Arbeid -adelt Vergaderingen der Honden De zonne rijst (Haaf gaan «jij been Landbouwweekblad Zondag 2 Mei 1920 ZONDAG *25 «APRIL 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 70 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Buchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Be Algemeene f erg ad eri n g verschoven Door het sluiten van ons lokaal voor 15 dagen wegens alcoolver- bruik, zal de buitengewone alge meene vergadering verschoven worden tot ZONDAG 2 MEI om 3 ure (zomëruur) namiddag. Het Bestuur. Buitengewone A Igemeene f ergadering voor de Aandeelhouders der Sam. Maatsch. Redt U Zeiven in het 4okaal te Aalst, Groote Markt, op om 3 ure (Zomeruur). DAGORDE 1. Verslag over de drukkerij De Koornbloem 2. Vergrooting van het Maat schappelijk Kapitaal. 3. Bijzondere besprekingen. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. Meermaals werd er gewezen op de belangrijkheid van maandelijksche vergaderingen. Ik mag met overtuiging zeggen dat dit eene noodzakelijkheid is. Deze bijeenkomsten moeten vrienden kringen zijn, waar niet alleen alles wordt besteld van vetten, veevoeders of zaden, maar waar bijzonderlijk de boerenbe- langen onderling worden besproken. In onzen stand wordt nogal veel ge mord achter de stoof dit telt tot niets. In onzen tijd, evenals in alle tijden, moet men luidop zijne eischen stellen men moet aan de geheele samenleving door middel van dagbladen, congressen en vergaderingen kunnen wijs maken wat men wil Beginnen we eerst met onze paro chiale vergaderingen waar ieder boer- ken zijn stem laat hooren, waaruit de verschillende gedachten het ware beeld van den volkswil weergeeft. Daar zal de ontwikkelde en vooruitstrevende aan de mindere zijne gedachten, zijne ondervindingen en praktijken vóórpre diken. Daar zal hij hen veel kunnen lee- ren op gebied van landbouwkennis, van manier van bemesten, voederen, kwee ken. Aan hen, die niet geleerd, of nooit de moed hebben een dagblad of boek in handen te nemen, zal bij deze gelegen heden de kiem gelegd worden tot ver dere ontwikkeling. Op deze vergaderin gen wordt ook over de algemeene be langen gesproken, over de dagelijksche aangelegenheden, zooals oorlogschade en oorlogwinsten, Duitsch vee, lasten en patenten, enz. Eveneens economi sche vraagstukken van het heden en de toekomst. Zoo komt er een beeld en een wil in onzen stand. Tot hiertoe werd daar niet veel rekening van gehouden, want in de meeste komiteiten en besturen die zich met landbouwaangelegenheden bezig houden, vindt men alles behalve land bouwers. Soms ook al een zeer groote heerenboer, of een heer uit het dorp. Men ziet weinig omhoog naar de ver zuchtingen van den kleine, van het volk. Men benoemt commissiën voor oorlog- schade, voor oorlogwinsten, voor op- eischingen van vee en paarden in Duitschland. Wie benoemt die commissiën en wie maakt er deel van Zijn er niet onder hen die rechtstreeks de boeren tegen werken en die, bijzonder in den oorlog, deze laatsten hebben uitgebuit, waar ze de gelegenheid vonden Menschen uit de stad of menschen zonder voldoende kennis, beschikken over het lot van dezen die ze niet kennen, wier belangen ze niet betrachten noch verdedigen. Het volk staat daar buiten en is ge noodzaakt ootmoedig den kop te buigen bij de besluiten en wetten dezer heeren. Volgens de inlichtingen uit goede bron vernomen, heeft de heer Gouver neur van Oost-Vlaanderen eene com missie saamgevraagd om over de prijzen van landbouwprodukten te handelen. Waar hij deze heeren of boeren heeft gezocht weet God alleen weet ik dat er van het bestuur van onzen machtigen bond niemand werd gevraagd. Zoo ging het tot hiertoe met de cpm- missiën en besturen onze vereeniging werd over 't hoofd gezien. Is het misschien omdat hier te veel de volksgeest doorkomt, ofwel omdat daar vrije menschen zitten en misschien te veel zouden willen voor den landman. Men kan wellicht beter om met onze oude patriarken die bij het drinken van een glasje lekker vocht goedzakkig knik ken en in de handen kletsen In elk ge val hoeft er worden gewezen op het feit dat de wil van het boerenvolk van het land van Aalst, welk bijna uitsluitend bij onzen bond is aangesloten, niets gold tot heden Daar moeten we zelf een eind aan brengen en wij beginnen met ons te doen kennen en te toonen. We zijn te nederig geweest en hebben steeds in stilte gewroet, zooals het doorgaans bij boeren gaat. Heden zullen we beginnen met onzen kop wat stouter op te steken, op onze vërgaderingen en overal waar het past. De beste gelegenheid om de gedach ten te vereenigen is een congres. Er dient jaarlijks een groot landbouwcon- gres gehouden, waarop alle landbouwers worden uitgenoodigd en waarop alle vraagstukken worden besproken. Elkeen zegt er zijn gedacht, en den wil der meerderheid wordt wet. Van uit zoo eene bijeenkomst zendt men met meer gewicht een wensch, e^n wil de wereld in. Eendracht is hier' macht en de ge dachten van een enkelen kunnen niet opwegen tegen den wil der massa. Daarom vraag ik aan het bestuur van den arrondissementsbond om een con gres te beleggen voor den aanstaanden Zomer, waar alle aangelegenheden wor den besproken, alle zaken gewikt en ge wogen. Dat de plaatselijke bonden goede vergaderingen beginnen te hou den en mannen gereed maken om deel te nemen aan deze belangrijke besprekin gen. Landbouwers, laat ons samenkomen om onze belangen te bespreken en ge- zamentlijke eischen te stellen tegenover de nieuwe toestanden in de maatschappij opdat anderen zien dat we leven en jeven willen. SANDER. De zonne rijst uit doom en dauw En toovert wondre dingen, - En hooger in het hemelblauw De leeuweriken zingen. De menschen gaan en droomen voort Hun onvoltooide droomen, Die door geen schel gerucht gestoord Nog immer gaan en komen. De landman staart al over 't veld Een wijl voor 't lastig fwoegen, Zoo staat een stond en meet een held Zijn kracht met vergenoegen. Het harte rein, de ziele groot, Als koning in den morgen, Draagt hij,hoe zwaar ze'm 't leven bood, Zijn drukke kroon van zorgen. Dan slaaft hij blij dag in dag uit En zal geen moeite sparen, Hij doet natuur, zijn wondre bruid, Steeds nieuwer leven baren. God zegen' u, u en uw werk En schenk' u frissche krachten Doch houd u fier, man, houd u sterk En laat ze u maar verachten Uw hart is rein, uw ziele groot, Draag blij uw kroon van zorgen Hoe zwaar ze u ook het leven bood, Gij koning in den morgen. Helen Praet. De oorlog met al zijn gruwelen en barbaarschheden, met zijn brand en zijn bloed, staat ons nog te frisch voor het geheugen, opdat onze gemoederen niet diep geschokt werden door de zonder linge tijdingen, die dezer dagen de ronde hebben gedaan. De Franschen, met een lichtzinnigheid eigen aan Zuiderlingen,gingen op avon tuur uit naar Francfort en andere Duit- sche steden van de onzijdige zone. De kalme Engelschman roerde niet, Ame rika wilde er eerst 't fijne van weten, daar zij geen roekeloo^e daden willen stellen maar België, het arme, platge schoten en geplunderd België, sprong dadelijk Frankrijk terzij, zonder redenen, zonder bedenken, alleen luisterend naar de geweldige kloppingen van zijn hart dat slaat van liefde, van liefde voor Frankrijk. Voor Frankrijk wil het alles geven, zijn goed en bloed, en het laat weergalmen dat het dreuntFrankrijk über alles Het avontuur van Francfort is al te wel bekend, om er lang over uit te wei den. Het spreekwoord zegt men moet het ijzer smeden terwijl het heet is, en dit wist Frankrijk op staanden voet toe te passen. Terwijl het hartje van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken lus tig aan t popelen was van tintelende bransche min, terwijl onze franschge- zinde officiertjes reeds naar hun sabelsgre pen om op wacht gaan te staan voor Frankrijk naast dezes koloniale troepen, begonnen ze te Parijs en gansch Frank rijk door de trom te roeren en de fluiten te bespelen om den lof te verkondigen van het groote, dappere België. Gene raals en hoofdministers, alle dagbladen en tijdschriften zwaaiden met volle hand het wierookvat op België's neus. Dat zou de inleicjjng zijn tot den lustigen bruiloft. En het gevolg Een gedwongen hu welijk keen militair verbond met Frank rijk Hoe luid werd niet gezongen on der den oorlog en na den wapenstilstand dat België voortaan een zelfstandige staat zou worden, vrij van alle opge drongen neutraliteit en daar is 't al men wil van ons land een vassaal maken, een wapenknecht van Frankrijk. Want reeds zoo ver staat het Fransch chauvi nisme, dat een generaal durft te verkla ren, dat er in zijn oog geen grens meer bestaat tusschen Frankrijk en België we schreven en spreken maar één en dezelfde taal, zegt hij, (het Vlaamsch, onze zoo schoone moedertaal, die hier door drie en half millioen menschen, op zijn minst, gesproken wordt, bestaat voor hem niet en ten slotte hebben we maar één en dezelfden vijand meer, na melijk Duitschland. Onze vijand, generaal, onze vijand is al wie ons verknechten wil, al wie ons langzaam of brutaal weg opslorpen wil, hoe hij ook moge heeten. We willen vrije Belgen zijn, zonder tyrannische voogden. We hebben ons niet vrij ge vochten, generaal, uit de moordende klauwen van den Arend, om ons in ar men te werpen, die onze zelfstandigheid met kussen en liefkoozingen versmachten I De Koornbloem

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1