Arbeid adelt Geldplaatsingen. Landbouwweekblad EEN BEDE. Schapenkweek Kapitalen en Intresten. ZONDAG 10 OCT. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 94 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven Bui teugen one AIge in eene I e i ga d e ri n g der aandeelhouders op ZONDAG 10 OCTOBER, om 10 ure (zomeruur) ten lokale Aalst. DAGORDE Verkoop van onroerende eigendom. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. Vele landbouwers die goed hun brood winnen, vragen soms waar hun geld te plaatsen. Er zijn drie soorten van plaatsingen 1° In eigen huisgezin,hoeve of landen. 2° In aankoopen van landen of wei den. 3° In aankoopen van titels, actiën of obligatiën. Te naaste week zal ik deze plaatsin gen breedvoerig bespreken. Ik geef hier eerst nogmaals een artikel, in "De Koornbloem,, van 23 November 1919 verschenen, ter overweging aan onze leden-: Vele lieden die geld te plaatsen heb ben, vragen eens rond aan vrienden en kennissen waar hun geld in de beste vei ligheid zou geplaatst zijn en waar het de grootste intresten zou opbrengen. Het is zeker een heel ernstige zaak zulks best te weten want geldis altijd een kommervol goedje, bijzonderlijk als het met werken en zwoegen is vergaard. Zoo heeft men voor 't oogenblik land bouwers die hierover gaarne wat inlich tingen zouden ontvangen, want menig een heeft het mij reeds persoonlijk ge vraagd, Ik neem dus een landbouwer met een grootwordend en werkzaam gezin die goede zaken doet en geld te plaatsen heeftZulk een mensch zal het gewoon lijk best zetten in eigen gezin en eigen hoeve. Zijn eerste plicht is van te zien dat hij aan zijne kinderen eene eerste en koste lijkste erfenis achterlaat dat is hunne lichamelijke en geestelijke hoedanighe den. Deze landbouwer zal dus zorgen dat zijne kinderen goed gevoed, goed gekweekt en geleerd worden. Hij zal aan zijne kinderen geven wat ze later in 't leven met goud noch diamant zullen koopen kunnen een gezond lichaam en een goede ontwikkelde geest. Daarom zal hij zijne kinderen eerst naar school zenden, naar eene deugende middelbare school of college, opdat ze later in de wereld niet achteruit geschopt worden zooals de tegenwoordige land bouwbevolking. Sommigen zeggen dat men om te boe ren geen geleerdheid noodig heeft. Aan dezen kan ik enkel antwoorden dat het alleen door verstand en geleerdheid is dat men zich van de dieren scheidt, en dat een paard ook geen geleerdheid noo dig heeft om te werken, evenmin-een ezel Dus de eerste geldplaatsing doet ge in uwe levende kofferfortuwe kinderen. Eene tweede kunt ge plaatsen in de verbetering van uwe woningen, uwe stallen, beir- en mestputten. Maak u een gezond en proper huis, zonder pracht noch glorie, maar met eene ruime en warme keuken, een propere beste kamer eenige luchtige en gezonde slaapkamers. Slaap in een goed en malsch bed waaruit ge uitgerust en kloek opstaat en met lust aan nieuwen arbeid gaat. In een woord, maak uw leven menschelijk en goed. Maak U een grooten beirput, goed gecimenteerd en gesloten en zoo groot dat ge met den winter gerust aan uw stoof of binnenwerk blijft en des zomers al uwe vruchten vet. Het zal U jaarlijks een intrest opbrengen van 100 per 100. Uwe vruchten zullen goed zijn en uwe beurs gesloten blijven voor overdrevene aankoopen van kunstmesten. Maak U ook een goed een zoo moge lijk overdekte mestput, dit brengt u op 50 per 100. Maak groote, luchtige en gewelfde stallen voor paarden, koeien en zwijnen, met goede vloeren, gelijke en gewitte muren, die gemakkelijk om schuren en reinigen zijn. In zulke stallen staan uwe beesten des zomers frisch en des winiers warm. In de staat uwer die ren, hunne gezondheid en de opbrengst van melk zal deze stal aan uw kapitaal eene onschatbare intrest opbrengen. Maak u overgroote kelders voor aar dappels en beeten die u werk sparen, en alle gevaar voor vorst van uwe vruch ten afhoudt. Verbeter uw landen, zoo ge eigen dommen hebt door draaineeren, uwe rotte meerschen eveneens. In een woord steek uw kapitaal in eigen goed, dit brengt U eenen driedub- belen intrest op, en het zal u het leven beter en aangenaam maken. Maar als ge nu nog te veel hebt, wat dan? Plaatst het dan op de bank in ruiling van goede titels, die eene waarborg en vasten in trest geven. Maak U maar een kapi taaltje gereed, want eens komt de dag dat ook uwe kinderen er zullen aan den ken van te trouwen. Dan hebt ge eene groote plichthen eene goede som mee geven of hen in't een of ander bedrijf te plaatsen. Op dat oogenblik hebben uwe kinde ren geen vader noodig met uitgestrekte eigendommen, maar een vader met goed hart en goede beurs En land koopen, zult ge vragen, alle boeren koopen land aan 4, 8 en 10 dui zend frank 't dagwand. O die arme sukkelaars, die domooren, die slechte berekenaars van hunne intresten Het is maar prijsbaar land te koopen, wanneer men zijn geld in bovengenoem de gevallen niet noodig heeft, wanneer men geene trouwbare kinderen heeft wanneer men een overgroot liggend ka pitaal heeft en dat het land goedkoop en goed is. Maar het mag maar van 1500 tot 2000 fr. het dagwand kosten. Bere ken uwe intresten in Belgische Herstel lingswaarden aan 5 Deze partij aan 2000 frank kost u reeds aan pacht, aan 5 100 frank. Wat kan ik zeg gen van menschen die gaan 5 tot 10 dui zend frank geven, die dus van 250 tot 500 fr. pacht betalen Hoe komt het dat zoovele groote ei genaars hunne landen verkoopen Om dat ze beter kunnen rekenen als de boe ren, en zien dat hun geld een driedub bele intrest geeft. Het kan bestaan dat eene partij goed gelegen is en niet te duur gaat. Hebt ge dan geld in overvloed koop het ander zins heb ik U daareven een vele betere plaatsing aangewezen. Een landbouwer die te veel land koopt aan de tegen woordige prijzen, werkt voor de groote grondeigenaars. Binnen eenige jaren misschien zal deze zelfde eigenaar zijn land kunnen terug koopen aan een kleine prijs en alzoo blijft de boer voor eeuwig de slaaf en de zwoeger. Houdt U een goede beurs, dan zijt ge vrijer, tegen alle aardige tijden bestand en gij zult uwe kinderen ten allen tijde kunnen behulpzaam zijn. Koop U goede titels dan zult ge jaarlijks een schoone intrest hebben van uw geld. O. CAUDRON. Vrienden lief, een klein gebed Kom ik vragen, want 't parket Is mij komen spreken 't Zou mij kunnen slecht vergaan, Want ik heb genoeg misdaan Om me in 't kot te steken Hoort waarin ik heb gemist 'k Was een weinig aktivist Binst die oorlogsdagen 'k Zag mijn Vlaanderen in nood, Om 't te maken vrij en-groot Wou ik ook wat wat wagen Erger nog van woekerij Hield ik hand en harte vrij 'k Wou mij niet verrijken Door den zoo gehaatten Pruis 'k Wilde met geen gouden kruis Op de borst staan prijken Wie dit konden, zijn geroemd, Worden van elkeen genoemd Goede patriotten Schoon zij ook aan menschlijkheid, God en deugd en plicht ten spijt- Veegden hunne botten Denkt dan, vrienden, aan mijn lot, 'k Zou niet graag in 't donker kot Jaren zitten treuren k Heb een vrouw en zeven klein... O, wat zou het droevig zijn Moest zoo iets gebeuren Fons Van de Maele. De lengte der wol. De jaarlijksche haarwisseling, zooals men die bij andere zoogdieren aantreft, komt bij schapen niet voor. Onder wol-' lengte verstaat men dus die der wol zoo als zij bij het jaarlijksche scheeren der schapen verkregen wordt. Wordt niet 1 geschoren, maar laat men de wolharen doorgroeien, zoo nemen zij steeds toe in lengte, maar de toeneming wordt tel- kenjare geringer. Proefnemingen diens- aangaande hebben geleerd, dat als de lengte van den éénjarigen groei b. v. 60 mm. bedraagt, deze het tweede jaar ongeveer 50, het derde ruim 40 en zoo steeds afnemende is, zoodat de onge schoren wol in het achtste of negende jaar niet meer dan 10 a 12 mm. groeit. Ook in den loop van een jaar groeit een wolhaar meer in de eerste helft dan in de tweede in vroegere jaren was het daarom in sommige streken zeer gebrui kelijk de schapen twee keer 's jaars, in het voorjaar en in den herfst, te sche ren, in plaats van een keer in den voor zomer. Bij een wolhaar onderscheidt men de schijnbare lengte of die in natuurlijken toestand en de werkelijke of de lengte in uitgerekten toestand. Bij fijne, kroese wol kan de laatste wel dubbel zoo groot zijn als de eerste. De natuurlijke lengte is gelijk aan die der stapels in een vlies, wordt als zoodanig ook wel hoogte ge- heeten en op het vlies gemetende werkelijke lengte wordt verkregen door een strengetje wol in uitgerekten toe stand te meten. Men onderscheidt schapenrassen met korte en met lange wol en daartusschen allerlei overgangen. Van het vroeger in Duitschland veel gehoudene kleine Elec- toraalschaap, had de wol, voor laken weverijen in gebruik, eene natuurlijke lengte van weinig meer dan 12 mm., thans is de wol voor dit doel zelden kor ter dan 25 en meestal 3550 mm. lang. Gestrekt wordt deze dan 15 tot 40 p. c. langer. Wol voor kamgaren is meer dan 50, maar zelden langer dan 125 mm de slichtere wol der kust- en landscha pen is vaak langer dan 200 mm. Niet in alle deelen van een vlies is de wol echter even lang f zij is het kortst aan de buikzijde. Gelijkheid. De wolharen van een vlies moeten in hunne geheele lengte nagenoeg even dik en die der fijne meri nos ook even kroes zijn. Oorzaak van ongelijke dikte kan zijn eene verschil lende voeding of ziekte van het schaap. In het laatste geval kan de wol op som mige plaatsen soms zoo zwak zijn dat zij afbreekt of, zooals men 't noemt, zich afzet. Het meest ongelijk zijn echter de wolharen aan hun uiteinde, waar zij meer aan de lucht blootgesteld zijn, de buitenste cellagen min of meer verwee- ren en daardoor de haren min of meer afslijten. Sterkte, veerkracht en rekbaarheid; lenigheid en zachtheid. Ook deze eigenschappen hangen nauw samen met de fijnheid. Grove wolharen zijn wel is waar absoluut sterker, maar in verhou ding tot de dikte wint het de fijne wol. Ook is deze laatste leniger en rekbaar der en zachter, wat zich gemakkelijk aan de daaruit vervaardigde stoffen, als fijn laken en merinos, laat waarnemen. Door slechte voeding en ziekten worden deze eigenschappen echter mede gewijzigd, en onder deze omstandigheden wordt de wol niet zelden onsterk, murw en bros en breekt alzoo gemakkelijk. De veer kracht, waarmede ook samengaan, de zoogenaamde krimpkracht en volbaar- heid der wol, laat zich o. a. beoordeelen oorn

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1