Arbeid adelt De schoone Helena Landbouwweekblad Invoer wan Duitsoli vee. ZONDAG 1 OOGST 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr84 Bureel en Redactie: GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAIJDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. AankoncTgingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ik herinner mij de geschiedenis van eene Amerikaansche dollarprinses, de eenige dochter van een machtigen mil- liardair. Om de bevalligheid harer trek ken, noemde men haar in de intieme kringen de Schoone Helena Overal waar zij verscheen werd ze omringd van vrijers en vleiers en hon derden jongelieden uit de hooge wereld bogen voor haar den knie. Toen zij twintig jaar oud was,dacht ze het oogenblik gekomen om hare keus te doen onder de menigvuldige bevallige kandidaten. Op dit oogenblik stierf haar vader plotseling en bleef ze gansch al leen in>de wereld. De jonge Helena, zonder raadgever in deze gewichtige tijd, riep de hulp in van haren vroegeren leermeester, de philosoof Xantiphore en vroeg hem zijn gedacht over hare keus. Xantiphore dacht eenigen tijd na en zegde Mejuf- fer, onder al uwe bewonderaars en vrijers zijn er zeker weinige die uit ware liefde handelen. De meesten loeren en kel op uwe overgroote fortuin en hou den de liefde als eene bijzaak als zij ze niet heel en al over het hoofd zien. Het ware noodig te weten wie u oprecht en uit liefde verlangt en met deze zult gij voorzeker gelukkig zijn. Om dit te weten zoudt gij eene list moeten gebruiken en ik heb er eene uitgedacht Doet in al de bijzonderste dagbladen van Amerika schrijven, dat uwe fortuin aan 't wankelen is ter oorzake van spe culaties en dat de algemeene ondergang aan de deur staat. Eenige dagen nadien doet ge zetten dat gij gansch geruineerd zijt en dat er u nog slechts armoe en schande te wachten staat. Deze van uwe bewonderaars die dan nog komt efi u vraagt om, ter wille zijner liefde, uw ongeluk te deëlen en u te trouwen, zal voorzeker die man zijn die u weerdig is. Dit avontuur beviel ten zeerste de schoone Helena en eenige dagen nadien was haar pr'achtig kasteel een verlaten oord geworden. Al de vleiers en kandidaten bleven weg, ter uitzondering van één enkele, de zoon van een mijnbezitter die haar vra gen kwam, om haar ongeluk te herstel len, haar met hem door het huwelijk te verbinden en deelgenoot te worden zij ner onmeetbare kopermijnen. Helena zegde dat hij haar niet meer weerdig was, waarop de jongeling te kennen gaf, dat alleen zijn hart het hem ingaf en hij niet achteruit ging voor haar stoffelijk ongeluk, daar hij alleen hare liefde zocht Na eenige dagen, en na overleg met den philosoof Xantiphore, werd de ver loving der beide jonge lieden gevierd. Terzelvertijd verkondigden de gazetten de aardige grap der schoone milliardaire en de keus van haar hart. De jonge mijnbezitter was dubbel gelukkig tot spijt van de menigvuldige fortuinjagers en valsche vleiers, wier plannen teene- maal waren mislukt. De dollarprinses had het verschil ge vonden tusschen deze die haar oprecht beminde en de menigvuldige vleiers die haar enkelijk verlangden om de wille harer fortuin, zij had de waarheid ge vonden en de valschheid ontmaskerd door den list van den gekenden philo soof. Toen ik deze geschiedenis herdacht, gelijk ze mij zoo schoon op de gebeurte nissen die rond mij gebeurden in de droeve oorlogsjaren. Vóór den oorlog waren de bewonderaars, de vleiers der boeren zoo menigvuldig als deze der Schoone Helena. Op duizende vergade ringen kwamen hooggeplaatste Heeren hunne liefde en hunne gehechtheid aan de boeren verklaren. Het hadde goed geweest,hadden wij toen d,e list gebruikt van den philosoof, om te zien of hunne liefde echt was ofwel of het enkel was om onze centen, of om onze stemmekes Maar wij hadden deze truk niet noodig. De oorlog heeft het ons beter geleerd dan welke list ook, De handel viel stil, zoodat we niets konden koopen, de kie zing was uit het zicht verdwenen en al onze vroegere vleiers, onze 'bewonde raars, die voor ons uit liefde wilden sterven, waren als bij tooverslag ver dwenen De Duitschers en meer nog de komi- teiten behandelden ons op de meest on- rechtveerdige wijze. Wij riepen om hulp bij onze vroegere leiders, we zochten te vergeefs om hen te vinden, toen wij ze eindelijk opmerkten bij onze verdruk kers, bij deze die niets zochten dan on zen ondergang en in het komiteit. Onze veestapels werden op de meest domme wijze uitgemoord, in leveringen en schattingen werden de grofste stom- meteiten en onrechtveerdigheden ge pleegd. Het ongeluk stond aan de deur. We waren vereenigd en vereeniging gaf macht, we zouden samen onze grie ven blootleggen en zeker voldoening krijgen, maar niemand begonOnze leiders waren weggevaagd, omdat ze ons enkel beminden om de wille van het smeer We stonden alleen en verkrop- teu onze woede bij de menigvuldige ter gende dwaasheden der oorlogsdictatuur: het komiteit Nu is de oorlog gedaan de handel is weer aan gang en de boerkes koopen vetten en voeder. De kiezingen volgen elkander op en de stemmekes worden kostelijk. En daar zijn ze weer onze vroegere heeren Zij vernederen zich weer om ons hunne liefde en genegenheid te be zingen. Zij loopen de dorpjes af om hun vriendschap te verkondigen en om de boerkes te vleien en te streelen Vergaderingen worden gehouden en deze die zich vet lekte in komiteit en meer andere goede inrichtingen, vindt nu de tijd om zijne hulp aan te bieden aan de brave landbouwers. Maar de tijden zijn veranderd De oorlog gaf ons de list van den philosoof Xantiphore en wij hebben gezien in hoe ver de liefde dezer Heeren belangloos en echt was. Met de maat waarmee ge hebt geme ten, zult ge gemeten worden Gij hebt ons verlaten toen we u noo dig hadden. Nu kunnen we voort zon der u Gedurende de oorlog klonk onze leus Redt U Zei ven en deze dezelfde leus bliift in eere Boerkes van Vlaanderen en Brabant, de handen ineen boereri bij boeren en valsche profeten buiten Paulus Van Tarsus. De Duitschers moeten de schapen ook in rassen en in soorten voorstellen. Eerst wordt er een algemeen overzicht gedaan op het punt van de soort, den ouderdom het gewicht en gezondheid. Daarna moet den veearts de dieren goed nazien of zij geene ziekten hebben de zieke dieren worden verwijdert. Dan begint men met de klasseering, hierbij bestaan maar twee klassen, eerste en tweede en een buiten klas. De dieren die in Hors Classe genomen worden, teekent men aan de linker oor met een rood merk, deze in eerste met een groen en deze in tweede met een zwart. De dieren die niet aan vaard worden, teekent men met een blauw teeken aan den rechter oor, Al deze teekens worden ook nog herhaald op den rug van het dier. Hetzelfde geldt voor de geiten, uitge nomen voor de dieren die geweigerd worden, dragen op de linker dij het teeken V. De paarden worden door de Duit schers aangeboden in klassen, hengsten, merriën en veulens, op de wijze dat men gemakkelijk de dieren die de vereischte voorwaarden niet hebben, kan verwij deren. De commissie op haar geheel zal de volgende punten nauwkeurig onder zoeken: het ras is zeer belangrijk.de die ren die niet van het zuiver zwaar Bel gisch trekras zijn, moeten verwijdert worden en worden op den voorsten lin kerhoef met eene V gebrand. De dieren moeten in staat van goede gezondheid zijn zij moeten van voren twee ijzers dragen in goeden staat, van achter niet beslagen, maar vergezeld van twee ach terijzers en nagels. De terugeischers zul len ook goed opletten of de dieren geen teekens dragen van vroegere opeisching in België of Frankrijk of aangrenzende neutrale landen. Deze bijzonderheden moeten op de beschrijvingskaart van het dier aangeteekend worden. Aan de ver kozen dieren hangt men aan de maan een voorloopige nummer. De boosheid en koppigheid moeten ook onderzocht worden, dit zal de commissie van nader bij onderzoeken hetzelfde geldt voor kribbenbijters en andere gebreken. Deze gebreken zijn reden tot weigering. De commissie heeft het recht de paar den in te spannen: de harnassuren en rijtuigen moetèn door de Duitschers ter beschikking gesteld worden. Bij de hengsten zijn boosheid en kop pigheid reden tot weigering. Voor wat de koopvernietigende gebreken betreft, zal de Fransche wetgeving toegepast worden. De paarden worden ook in drie klas sen genomen en eene buiten klas. De klassen worden ook aangeduid gelijk bij het hoornvee. De aangenomen dieren ontvangen op den voorsten linkerhoef den volgnummer die op de beschrijvings kaart voorkomt, op den achtersten lin kerhoef wordt de letter van het kamp gebrand. Dit alles geldt ook voor de dieren die in Duitschland door de eige naars herkend worden. Wanneer in een verzamelkamp de aangenomen dieren hunne beslissende teekens ontvangen hebben, zal de com missie goed nazien of de dieren goed verzorgd, geladen en vervoerd worden naar Montzen. Alle verantwoordelijk heid valt tot daar op de Duitschers, het is daar dat alle dieren definitief aange nomen worden. De aangenomen dieren van een of meer kampen worden gegroepeerd om een trein te vormen van omtrent 40 wa gons. Deze mag bevatten 400 hoorn beesten, 300 paarden of 2000 schapen. Alle dieren worden gegroepeerd en in denzelfden wagon geladen, zoo bijv. de melkkoeien, de volle vaarzen enz. Al de dieren die reactie gegeven hebben van longziekte, worden bijeen geladen en deze wagons moeten een groep uit maken van den trein, ('t Verv.) 's 0<J eens over Aardappelen. In De Koornbloem van 10 Augus tus 1919 schreven wij Hoe langer de groei, hoe langer de plant voedsel uit den grond kan putten, bijgevolg, hoe langer de groei, hoe hooger de opbrengst zal wezen de vroege soorten moeten vroeg, de late soorten laat geplant worden, wil men er de hoogste opbrengst van be- komen. De soorten zeggen zelf wanneer zij moeten geplant worden. De Eerste- lingen bijv. kiemen zeer vroeg, de Industrie,, zeer laat plant bijgevolg de Eerstelingen zoo vroeg mogelijk en de Industries laat, de laatste onzer hier verbouwde verscheidenheden. Alle soorten moeten op hunnen tijd geplant worden. De opbrengst eener zelfde verscheidenheid, op haren tijd zeer vroeg of zeer laat geplant, zal veel in belang verschillen hoe vroe- ger geplant, hoe hoogere opbrengst hoe later geplant, hoe mindere op- brengst, met dezen veronderstaande natuurlijk, dat de grond, de bemesting dezelfde zij. En dit spruit hieruit voort dat bij de vroege plantingen de groei- periode verlengd, bij de late plantin- gen de groeiperiode verkort wordt. Want men bemerke het wel, dat alle omstandigheden dezelfde zijnde, het tijdstip der rijpwording zoo voor late als voor vroege plantingen voor de- zelfde verscheidenheid weinig ver- schilt Wij wenschen zulks hier te herhalen gezien wij de waarheid daarvan eens te meer komen te bestatigen. In De Koornbloem van 23 Mei 11. kondigen wij aan, dat wij drie soor ten vroege aardappelen rechtstreeks uit Schotland kwamen te ontvangen, waar onder Eerstelingen. oorn

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1