Arbeid adelt De Slag der Gulden Sporen. OPROEP. Landbouwweekblad O VLAANDERLAND DROOGT UW VLAS ZONDAG 11 JULI 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr81 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. O Vlaanderland, o land der Vlaamsehe helden, waar stond hun voet en stroomd hun edel bloed, als ijzer sterk in t slijk der IJzervelden, en klonk in koor hun kreetRedt Vlaandren's goed O Vlaanderland, o land der Vlaamsehe leeuwen, sta op, ten strijd, gedenk uw vadren moed. Het helme rond en immer galmen d'eeuwen O Vlaanderland, voor u mijn hart en bloed. O Vlaanderland, o land van 't Vlaamsch verleden, door handel wijd de wereld door geroemd, en om uw kunst en nijverheid aanbeden, weet gij, mijn land, wat u tot onmacht doemt O Vlaanderland, o land der oude zeden, Sta op en ga uw vijand te gemoet. Ons woord klinkt fier en grootsch in 't treurig heden O Vlaanderland, aan u ons hart en bloed. O Vlaanderland, o land der zoete tale, waar eigen taal, gerezen uit 't gemoed, ons eigen zin en denken mag verhalen ze ruischt en zingt in Vlaming's ooren zoet. O Vlaanderland, o land der schoone sprake, men wil uw volk ten gronde neer het moet Ge roept 't en zal, geen bastaards zijn te maken O Vlaanderland, aan u ons hart en bloed. O Vlaanderland, ons vadrenland en erve, men wil u klein, ik wil u rein en schoon, en op uw grond in laatsten adem sterven, en spannen u der vrijheid lauwrenkroon. O Vlaanderland, o land der vrije lieden die voeden in hun ziel den vuurgen vloed van eigen zijn, hun lof en eer u bieden O Vlaanderland, aan u ons hart en bloed. O Vlaanderland, o land dat vrij we wenschen. in onderwijs, in leger en gerecht, met vrij bestuur voor vrije vlaamsehe menschen zöö luidt de leus die noodt ons in 't gevecht. Ruk los en af en breek de ketendwangen, O Vlaanderland, en galm in vollen gloed het machtig lied, de rijke vlaamsehe zangen O Vlaanderland, aan u ons hart en bloed. Evenals nu was de strijd tusschen de democratie en de autocratie in de der tiende en veertiende eeuw een strijd op leven en dood. Het terrein alleen ver schilt. Doch nergens was die strijd zoo vinnig en hardnekkig, als in de Vlaam sehe gouwen. Ook geen land ter wereld mocht op zooveel roem en zulke koste lijke rechten en vrijheden roemen als Vlaanderen. Het volk, veruit de meeste Vlamin gen, getrouw aan hun graaf, toen Gwijde van Dampierre, kregen den naam van klauwaarts, omdat het wapen van Vlaanderens graven een leeuw was de rijke burgers en vele edelen, die kost wat kost het volk onder hun voeten wilden houden, riepen daartoe de hulp in van Frankrijk, en daar het wapen van de Fransche koningen een lelie was, werden zij de leliaarts ge naamd. Op hun verzoek zond Flip de Schoone een leger naar Vlaanderen Gwijde van Dampierre werd overwon nen en gevankelijk meegevoerd. Hierop volgden de Brugsche Metten, een echt bloedbad voor het Fransch garnizoen te Brugge. Dat was te veel de Fransche koning ontstak in woede en zou die schande, zijn volk aangedaan, bloedig wreken.Hij bracht een machtig leger te been, waarin de bloem der Fransche ridderschap zou meevechten. Ze zouden die koppige Vlamingen een les leeren die ze nimmer zouden vergeten 1 Ze zouden Vlaande ren leegvagen en kwamen met bezems op hun lansen, al moordend en brandend tot tegen Kortrijks muren. Daar, op den Groeningekouter, kwamen de Vlamin gen hen tegemoet onder de leiding van Jan Breydel en Pieter De Coninck, ook enkele getrouwe ridders waren met hen. De goedendags en de bijlen der been houwersgilden deden hun werk, het Fransche leger werd letterlijk verplet terd. Na den slag werden op het veld 1100 gulden sporen geraapt en ze wer den in Onze-Lieve-Vrouwkerk te Kort- rijk opgehangen. Dat gebeurde den 11 Juli 1302, het was de glorierijke zege praal van het Vlaamsehe volk over zijn dwingelanden en zijn verdrukkers. Dat was toen een wereldgebeurtenis en de Slag der Gulden Sporen werd onder andere nog door Engelsche en Italiaan- sche dichters bezongen. Vlamingen, gedenkt den Slag der Gul den Sporen, sprak koning Albert in 1914, toen onze jongens ten strijde togen. Heden zeggen wij ook aan allen jong en oud Vlamingen, herdenkt uw roem rijk verleden 11 Juli 1302 was voor de Vlamingen de heerlijken dag, waarop zij, door den Slag der Gulden Sporen, hun eigen volks bestaan voor immer vestigden en zich vrijvocht van vreemden dwang en van binnenlandsche verdrukkingen, het was de zegepraal van het volk op zijn verknechters en uitbuiters. Wij, allen, vooral wij Vlaamsehe boeren, wij vieren 11 Juli als een dag van dankbetuiging aan onze voorvade ren, het is voor ons een herinneringdag van den overheerlijken bloei van Vlaan deren in de Middeleeuwen, toen kunst en wetenschap onsterfelijke meesterstuk ken schiepen, toen onze handel en nij verheid Europa verbaasden en de machtige gilden en ambachten door hun strenge wetten de vrijheid, de zedelijke en stoffelijke welvaart der ambachtslie den waarborgden. We vieren want Vlaanderen wil weer worden wat het was, een vrij, een schoon, een rijk volk in een vrij land Vrij Vlaanderen in vrij België Vlaan deren wil-en kan weer worden wat het eertijds was. Er schuilt in ons volk nog veel verdokene kracht, die door onder wijs en beschaving weer heerlijke vruch ten zullen geven. Hoe kan dat Het antwoord is kort en klaar In Vlaanderen Vlaamsch d. i. Vlaamsch onderwijs van hoog tot laag en dit sluit geenszins het aanleeren van Fransch uit. Vlaamsch in 't leger in 't gerecht, vooral wat de Vlamin gen betreft moeten zij bestuurd, bediend en onderwezen worden in hun eigen taal. Geef, bijvoorbeeld, aan onze landbou wers een degelijk vakonderzicht, hoo- ger landbouwonderwijs in hun taal, heden worden zij alom geprezen om hun taaie werkzaamheid, maar als dan een volmaakte kennis van hun vak zal ge paard gaan met die onvermoeibare werkkracht, dan zal men zien dat de boerenstand de machtigste hefboom wordt voor de herwording van Vlaan deren. Uit den landbouw die bloeit spruit alle welvaart voort. Zonder land bouw geen nijverheid, geen handel, zon der handel en nijverheid geen rijkdom noch algemeen welstand ook geen kunst. Daarom ook is de voorste rang in den strijd voor onze Vlaamsehe rechten voorbehouden aan onze boeren, die de Vlaamsehe zeden best hebben bewaard. Hoog de harten, wel gevierd Helen Praet. FEESTPROGRAMMA OP VLAANDEREN S HOOGDAG Het comiteit der Guldensporenfeesten doet een algemeenen oproep aan al de Vlaamsehe ruiters der streek, om op 11 Juli, zijnde tweede kermiszondag, te paard naar Aalst te komen en daar den triomfstoet te helpen opluisteren. Ze zullen het hoofd vormen van den stoet en worden vriendelijk verzocht zooveel mogelijk Vlaamsehe vlaggen en andere kenteekens mee te brengen. We durven verhopen dat al onze flinke boerenzonen, die een paard bezit ten, er zullen aan houden dien dag de teugels in de handen te nemen. Boerenkerels, met Vlaamsch bloed in uw aderen, toont wie ge zijt Op naar Aalst te paard Dat de trompetten schallen Er zullen schoone gedenkenissen aan de ruiters uitgedeeld worden. Er zal veel vraag zijn naar vlas op struik gedroogd. De landbouwers die een goede prijs willen maken van hun vlas. zullen het droogen en daarna per kilo verkoopen. Wij verzekeren een goede en voordeelige verkoop aan deze die op die manier zullen werken. Voor de behandeling zie De Koornbloem van Zondag 20 Juni 1.1. Vlaamsehe üandbotioiers, viert Vlaanderen's floogdaa I JOOST A MOLE. Voorfeest den zaterdag 10 Juli 1920 Om 8 uur 's avonds, Kostelooze Kunstavond voor het volk in den stadsschouwburg. Vlaamsehe liederengezangen door den heer Ariën, kunstzan ger, met muzikale tusschenpoozen. Om 10 ure. Plechtige Mis. met gelegenheids sermoen door Pater Berthold. Om 11 ure. Beiaardspel. Om 11 1/2 ure, Concert door de fanfaren Hand aan Hand. Om 3 ure, VLAGGEFEEST, Vlaamsehe op tocht door de straten der stad. Om 5 ure, Uitvoering van Vlaamsehe volks zangen begeleid door de fanfaren "Tot Heil des Volks waaronder aanspraken tot het volk door de redenaars Couvreur, De Munnynck, De Swarte en Hans. Om 8 ure, LIEDEREN A VOND, Vlaamsehe zangen door het volk, aangeheven door de konink lijke rederijkkamer De Catharinisten Vlamingen der Denderstreek, de vlaggen in top Vlaanderen roept u allen op naar Aalst 1 Goedgekeurd, den 3 Juni 1920. De Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, Oscar Reyntens. Felix De Hert.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1