H ^-Wl i Onze Drukkerij Lente. Beroepsonderwijs Landbouwweekblad flfbeid adelt Zondag 25 April 1920 ZONDAG 18 APRIL 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr69 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Buchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Het besluit in de voorlaatste alge- meene vergadering der Aandeelhouders genomen, namelijk het in leven roepen eener drukkerij, is heden ten uitvoer ge bracht. Op de eerste verdieping van ons ma gazijn, aan de Zeebergkaai, werden de machienen opgesteld en is heden voor de eerste maal ons blad De Koorn- bloem gedrukt. Op den naam van dezen nieuwen le vensader onzer landbouwersvereeniging viel niet veel te studeeren. aangezien hij eene moeder had die hem schiep, aan gezien haar grootste werk zal zijn het drukken van ons geliefd landbouwblad. Het was dus eene noodzakelijkheid haar te doopen volgens den moedernaam en zoudus hebben we Onze drukkerij De Koornbloem Wij begroeten in haar dus de ge boorte van een kind die het gezin van onze vereenigingslichamen komt ver- grooten. Daarom heeten wij ze van harte wel kom Onze drukkerij De Koornbloem getuigt van de onverhinderbare voor uitgang onzer vereeniging, van de durf- kracht en taaie moed onzer hoofdman nen. Zij brengt ons leven en vrijheid, vergroot onze trots en onze rijkdom, want benevens al onze instellingen heb ben wij ONZE DRUKKERIJ. Hoe rap en hoe moedig werd er ge werkt. Het is nu nauwelijks twintig maanden dat onze vereeniging het leven zag. Eenige vrije menschen staken toen hunne koppen bijeen om hun recht tegen over de sluipzieke handelingen van ko- miteitsmannen te verdedigen. Later kwam de Samenwerkende Maatschappij die reeds zooveel goed stichtte en zoo veel duizenden franken in de zakken ha- rer leden bracht met hun goede waren en aan de laagste prijzen te verkoopen. Wat goeds deze instelling teweeg bracht kan moeilijk worden berekend en zal door eiken rechtzinnigen landbou wer worden hooggeschat, trots de kritiek en zeever van sommige belanglooze personen. De tweede instelling was de uitbating van ons Lokaal "Redt U Zeiven Daar schiepen we ons een Eigen Haard een huis waar we vrij onze vergaderin gen houden, onze belangen bespreken en die ons een winstgevende zaak is op den hoop toe. Toen kwam de Onderlinge Brandver zekering. Dit is voorzeker eene van de schoonste, maar ook eene van de meest tegengewerkte inrichtingen. Een land bouwer die zich aansluit bij deze verze kering, werkt alleen voor eigen zak. Het is de weg der toekomst en niettegen staande de onderduimsche en openbare tegenkantingen der groote maatschap pijen zijn alle oogen van vrije en klaar ziende boeren op deze vereeniging ge vestigd. En nu kwam onze Drukkerij, die de kroon zet op ons werk naar onafhanke lijkheid en vooruitgang. Bij al deze kracht van vereeniging steekt de tijd van voor den oorlog en nog meer deze van binst den oorlog leelijk af. Toen waren de boeren niets, ze bezaten niets en stonden verre van elkander. Heden staan we in één leger en maken ons machtig en sterk om te genover elkeen en op elk gebied onze rechten te verdedigen. In het kort zullen we een Congres beleggen voor al de landbouwers, om talrijke en belangrijke punten te bespre ken, Wij moeten onze toestanden ernstig onderzoeken en onze stem verheffen tegen onrecht en uitbuiting. Zoo gaan wij steeds vooruit op den weg der broederlijkheid. Trots tegen kanting en nijd zetten we den strijd voort voor zedelijke en stoffelijke op beuring van den landbouwersstand. Ons nieuwgeboren kind Onze drukkerij De Koornbloem komt ons streven versterken. Heil onze Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Heil onze Drukkerij De Koorn bloem Daar komt de Lente Ze spreidt algauw Haar hooge tente Van licht en blauw. De velden laaien In zonnegloei De weiden waaien Vol bloemenbloei Het beekje huppelt Zoo vlug en frisch En zilver druppelt Van bies en lisch. De boomen strekken Hun armen uit. De wilgen lekken. De berk loopt uit. Al, takken, twijgen. Al wierookwerk De leeuwriks stijgen Op vlammenvlerk. En liefde en hopen Het al doordringt Het hart gaat open De ziele zingt. O zonnedagen, O geur en fleur Een hemelwagen Staat voor de deur Ifnitengeuone Algemeen? I ergadering voor de Aandeelhouders der Sam. Maatsch. Redt U Zeiven in het lokaal te Aalst, Groote Markt, op om 3 ure (Zomeruur). DAGORDE 1. Verslag over de drukkerij De Koornbloem 2. Vergrooting van het Maat schappelijk Kapitaal. 3. Bijzondere besprekingen. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. V. In statistieken uitgegeven over Land bouwonderwijs van 1911, bestatigen wij dat op acht land- en tuinbouwscholen, met gesamentlijk veertig leeraars en slechts zes en veertig leerlingen het eind- exaam afleggen, in sommige scholen was er voor dit laatste geen enkel kandidaat. Men kan zich afvragen of deze betreu renswaardige toestand niet te wijten is aan de bekwaamheid van sommige lee raars, die, volgens hoogleeraar Max Leod, veel te wenschen overlaat, Bij mijn bezoek, zoo schrijft deze geleerde deskundige, aan de provinciale tentoonstelling te Gent, in de afdeeling landbouwonderwijs, kreeg ik zaken te zien, die een zonderling licht wierpen op de wetenschappelijke waarde van dit onderwijs in de provincie Oost-Vlaan deren. Nogmaals werd ik tot de meening gebracht, dat de VlaEmsche boer Let slachtoffer is van de onbekwaamheid van degene die hem voorlichten en nochtans nergens vindt men mder land- bouwonderwijzers dan in Belgie, het zijn echter gewoonlijk lampen, die wei nig olie bevatten. Nu rijst de vraag waaraan die min derwaardigheid van sommige leerkrach ten te wijten is. Hooger landbouwonderwijs voor in genieurs wordt gegeven in het staats- landbouwgesticht te Gembloers en aan de hoogeschool van Leuven. In deze in stellingen is de voertaal van het onder wijs uitsluitend Fransch, alhoewel Vlaanderen tweemaal zooveel landbou wers kent dan Wallonië. De ingenieurs zijn niet in staat hunne kennis aan onze boeren mede te deelen, omdat zij niet op hoogte der Nederlandsche vakter men zijn. Dit zal wel een der oorzaken van de minderwaardigheid van ons landbouwonderwijs wezen. Op het tiende internationaal land- bouwcongres, in 1913 te Gent gehou den, deelde volksvertegenwoordiger Pastur, lid van het landbouwverbond te Nijvel, mede, dat slechts 2 t. h. van de mannen en 1 t. h. van de vrouwen het landbouwonderwijs volgen. En hoevelen getroosten zich zooveel volharding en inspanning, dat zij al de klassen der landbouwscholen doorloo- pen of al de lessen bijwonen. Weinigen, ontegenzeggelijk Ons landbouwonderwijs lijdt dus aan hetzelfde euvel als ons vakonderwijs. Om dit te verhelpen dient men dan ook hetzelfde middel toe te passen. De bebouwing moet intersiever wor den de veeteelt worden verbeterd de plantenziekten bestrede» Van de oplos sing, die men aan het vraagstuk geeft, hangt den bloei van onzen landbouw af. Wij koesteren de hoop dat Belgie zich aan Denemarken zal spiegelen, welk land, dank zij zijn uitnemend landbouw onderwijs, een hoogen trap van welvaart heeft bereikt. Sinds geleerden, de grondslagen der hedendaagsche landbouwkunde hebben gelegd, door middelen aan de hand te doen om geheele of gedeeltelijke uitput ting van den akker te herstellen of te voorkomen, is de landbouw tot een we tenschap verheven. Men heeft nu ook begrepen dat onze toekomstige land bouwers op hoogte van deze weten schap moeten gebracht worden. De groote meerderheid onzer boeren heelt echter van de gelegenheid hiertoe, door den Staat gegeven, geen gebruik ge maakt. De in aanmerking komende leerroos- ter omvat de meest veelzijde vraagstuk ken. In de eerste plaats dient het vraag stuk der bemesting in al zijn omvang uiteengezet. Stalmest alleen is ontoereikenden het gebruik van kunstmest is volstrekt noodig voor een rijken oogst. Met wetenschappelijke bebouwing en een doelmatig aanwenden van stal- en kunstmest, kon men, vooral op onvrucht- baren en slechten grond prachtige uit slagen verkrijgen. Een gevolg daarvan is dat de waarde van dien grond soms wordt vertienvoudigd. Wij behoeven enkel te wijzen op het resultaat van den arbeid van sommige boeren in de Kem pen, die heele streken tot groote wel vaart heeft gebracht. Minachting voor het wetenschappe lijk land- en tuinbouwonderwijs en slen tergeest jn de praktijk berokkend veel schade. Die schade is vooral in 't oog vallend voor wat het gebruik van kunst mest en het bestrijden van plantenziek ten betreft. De schadelijke insekten en de ziekten der planten dienen bestreden daartoe moet men kennis hebben van de oorzaak van het kwaad, alsook van de middelen om het te verhelpen. Bovendien leven de boeren niet van akkerbouw alleen, maar evenzeer van veeteelt. Wordt ook deze op de hoogte der ,wetenschap gebracht, dan levert zij eveneens veel belangrijker uitkomsten op. Het blijkt uit proeven voor den oor log genomen door het ministerie van landbouw, dat een voeding der melk koeien naar de eischen der wetenschap een dagelijksche besparing ten gevolge zou hebben het voedsel zou minder

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1