De Runderpest in België Het kandbouuieongfes Vergaderingen Landbouwweekblad flpbeid adelt De Graanoogst D3 Amerikaanshe Oogst. IVÏoorsei Qpondpomp te Dendephautem ZONDAG 22 OOGST 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr87 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. In 't algemeen is de oogt in de Ver- eenigde Staten van Amerika goed gelukt. Dit is voorzeker een belangrijke factor, voor de voeding van 't volk zoowel in 't inland als in 't buitenland. Elkeen heeft nog gansch frisch in zijn geheugen, de organisatie welke de Amerikanen, onder de leiding van den Heer Hoover, in 't leven riepen, om de uitgehongerde landen van Europa ter hulp te snellen. De wederopbouw van den landbouw in de Europeesche landen, zal dit jaar den Amerikaanschen uitvoerhandel wel wat stremmen. Volgens handelsberich ten zou de oogst in Frankrijk zoowel gelukt zijn, dat dit land van allen invoer zou bevrijd zijn. Dit zal heel natuurlijk van groot gewicht zijn op den wissel stand van Frankrijk. De Amerikanen schatten dat ze zullen in staat zijn om 25 van hun opbrenst uit te voeren. De prijzen der voedingstoffen zullen dalen, wat eene algemeene prijsdaling in verschillende artikels zal te voorschijn roepen. Men heeft in Amerika ieer geklaagd over het te kort aan landbouwwerklie- den. De landbouwers kloegen steenen uit den grond dat 't onmogelijk was, de noodige krachten te verzamelen om den akker te bewerken. Voorzeker, die grondbezitters hadden wel wat recht tot klachten te uiten. De hooge, zeer hooge dagloonen trok ken de landbouwarbeiders naar de stad waar 't leven zóó zoet en zóó lekker versleten wordt Ik heb zulke men- schen gekend, die weenden van droef heid. dat ze wederom den "boer,, moes ten optrekken, daar hun baas in de stad hunne diensten niet meer noo- dig had Ik versta die menschen maar al te wel, In de stad smaakten ze met lange tuigen van de vermakelijkheden, goede gezondheidsinrichtingen, aantrek kelijkheden van allen aard Nu weer de koeistal in Doch waren de klachten der grondeigenaars dan toch zóó ge grond Een belangrijke faktor in de land- bouwarbeidstituatie is de groei 't aantal landbouwers, die eigenaar zijn van hun stukje land. Zestig a 70 jaren geledep, werd één eigenaar gesteld op ieder 14 landbou wers in de landbouwcentra. Twintig jaar geleden, was op 9 landbouwers, één grondeigenaar. In de 30-jaar periode, 1880 tot 1910, steeg het getal der hoeve eigenaars van 2.900.000 tot 4.000.000. De verhouding van 1-9 is behouden gebleven in de laatste generatie. Dit feit is voorzeker verantwoordelijk te maken voor 't tekort aan werklieden, De toestand is niet zoo ernstig, als elk een 't kan bemerken. Een ander hoofdfactor voor de uit wijking van den landbouwwerkman naar de stad is voorzeker ook, het groot in t gebruikzetten van nieuwe landbouw- machienen. Wanneer men den geheelen toestand in aanmerking neemt, dan moet men er uit besluiten, dat de verhouding van den niet bezittenden boer tot den bezittenden nauwelijks eene verbetering zal onder gaan. Zelfs voorziet men dat eenige eigenaars hun eigendom niet bij machte zullen zijn te bewaren. De hoevenvoortbrenging - conditiën moeten een geheel nieuwe aanpassing ondergaan, vooraleer eene vermeerde ring der landbouweigenaars zal kunnen bespeurd worden. Het appeljaar is ook buitengewoon goed. De handelsoogst in New-York, Ohio en van 't Pacific Noordwest belo ven de 30.000.000 barrels te zullen over stijgen. Alhoewel de hoeveelheid niet zal klein zijn, wordt nochtans voorzien dat de prijzen dit jaar nog tamelijk hoog zullen blijven. De bestendige Landbouwcommissie vergaderde bij hoogdringendheid onder voorzitterschap van den heer Tibbaut. De heer minister van Landbouw ver strekt aan de kommissie uitleg over de runderpest. Hij schrijft er de oorsprong van toe aan de Zebus verzonden van Indië naar Brazilië die in Antwerpen zijn gestald geworden hij heeft op de overzetting der ziekte gewezen aan het Amerikaansch en Duitsch vee. Er zijn tot hier toe 98 gekende besmette stallen en 868 stuks vee zijn afgemaakt geworden. Een koninklijk besluit zal kortelings verschijnen om kost wat kost de ziekte tegen te houden die zich tot een ontzet tende ramp zou kunnen uitbreiden. De minister doet eenen dringenden oproep tot al de landbouwvereenigingen, tot de landbouwers, tot de beenhouwers, tot de kooplieden in vee, tot de gemeente besturen, om zooveel mogelijk het vee af te zonderen, tijdig de bevoegde over heden te verwittigen en de noodige ont smettingsmaatregelen te nemen. Het is verkiesbaar alle die ongemak ken gedurende eenigen tijd te doorstaan liever dan het grootste gedeelte van on zen veestapel zien verloren te gaan. De bestatigde sterfgevallen bedragen 95 t.h. der aangetaste dieren en de ziekte loopt over op de varkens, geiten en schapen, en men hoeft niet uit het oog te verliezen dat zij voorloopt door de geringste aan raking met personen, dieren en zaken. De leden der kommissie waren een parig van gevoelen dat de hoogste stren- heid moet aangewend worden in het uitvoeren der bestrijdingsmiddelen der kwaal. Gezondheidspolitie der huisdieren Overwegende het groot gevaar voor uitbreiding van de runderpest in het land en over de grenzen, heeft de minister van Landbouw volgend besluit genomen: Zijn verboden den uit- en doorvoer van herkauwers, varkens, eenhoevige dieren, gevogelte, vleesch, huiden en welkdanige dierlijke voortbrengsels, mest hooi en veevoeder. Echter, mag de rechtstreeksche door voer dezer dieren en produkten plaats hebben in met lood gezegelde spoorwa gens en zonder verlading op Belgisch grondgebied. (Staatsblad van 15 Oogst). Besmette stallen. Men bestatigt tot hiertoe ongeveer 120 besmette stallen in 70 gemeenten. Ziehier de namen der gemeenten, waar de ziekte vastgesteld werd West-Vlaanderen Wulpen, West- Vleteren, Oost-Vleteren, Oostende, Meetkerke, Brugge, Rouselare, Kortrijk, Marke, Belleghem, Coygem, Dottignies, Ingelmunster en Meulebeke. Oost-Vlaanderen Gent, Adegem, Oostwinkel, Waarschoot, Ertvelde, Sleydinge, Wondelghem, Evergem.Ma- riakerke, Assenede, St Denijs-Westrem, Petegem-bij-Audenaarde, Vurste, Schel derode, Meirelbeke, Gentbrugge, Heus- den, Desteldonck, Overboulare,Sint-Ni- kolaas, Belcele, Nieuwkerke - Waas, Moerzeke-Waas, Sinay, Moerbeke. Te Sleydinge zijn ér niet min dan 20 gevallen, Antwerpen Putte en Antwerpen. Limburg Frésin. BrabantAnderlecht, Sempst, Thil- donck, Velthem, Herent, Winxele,Win- zele, Heverlee, Berthem, Scherpenheu- vel, Begynendijk, Oud-Genappe, Sint Remy-Geest, Thienen, Schaffen, Rum- men, Leau, Halle Boeyenhoven. Henegouwen Bergen, Houdéng-Ai- meries, Charleroi. Namen Tongrinnes, Namen, Auve- lais, Bioul, Bouge. Luik Rosoux-Crenwick, Wanne en Luik. ROME. Ziehier eenige officieele vooruitzichten aangaande den oogst in Italië. Bebouwde oppervlakte 4,560,000 hectaren tarwe, voorziene oogst 40 mil- lioen 65,000 quintalen van 100 kilos; rogge 113,600 hectaren, voorzien 1 mil- lioen 214,000 quintalen gerst 200,100 hectaren, 1.324,000 quintalen haver 470,000 hectaren, 3,927,000 quintalen. De totale oppervlakte bedraagt 274 duizend hectaren meer dan in 1919. BULGARIE. (Bericht van het Bel gisch komiteit van uitbreiding). Op het oogenblik zitten de westerlanden van Europa in angst voor de voedselvoor ziening hunner volken. Op dit oogen blik is het niet zonder belang te weten in hoever Bulgarië kan helpen in het te kort. Voor den oorlog was dit land voor ons een bijzondere graanleveraar. Daar dit jaar de oogst reeds eene ver meerdering geeft van 30 op 1919, zal er reeds een goed deel uitgevoerd wor den. Ziehier de voorziene opbrengst in tonnen (1000 kilos) 1919 1920 Tarwe 926.112 1.203.945 Rogge 164.860 214.318 Spelt 94.541 122.903 Gerst 225.809 293.552 Haver 114.749 149.174 Vogelzaad 13.817 18.000 Maïs 985.296 1.28o.884 Rijst 2.396 3.115 Totalen 2.527.610 3.285.891 Waarvan w. verbruikt 1.9o5,ooo 1.9o5.ooo Uitvoer 622.6 lo 1.38o.891 Dus kan er dit jaar buiten het in- landsch verbruik aan menschen en dieren nog 1.380.891 ton uitgevoerd worden. Hiervan kan België zijn aandeel koopen en op die manier op voldoende wijze voor zijne voedselvoorziening zorgen. YOUGO-SLAVIE. - Volgens de statistieken van den minister van finan- cen, zal Yougo-Slavië een derde van zijn oogst kunnen uitvoeren. Ziehier eenige cijfers in wagons van de bijzonderste streken Banat 406.000 wagons tarwe, 187,000 gerst en maïs Croatië en Sla- vonië 44,000 tarwe, 26,000gerst en maïs; Serbië 20,000 tarwe, 80,000 maïs Oud- Serbië 16,000 tarwe, 8,000 gerst en 28,000 maïs. zal plaats hebben den tweeden zondag van September zijnde 12 September. De plaatselijke bonden die hunne af gevaardigden nog niet ingezonden heb ben kunnen dit ten laatste doen op Maandag aanstaande 23 Oogst. Na dien dag worden er volstrekt geene meer aanvaard. AALST-PAPENRODE. - Zondag 22 Oogst, verplichtende vergadering bij B. Vinck, Binnenstraat, om 3 ure. Dagorde Laatste inschrijvingsn voor zaai- en plantgoed, kolen, enz. Kiezing van afgevaardigden voor het congres. De Schrjjver, R. Van Gyseghem. MOORSEL. Zondag 22 Oogst, algemeene vergadering, bij Van Brempt om 5 ure. Kiezing van afgevaardigden voor het congres Alleman weze op post! Bij Donatus Sonck, wijk Anderen- broeck, Denderhautem, is dezer dagen brand ontstaan. De ongelukkige was weinig of niet verzekerd. Op het oogen blik der ramp, was zijn gansche oogst (8 dagwand) ingehaald, die ook door de vlammen vernield werd. Wij doen nogmaals een oproep aan al onze leden zich te laten verzekeren of eene vermeerdering te nemen op hunne bestaande verzekering in onze onderlin ge brandverzekering Redt U Zeiven,,. Inlichtingen kan men bekomen bij de plaatselijke schrijvers der bonden of bij den Bestuurder, M. Clement Saeys, die alle Zaterdagen sprekelijk is in ons lo kaal, Groote Markt, Aalst, van 8 tot 12 uren voormiddag. Te bekomen bij Frans Van Brempt, secretaris van den bond van Moorsel. Zemelen, Kriel, Maïsmeel enz. Prijs van het magazijn Aalst met ver meerdering der vervoerkosten, van 1 fr. per 100 ks. De

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1