moedermelk, 't Best is 't dan meestal, als 't eenigszins kan, de diertjes van de moeder af te nemen. Drinken de biggen gier, dan geve men de moeder wat keukenzout en phophor- zure kalk door 't voeder en werpe men steen kolengruis en stukjes krijt in het. hok. Mannelijke biggen, die niet voor de fokkerij worden aangehouden, moeten op den leeftijd van ongeveer 4 weken worden gesneden of gecastreerd. Men legt de big op haar rug, neemt ze tus- schen de knieën en maakt met een scherp mes een overlangsche snede in den bal zak, drukt de ballen één voor één naar builen en draait of snij (it de zaadstreng op de dunste plaats af Bij een ouderen beer, die natuurlijk niet tusschen de knieën kan genomen worden, doch met gestrekte achterbeenen ruggelings op den grond wordt gelegd, maakt men aan weerszijden een insnijding in den balzak. Door elke opening wordt dan één bal naar buiten gedrukt. In dit geval is het ter voorkoming van hevige bloeding, goed de zaadstrengen vóór het wegnemen der ballen eenige malen om te draaien. Zijn de ballen verwijderd, dan wordt het uitvloeiende bloed met een 2 proc. creo lin-oplossing weggewasschen, waarna men wat raap-, liever olijfolie op de- wonde giel. Hel verdient aanbeveling eenige dagen lang nu en dan de geslachts- deelon met zuiver waier te bevochtigen. Het castroeren mag slechts aan handige, geoefende, kalme personen worden toe vertrouwd, Betreft liet vrouwelijke big gen, dan mag het alleen door deskun digen gebeuren. Hee spenen dient niet te geschieden, voordat de biggen 6 a 8 weken oud zijn, tenzij ongesteldheid der zeug of der big gen dit vroeger noodig maakt. In vele streken komen biggen van nauwelijks 4 weken ter marktze dan veel te jong. Dit wreekt zich door den tragen groei in den eersteD tijd na het spenen. Men ontneme de zeug niet opeens haar kinderen, doch late ze de eerste dagen na de afzondering nog eenige malen per dag, natuurlijk telkens met minder keepen, zuigen. De zwakste biggen kunnen'dan eeii streepje vóór krijgen en iets later gespeend worden, terwijl de zeug geen nadeeüge gevolgen van het spenen onder vindt en geleidelijk droog wordt. Moeten de biggen door bijzondere omstandigheden l et te vroeg zonder de moedermelk doen, dan bootse men deze in het voedermengsel in samenstelling enz. zooveel mogelijk na. Zooveel mogelijk, zeggen we, omdat in z'oon mengsel, naast verteerbare ver bindingen, steeds onverteerbare voor komen en omdat de samenstelling der moedermelk bij verschillende zeugen niet dezelfde is. De gemiddelde samenstelling der varkensmelk is volgens G Reinders in ronde getallen Water Eiwit Vet Melksuiker Zoulen 84.4 proc. 6.5 4.5 3.5 1.1 Zooals men ziet, zijn het eiwit-, vet- en .aschgehalte belangrijk hoogen dan die der koemelk alleen het melksuikerge halte is lager. Daar varkensmelk veel rijker aan eiwit, vet en asch en armer aan melksui ker is dan, moet. men liefst room gebrui ken. Oudere biggen kunnen natuurlijk een vetrijke meelsoort ontvangen, maar zeer jonge, die pas hun moeder verloren, dienen melkvet te krijgen. Voor' biggen en lammeren zal men het meestal ontzien room te koopen, als men niet zelf melk koeien houdt eenen centrifuge heeft of De Koornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKi, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat, 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1