Arbeid adelt Landbouwcongres Klagen helpt niet. ONS KOiiTEST JÜSTiClA Invoer van Duitse^ vee. Wij gaan naar den zege. Landbouwweekblad Onze flbonnenten ZONDAG 25 Priis 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr83 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteejtende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen .handschriften worden niet teruggegeven. Als gevolg aan de Vergaderingen van j de gestrafte landbouwers is een komiteit gesticht die de vervolgbare daden tegen landbouwers gepleegd gedurende de be zetting zal vervolgen. Dit komiteit zal zetelen eiken rpaan- dag van 3 tot 7 ure in ons lokaal,Groote Markt, te Aalst. De klachten moeten daar persoonlijk door de landbouwers neergelegd en geteekend wordèn. Het komiteit zal deze klachten onderzoeken, opmaken en sturen .aan den Prokureur des Konings. Zaken van eiken aard, betrek heb bende op de landbouwers en voortsprui tende uit slechte handelingen van Bel gen of van sommige komiteiten, die rechtstreeks door geschriften of getuigen kunnen bewezen worden, evenals ver raad of verklikking aan den vijand, af- truggelarij, straffen door de Duitschers toegepast, maar door de schuld van Bel gen, bedrog in leveringen van allen aard, bedrog in melkerijen. vleeschkommis- siën, enz. enz. Alle daden waardoor landbouwers ge durende of na den oorlog rechtstreeks of onrechtstreeks benadeeld worden, die strafbaar zijn en door getuigen kunnen bewezen worden. Daar al deze zaken een afzonderlijk proces zullen uitlokken, waarbij schade vergoeding voor den landbouwer zal geëischt worden, zal iedereen afzonder lijk de kosten van het proces moeten dragen en ook de voordeelen genieten. Het komiteit zal eehter de zaken on derzoeken of ze kunnen ja of neen ge wonnen worden om alle nuttelooze uit gaven te vermijden. Voorts zal het zor gen voor advokaat en goedkoope plei dooi en alles tot voordeel der belang hebbenden. Namens het Komiteit. Het zal kort na den oogst zijn dat den wencch tot het houden van een land bouwcongres, op de laatste vergadering genomen, zal verwezentlijkt worden. Wanneer wij de dagbladen in handen nemen, zien we dat alle standen hunne koppen bijeen steken om over hunne be langen te beraadslagen. Het saamkomen van de beste onder hen is daartoe het eenig doeltreffend middel, en zoo zien wij het eene congres het andere opvol gen. Onderwijzers, officieren, onder-offi cieren, verminkte soldaten, drukkersgas- ten, mijnwerkers, timmerlieden, werk gevers en nijverheidsbazen, om er eenige te noemen, hebben op vergade ringen de toestand van hun vak bespro ken, de grieven blootgelegd en de mid delen gezocht om deze te verhelpen, Zoo ook zullen de landbouwers van het land van Aalst en Ninove bijeenko men. Volgens de besluiten van den raad zullen er slechts eenigen per gemeente of per bond toegelaten worden en zul len we voor de eerste maal slechts leden van onze vereeniging samenbrengen. lederen plaatselijken bond zal zijne afge vaardigden moeten aanduiden op de eerste vergadering, in verhouding van 1 afgevaardigde op 10 leden. Dèèe zul len eene persoonlijke kaart krijgen die hen zal toegang verleenen. De plaatse lijke groepen zullen dan ook wel oplet ten de verstandigste landbouwers te kie zen,die bekwaamst en weerdig'st zijn om de vele belangrijke kwesties te helpen bespreken. Leden zonder k^art zullen streng geweigerd worden. Een kort overzicht of beschrijving. den invoer in België van Duitsch vee*ei paarden zal aan de lezers van De Koornbloem voorzeker aangenaam zijn, te meer daar er reeds veel werd over gepraat en geschreven. Er moeten, volgens het Vredesver drag, aan België door de Duitschers af geleverd worden 2000 hengsten en 5000 merriën van 3 tot 7 jaar, 5000 veu lens van 18 tot 30 maanden oud, allen van het zwaar Belgisch trekras. 2000 stieren van 18 maand tot 3 jaar, 25000 vaarzen van 8 tot 14 maanden, 35000 bekalfde vaarzen, 25000 bekalfde koeien en 5000 koeien die minder dan 4 maand gekalfd hebben. Deze dieren moeten genomen worden tusschen de volgende rassen. 50000 zwart bonte van Ostfriesen, Jeverlander, Ostpreus- sen, Westpreussen, Posen, Niederheim, Holstein, Wesermarsch of gelijksoor- tigen. 7500 rood bonte van Holstein, 7500 rood bonte van Westphalië, Sudolden- burg, 20000 Simmenthal groote dieren, vaal-wit. Deze mogen vervangen wor den door een zeker getal Shorthorn. 2500 gele van Franconie en 2500 Glan- Donnersberg. 200 melkschepen van het ras Frisonne, 1500 gewone melkschapen van Schleswig-Holstein, 1800 vleesch- schapen soort merinos, 8250 Duitsche schapen groote soort, 8250 van het En- gelsch ras, waarvan in ieder ras een ram per 100 schapen zal afgeleverd worden. 15000 schapen van deze verschillende rassen uitgenomen van het merinosras al deze schapen moeten ongeschoren af geleverd worden. 10.000 geiten van het ras Sahnen en andere, zij moeten van 1 tot 4 jaar oud zijn en in evenredigheid van omtrent 1 /4 per jaar. Duitschland moet pok nog afleveren 35000 stuks pluimgedierte van legrassen die in 1918 en 1919 geboren zijn, ieder lot moet 10 hennen en een haan bevat ten. Al deze dieren moeten door de Duit schers afgeleverd worden in 26 verschil lende kampen te weten Berlijn, Bres- lau, Koningsberg, Insterburg, Elbing, Schivelbein, Stettin, Güstrow, Altona, Oldenburg, Ibbenbüren, Hanover,Mag deburg, Leipzig, Dortmund, Aken. Keu len, Coblenz, Mainz, Frankfurt, Helden burg, Bamberg, Nurenberg, Stuttgart, Ulm en München. Zij worden door een Belgische commissie ontvangen. Deze bestaat uit een veearts, twee sekretaris- sen en twee landbouwers. Ziehier hoe deze ontvangsfesjjeschied- de de Duitschers moeten deze dieren aanbieden in genoegzaam getal. Deze worden eerst oppervlakkig nagezien en de beesten die ziek zijn worden met een V (verweidert) op den linkerhoorn ge brand, dat .wil zeggen dat zij niet aan genomen worden. Daarna worden de dieren door den veearts onderzocht met de vloeibare tuberculine of met de pom made tuberculine. Deze wordt in de oo- gen gedaan om te zien of de dieren niet tuberculeus zijn wanneer zij teekens ge ven' van longziekte worden zij op de lin kerzijde met een T gebrand. Van deze diëten mogen er maar slechts 20 ge nomen worden,Het is-daardoor dat men in sommige streken schoone dieren aan getroffen heeft, daar de schoonste geno men en de slechtste geweigerd worden. Daarna worden de dieren geschat, doch dit wordt niet gedaan in marken of fran ken, maar in klassen, eerste, tweede en derde klas, alsook nog eene soort voor de allerschoonste dieren buiten klas. Deze klassen werden met eene schaar op de linkerschouder en dij met een, twee of drij streepjes gesneden, deze bui ten klas worden geteekend met deletters H. C. (dit wil zeggen hors classe).Daarna worden zij in de linker oor geringd met de letters van het kamp en een volgnum mer. Dit geldt voor het hoornvee. ('t Vervolgt). Vele menschen klagen putten in d eerde omdat het magazijn zoo ver van de deur is. Maar klagen helpt nietMen moet naar middels uitzien om het te verhelpen. Het is nochtans zeer gemakkelijk om op iedere gemeente waar een statie is, ofwel tot op de dichtgelegene statie al de koopwaren te sturen die er noodig zijn. En wat moet men daarvoor doen Wel anders niets dan alle maanden ver gadering houden waar al de leden tegen woordig zijn en waar elkeen inschrijft voor wat noodig heeft in de weken die volgen. Alles wat men in t magazijn kan krij gen Zemelen, bloem, maïs, nitraat, lijn- meel, in een woord, alle vetten en voe ders. Als men zoo eene inschijving doet zul len deze waren zonder kosten voor u naar uwe statie gestuurd worden, zult ge alles op tijd hebben, zult ge niet zoover moeten rijden naar 't magazijn en geene verloren rijen moeten doen Dit zijn zeer groote voordeelen, hier wint men tijd en geld. Nochtans zal men zich de moeite moeten doen alle maanden eens samen te komen en zijne aanvragen te doen. Sommige bonden zijn moeilijk t' hoop te krijgen, andere komen niet bijeen. In de eerste plaats moeten de bestuurleden der gemeente hunne plicht doen de ver gadering op tijd aankondigen, en er zelf het goede voorbeeld geven van tegen woordig te zijn op de bijeenkomsten. Doet het bestuur zijn plicht niet, zoo als het in sommige bonden gebeurt, dan moeten de boeren onverwijld ander mannen kiezen. Het is noodig voor de goede gang der zaken, en voor het voordeel en ge mak der leden dat men maandelijks ver gadert en alles vraagt wat noodig is. Dat alle bonden hunne plicht doen, en bijzonder de bestuurleden. Laten deze laatste van hun niet hooren, roep in de "Koornbloem,, een vergadering saam en kies u andere meesters. Er bestaat ook middel om twee of meer bonden elkander te verstaan en samen de waren te doen opzenden. Maar de meeste zullen op eigen hand kunnen werken en zoo ze mijnen raad volgen maandelijks een wagon op statie krijgen, waar alles zal in zijn wat men voor een maand noodig heeft. Wilt ge het magazijn bij de deur, volg mijn raad, kom maandelijks bijeen en ge zuit veel tijd en moeite gespaard hebben. Anderszins kunt ge voortdoen als nu, maar ik vraag u dan niet te klagen, dat het te ver is of dat ge eene verloren reis doet. Klagen helpt niet, wanneer ge zoo ge makkelijk kunt geholpen worden. die te klagen hebben wegens het niet ontvangen van hun blad, moeten zich eerst wenden tot hun postkantoor zoo dat niet baat. dan gelieven ze recht streeks aan ons bureel te schrijven.- De Koornbloem. oorm oem j Wij gaan n^ar den zege En falenjjflfkl het niet De volle, blijde zege Die toelacht in 't verschiet. Wij zullen hem begroeten Met donderend hoezee, Wij zullen hem bezingen Met 't liedje van den leeuw Wij hebben veel geleden, Wij hebben lang gewacht, Wij hebben hard gevochten Met onze beste kracht. En zijn er nu nog wonden Die diep en pijnlijk zijn, De zege zal vergoeden Geleden leed en pijn Dan zetten wij weer open De poorten van 't gevang Waar martelaren treuren Voor menschenlevens lang Dan zullen wij hrrstellen In broodgewin en eer. Die voor hun idealen Zich stelden vrank teweer Dan zal de lecu wenvane Hoog waaien in den wind. Dan zal de blijheid zingen In ouderling en kind Dan jub'len in hun graven Wiens kruisken staat geplant, Een schamel houten kruisken In 't bloedig IJzerland Toe mannen, vrouwen, allen, Brengt uwe krachten saam Een stootje nog en 't brijzelt Der franskiljonnen kraam Dan ziet gij dat de wereld Met eerbied op u staart, Dan zijt gij, vrije Vlaming, Uw vrije Vlaanderen waard Fons Van de Maele.

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1