De Volkerenbond. Aalst-Kermis Arbeid adelt Sehoonaarde, Baardegem, Jiieuuierkerken. /iedmkiiif/en Oproep aan de Duivenliefhebbers. Landbouwweekblad mmm ZONDAG 4 jULI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr80 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8. AALST Verantwoordelijke Opsteller: ÖRTAIRE CAIJDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De oorlog schijnt voor de boerkens nog niet gedaan te zijn. Dees week wer den zakken graan aangeslagen te Sehoon aarde, Baardegem en Nieuwerkerken. Als rede gold het dat de mulder noch de boeren een toelatingsbewijs hadden voor te malen, alhoewel de heeren Burgemee sters van deze gemeenten er geene meer afleverden. Wat zal men daarmee doen? Is dat geene oprechte Duitsche handel wijze, wat zeg ik, een vele slechtere han deling. Deze laatste zouden de boeren nog op voorhand opmerkzaam hebben gemaakt, terwijl ons tegenwoordig Mi nisterie van Bevoorrading noch naar Burgemeesters noch naar mulders omziet om op een verraderlijk oogenblik alles in beslag te nemen. Wie zou denken dat een zoo belachelijke maatregel nog in voege was Waartoe dienen die be wijzen, wat nut brengen ze mee ten ware werk te verschaffen aan een heelen hoop bedienaars en ongewenschte personen. Men zou zich werkelijk onder de dwingelandij wanen van den grooten Keizer 't Is te hopen dat dit rijk ook niet lang duren zal en dat men handel en landbouw in vrijheid zal laten tot voordeel en vooruitgang van heel de na tie. Laat ons allen werken om deze vrij heid te bekomen, eerder zullen we niet geraken uit dien chaos van dure leven en overdreven prijzen. Volgens inlichtingen is het Ministerie van 't dure leven bijna uitgeleefd. Dan toch zal ieder meester zijn van zijnen ei gendom en zullen ook dd boeren over hun graan vrijelijk kunnen beschikken. Intusschen hebben we voetstappen aangewend om het graan te doen terug geven, waar we zooveel mogelijk in ons pogen zijn gelukt, dank aan de medehulp van een invloedrijken volksvertegen woordiger. Kunt gij mij juist zeggen, met welk doel de volkerenbond is ingericht Deze vraag stelde ik onlangs aan een gezaghebbend politiek man. Het antwoord luidde alsvolgtDe volkerenbond is voornamelijk ingesteld tot afschaffing der geheime diplomatie, tot bescherming der kleine natiën, tot oplossing der internationale geschillen en tot het noodzakelijk gevolg hiervan het vermijden van den oorlog. Goed, dacht ik zoo in mezelf, dan gaat de wereld, dit dal van tranen, ver anderen in een berg van vreugden.Doch ik begon te denken en te overpeinzen. Eerst moet ik zeggen dat ik tot die on gelukkige menschen behoor, die zoo maar weinig vertrouwen stellen in alle nieuwigheden en terughoudend den gang der zaken afwachten. Ik maakte dan de volgende overwe ging. Tot afschaffing der geheime diplomatie. Maar waarom komen we dan niets te weten van al die geheime zittingen te San Remo, Hythe en Boulogne Alles wat we daarover vernemen is dat er vol komen overeenstemming tusschen Geor ge en Millerand bekomen is. Het oude liedje Wat weten de volkeren daar mede van hunne belangen, die daar mis schien verknoeid of opgeofferb werden Wie kan dat anders noemen dan aller- geheimste diplomatie Laat onze Minister van Buitenland- sche Zaken iets los van hetgeen er zoo langdurig verhandeld werd tusschenBel- gië en Frankrijk Iets meezeggen, dat mag het volk niet l Is dat weer geene geheime diplomatie, die nochtans afge schaft is Tot bescherming der kleine natiën. Daar schieten mij plots twee namen te binnen Armenië en Ierland, twee bij uitstek kristene en werkzame volkeren, (zonder van Vlaanderen te spreken). In het eerste worden jaarlijks duizenden kristenen vermoord door de T urken en in het tweede snakt men naar een beetje zelfbestuur. Beide landen kloegen hun nood aan den Volkerenbond. Wat kwam er bij die ongelukkige menschen van in huis Niets. Heilige Volkeren bond, die de kleine natiën beschermt, weest gezegend Waarheidshalve moet ik nochtans bekennen, dat er een klein volk is, dat alle belangstelling vanwege den Bond geniet, namelijk de Joden, die om hunne eeuwige misdaad en om hun woekerge- zicht, door ons allen veracht worden. Het schijnt dat de Volkerenbond met de beste gevoelens voor hen bezield is en hen weer zal vereenigen in Palestina. Hoe legt ge die verschillende opvat tingen ten opzichte der kleine volkeren uit Och doodeenvoudig De Armeniërs en de Ieren zijn arme dompelaars, terwijl de Joden over miljoenen beschikken. Tot het vermijden van den oorlog. Polen is lid van den Bond en ploetert maar altijd verder in den oorlog. Het betracht steeds uitbreiding van grondge bied ten koste van duizenden menschen- levens. En dit land wordt in zijn gedrag gesteund door de westérsfehe groot machten Verders kan men aanstippen dat heel Oost- en Zuid-Oost Europa één oorlogstooneel is. Wat doet de vol kerenbond om daar vrede te brengen T De oorlogen zouden in 't vervolg af- geschart wezen. Ja, dat is wel mogelijk zoodra de volkerenbond waarlijk zijn naam weerdig is. Wanneer het volk zal spreken en handelen en de geheime di plomatie en alle tot hiertoe heerschende volksmoordenaars van hun bloedtroon ten gronde zullen smijten De tegenwoordige volkerenbond heeft reeds ettelijke miljoenen verslonden. Sommige groote bladen schrijven dat hij ook reeds vele vruchten afgeworpen heeft. Waar die vruchten te rapen lig gen, ben ik nog niet te weten gekomen, ten ware eenige vruchten van eigenbe lang voor de sterkste partijen, die met of zonder volkerenbond, toch altijd de vet ste soep uit den ketel zullen scheppen. Alfons.Van Herdersem. Naar aanleiding van de twee artikelen Vlas en zijne bewerking en Vlas oogst in "De Koornbloem van Zon dag 20 Juni 11. verschenen, wenschen wij daar een paar bedenkingen aan te voe gen. Iedere landbouwer zal wel reeds op gemerkt hebben, dat de geteelde vlassen weinig zuiver zijn blauwe en witte bloem dooreen. Wij denken dat het wittebloemvlas met voordeel gezaaid werd in de zand achtige en magere gronden, en dat het blauwebloemvlas voor de rijkere, zwaar dere gronden is. Dus, opgepast voor de zaadkeus. Wittebloemvlas kan hoogere op brengsten geven, doch de vezel is korter en grover, het zaad zwaarder en de olie wordt er moeilijker uitgestampt. Blauwe bloemvlas geeft langere, fijnere vezels en het zaad is minder hard, zoodat de olie er gemakkelijker kan uitgetrokken wor den. Wittebloemvlas geeft meer kroten, blauwebloemvlas minder afval. Het weder was gunstig, toch zal men wel bemerkt hebben, dat de late zaaiïn- gen minder fijnen erl zullen geven. Vlas dient vroeg gezaaid. Het vlas heeft over het algemeen eene goede kleur, doch wij denken dat, ten gevolge de er op toegepaste of verwaar loosde bemestingen, de vezel grover, de hoedanigheid minder fijn zal zijn. De Eerstelingen, verleden jaar uit Friesland en elders ingevoerd, zijn of versleten, of niet meer zuiver, ofwel én versleten, én niet meer zuiver. Wij den ken, dat de tweede soort, die er tusschen loopt, Julinieren zijn. Er kunnen mis schien ook wei zeswekers tusschen zitten, Dus, hier ook. opgepast voor het nieuw plantsoen. De Eigenheimers en Roode Star, ver leden lente uit Holland uitgevoerd, be vredigen ten zeerste, 't Plantsoen van Wippelghem en andere gemeenten uit het Gentsche en van elders bood al gemeen niets dan teleurstellingen. Zulks verwondert ons niet het minst. De aardappelplaag is er. Gewoonlijk wordt er niet, of te laattijdig besproeid. Nietsproeiërs zullen wij maar liefst niet trachten te bëkeeren, aan dezulken ver slijt men zijn latijn niet. Het besproeien is noodzakelijk en im mer, zelfs in de droogste jaren, hoogst loonend. Het is nu de tijd de eerste be sproeiing te doen als men de plaag aan de vroege aardappelen bestatigt, mag er niet meer gedraald worden met de be sproeiing der late aardappelen. Deze eerste besproeiing is eene voorzorg te gen de plaag. De bereiding der Bordeausche pap is nog al omslachtig en voor oningewijden nogal ingewikkeld. Daarom raden wij het gebruik aan der Burgondische pap. waarin de kalk door soda vervangen is. Dit produkt wordt onder den naam van normaal pappoeder, kortweg pappoeder, in den handel verkocht en veel gebruikt in Holland, Engeland en elders. De te gebruiken hoeveelheid poeder verschilt van fabriekaat tot fabriekaat. Het Engelsch pappoeder, dat wij ken nen, en dat men zich gemakkelijk in den handel kan aanschaffen, kost zoo wij ons niet bedriegen, 5 fr. het kilogram en men heeft 4 kgr. van noode om ééne hectare tweemaal te besproeiën 2400 liters sproeivocht. A. S. Op de talrijke vragen door onze vrien den gedaan om een duivenbond te stich ten in den Boerenbond Redt li Zei ven. heeft een deel onzer bestuurleden beslo ten een oproep te doen aan al de lief hebbers der streek, ten einde een bond te stichten met afzonderlijk bestuur, om alzoo gelegengeid te geven aan onze vrienden met hunne duiven te kunnen spelen in een bond waar hun alle vol doening en vertrouwen zal gegeven worden. Wij beschikken immers over een groot lokaal en aan de noodige be- stuurmannen zal het ntet ontbreken en zoo mogen wij op voorhand van het welgelukken verzekerd zijn. Eene groote algemeens vergadering zal gehouden worden, waarop alle dui- venliefhebbers uitgenoodigd worden, op ZONDAG 11 JULI 1920, om 2 1/2 ure (zomeruur) in het lokaal van den boeren bond Redt U Zeiven, te Aalst, Groote Markt. Het voorloopig bestuur zal er gekozen worden, Alles zal zoo voordee- lig mogelijk geschikt worden, de uitleg bepaalt en de noodige schikkingen geno men voor de prijskampen die dees jaar nog zullen gegeven worden. A. Roels. Alhoewel wij geen gazetschrijvers zijn en wij er weinig tijd toe hebben, willen wij toch ook eens een artikeltje schrijven om onze gedachten te doen kennen. Onze lezers weten dat na zwaren ar beid en vermoeienissen, rust en een eer lijk verzet deugd doet. Daarom raden wij onze lezers aan zich eens goed te verzetten en een wandeling te doen met de kermis van Aalst en eens die schoone stad te bezichtigen, 't Is altijd in Brussel of Parijs niet dat men zich kan verma ken, ik geloof dat ge dat in Aalst ook kunt. Immers er is toch maar één Aalst, van over vele jaren beroemd om de fijn heid zijner bieren en de vriendelijkheid der beenhouwers tegen de boeren, enz., maar nu binst den oorlog is het nog meer gerenommeerd. Als men de stad ingaat langs den zuid wester kant, kan men zijne wandeling beginnen langs de Keizerlijke plaats, waar men zou denken dat men te Brus sel op den Avenue Louise is, daar hebt gij ook het schoon en prachtig gebouw dat gediend heeft voor de bijeenkomst der burgemeesters van de streek, waar 0

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1