Arbeid adelt Hooger op De tevreden fkisvade.? Belangrijke mededeeling. Landbouwweekblad Adolf Malfroid, Schaarbeek. AALST Oproep aan de gestrafte boeren. ZONDAG'"23 MEI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr74 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Aan al de landbouwers van Aalst wordt een dringende oproep gedaan de vergadering bij te wo nen in het lokaal Redt U Zeiven» op 2eSinxendag,om lOurevoorm. DAGORDE Maatregelen te nemen voor on derzoek over de straffen aan land bouwers toegepast voor aardap pelen, melk en andere leveringen gedurende de bezetting. Landbouwers, allen op post, de heer Caudron, algemeene bestuur der, zal de vergadering voorzitten. Het is een bekend feit dat de grootste oorzaak van de slaafsheid en de minder waardigheid van den boerenstiel de on- t ervarenheid en ongeleerdheid van het i grootste deel der landbouwers is.In 't al gemeen zijn de meeste nog ver ten achter in landbouwwetenschappen alhoewel ze soms eene tamelijke geleerdheid bezitten. Met grieksch of latijn komt men niet ver, en de ongeleerde komt nergens. Een landbouwer moet, evenals alle vakman nen, zijn stiel kennen. En ik vraag mij af hoe velen er zijn die de landbouwwetenschap ten volle mach tig zijn, en ten volle mannen van het vak kunnen genoemd worden. Gaat naar onze veldennaar onze boomgaarden naar onze stallen Alles buiten eenige uitzonderingen spreekt u van oude sleuter van onkunde in kweek, bemesting en teelten. Ja, zeggen wij het rechtuit, dat buiten eenige vooruitstre- vers, de boerenstiel den weg van weten schappelijke vooruitgang, ten overstaan van andere standen, traag heeft opge gaan. Vóór den oorlog was dit nog meer te verontschuldigen toen waren de boer- kes arme lieden. Maar nu dat ze zich verblijden mogen in de verbetering hun ner finantiën moeten ze onverwijld hun nen stiel wetenschappelijk vooruit stuwen. Hoeveel is er niet te verbeteren Be ginnen wij met de stallen, de mest en beirputten, evenals de toepassing van machienwerk en electriciteit. Elke boer moet zich ruime, gezonde en gewelfde stallen maken, of de bestaande zoo prak tisch mogelijk verbeteren dat brengt reinheid, en gezondheid, voor de huis dieren, en reinheid voor de lieden die de dieren verzorgen Maakt u allen een goede en zooveel mogelijk overdekte mestput. Maakt u bijzonderlijk een groote en goed geci- menteerde beirput, waar gij heel de win ter uwen beer samenhoudt om hem bij de lente of op gepaste oogenbikken te kunnen gebruiken. Ziet op uwe hofstede welke machie- nen met goeden uitslag kunnen gebruikt worden. Verbeter ook uw woonhuis, uwe slaapkamers in opzichte van gezond heid, aangenaamheid en gemak. Hier zult ge mij misschien beschuldigen dat ik het op gansch uwe beurs gemunt heb Dit alles kan natuurlijk niet op een jaar gedaan zijn, maar met klaar door zicht en goede wil gaat men wijd. Het zelfde geldt voor de verbeteringen aan bouwlanden en weiden draainee- ring, beken en grachten saamleggen van verspreidde partijen om gemakkelijker met machienen om te kunnen en meer andere verbeteringen. Het zelfde geld voor onze boomgaar den waar uitnemend veel te verbeteren is. Het is heel natuurlijk dat niet alle landbouwers in staat zijn, zelfs als de geldmiddelen hun in geenen deele ont breken, om zich geheel naar de nieuwe tijd te schoeiën, de grootste reden is het gebrek aan vakkennis. Twee middelen kunnen dit verhelpen: ofwel de hulp inroepen der staatsland- bouwkundigen die u alle inlichtingen en raad zullen geven, ofwel u zelf of uwe zonen of dochters, in zelf onderricht, leergangen of voordrachten deze ken nissen aanschaffen. Er zijn vele voor drachten over allerlei punten die de land bouw aanbelangen. Wie gaat er naartoe tenzij eenige uitzonderlijke boeren. Maar honderden blijven thuis, alhoewel ze nog het eerste woord over deze wetenschap niet kennen, niet weten wat stikstof of potasch is, niet weten waar ze nitraat of superphosphaat moeten ge bruiken 1 Die vele mislukte of flauwe vruchten hebben, dank aan hunne on- kende en bij verkeerde bemestingen veel geld verloren smijten. En toch willen ze niet leeren Er bestaan honderde wer ken over landbouwkennissen over vee teelt, ziekten, zaadkweek, fruitteelt, be mesting, enz. Wie leest deze boeken, of wie heeft ze te huis Boeken van Jan De Licht of van Robert en Bertrand vind men bij de vleet. Ik mag het zeggen, ten spijte, dat de groote massa landbouwers niet genoeg zaam op de hoogte is van haren stiel, en weinig moeite doet om er toe te geraken. Ik wil hier nochtans op een punt bijzon der drukken let op de jeugd, de toe komst van ons boerenvolk, let op uwe kinderen Aanziet het als eene plicht hen een degelijk onderwijs te geven, opdat ze mensch worden en zich niet moeten ten onder geven in de samenleving. En als ik spreek van een degelijk onderwijs zeg ik u stuur ze naar landbouwscholen, zoo gij ze voor landbouwers voorbeschikt. Ziet toe dat uwe zonen en dochters waardig hun ambt kunnen bekleeden en als boeren en als menschen door de wereld kunnen gaan. Zoodoende zullen uwe kinderen geen afschrik hebben van den boerenstiel, maar hepi waardeeren, daar ze hem zullen kennen, en de middelen zullen bezitten om er een van de schoonste levensbanen van te maken. De landbouw zal nog lange jaren eene winstgevende zaak zijn, bijzonder voor dezen die met de tijd en de vooruitgang zal meegaan. Voor dezen die hunne teel ten en hunne kapitalen zullen kunnen besturen, en zich schoeien naar de mo derne wendingen, Voor dezen die vere deling van zaden en beesten zullen ken nen, die machienen zullen weten met voordeel te gebruiken. Voor dezen die stikstof en potasch zullen weten te ge bruiken waar het past en hunne op brengsten door bemesting, grond- en zaadverbetering zullen weten te verdub belen. Voor dezen die handenarbeid zullen sparen door werktuigen, door electriciteit en wat weet ik al. Denk niet dat de boeren ineens moe ten schriftgeleerden worden, en 's mor- gends met een boek moeten opstaan verre van mij die overdreven philosophie! Maak u sterk in uw vak en zijt weer- dig van uw stand dan zult gij de schoon ste, de meest winstgevende, en de vre digste stiel uitoefenen die men uitdenken kan. Zijt breed van gedachten en minder mistrouwend, leeft een goed leven, en tracht zoover te komen dat het grootste deel uwer vette kiekens op uw tafel en niet op deze van Mijnheer terechtkomen! SANDER. Daar is het stouterikske nu Ik heb het lang verwacht Daar is het nu met zijn lawijt... Ei, God nu zijn er acht. Dat is er al een heele hoop Wat ga ik daar meedoen Wie geeft dat eten allemaal Bij avond en bij noen Ik werk en slaaf de heele week Mijn lichaam krom en stijf. En nooit geen centjen overvloed Geen kleedren aan mijn lijf Mijn brave vrouw doet ook haar best. De sukkel heeft het druk En toch zij geeft den moed niet op Maar staat steeds goed haar stuk. Och zie heb ik geen overvloed, Ik heb toch ook geen nood 'k Heb rust en vrede, nooit geen twist En steeds mijn daglijksch brood. Geen enkel kind isrnrij te veel, Al is 't een heele rij, Ei, God waar dat er zeVen zijn Daar mag een achtste bij Kom, de armen nog eens ingesmeerd, Gewerkt met nieuwen moed En God die 't kleine miertje spijst, Spijst ook mijn kleinen bloed. Alf. Van de Maele, Wij zijn er steeds van overtuigd ge weest. dat het Eerstelingen plant soen uit Schotland herkomstig betere uitslagen moet geven, dan dit uit Fries land. Thans meer dan ooit zijn wij daar van overtuigd. Verleden Zomer werd ons door een vriend eene partij Eerstelingenplant soen uit Schotland toegezegd. De zaak bleef gedurig uitsluieren, tot dat wij ein delijk den 10 dezer een vijftienhonderd tal knollen, in drie klutsjes, ontvingen, In het gedacht dat het al Eerstelingen waren, goten wij een zakje uit en zetten wij ons aan het verrapén. 't Leken Eer stelingen te zijn. Een tweede zakje uit gegoten en 't waren gansch dezelfde, althans wij bestatigden geen in 't oog springend verschil. Voort verraapt. Het derde zakje geopend, en... 't waren an deren. Er zat een gedrukt papiertje in den zak, waarop te lezen stond Duke of York In het hoopje aarde en ver dorde keesten gezocht die uit de twee eerste zakjes gekomen waren, en daar vonden wij nog een uiterst klein ver frommeld papiertje, waarop gedrukt was Express Een derde papiertje was niet te vinden. De twee eerste soor ten, Eerstelingen en Express, zijn bijge volg onder elkander geraakt. In eenen Engelschen katalogus vinden wij 't volgende Duke of York K. Still one of the best in the early section. A heavy cropper, producing tubers of excellent shape, the table qualities of which are everything that can be desired. Midlothian earby K. Avery earby and handsome potato. As its name implies is of Scotch introduction, and is similar in all respects to the more popu lar Duke of York Sharpe's Express K. Avery fiine white kidney variety, couring to- moturity a little later than Duke of York An immense cropper, and of ex cellent quality. A first-class variety for field culture. t Gene in 't Vlaamsch wil zeggen Duke of York Keivorm. Nog een van de beste vroege soorten. Sterke opbrengst, knollen voortbrengende van uitmuntenden vorm en welker waarde alles is wat men kan begeeren. Midlothian earby (Eersteling) Keivorm.Een zeer vroege en fraaie aardappel. Zooals haar naam zulks aan duidt, is zij van Schotsche herkomst, en is in alle opzichten gelijkaardig tot de meer verspreide Duke of York Sharpe's Express Keivorm. Eene zeer mooie witte keivormige ver scheidenheid, iets later tot rijpheid ko mende dan de Duke of York Een ontzaglijke voortbrenger en van uitmun tende hoedanigheid. Eene eerste klasse verscheidenheid voor de groote kuituur. Wij houden volgaarne het grootste gedeelte dezer plantaardappelen ter be schikking van leden van Redt U Zei ven voor zoover de voorraad strekt, om ze te beproeven, aan de volgende voorwaarden 1° Iedere proefnemer ontvangt 25 knollen Duke of York en 50 knollen De Koornbloem

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1