17ergaderingen DE SMOKKELAARS VAN ST. MALO Wekelijkseh Overzicht De LfondboucD in de ^om^p. (Uit het Beknopt Kamerverslag). De heer CRICK, liberaal. Vroeger heb ik mij met de kwestie der motorland- bouw bezig gehouden, die in de praktijk toepassing begint te vinden. De indus- trialiseering van den landbouw dringt zich meer en meer op. De verstandige landbouwers begrij pen zulks. De minister van Landbouw eveneens, vermits hij zijn inzicht te ken nen geeft om de uitbreiding van den motorlandbouw te beschermen doch de goede voornemens volstaan niet het ministerie van Landbouw moet de lei ding opnemen van de uitbreiding dier beweging. Er dient bij hoogdringendheid eene oplossing gevonden want de krisis der arbeiderskrachten wordt uiterst onrust wekkend. De werkman verhuist naar de steden de landbouwer heeft schoon het lot der landbouwarbeiders te verbete ren, het zal tot niets baten. Van eenen anderen kant kan er aan de toepassing van vaste maatschappelijke regels op de veldarbeiders niet gedacht worden. Hoe wilt gij den acht-urendag op dwingen op den buiten Hoe wilt gij er de bijzondere werkuren aan een bepaal de regeling onderwerpen Het stelsel der loonen kan er evenmin naar onver anderlijke grondslagen geregeld worden; want de landbouwarbeiders zouden de eerste zijn om zich te verzetten tegen het afschaffen van sommige wijzen van be taling die van ouds in gebruik zijn. De landbouwers die aan hunnen grond niet gehecht zijn, verkiezen het werk ter fabriek dat meer opbrengt en meer vrijen tijd laat. Hierdoor ontstaat een krisis van veldarbeiders, die ons voor sommige waren van eerste nood zakelijkheid van den vreemde doet af hangen. De handenarbeid dient dus vervan gen door de machine. Zonder moeite zal men geschoolde mannen vinden, aan wie men een behoorlijk loon zal moeten betalen. De landbouwer zal aan den grond ge hecht blijven en de voortbrenging van onontbeerlijke waren zal toenemen. Ik heb nog eenige inlichtingen te vra gen over de voortbrenging der kunst meststoffen die het tekort van stalmest moeten aanvullen. Sedert den wapenstilstand is de hoe danigheid van den grond die geen stal mest kreeg, verminderd. De hooge prij zen der kunstmeststoffer^ die in prijs ver dubbeld of verdriedubbeld zijn, hebben ook 't verbeteren en het onderhouden van den grond belemmerd. Wij moeten dus een politiek voor de meststoffen hebben. Welke maatregelen heeft de regeering genomen om ons de vreemde en inlandsche meststoffen te bezorgen die onze landbouw noodig heeft Ik onderstel dat zij de oplossing van dat moeilijk vraagstuk gevonden heeft De heer RUZETTE, minister van landbouw. Ik heb ze gezocht, maar niet gevonden. De heer CRICK. Ik weet dat aan zienlijke hoeveelheden ammoniaksulfaat uitgevoerd worden welnu, vóór den oorlog werd onze gansche voortbrenr ging in ons land zelf verbruikt. Met dien uitvoer zou men dus gedaan moeten ma ken. Voor de fosfaatmesten hangen wij af van het Groot-Hertogdom. Bestaan er aangaande die zaak overeenkomsten met de regeering van het Groot-Hertogdom? Het ware belangwekkend te weten of de verbruikers van superfosfaat hulp van Frankrijk en van de andere natiën mo gen verhopen. De toestand van de voortbrengers van superfosfaat is ook zeer slecht en verdient dat de openbare machten er zich mede bekommeren. De potaschmeststoffen moeten ons eveneens door Frankrijk geleverd worden dat over de potasch van den Elzas beschikt. De Heer DAVID, katholiek. - We gens den beperkten spreektijd zal ik het kort maken. Ik heb overigens een heele reeks klachten overgemaakt aan den mi nister en ik twijfel het niet of hij er ge volg zal aan geven. Onze landbouwers vragen vooral om vertegenwoordigd te worden in de inrichtingen die hen aan belangen. Meer voortbrengen, zegt men maar daarom moet het landbouw onderwijs verbeterd worden. Ik steun in dat opzicht de opmerkin gen van den heer Van den Eynde. Daar door moet men de tegenwoordige vraagstukken van het machinisme en van het werkvolk algemeen maken. Met genoegen stelde ik de pogingen vast door het ministerie van Landbouw in dien zin gedaan. Een enkel wöOrd van de meststoffen Wij zullen er slechts genoeg hebben wanneer de Thomas-fabrieken hunne bedrijvigheid zullen hernomen hebben. Ziedaar hoe de landbouwers van onze weidestreken solidair zijn met den indus- trieelen voorspoed. Daarom hebben onze landbouwers een zeker belang bij het leveren van coke door Duitschland en zij verzoeken u, mijnheer de minister, bij uwe collega's aan te dringen om die beweegreden te Spa te doen gelden. Ik vraag u eveneens onze streek te doen vertegenwoordigen in de kommis- sie die de opbrengst van het vee bestu deert. Die kwestie levert hoofdzakelijk be lang op. Die van de voeding van het vee is er onafscheidbaar van. Het is nu onbetwistbaar dat onze landbouwers de noodige zemelen niet kregen en dat zij te duur moesten betalen. Tengevolge van de regeling welke aan de suikerfabrieken opgelegd werd, was er daar ook een aanzienlijk tekort. Mijn bedoeling is niet een verwijt te sturen aan den minister van Landbouw noch aan den minister vanBevoorrading. Deze kon inderdaad de gevolgen van zijn regeling op het voederen van 't vee niet voorzien. Krassine te Londen. Graaf Tyszkiewysz, hoofd der Oe- krainsche delegatie bij de vredesconfe rentie te Parijs, heeft 10 Juni aan Lloyd George telegrafisch volgende protestatie gezonden "Als officieele vertegenwoordiger van Oekraïna bij de Vredeskonferentie heb ik, in verband met de op dit oogenblik gevoerde besprekingen, de eer, de aan dacht van uwe Excellentie erop te vesti gen, dat noch Krassine, noch de andere Russen, afgezanten van de Sovjets, Oe kraïna vertegenwoordigen, dat zich on afhankelijk heeft verklaard en welks volk reeds twee jaren strijdt om zijne vrijheid en zijne rijkdommen te verdedi gen tegen Rusland.De Oekrainsche boe ren zullen nimmer hun landerijen en hun graan afgeven aan de bolsjewiki. Met kracht protesteer ik tegen iedere over eenkomst, welke Krassine zou kunnen bekomen in naam van Oekraïna. Het zou schijnen dat de boeren van het verachterde Rusland meer haar op hun tanden hebben als onze brave pach- terkes van Belgenland, waar men vrij beschikt over oogst en vruchten, als over een eigendom waar kommissiën van hier en daar, waar de boeren geen toegang noch vertegenwoordiging heb ben over prijzen, en over in- en uit voer beslissen. Waar een hoogere landbouwraad en alle landbouwmacht in handen is van heeren en jonkers, terwijl de landbou wers moeten tevreden zijn met hunne domme handelingen en doodende opper heerschappij. Wanneer worden boeren door boe ren geregeerd in alle bonden, in lagere en hoogere besturen Wanneer houdt men rekening van den wil der Belgische boeren, evenals van deze der Oekraïners Inschrijvingen voor aandeelen in de Sam. Maatsch. Redt U Zei ven. De heeren schrijvers der plaatselijke bonden, die nog inschrijvingen in te zen den hebben, worden dringend verzocht dit te doen ten einde de dagen der geld- ophalingen te kunnen bepalen. NIEUWERKERKEN. - Groote algemeene vergadering voor al de or.- plichtig gestrafte landbouwers, op Zon dag 27 Juni, na de Hoogmis, bij R. Schepens. Dagorde: Verslag over de werkzaam heden van het bestuur. Inschrijving voor al de leden die zich willen aansluiten. Kiezing van een bestuurlid. Alleman op post. Het Bestuur. Allerhande tegenstrijdige geruchten doen weer hun loop over Rusland. Zoo vertelt een Japansch blad, dat het uit Moskou een radio telegram ontvangen heeft waarin wordt gemeld dat eene te- genrevolutie zou uitgebroken en Trotsky zou gedood zijn, Lenine zou de vlucht genomen hebben enz. Voorts zou een nieuw gouvernement samengesteld zijn onder de leiding van generaal Broussi- loff. In de officieele kringen te Pari s weet men nog niets over de tegenrevo lutie in Rusland. Van den anderen kant heeft men sinds den 11 Juni niets dan on verstaanbare radio's uit Moskou ont vangen. Uit Sebastopol wordt gemeld, dat de bolsjevisten te Bakou de generaalsRoud- neff en Alieff vermoord hebben. Het roode leger te Bakou telt 50.000 man. Men beweert, dat de Oekrainische troepen samen met de Polen, Odessa hebben bezet. Maar van een anderen kant laat men weten dat de Polen een ferme davering gekregen hebben van de rooden en dezen Kiew binnen trokken. In Duitschland is men bezig aan de processen tegen de personen die betrok ken waren in de onlusten van het Ruhr- gebied. 451 Veroordeelingen werden uitge sproken door bijzondere rechtbanken, doch meest allen hebben een vraag om genade ingediend. De Rijkspresident heeft in 115 geval len gebruik gemaakt van zijn genade- recht. Het meerendeel der personen aan gehouden bij de onlusten in het Ruhrge- 29. o~ We willen een proef nemen hoe snel ijzer zinkt, an:woordde de kapitein met een duivelach- tigen lach. Over een paar dagen werden door twee wandelaars aan 't strand de vraag besproken, bin nen welke tijd ijzer in zout water den bodem heb ben bereikt. Dit zullen we nu onderzoeken, en om daaromtrent een zeker bericht te bekomen, zullen well mede naar beneden zenden. Maak u dus ge reed En met een donderende stem riep hij de ma trozen toe Valt aanBindt hem en over boord met hem De matrozen wilden zich gezamelijk op den jongeling werpen; zij gevoelden niet de minste vrees, want zij waren zeven man tegen één de achtste man stond aan 't roer. Henry gevoelde in dat oogenblik al zijn spieren en zenuwen gespannen, zijn peezen werden als van ijzer. Met een sprong achteruit en ter zijde stond hij op den boegspriet, haalde zijn pistolen uit zijn zak, spande de haan en richtte ze op de eensklaps verschrikt terugdeinzende matrozen. Ha. ha. ha riep hij spottend lachend, ge zijt een vreemd soort spitboevenGeen schrede verder zeg ik u de eerste die het waagt is een lijk. Ik laat niet zoo gemakkelijk met mij omspringen als gij ge- dacht hebt. 't Was een oogenblik van angstige spanning. Het eenig geluid dat gehoord werd, was het klap peren der zeilen en het golfgeklots. Daar knalde een tweede schot van 't vreemde schip. De van woede schuimbekkende kapitein liet een ontzettenden vloek hooren en braakte de vree- selijkste verwenschingen uit tegen degenen die den voorgewenden deserteur gevangen genomen en niet onderzocht hadden of hij wapens bij zich had. Daar stonden nu de acht schelmen en durfden geen voet verzetten. De loopen der pistolen grijnsden hen tegen, en zij wisten dat degene die een schrede naar den boegspriet waagde dit met zijn leven zou boeten. We zullen hem gezamelijk aangrijpen, brulde de kapetein, en tegelijk sprong hij vooruit. Doch nauwelijks had hij twee schreden gedaan, of hij viel dood neer een kogel had hem in 't hoofd ge troffen. Wie is de volgende riep Henry, de nog niet afgevuurde pistolen van de linker in de rechter hand nemende. Doch geen der matrozen scheen er zin in te hebben, het lot van den kapitein te deelen. Op dit oogenblik viel een bom op het schip. Zij verbrijzelde een deel der verschansing, nam een lap van het groote zeil mede en trof een der mannen in de borst, waarbij hij open scheurde, zoodat bloed en vleesch om hem heen vlogen. Dat hielp. Dade lijk sprongen allen naar stuurboord, spraken daar een paar woorden met elkander en wendden toen het schip om bij te draaien daarna kwam een van hen naar het voordek terug. Schiet niet, riep hij onzen held toe, ik voer geen kwaad tegen u in 't schild. We gehoorzaam den slechts onzen kapitein hij zou ons gedood hebben, als we het niet gedaan hadden. Stel ons niet aan nog meer gevaar bloot. Laat alles verge ven zijn, ge zult er rijkelijk voor beloond worden. Onze kapitein was een monster, maar 't lag geens zins in ons bedoeling u eenig leed aan te doen, breng ons dus niet in 't ongeluk. Henry moest om den angst van den man lachen maar had geen tijd om te antwoorden want reeds lag het vreemde schip aan de lijzijde van 't schip waarop hij pas aan een zoo groot gevaar ontko men was, enterde het, en Montmorilion sprong er op over. Onze held was eerst ten oogste ver baasd toen ijlde hij zijn redder tegemoet en vatte de hand van den smokkelaar, maar zijn vreugde was zoo groot, zoo plotseling, dat hij geen woord kon uiten. Montmorilion echter riep hem vroolijk toe Henry mijn beste jongen Ik zie dat ge ge zond en ongedeerd zijt. God zij daarvoor gedankt Dit zeggende opende hij zijn armen en drukte Hen ry aan zijn borst. De jongeling legde onwillekeu rig het hooft tegen de borst van den zonderlingen man hij gevoelde dat hij bij hem veilig was. en en deed hem daarom geen enkele vraag. Maar in stilte dankte hij God, dat de onverschrokken man nog juist bijtijds was gekomen om hem te red den. ZESTIENDE HOOFDSTUK De Bekentenis- De zeyen man die nu nog van de moordenaars bende waren over gebleven waren weldra geboeid en onschadelijk gemaakt. De komst van Mont morilion had hen als het ware verlamd en met angst vervuld zij beefden voor hem zooals de hond, die geslagen wordt, voor zijn meester beeft. \Toen zij hem hun gewezen gevangene aan zijn borst zagen drukken, waren zij ten hoogste ver baasd. Henry sprak de smokkelaar na een pauze, wat is hier voor gevallen Waarom stond ge op den boegspriet Wie loste die pistool, waarvan ik op mijn schip de knal hoorde En gij hebt een pis tool in de hand. Zeg mij, wat betekent dit alles? Henry draalde niet met het antwoord, want hij had reeds dadelijk opgemerkt dat zijn redder de schurken kende, hij vertelde alles wat met hem was voorgevallen ook sprak hij van de ijzeren stangen, waarmede men hem over boord had wil len werpen, en wees op den door hem gedooden kapitein. Voorts deelde hij zijn redder mede hoe hij op den heuvel overvallen en naar St. Malo ge voerd was. Toen Henry geëindigd had, deed Montmrillon een paar schreden naar de geboeide kerels en zag hen eenige minuten zwijgend en ernstig aan. Zij ontstelden hevig, en in hun trekken lag groote vrees te lezen, ('t vervolgt.)

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2