Arbeid adelt VERSLAG a bi XönB Landbouwweekblad $tSTU(/fl -N ZONDAG 19 SEPT. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 9 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. VAN HET LfanclboütD^ongpes gehouden te Aalst, op 12 Sept. 1920. V oorzitter: bedankt aanwezigen v®or talrijke opkomst, vraagt niet te onder breken, niet te spreken vóór het woord gevraagd te hebben en kort te wezen, daar de tijd niet toelaat, gansch het pro gramma breedvoerig te behandelen. Hij geeft het woord aan den Heer Van Ba- vel, schrijver der Landbouwsyndikaten. Kogelstraat, Brussel. De Heer Van BavelMijnheeren en Vrienden. Ik bedank eerst en vooral den Voorzitter voor zijne goede woorden, ik bedank ook de talrijke opgekomene landbouwers, en ben zeer gevleid hier in naam van mijn verbond het woord te mogen voeren. Ik wil hier een kort overzicht geven over wat ons Syndicaat sinds 20 jaar in het arrondissement Brus sel gedaan heeft. Elk weet genoeg dat Veeras en Veekweek veel te wenschen lieten.Hollandsche koeien werden aange kocht om afgemolken, en dan, na vetge maakt te zijn, verkocht te worden. Ons pogen was, door kruising, een ras voort te brengen, welke onder opzicht van boter en melkgeving voor geen enkel ander moest onderdoen. Tot dit doel trachtten wij te geraken door Veekeurin gen bekroond met premiën, welke wij op iedere gemeente hielden. Het jaar vóór den Oorlog telde onze vereeniging van het Arrondissement Brussel 85 Syndicaten. 16279 koeien en 765 stieren werden aangeboden. Het is dus te betreuren dat het gou vernement met een enkelen pennetrekal die toelagen afschaft, welke die werkin gen in het leven hielden, nu dat men vooraf den Veekweek moet trachten te verbeteren. Wanneer men naziet dat de fortuin van den Landbouw grooter is dan die der nijverheid dat het getal arbeiders even zoo groot is als in de nijverheid, en men de nijverheid duizenden frank toe lagen geeft, terwijl men den Landbouw met eene geringe aalmoes tevreden stel de, dan zeg ik, betreuren wij ten zeerste de handelswijze van onze regeering. Het gouvernement wil betwisten dat de veekeuringen tot de verbetering bijdragen, waar volgens hen de schoon heid en vorm alleen in aanmerking ge nomen werd, Doch behalve veekeuring worden proeven genomen voor melk en boter, goede en groote hoeveelheid verder streven de Syndicaten naar de ontwikkeling van den landbouw. Land- bouwmachienen werden aangekocht, vakboeken ter beschikking gesteld, het houden van goede stieren, door bijzon dere toelagen aangemoedigd ten wan neer wij na twintig jaren werking, na al die bewezene verbeteringen aangebracht na de schoonste uitslagen bekomen te hebben en op een oogenblik dat onze werking allernoodzakelijkst is, snijdt men opeens onzen levensader af, en stremt men onze werkingen met ons al le toelagen te weigeren. Ik wenschte hier een vertegenwoordiger der regee ring te zien, wij zouden hem voor oogen leggen, dat deze handelwijze volstrekt mis is, dat het de verbetering tegen wer ken is, en dat zoo zij landbouwkennis hadden, de heeren van het Ministerie van Landbouw dezen maatregel niet zouden genomen hebben. De landbouwlessen werden vroeger gegeven door technieke mannen, tech- niciens, welke hunne wetenschap in boeken geput hadden zij vonden geen volle vertrouwen of belangstelling bij de landbouwers en konden dus geene boe renleiders zijn het is noodzakelijk dat die mannen in den landbouw opgevoed zijn, dan zullen de landbouwers hen vol gen. Wij hadden vroeger den Heer Van Peteghem. dat was een boeren kind, die met kennis van' zaken sprak, hij was gelijk alle boerenleiders moeten zijn, verstandig van goede>n wil, en be zield om vooruit te gaan. Ik sprak vroeger van kruisingen, wel nu dit werd mandalisme genoemd, doch wanneer men goede ouders met een zet, dan is elke boer verstandig genoeg om te vreten dat die afstammelingen moeten gehouden worden. Mandalisme kan men gerust met arnachisme en bolchivisme gelijk stellen, en elk. weet genoeg dat men met een goede koe bij een goeden stier moet gaan, dat de vorm ook een belangrijke factor is, omdat na afgemol ken te zijn, de koeien, nog aan goede prijzen zouden kunnen verkocht worden. Het aanleggen en onderhouden van weilanden was ook een belangrijk punt van het programma dat wij doorvoer den. Het hedendaagsch programma van het gouvernement is afgeschreven van wat wij sinds 20 jaren doorvoerden, het eenig verschil, geene toelagen aan de kleine landbouwers, doch alles voor de groote, laat ons dus protesteeren tegen dezen maatregel daar de kleinen veruit het groote getal zijn. Het verbeteren der stallen werd in groote mate door onsSyndicaat beijverd. Dit is een zeer belangrijk punt.de stede lingen zeggen dikwijls, de boer zorgt be ter voor zijn stal dan voor zijn huis, de ze moet proper zijn, daar vuilnis ziekten medebrengt. Wij gaven toelagen voor het verbeteren van oude en het bouwen van nieuwe stallen, heden zijn ook alle subsidiën van het gouvernement afge schaft, de boeren zijn rijk genoeg Zooals ik vroeger zegde werden aan goede stieren toelagen toegekend, wel nu in 1906 bezaten wij 41 geprimeerde voorttelers in 1914 hadden wij 765 syn dicaatstieren goedgekeurd door de pro vincie, en aangenomen door het Gouver nement. Het doel was aan de kleine landbouwers, gelegenheid te geven met hunne koe bij goeden stier te gaan stamboeken moesten door stierenhou ders gehouden worden, geboorte of af- stammingskaarten werden voor de kal veren afgeleverd, vermeldende afkomst haarskleur, oormerk en bijzondere ken- teekens,zulks was dan ook ten volle ver trouwbaar bij verkoop en waarvan de moeite door goede prijzen beloond werd. Doch bij gebrek aan toelagen moest dit ook al verdwijnen, evenals al die vlugschriften en andere hulpmiddelen de landbouwers aangeboden. Wij keuren de handelwijze van het Gouvernement ten volle af, daar ze rechtstreeks tegen de belangen der land bouwers, vooral tegen die der kleinen ingaat doch de boeren zijn hier ook niet vrij te pleiten, indien zulke toestan den mogelijk zijn hebben zij er ook schuld en groote schuld aan. Landbou wers, laat ons den nagel op den kop slaan, welke moeilijkheden werden er niet gemaakt, wanneer zelfs één frank als toetreding geëischt werd het is voor soupers te geven werd er opgewor pen. Zulks is volstrekt mis, men moet zorgen kassen te, maken, en was dit vroeger het geval geweest, dan zouden wij heden in staat zijn oproer te maken, niet met de wapens, maar met weer stand te bieden aan het Ministerie van Landbouw met nevens dtt den hoogeren Landbouwraad. Nemen wij hier een voorbeeld bij de werklieden der steden, en wanneer onze voormannen een oproep doen niet één maar tien franken geven. De Waalsche landbouwers die 20 fr. inleggeld beta len, kunnen wij gerust navolgen, want vergeet het niet, wanneer wij willen verbetering zien moeten wij ons zeiven verbeteren, niet wachten naar het Gou vernement, maar het ons eigen pro gramma voorleggen, en het dwingen het aan te nemen. Doch hiervoor moeten wij allen vereenigd zijn in een prachti- gen bond, veekweekers, hopplanters enz. kortom al de landbouwers zouden met andere bonden een groep ma ken, en de regeering er toe dwingen de toelagen te geven, die wij tot onze ont wikkeling en verbetering noodig hebben. De Voorzitter bedankt den Heer Van Bavel voor zijne meesterlijke voor dracht. Volgende dagorde wordt aangeno men, De Landbouwersvereeniging van het arrondissement Aalst, waarvan 200 af gevaardigden 8000 leden vertegenwoor digende, in congres vergaderd zijnde te Aalst op 12 September Gezien de schoone taak der vee- kweeksyndikaten en hare prachtige werking op gebied van verbetering van het runderras Vragen aan de Regeering de noodige toelagen tot eene onmiddellijke herop richting dezer instelling n. De Heer Walkiers van Meerbeke neemt vervolgens het woord en ont wikkelt de volgende punten De Melkkontrool. A. Betrekkelijk den landbouw. B. Betrekkelijk de voeding en de ge zondheidsleer. C. Betrekkelijk de nijverheid. Oorzaken welke de melkopbrengst beïn vloeden in hoeveelheid en hoedanigheid. 1. Het veeras. 2. De individualiteit. 3. De ouderdom. 4. De lactatieperiode. 5. De gezondheidstoestand der dieren. 6. Het melken. Praktijk van de kontrool. Kontrool van het ras. Kontrool der individualiteit. Kontrool van den ouderdom, de lac tatieperiode, het melken.de voeding enz. Kontrool der melkgevende eigen schappen. De wezenlijke kontrool der opbrengsten. A. Kontrool der melkopbrengst. B. Kontrool der melkrijkheid. C. Kontrool der reinheid. D. Kontrool van de hygiënische toe stand. E. Kontrool van den inkomprijs. Klasseering der gegevens van de kontrool. Hoe al de boeren op de eenvoudigste wijze de melk kunnen meten en wegen, dezelfde onderzoeken aangaande den gezondheidstoestand hunner dieren. Wij zullen den geachten heer verslag gever vragen, gezien de belangrijkheid van dit onderwerp, elk hoogergemeld punt breedvoerig uit te leggen, om in volgende nummers van De Koorn- bloem te laten verschijnen. Heer Frans Goppens, Kerkxken Ik weet eene koe die 40 graden geeft, zou het goed zijn hieruit een stier te nemen Welk is het gedacht van de vergade ring Heer Walkiers Men moet altijd de afstamming nazien, dat is bijzonder voor het nemen van stieren van het grootste belang. De Heer V an Snick, MeerbekeIk wil de woorden van den Heer Walkiers sta ven, en door een voorbeeld bewijzen hoe noodig het is góede melkcontrooi te hou den.Wij hadden eene koe Madame en het was inderdaad eene Madame. De melk van al onze koeien werd dagelijks bijeen gegoten naar de melke- rij gevoerd, door den koejongen. Soms hadden wij eenige kilos min of meer, zonder bezonder acht te slaan op de melkgeving van ieder der koeien, toen op zeReren dag ik drij maal daags een controol maakte op de melk, en ze in de melkerij deed ontleden. Madame gaf 15,5 kilos aan 26,4 graden, en was rap de stal uit. Was het verschil van eenige kilos voor den oorlog van het grootste belang niet, heden brengt het veel op en daar de melk eene voeding is, verichten wij met ze te vermeerderen ook een daad van vaderlandsliefde. De Heer De Rop, MoorselIn vele gemeenten zijn er samenwerkende mel- kerijen ingericht, de bestuurder is niet altijd genoeg op de hoogte, soms te veel alleenheerschend. De boeren zijn soms te kleingeestig, en wanneer er iemand voor hun rechten spreekt zijn er altijd genoeg om hem uit te jouwen Alle bestuurders en commissarissen moeten goed op de hoogte zijn hunner taak, goed de standregelen kennen, en ook goed hunne taak vervullen, want vele aandeelhouders weten zelfs niet wat standregelen zijn Aan den bestuurder staat het niet verslag te geven van afge- loopen werkzaamheden, maar wel aan de commisarlssen. Het is niet genoeg wekelijks of alle veertien dagen eene schoone som te trekken, men moet alle zaken kennen, en zoo dit niet het geval is, is de bestuurder niet in fout maar wel de commisarissen. Van hier moet het uitgaan, van dezen machtigen bond die overal vertakkingen i tfttWWtt* ^HWgWWMftflfi^üi De Koorn

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1