DE SMOKKELAARS VAN ST. MALO I erf/aderitif/cn Bemesting en Meststoffen Opgepast zooveel goede voornemens gemaakt zijn; dan gaat gij langs de Groote Markt,daar hebt gij dit schoon huis die gediend heeft tot verblijfplaats der duitsche bloedhonden die de boeren gingen rui- neeren. om zoo te komen langs de Ka- pellestraat waar al de kleine smokkelaars met wat eieren of een pond boter en een kilo tarwe verzameld wierden. Dan trekt ge langs de Gendarmerie, waar zoovele helden hebben verbleven en zoo langs de Esplanade, waar er gedurende den oorlog duizenden met grooten hartklop hebben staan wachten naar de liefelijke antwoorden van Fork, den menschen en beestendief. Dan draait ge af langs de Sint-Martinuskerk, waar in de nabij heid de duizenden marken boet geklopt wierden voor graan, ajuin, aardappelen, tabak enz. Wij zouden u ook, beste le zer, de verblijfplaats der groote smokke laars willen aantoonen, maar die hebben wij nooit gevonden, degenen die graan en boter in 't groot wegsmokkelden en het tekort aan voedsel deden toenemen, doch dezen hebben geen spoor van hun gevang achtergelaten. Ge ziet, er is in Aalst zoo nog al het een en het ander te zien. Aalst is ook de stad der Gentralen, die de boeren van al hunne waren wisten te ontlasten en dan nog met groot gemak van betalen of op krediet, zooals graan, gerst,aardappelen, tabak, enz. enz. Ons hoofd begint te draaien.de oogen schemeren, de handen worden kramp achtig samengetrokken, gereed om in onmachf of te-veel-macht te vallen, wij weten niet wat het is bij het overdenken van die droeve dagen. Wij gaan eindi gen en al gauw een verfrissching nemen, hetgeen gij ook kunt doen, beste lezer, moest u soms hetzelfde overkomen, ge kunt naar ons lokaal gaan en een goed glas bier drinken,terwijl de grooten zittende blazen gelijk de zwis zijnen ka ter, waar gij op den hoop toe nog intrest van hebt. Zoo hebben wij ons best gedaan om een artikeltje aaneen te krijgenhet wordt tijd van te spreken, de tijd van peinzen is voorbij handelt ook niet als Stien zijn kanarievogel, waarvan ik een klein verhaal ga doen om te sluiten. Op zekeren dag was er in onze buurt een man die een kanarievogel had, die nooit zong en bij ongeluk het was een (pop. Nu zegden wij eens aan Stien waarom hij zijn eten stak in een vogel die nooit zong. Ja, 't is waar, zei Stien, hij zingt nooit, maar daarom laat hij niet na veel te peinzen. R. p. en C9nie. Landbouwersleest en verspreidt ons blad Wet tot vestiging van cedulaire be lastingen op de inkomsten en van eene bijkomende belasting op het glo baal inkomen. Art. 8 De veranderde en verbeter de ongebouwde eigendommen zijn, op grond van hun nieuw inkomen, belast baar vanaf het jaar volgende op dit van de verandering. Art. 9 in de gevallen voorzien bij de artiekel 7 en 8 is de eigenaar gehou den, aan den ontvanger der belastingen van het gebied, binnen drie maanden, aangifte te doen van de veranderingen om tot de herziening te kunnen tot her ziening te kunnen overgaan. Art. lü Een koninklijk besluit be paalt welke regelen dienen te worden in acht genomen voor het bijhouden en bewaren der stukken van het kadaster, alsmede voor het schatten van het kada straal inkomen. Art. 11 1De grondbelasting is verschuldigd door den eigenaar, bezit ter, erfpachter, opstalhouder of vrucht gebruiker van de belastbare goederen. Deze is de verhooging en belasting, voortvloeiende uit deze wet, verschul digd, niettegenstaande elk vroeger tegen strijdig beding. 2. Zoolang de overgang van een ei gendom in de stukken van het kadaster niet is geschied, zijn de vroeger eigenaar of zijne erfgenamen, tenzij ze bewijzen dat de belastbar goederen op een ande ren eigenaar zijn overgegaan, aanspra kelijk voor de betaling der belasting, behoudens hun verhaal op den nieuwen eigenaar. Art. 12 Op verzoek van de belas tingplichtige kan de belasting onder de pachters of de huurders verdeeld worden mits betaling van 50 centiemen voor elke waarschuwing, aan iederen belang heb bende gezonden. Art. 13 §1. Kwijtscheldingen of verminderingen van grondbelasting kan worden verleend naar verhouding van het verschil tusschen kadastraal inkomen der onroerende goederen en hun werkelijk inkomen verkregen gedurende het belastingjaar, in zoover dit verschil ten minste 10 t. h. van het kadastraal in komen bereikt. 2. Eene ontheffing kan ook, tot het vereischte bedrag, worden verleend, wanneer de onderhouds- en herstellings kosten het bij artikel 5, 2, bepaald be paald bedrag voor een tienjarig tijdperk overschrijden. 3. Belasting op het inkomen van roerend kapitaal of belasting op roeren de zaken. het bedrag der belasting. 1. Grondbelasting. Art. 33 De grondbelasting, met in begrip van de aandeelen der provinciën en gemeenten, wordt bepaald op 10 t. h. van het kadastraal inkomen. De aanslagen van minder dan 1 frank worden niet in de kohieren opgenomen. HAELTERT en KERKXKEN. - Op Zondag 4 Juli vergadering in Sinte Anna, om 11 ure voormiddag, voor al de leden die beyeeren in te schrijven voor vetten voor den oogst, enz. De le den die zich daar laten inschrijven zul len zeker zijn op tijd hunne vetten,te be komen en zullen vooraf bediend wor den, ook deze van Kerkxken zullen er aanvaard worden. Men wordt vriende lijk verzocht als men naar t magazijn komt wat pasgeld mee te brengen HEKELGEM. Vergadering van de leden van den bond, bij Egied. Ver- moesen, op L Zondag van Juli, om 4 ure namiddag. Belangrijke besprekingen. OTTERGEM.4 Vergadering op Zondag 4 Juli, om 3 uren namiddag. Inschrijving voor vetten voor den oogst en alle benoodigdheden. HERDERSEM. Zondag 4 Juli, om 5 ure vergadering voor al de leden van den bond, in het lokaal bij Benoit Boel. Dagorde Inschrijving voor vetten voor den oogst en Eerstelingen plant aardappelen. MOORSEL. De vetten oogst konten waarschijnlijk trein, zooniet met een wagen, nitraat of superphosphaat schrijven zich in bij den schrijver" Frans Van Brempt, ten laatste tot Zondag. Deze vetten worden voor 15 Juli afge leverd aan den prijzen van den dag. Wie wil rap en goedkoop bediend zijn, schrijve zijne benoodigdheden in. DENDERHAUTEM. - Vergade ring op Zondag 4 Juli, om 10 ure, bij Remy Matthys. Laatste inschrijvingen voor den oogst aan den prijs van den dag. ZOUTSTRAATPOORT en SINT JOB. Maandag 12 Juli, vergadering bij Louis Schouppe, om 8 ure 's avonds, voor de leden die begeeren in te schrij ven voor vetten voor den oogst. Ook zal er 1,40 fr. uitbetaald worden aan de leden die het nog niet bekomen hebben. AALST-SCHAARBEEK. - Alge- meene vergadering op Zondag 11 Juli, om 4 ure namiddag, bij Philemon De Kegel. Inschrijving voor plantgoed van eer stelingen, alsook van alle meststoffen en veevoeder. AYGEM. Zondag en Maandag, inschrijving van vetten voor den oogst en plantaardappejs-eerstelingen bij den schrijver. PLANTGOED VAN EEHSTE- EINGEN UIT HOLLAND. Landbouwers die plantgoed vaa Eer telingen of Moeselinnen begeeren. moe ten onverwijld hunne inschrijvingen inzenden. De prijs kan nog niet bepaald worden, daar de aankoopen nog niet gedaan zijn. Dit is echter geen rede om niet in te schrijven, want het zou anders kunnen te laat zijn. Onze planters van verleden jaar die nu bijna allen geroeid zijn, gaven het bewijs van de echtheid der soort. Hunne opbrengst was onovertroffen. Schrijf in zonder wachten voor den met den Deze die begeeren, VLIERZELE. Verplichtende ver gadering voor al de leden bij Aloïs Braeckman, op Zondag 4 Juli, na de Hoogmis. Dagorde Inschrijvingen van vetten en zaden voor den oogst. Inschrijving voor plantgoed Eerstelingen en andere uit Holland. door B. Van den Akker. (Vervolg). Zware, moeilijk bewerkbare kleigron den, zoogenaamd pekkige zandgronden (de grond hecht sterk aan d^spade en de kluiten worden in den zomer zeer hard) en gronden, waarvan de structuur onder de geregelde bemesting met Chi- lisalpeter of kaïniet geleden heeft, kun nen met kalk verbeterd worden. De be doelde stijve, moeilijk te bewerken gron den slibben bij regen ook gemakkelijk dicht, waardoor de toetreding van lucht en warmte en dus ook middellijk de ont leding der bodem- en mestbestanddee- len en hierdoor derhalve de voedselop- neming door de planten in hooge mate beperkt wordt. Wij waren vrij uitvoerig over alles, wat met kalk- en kalkbemesting in be trekking staat, maar wij achten dit noo- dig, waar er in ons land nog zooveel grond is, zoowel bouw- als weilanden, zoowel tuinen als boomgaarden, die om kalk schreeuwen. Met de goedkoope kalkleverende meststoffen kan de Belgische landbouw nog wonderen doen en veel geld ver dienen, als die meststoffen maar met ken nis van zaken gebruikt worden. Die kennis kan iedere landbouwer be komen, als hij maar gebruik wil maken van de gelegenheden, welke hem hier- ten dienste staan de landbouw- voor kroniek van zijn nieuwsblad, de vakbla den, goedkoope vaklectuur' in den vorm boeken en boekjes, voordrachten Den leden wordt nogmaals herinnerd dat het streng verboden is voor niet- leden van den bond waren te koopen, ofwel hunne kaart aan anderen te lee- nen. Deze die van de voordeelen van onze vereeniging willen genieten kunnen zich bij ons aangeven als lid. Leden past wel op dit reglement want het bestuur kan u uitsluiten of anderzins straffen. van van land- en tuinbouwleeraren.de koste- looze adviezen van deze ambtenaren, wintercursussen en winterscholen. Wie onder de boeren ooren hebben om te hooren, kunnen hooren... en lee- ren, als ze willen. Waar een wil is, is ook een weg, zegt het spreekwoord. Maar op het gebied van den beredeneerden landbouw is het nog heel vaak omgekeerd de weg is er maar de wil ontbreekt. Hulpmeststoffen met stikstof phos- phorzuur en kali of twee hiervan. Somtijds worden door handelaars twee of drie meststoffen met elkaar vermengd, zoodat het mengsel, stikstof, phosphor- zuur en kali of twee hiervan bevat. Dik wijls worden die mengsels onder speciale namen, zooals aardappelmest, grasmest, enz. in den handel gebracht. Natuurlijk is dit onzin, daar geen enkele handelaar de behoefte van een bepaald gewas op een bepaald stuk land aan de verschil lende verbindingen kennen kan. Door deze mengsels te gebruiken begaat men dezelfde fout als die, welke bij het ge bruik van stalmest wel begaan wordt en vroeger wel begaan moest worden. Nu er hulpmeststoffen bestaan, die het ons mogelijk maken het tekort aan eenig bestanddeel in stalmest enz. aan te vul len, zoo het dwaas zijn mengsels te koo pen. Dit kan slechts eenige beteekenis hebben voor den tuinbouw, waar het gebruik van mengsels dikwijls een mid del is om de tuinlieden aan het gebruik van hulpmeststoffen te krijgen en waar t minder erg is, als men van een ander bestanddeel iets te veel geeft. Het meest gebruikte en nog het minst te veroordeelen mengsel is het ammo- 31.. 'o Een kille huivering overviel Henry, daar hij de soep zonder de minste achterdocht zou gegeten hebben. Gij zijt lafhartig moordenaars, dat moet ge zegd worden, sprak nu, Montmorillon met een hoonenden lach. Maar gij voerdet die helden daad niet uit, naar 't schijnt.,, „Neen, toen heden de dag aanbrak, zagen we in een zeil, en 't duurde niet lang, of we wisten dat we achtervolgd werden omdat we den jongeling aan boord hadden, en nu een kort beraad werd beslo ten, ons zoo spoedig mogelijk van hem te ontdoen en als het vreemde schip ons toch ingehaald zou hebben' te zweren dat we hem niet aan boord hadden en evenmin iets van hem wisten. We zou den twee ijzeren stangen aan zijn voeten binden en hem over boord werpen. Dit plan werd door al len het best bevonden.,, Maar gij ondervondt dat de uitkering niet zoo gemakkelijk ging als ge wel gedacht hadt, viel Montmorillon hem met een spottenden lach in de rede. Niettemin hebt gealles in het werk ge steld om de laaghartige daad te bedrijven, 't is dus niet meer dan billijk dat ge uw loon daarvoor ont vangt. Vergeving, kapitein wees edelmoedig Straf ons ellendigen, werktuigen van onzen bevelhebber, niet voor zijn misdaad Vooreerst zal ik het niet doen. Ik zal zien hoe ge u gedraagt, Ik zal u in vrijheid laten ge kunt gaan waarheen gewilt. Hebt geniet een lading voor ons vroeg Ma- ton. wien men het even als zijn kameraden kon aanzien, hoe dankbaar hij was voor de hun be toonde genade, we zullen die, dat weet ge goed, overbrengen. Neen ik heb niets te verzenden. Maar misschien zult ge spoedeg iets hebben. We verzoeken dringend, ons iets te laten verdie nen. Niet waar kapitein, gezult ons een lading be zorgen. Montmorillon zweeg eenige oogenblikken en scheen !n gedachten verdiept daarna sprak hij Ja, als Ik een iets te verzenden heb, en 't zelf niet kan overbrengen, zal ik 't u laten weten maar ge moet er niet te veel op rekenen, want ik heb met de zaken genoeg verdiend. Eenigen tijd geleden zeidet gij toch dat er al uw geld niet veel was overgebleven, hernam Maton. Dat was ook zoo. En toch heb ik mij een groote schat verworven. Maar ik heb dien gewonnen in de harten van menschen. Met mijn held heb ik voorspoed en zegen verspreid in kleine huisjes langs de geheele kus-i van Cherbourg tot Brest, waarin nu vrede en geluk wonen.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2