Arbeid adelt De Vergadering van Maandag ons rwmm De Wisselkoers. Een en ande? ove Aardappelteelt Landbouwweekblad ZONDAG 30'"MEI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr75 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Eene schoone vergadering der land bouwers van Aalst. Ook waren er ver- schilligen opgekomen .der omliggende gemeenten. De heer O. Caudron zat de vergadering voor. Er werden breedvoe rige besprekingen gehouden over de handelingen van komiteiten, bevoorra- dingscommissiën, gemeentebesturen, mel- kerkbestuurders, gerst- en tabakcentra- len; in zake leveringen van allerlei land- bouwvoortbrengselen, alsmede over de straffen die vele landbouwers opliepen. Met algemeene stemmen werden de volgende wenschen goedgekeurd en de volgende dagorde aangenomen. Ip elke gemeente dient een onderzoek ingesteld over allerlei leveringen. Er dient een onderzoek der boeken van komiteit en bevoorrading, van- mel- kerijen, cen-tralen, enz. Er dient onderzocht in hoever de toen malige komiteiten en besturen recht had den te doen leveren en aan welke prij zen. Er dient onderzocht of de landbou wers nog verplicht waren hun graan of aardappelen af te geven, zoogezegd tot de volksvoeding, wanneer ze wel wisten dat het diende om genever te maken of op hoopen te liggen rotten. Er dient onderzocht in hoever de le veringen rechtveerdig en toegelaten wa ren en welke straffen men mocht toe passen die de kas der Duitschers ver sterkten. Ook of deze onrechtveerdige boeten door de oorlogsschade zullen betaald worden. Te dien einde zal men I. Een advokaat zoeken die zich wil gelasten onze zaak voor het gerecht te •brengen en te verdedigen. II. Een komiteit benoemen van land bouwers die deze advokaat zullen be hulpzaam zijn op elke gemeente voor inlichtingen en die zich geheel met deze zaak zullen gelasten. III. Een groote algemeene vergade ring beleggen waarop al de boeren van van het arrondissement zullen uitgenoo- digd worden. Gemeente ffi/> h a use Oproep aan de Landbouwers Op Zondag 30 Mei, zal er eene voordracht gegeven worden, over boerenbelangen en vereeniging, door den Heer FransVandeVeide, bij Jos. De Hou, Dries, om 3 uren namiddag. Al de landbouwers worden uitgenoodigd. Met haar dubbel-ronde kinneken, Haar kijkers zwart en groot, Zoo vet gelijk een molleken, Met blonde krollenbolleken, En wangjes rozig-rood. Ons Tineken Met haar jolig-blijde zinneken Die door den huize rent, Dat, grappig als een guiteken, Maar immer roert haar snuiteken. En nimmer treuren kent. Ons Tineken Mijn allerliefst vriendinneken, Maakt zij soms veel gedruisch. Gaf ik nog voor geen wereldje, Want, zie, zij is het pereltje, De vreugde van mijn huis Ons Tineken Mijn zottig zangerinneken. Maakt dankbaar mij voor God, Lijk 't past aan kristen oudertjes Spijts al wat op mijn schoudertjes Mij legt het werkmanslot Fons Van de Maele. Onze frank maakt nu deftiger figuur op de wereldmarkt. De Times het groote Engelsche blad stelt vast, dat deze verbetering te wijten is aan de verwachtingen welke de konferentie te Hythg. heeft opgewekt en de gunstige vooruitzichten welke ten aanzien der aanstaande konferentie te Spa en te Brussel gekoesterd worden. Ook liep het gerucht dat Amerika het aldaar uitgevaardigde invoerverbod ge deeltelijk zou prijsgeven. 't Zal nog wel een poosje duren, voor aleer onze frank zijn vroegere waarde terug heeft. De correspondent van het Petit Journal te Rijssel onderzoekt, welken invloed de daling van den wisselkoers zal hebben op de prijzen der stoffen, die het Noorden fabrikeert. De daling, zegt hij, schijnt nu ingetre den. maar vele nijveraars van het Noor den, mannen tot oordeelen bevoegd, trekken de zaak nog in twijfel. Sommigen gelooven, dat we ons in een proefperiode bevinden anderen daarentegen, dat de beweging beslist zal doorgaan. De correspondent voegt erbij, dat we in ieder geval redenen hebben om ons te verheugen, want, zegt hij, de wissel koersen waren op brutale manier opge dreven. Blijft de daling aanhouden, dan moe ten wij op de eerste plaats trachten, door alle mogelijke middelen, den val der prijzen zoo te regulariseeren, dat hij niet plotseling, maar geleidelijk intrede. Raadzaam ware het, tusschen verbrui ker en voortbrenger een soort van al liantie tot stand te brengen, teneinde de vraag te doseeren in verband met den aard en het quantum van 't aanbod. Dat doel zou men desnoods kunnen be reiken door middel van een inter-corpo- ratieve overeenkomst, maar 't lijdt in ieder geval geen twijfel, dat kleederen bijvoorbeeld aanmerkelijk zullen dalen. Men gelooft, dat die sterke daling tegen de maand October van dit jaar zal in treden. Uit New-York wordt aan den "Daily Telegraph geseind Hoewel in de Vereenigde Staten in eenige gevallen eene daling der prijzen van 30 tot 40 t. h. heeft waargenomen, bedraagt het gemiddeld cijfer der daling niet meer dan 15 t. h. en eerst Vrijdag 1.1. heeft zich op de levensmiddelenmarkt van Chicago een inzinking der prijzen van de tarwe enz. voorgedaan. Door panischen schrik bevangen, yerkochten de speculanten de stoks, die zij hadden opgehoopt tegen iederen prijs. De over lasting van de Amerikaknsche spoorwe gen 't vast besluit van het publiek om meer te besteden, en weigering van de bankiers om nog geld te leenen of kre dieten te hernemen ten bate van specula tie-ondernemingen ziedaar de voor naamste oorzaken van het dalen der prij zen in de Vereenigde Staten. Wall Street vreest, dat de bewe- g'ng, hoe weldoende ook voor de natie, te ver wordt g&dreven en een voor de nijverheid hoogst schadelijke paniek te weeg brengt. (Vervolg) Wij kunnen het zoo belangrijk vraag stuk der bemesting niet sluiten zonder een woord te zeggen over de groenfce- mesting, die gansch den oorlog door en thans nog algemeen toegepast wordt. Groenmest is eene uitmuntende mest- -stof, die met de beste stalmest mag ge lijk gesteld worden. Zij is even rijk cn ontbindt even snel als de stalmest cn be zit al de voortreffelijke eigenschappen dezer laatste. Alleenlijk kan hare samen stelling nog minder geëvenredigd zijn dan deze van den stalmest. De meeste planten, welke alhier ter groenbemesting verbouwd worden, zijn de steenklaver, de roode top- of inkar- naatklaver en de roode klaver. Volgens F. De Keyser verrijkt de witte steenklaver den grond met 80 tot 180 kgr., de inkarnaatklaver met 176 tot 230 kgr. en de roode klaver met 143 tot 259 kgr. stfkstor per hectare, eene waarde vertegenwoordigende van 608 tot 1368 Ir. voor de steenklaver, van 1337 tot 1748 fr. voor de inkarnaatkla ver en van 1086 tot 1968 fr. voor de roode klaver. (Wij verwijzen voor het hoogst belangrijk artikel waarin Mijn heer De Keyser de groenbemesting be spreekt naar het Landbouwblad van 30 Januari 11.) Houden wij ons meer bepaaldelijk stil bij de roode topklaver, gezien deze om zoo te zeggen uitsluitelijk ter groenbe mesting verbouwd wordt, terwijl de steenklaver en de roode klaver bepaald als dierenvoeder gekweekt worden, en hun overschot of eene mislukte snede gewoonlijk slechts ter groenbemesting benuttigd worden. De roode topklaver levert ons voor 1337 tot 1748 fr. stikstof per hectare, gerekend aan den prijs van den dag (einde Januari 1.1.) om zoo te zeggen kosteloos, gezien wij ze hebben voor den arbeid. Sedert den oorlog rijpen de aardap pelen niet meer tijdig. In vroegere jaren stond het aardappelloof rond half Sep tember dor, hgutachtig droog, de aard appelen waren rijp. De laatste jaren was dit niet meer zoo. Begin October, half en zelfs einde October werden de aard appelen nog groen gerooid, zij rijpten niet meer, het loof, in plaats van te ver dorren, half September te rotelen van droogte, bleef groen of stierf te aller meeste af. Dat zulks gedeeltelijk aan de ontaarding, de afplanting der aardappe len kan te wijten zijn, geven wij geree- delijk toe, doch wij denken de groote oorzaak daarvan te mogen toeschrijven aan de ondoelmatige bemesting, aan het" gebrek aan minerale stoffen in den grond. Wij schrijven zulks toe aan de ondoelmatige bemesting der groenbe- mestingsplant. Wij beweren niet, dat de schuld van het niet tijdig rijpen der aardappelen aan de groenbemestende plant te wijten is, maar wel aan den Hndbouwer, die de groenbemestende plant ondoelmatig.... of niet bemest. Zooals de roode topklaver nu vrij algemeen aangekweekt wordt, verrijkt de grond sterk aan snel ontbindende stikstof,terwijl het fosfoorzuur- potasch- en kalkgehalte hetzelfde blijft, zoodat de aardappelen, die na dezen zullen ver bouwd worden, overdaad aan stikstof in den grond aantreffen, bij groot gebrek aan fosfoorzuur, potasch en kalk. Deze overdaad en dit gebrek veropenbaren zich des te meer, naarmate de ongeëven- redigde verhoudingen grooter zijn. De roode topklaver en alle andere klavergewassen vergen, om welig te tie ren, gene duchtige fosfoorzuur- potasch- en kalkbemesting. Wil men er dus de hoogste opbrengsten van bekomen, men geeft bij de omwerking van den grond tot 800 en zelfs tot 1000 kgr. slak of fosfaat Bernard en evenveel kaïniet per hectare, en men vult desgevallend aan met eene goede kalking. Werd deze be mesting voor de zaaiïng verwaarloosd, men kan ze heel den winter door tot in de lente toe bovenop toepassen. Aldus zullen de aardappelen eenen grond aan treffen, tevens rijk aan stikstof, fosfoor zuur en potasch, die ten gepasten tijd zullen rijpen, overvloedig en van goede hoedanigheid zullen zijn. Het spreekt van zelfs dat bij dergelijke sterke mine rale bemesting, de fosfoorzuur- en pot- aschmesten desgevallend geheel of ge deeltelijk zullen mogen verwaarloosd wordenbij dergelijke voorbemesting zullen de aardappelen zelfs in menig ge val eene goede navette achterlaten. Werd de roode topklaver nuchter verbouwd, het spreekt van zelfs dat bij het onderwerken dezer eene duchtige fosfoorzuur-potaschbemesting hoeft toe gepast te worden. De gegevens in het eerste deel uiteengezet, kunnen hier tot leiddraad dienen. Men regelt de bemes ting steeds zoo, dat er een zoo goed mo gelijk evenwicht tusschen de verschillige

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1