Arbeid adelt VERSLAG Landbouwweekblad ZONDAG 9 MEI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr72 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. der A Ige in eene Vergadering De heer B. Schockaert, voorzitter. opent de zitting.Hij dankt de leden voor hunne goede opkomst en geeft het woord aan den heer Bestuurder. De heer Caudron, bestuurder, schil dert in korte woorden de stichting en de rasse vooruitgang der maatschappij. Bij de stichting hebben wij ons kapitaal bepaald op 50.000 frank daar de ge weldige bijval onzer inschrijving 120 duizend frank bedroeg, werd het enkel tot 82.000 fr. toegelaten, daar we dach ten dat dit kapitaal reeds meer dan groot genoeg was. Doch heden zien we dat het waarlijk veel te klein is. Met een kort qverzicht der verschil lende posten van het bilan van het eer ste jaar, en de nieuwe uitgaven voor de drukkerij, bewees de heer Caudron dat het kapitaal tamelijk moest vergroot worden. Het bestuur van onze vereeniging be sloot het kapitaal op 150.000 fr. te bren gen. Te dien einde werd de algemeene vergadering saamgeroepen om over deze kwestie te beraadslagen en zoo noodig goed te keuren. Het eerste punt waar over wij moeten stemmen is deze goed keuring. De heer Coppens Em. Ik zou het nog hooger willen zien, daar nog alle waren in prijs stijgen en men met veel geld altijd lang op voorhand en aan de beste prijzen kan koopen. De heer Saeys Cl. Ik deel volko men het gedacht van den heer Coppens en vind dat, aangezien de rasse voor uitgang der Maatschappij men te naaste jaar eene nieuwe vermeerdering zal moeten aanvragen. De heer Bestuurder. Het kapitaal mag ook niet te hoog zijn. Laten wij 150 duizend frank aannemen en er is 10 duizend fr. meer ingeschreven dit kan de zaak niet maken. DE STEMMING. Bij zitten en rechtstaan werd met eenparige stemmen de verhooging van kapitaal goedge keurd. Bij zitten en rechtstaan wordt eenparig goedgekeurd dat het nog hoo ger dan 150.000 fr. mag zijn. De heer Bestuurder. In welken zin gaan we voor de nieuwe aktiën laten inschrijven. Behouden we geen aandeel voor aan de oude actionnarissen. De heer Van Brempt, Moorsel. Ik zou alleman gelijk laten inschrijven, aan gezien vele gemeenten nog nadien bijge komen zijn. De heer Cam. Van den Haute, Ni- nove. Ik vraag de gelijkheid voor alle leden opdat wij onzen kring zouden verbreeden en dat er zooveel nieuwen mogelijk inschrijven. DE STEMMING. - Bij zitten en rechtstaan werd met algemeene stemmen de gelijkheid voor oude en nieuwe in schrijvers gestemd. De heer Bestuurder. Volgens de standregelen hebben de stichters 5 vooruit in de winsten. Wat denkt U te doen. Ik vind dat dit nog al veel is te genover de nieuwe aandeelhouders en en dat 3 of zelfs 2 of 1 vooruit meer broederlijk ware. Een stem. Vele gemeenten hadden de gelegenheid niet stichtersaandeelen te nemen, daar ze nog niet aangesloten I waren. i Verscheidenen zeggen dat dit een be letsel zal zijn tot verderen bloei en voor uitgang der Maatschappij. De heer V an Brempt. Ja, maar velen hebben eerst afgewacht en nu dat alles goed gaat, willen ze van de voor deden der stichters genieten. De heer Cam. Van den Haute. Volgens mij is dit verschil het stelsel van twee maten en twee gewichten. Laat ons broederlijk handelen en alleman gelijk zetten voor dezen keer. Ik geef geerne dit voordeel aan anderen af, die nog niet genoeg op de hoogte waren van de richting en de kracht van onzen bond. De heer D'Herde, Erpe. Ik zou boven de gelijke intrest van 6 de stichters 1 of 2 voorbehouden. De heer V oorzitter. Beste vrien den, ik vind dat de zaak te klein is om er verder over te pleiten. Wij zijn er toch allen maar met 100 tot 500 frank in. Wat kan ons dat baten dat we 1 of 2 zouden meer ontvangen en daarvoor dat verschil. Voor mij mogen de nieuwe zoowel van de voordeelen genieten als ik zelf. Dit zal eene schoone daad zijn voor ons die ons voordeel vrijwillig af staan, en een spoorslag voor de nieuwe lingen. DE GEHEIME STEMMING met brieven geeft met algemeene stemmen de gelijkheid voor de verdeeling der winsten tusschen de stichters en nieuwe aandeelhouders. Deze stemming veran dert ook een artikel der standregelen. De heer voorzitter. Ik moet de ver gadering bedanken voor dit voorbeeld van toegevendheid en onbaatzuchtig heid. Heer Bestuurder. Nu moeten wij beslissen op welke manier de inschrij ving moet geschieden. Ik stel voor dit te doen op de plaatselijke vergaderingen door de sekretarissen. In De Koorn- bloem kunnen wij het aan elkeen aan kondigen en de inschrijving open laten tot 1 Juni. (Algemeen aangenomen). Heer Van Brempt. Volgens mijn oordeel deden we goed een vrachtauto te koopen om de gemeenten te bedienen. Heer voorzitter. Dit zou ons groot nut afwerpen. Heer bestuurder. Dit kunnen we met den tijd bestudeeren, laat ons niet te rap loopen Ik roep de aandacht op het bestaan van onze drukkerij. De leden brengen zooveel mogelijk drukwerk aan. Hebt gij iets te verkoopen in venditie.wijs aan uw notaris de weg om de affichen te doen drukken. Iedereen doe zijn best. (Algemeen goedgekeurd). Heer Bestuurder. Nu dat de twee eer ste punten van ons dagorde afgewerkt zijn, hebben we nog verscheidene me- dedeelingen. Ik kan U meedeelen dat er on rechtstreeks door den Boerenbond van Leuven eene aaneensluiting werd bewerkt voor zekere punten van algemeen landbouwbelang. Het be stuur oordeelde dat alle bonden des lands voor een algemeene strijd voor boerenbelangen dienen de handen ineen te slaan en er werd eene commissie van vijf personen benoemd om met Leuven te onderhandelen. Evenwel werden we sedert dien niets meer gewaar. Het is nochtans noodig dat er eene gezamentlijke boerenverdediging op touw gezet worde door al de bonden van het land, wanneer men ziet op welke manier onze belangen worden miskend. Voor de boeren bestaat er geen recht of geen wet. De syndikaten van werk lieden spelen de les aan werkbazen, aan Ministers en heel het land hun wil is wet. De boeren kunnen zwijgen Men stelt de prijs voor hunne waren zon der dat een enkele er iets over mee te praten heeftmen beschikt in alles over hun eigendom en hun werk, alsof het een hoop slaven waren. Wat zien we met de belasting op oorlogswinsten. Hier helpt geene verdediging, noch be wijsvoering. Eenige heeren beslissen dat ge zult betalen: betalen zult ge al schreeft ge een karrevracht brieven om aan te toonen dat men U onrechtveerdig aan sloeg. Geen argumenten tellen als ge boer zijt Een mensch die midden de markt een ander mensch vermoordt en waar honderd ooggetuigen zijn, heeft nog het recht zich te verdedigen. Een bber die verdacht is van te veel te hebben gewonnen verdacht, zeg ik heeft op geen verdediging te reke nen. Hij kan enkel betalen, al ware het hondermaal onrechtvaardig Bezie de Huishuurwet Een werk man, een bediende, een stieldoener of renteniemkan men niet uit hun huis zet ten dan in uitzonderlijke gevallen, alhoe wel het voor deze lieden meestal onver schillig is in welke straat of dorp ze wo nen. Een boer zet men zonder compli menten aan de deur Voor hem bestaat geen bescherming in de wet Men kan voor de eerstgenoemde niet meer opslag van huishuur vragen dan 30 op het huur van 1914. Een boer kan men met huis, hof en land doen op slaan zooveel men wil: de wet beschermt hem niet tegen woeker en uitbuiting van eigenaars Het is een loflijk pogen, zooals de ge meenten Erpe en Nieuwerkerken de den, die bonden stichten van huurders. Doch zoolang de wet ons niet be schermt, zal dit nog een tijdlang duren vooraleer de boeren aan een zeel zullen trekken. Wij moeten evenwel in dien zin beginnen te werken en alle landbou wers met dit inzicht meetrekken en ver eenigen. Maar het is niet genoeg dat we thuis grollen en kijven, wij moeten den kop rechtzetten en recht eischen Braaf zijn en thuis blijven is gemakkelijk, maar dan komt men tot niets, terwijl schreeu wers hunne eischen zien inwilligen. Wij moeten aan heel het land doen zien dat wij vele veranderingen en ver beteringen willen zien gebeuren. Een congres is hiervoor het geschikte propa- ganda-middel, waar alle landbouwers worden uitgenoodigd en waar onze toe standen onder ons besproken worden. Op dit congres vragen we de drukpers, die onze eischen aan het land verkon den. En van uit deze vergadering sturen wij vertoogschriften naar Kamer en Se naat. Laten wij hier een wensch stemmen tot het houden van een landbouwcon- gres in den naasten tijd. Heer D'Herde. De werklieden verkre gen alles door vereeniging. Laat ons op alle gemeenten, zooals bij ons, huurders bonden stichten. Heer Saeys. De werklieden lieten op congressen en betoogingen hunnen ei schen kennen, terwijl de landbouwers maar altijd zwegen en achter hun stoof zaten te grollen. Heer Bestuurder. Ik verwacht meer van de wet dan van huurdersbonden. Het is een zeer moeilijke kwestie, aange zien de landen moeten geklasseerd wor den. Het zal. nadat de wet ons alle waarborgen en tarieven zal gegeven hebben, nog noodig zijn huurdersbon den te maken om alle onderduimsche omkooperij en onderkruiperij te beletten van sommige huurders. Heer Voorzitter. Voor het welgeluk- ken van een congres, ben ik van het ge dacht van den heer Bestuurder om alle bonden uit te noodigen. Heer Coppens (Lede). Ik keur ten volle goed, maar verhoop weinig van een bond die onzijdige bonden wekelijks in zijn blad aanvalt en aan de boeren wilt doen gelooven dat er maar een boeren bond mag bestaan. DE STEMMING met zitten en recht staan drukt den wensch uit met eenpa righeid een congres in den kortst moge lijken tijd te beleggen. Heer Vvn de Velde. —Laat ons andere bonden vragen maar wij mogen daarvan ook niet te veel verhopen. Wij moeten onze vereeniging zooveel uitbreiden en versterken als 't mogelijk is. Er dient eene sterke propaganda gemaakt te worden die alle landbouwers bij ons heenbrengt. Heer M. Meert.— Een goede propagan da is noodzakelijk. (Aangenomen). Heer Bestuurder. Verschillende leden vroegen mij inlichtingen over de actiën in de bank van Geeraard Martens Ik kan hier zeggen dat het nog tijd is om aandeelhouder te worden. Men moet ten minste 10.000 frank storten voor eene persoonlijke deelnameVoor mindere som men kan men op de groep van den bond figureeren. De balans van het eerste jaar dezer bank is nog niet gemaaktmaar uit goede bron vernam ik dat men 10 a 12 zal uitdeelen, hetgeen natuurlijk een dikke intrest is. Heer Voorzitter. Daar al onze punten afgehandeld zijn, verklaar ik de verga dering gesloten. Ik dank nogmaals alle tegenwoordige leden en roep hen tot weerziens op ons aanstaande congres. oorn voor de Aandeelhouders der Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven, op Zondag 2 Mei 1920. Heer Van den Haute. Ik ZOU mij rich ten tot de landbouwcommisies om sa men den strijd aan te gaan.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1