De Belasting op Oorlogswinsten en ie Laitanouwers. Beroepsonderwijs. HoiMSGlie Piantaaraappels LANDBOUWWEEKBLAD Arbeid adelt Hopstaken Zondag n April 1920. Prijs 6 centiemen. 2e Jaargang No 68 Aankondigingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. Vele schattingen van winsten door de landbouwers verwezentlijkt, zijn verre van eerlijk ol ze gedaan werden door eene commissie ofwel door de besturen van belastingen. Verschillende gevallen toonen ons dat dit spel op krukken springt en dat sommige landbouwers die geen oor logswinsten maakten belast worden terwijl anderen die veel meer wonnen ongedeerd uit den slag komen. Som migen hebben hunne biljetten inge vuld, anderen hebben dit niet gedaan. Eemge deden het zeer gewetensvol, anderen deden juist het verkeerde. Maar hoe het opgemaakt, wordt of teniet, goed of slecht het is al gelijk het lot der landbouwers (die geene boeken bezitten om hunne winsten en verliezen teberekenen) wordt beslist op het zeggen van personen, van kommeeren ol volgens de gedachten die rondom de persoon zweven. Ik zeil maakte de formule op voor oorlogswinsten van den landbouwer X zeer klaar en goed uiteengezet de man kon niet aanzien worden als buitengewone winsten te hebben ge maakt. Na eenige weken komt hem het bericht toe dat hij voor eene zekere som aangeslagen is. Ik maak toen zijn staat op van winsten en ver liezen. De staat van zijne fortuin in roerende en onroerende goederen, dus van geld, eigendom, beestialen, velden, zolders enz.van 1914 en igi8. Ik bewijs zonneklaar dat het niet mogelijk is deze man oorlogswinsten te doen betalen. Over eenige dagen komt het ant woord van'den heer Bestuurder der Rechtstreeksche belastingen van Gent dat spreekt, noch van cijfers, noch van bewijzen en enkel zegt Aangezien Aangezien het bekend is gij niet al uwe produkten aan de normale prij zen hebt verkocht Aangezien zulke landbouwers voor de vier oorlogsjaren 1000 frank per hectare zuivere winst hebben gemaakt; Aangezien uwe boerderij 8 hectaren (weilanden inbegrepen) groot is enz. enz. Dus volgens de bestuurder der be lastingen word de zuivere winst der landbouwers die niet alles aan de komiteitprijs hebben verkocht op 1000 frank per hectare geschat Dus is het niet noodig van formulen op te maken. Zeggen de mensehen dat ge iets Verkocht hebt boven de prijs van 't komiteit pardaf 1000 fr. per hectare Hebt ge veel winst gemaakt en bij gevolg veel geluk gehad, of hebt ge veel ongelukken in stallen, opeischin- gen, enz. gehad, dat doet niets ter zaak de kommeeren van uw parochie zullen uw lot beslissen.Gofers helpen niets Waarom, als men toch wil dat er eenige betalen voor oorlogswinst, laat men op iedere gemeente, geene commissie samenstellen met mannen daarin die wat moed en rechtzinnig heid hebben om deze geyallen onpar tijdig te beoordeelen 1 Hoe kan een vreemdeling een oordeel vellen over de toestanden in eene gemeente En hoeveel landbouwers in ons ar rondissement zijn werkelijk in de klas der oorlogsrijken? Laten we eens zien wat menzooalmoet gewonnenhebben. De wet zegt dat men mag 0000 irank per jaar meer winnen dan in 1912 Een landbouwer die in 1912 2000 Ir. zuiver winst maakte, mocht er gedu rende de vier oorlogsjaren 7000 fr. per jaar maken of 7000 X 4 28.000 frank. 28.000frank zuivere winst! Zuivere winst dat is wat u overblijft na alle onkosten voor loon, waarbij ook het loon der leden van het huisgezin, de andere uitgaven, waarbij een ja.ir- lijksche dooding van uwe roerende goederen, en een intrest voor uw kapi taal. Na deze zuivere winsten moet men aftrekken de vermindering van sommige posten uwer lortuin, zoo'als de vermindering van vee enz. We nemen een boerderij van twee paarden, 8 hectaren land en meersch Men werkt met twee zoons en eene dochter. Van zuivere winst van deze land bouwer mag afgetrokken worden I; het loon voor deze zoons en doch ter, aangezien dit in handen bleet van Vader, die er mede zijn fortuin ver meerdert. II) De intrest van zijn gebruikt kapitaal.Nemen we 60.000fr. aan 40/° is 2400 frank 's jaars (intresten zijn toch geen winsten geloof ik.) III) Volgens de staat zijne stallen, velden en zolders in 1914 mag de land bouwer deze herstellen en het noodige geld aftrekken van zijne oorlogswin sten. Een beambte der belastingen be weerde dat de beesten die de land bouwers behielden eene vierdubbele waarde hadden en bijgevolg dat 4deze laatste niets te reklameeren hadden onder dees opzicht. Dit is eene grove dwaling de beesten gelden niet veel meer als in 1914 maar ons geld heeft maar 1/2 of H4 meer van zijne waarde. Ons Belgisch geld is bijna waardeloos geworden. De landbouwers verloren hunne ware fortuin hun veestapel en kregen in de plaats een hoop tvaardelooze papieren In elk geval is het niet ernstig te beweren dat een boer 1000 frank zui vere winst maakt per hectare. Het is nog min ernstig iemand te veroordee- len vooraleer hem te hebben gehoord en slechts voort te gaan op de praat van kommeeren. Wordt dit vraag stuk niet langs meer oordeelkundiger en redelijker kant aangepakt het zal nog veel moeilijkheden veroorzaken voor de beide partijen. Het is wel te verstaan dat het eene moeilijke kwestie is van de kant der. bedienden der belastingen. Toch zou ik hun kunnen doen opmerken dat ze voof de boeren niet al te nauw moeten zien. Die menschen immers werkten voor den oorlog schiers voor niemen dal. Men wreke hun niet dat ze eens eenige goede jaren hadden, noeh min dat ze hun tarwe of patatten weiger den af te geven aan den komiteits- prijs Haat of wrok tegenover de land bouwers is een slechte leidsman in deze kwestie. Eveneens de vertelsels van nijdige dorpsheeren of kom meeren. Voor onze streek rond Aalst en voor de bedrijven tot 10 hectaren is het eene dwaasheid te spreken van 1000 frank zuivere winst per hectare. Daarbij dient er toch iets bewezen te worden vooraleer iemand te belasten. De landbouwers die onrechtveerdig aangeslagen worden voor oorlogs winsten hebben het recht te protes teeren zij'moeten zich niet blinde lings noch in eene gesloten kamer laten veroordeelen zonder zich te kunnen verdedigen Dat deze die oprecht oorlogswin sten boven de bepaalde som hebben gemaakt en niet overdreven werden geschat hun plicht doen. In deze kwestie zou er ook een verzoenings- en verdedigingsraad voor de landbouwers moeten optreden in elke provincie, die van rechtswege de benadeelde landbouwers kan ver- O. Caudron. dedigen. IV. Zal België in den toenemenden economischen strijd niet zijne mede dingers de plaats behouden, die het door onverpoosden arbeid en stoere wilskracht heeft weten te veroveren, en zal het zells nog hooger klimmen dan moet het voortgaan zijne aan dacht schenken aan een deugdelijke opvoeding van zijn jongere geslachten in de verschillende takken der men- schelijke bedrijvigheid Om dit doel te bereiken, moet het lager onderwijs den algemeenen grondslag voor deze opleiding leggen de vierde graad de voorbereiding voor de technische opleiding geven, terwijl ten slotte het vakonderwijs in beroeps- en nijverheidsscholen, alsook in bijzondere vakscholen of leergangen, de technische toerusting der belang hebbenden moet voltooien. Waar moeten deze onderscheidene scholen opgericht worden Daar het vakonderwijs in nauw verband met de nijverheid en den handel staat, dient het ingericht te worden in de gemeenten waar deze bloeien. En het moet dan gegeven worden aan de nijverheids- ambachts- en kunstambachtscholenaan vak scholen ok vakleergangen, al naar gelang de betrokkene gemeente eene meer of minder belangrijke plaats in de nijverheids en handelsleven be kleedt. Het onderwijs in de nijverheids scholen moet gericht zijn op de vor ming van opzichters, teekenaars, werkmeesters, techiniens, boekhou ders, in een woord van leiders. Het onderwijs hoofdzakelijk theoretisch, moet de grondslagen leggen voor eene algemeene technische bekwaamheid, die den geschoolden later niet aan een bepaald beroep zal binden maar hem in staat zal stellen, desnoods zijn brood in een ander, aanverwand vak te verdienen. In de ambachts en vak of beroeps- scholen wordt den leerling vertrouwd gemaakt met de verschillende hand grepen en de werktuiglijke vaardig heid van zijn ambacht ol vak. De praktische oefeningen zijn hier de toepassing van de geleerde theorie. Toch moet men niet uit het oog ver liezen, dat in dè werkplaats ol op het kantoor de practische oelening de voornaamste is, oefening maakt immers den meester. Terwijl echter het leeren bij een baas den jongen niet verder brengt, dan dat hem eenige bijzondere kunst grepen en vaardigheid eigen worden, waardoor hij in de practijk van een specialiteit wordt binnen geleid en mechanisch vaardig wordt gemaakt, leert men hem op de vakscholen het geheel van zijn) beroep en geeft men hem eenig onderwijs in de théorie ervan, ten einde hem in staat te stellen het vak later op oordeelkundige wijze uit te oefenen. Opgemerkt moet wor den, dat in al de vakscholen voor werklieden teekenen het voornaamste vak is dit is inderdaad het Esperanto de Internationale taal der handarbei ders. De Landbouw. Hebben de werk lieden belang zich door behulp van beroepscholen theoretisch en prac- tisch vaardig te maken tot het uitoe fenen van hun ambacht de landbou wers niet minder mogen geene gele genheid laten voorbijgaan ojn zich in bedrijf te bekwamen. In België is de landbouw de aller voornaamste bezigheid. Niet alleen omdat hij, zooals overal, den grond slag voor andere bezigheden vormt, maar ook omdat de meerderheid der befolking er zich op toelegt. Volgens de algemeene landbouw- statistiek van 1910 beliep de gansch bebouwde uitgestrektheid van België 2.584.240 hectaren het aantal lieden die zich op den landbouw toeleggen bedroeg 1 240,810. Vergelijkerderwijs zij gezegd dat, volgens de optelling van de nijverheid en den handel van 191 o, het aantal personen die een nij verheidsberoëpuitoefenen 1710.161 beliep. In de vergadering van 18 Juli 1913 van de kamer der volksvertegenwoor digers heeft minister Helleputte de belangrijkheid van de landbouwop- brengst, voor 1912, op de volgende wijze aangetoond •1 Ik maak u bijzonder opmerkzaam op de ogbrengst van het melkbedrijf, die dë som van 400 millióen bedraagt en dus grooter is dan al de steenkool mijnen Van het land. De opbrengst van de haver is be langrijker dan die der .glasnijverheid, de waarde van onzen aardappeloogst is tweemaal zoo groot als die der giet- ijzerproduktie de teelt van pluimdie- ren brengt even veel op als de ontgin ning onzer groeven. Eindelijk leveren dë eieren ons meer op dan de papier) nijverheid. Weet men dat de Belgische land bouw meer opbrengt dan al de groote nijverheidstakken van het land te zaam? Terwijl in I912 de waarde van den oogst, der verschillende gewassen en dieren 2.293.390.587 fr. bedroeg, was het totale bedrag der nijverheids productie maar 2.002.441.000 fr. wat voor den landbouw een batig slot van 290.949.587 Ir. geeft. Wij leggen op deze belangrijkheid van onzen landbouw nadruk, omdat zij aan sommige leden der wetgevende macht onbekend schijnt te zijn, wan neer het er op aan komt onze landbou wers te helpen, terwijl diezelfde volksvertegenwoordigers voor de la- brieknijverheid, voornamelijk in zake invoerrechten en beroepsonderwijs, altoos maar meer gunsten vragen, o Wij hebben reeds aangetoond, dat de regeering de oprichting van vak scholenvoor werklieden en bedienden aan de provinciën, gemeenten en par ticulieren overlaat de technische opleiding der landbouwers echter heeft zij zelf ter hand genomen door overal landbouwscholen en leergan gen op te eichten otte steunen. Hebben onze landbouwers daaruit niet weten te trekken Over het algemeen kan deze vraag niet bevestigend beantwoord worden. 't Vervolgt. Roode Star beschikbaar aan 52 fr. de 100 kgr. Eene kleine partij Blauwe Krugers aan 56 fr. de 100 kgr. De ingeschrevene hopstaken zullen einde dezer week afgeleverd worden. De oornbloem Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST. Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Burchtstraat. 3, AALST. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Nietopgenofaen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1