Arbeid adelt Iets over Hollandsehe Aardappelen. Landbouwweekblad Dekoreeren. Ons Pijpl^en taba^. ZONDAG 17 OCT. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 95 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De uitvoer voor Hollandsche plan ters is toegelaten door de Nederlandsche regeering. Er komen dan ook in korte dagen vele wagons plantgoed alhier en aldaar aan, waarvan de prijzen en de kwaliteit zoozeer zullen verschillen. Beginnen wij eerst met te spreken over de eetaardappelen waarvan zooveel gewag wordt gemaakt en wier prijs 30 frank was, zooals de gazetten hebben vermeld. Daar ik heden nog bezoek kreeg van een Hollandsch koopman, kan ik zeg gen dat zulks niet bestaat. De minste prijs op de grens geleverd is 7 gulden per 100 kilos de gulden aan 4,50 fr. dat maakt 31,50 fr., daarbij nog voor trans port naar 't binnenland en lossen 2 fr., is toch 33.50 fr, per 100 kilos. Reken daar bij de winst van den groot- en klein handelaar en ze komen op 40 centiemen de kilo. Hoogergenoemde aardappelen komen van de veengronden en worden bij onze Noorderburen niet voor de tafel ge bruikt. Goede tafelaardappelen mogen uit Holland niet uit. Dan hebben we 't plantgoed. Neemt men van deze eerst genoemde soort voor plantgoed, dat zal goedkooper komen als de onze. Neemt men betere dan moet men koopen van de Friesche kleigronden. Hier bestaan vele soorten 1. goedge keurde n. 12 en 3, waarvan nummer 1 dubbel kost als n. 3 ook niet goedge keurde planters. In ieder nummer van 1, 2, 3 heeft men nog drie soorten 1° zeer kleine knol len, 2° schoone planters, 3° dikke. De dikke offreert men aan 11 gulden, terwijl de schoone planters van n° 1 17 gulden kosten voor 100 kilos (dit maakt 49.50 voor de eerste en 76,50 fr. voor de tweede). Men verkoopt ook planters aan 40 frank Het verschil in prijs voor Hollandsch plantgoed verschilt oneindig, maar de kwaliteit evenzeer.Wanneer men schoo ne planters moet hebben van eerste klas velden, goedgekeurd door de Frie sche Maatschappij van Landbouw, valt er te betalen Daarbij met de hooge wisselkoers is dit verschil nog grooter. leder gulden verschil maakt voor ons 4,50 fr. Het is hier zooals overal koe ken naar geld. Onze bond kocht 100.000 kilos Krugers van de goedgekeurde vel den n° 1 en schoone planters dus de allereerste keus. Deze worden in zakken afgeladen, waarvan iedere zak gelood is door een controleur van den Staat en de Friesche Maatschappij van Land bouw. Gekocht aan 17 gulden, daarbij transport en onkosten, zullen deze aard appels verkocht worden aan 79 fr. de 100 kilos zakken inbegrepen. Al de ingeschrevenen zullen op tijd verwittigd worden en moeten op juiste uur en plaats hunne gevraagde planters afhalen. Er zal niet meer kunnen gege ven worden dan men ingeschreven is. Er komen wagons op de staties van Aalst, Moorsel, Lede, Gysegem, Hael- tert, Ninove, Teralphene-. De vracht brieven mogen door de leden onder zocht worden om ze te overtuigen van de herkomst onzer waren. Roode Star komen ook een dezer dagen aan. Het is dus een afgedane zaakde nieuwe fiscale wet op de tabak is in voe ge sedert 1 Oktober. Willen wij in 't vervolg de pijp niet aan Marten geven dan zal het ons niet weinig moeite kosten eer we onzen tabak gekorven gekrijgen. Om duidelijk te maken welke formali teiten voor deze bewerking noodig zijn geven we hier een klein voorbeeld veronderstellen wij een planter van Meldert, voor eigen gebruik, 150 plan ten geplant heeft en dat de opbrengst 10 kgr. bedraagt. Om nu dezen voor raad te doen snijden wat moet onze plan- Ier doen Oh 't is heel eenvoudig, zie hier 1) Hij gaat naar Aalst bij den heer ontvanger der belastingen zijne planters- j rechten, zijnde 150X0,05=7.50 ft. beta len en terzelfdertijd aan dezen heer ver klaren dat hij zijnen tabak, zijnde 10 kgr. zal doen snijden op dien dag, rond die uur bij dien snijder onze planter bekomt 1 dan een kwijtschrift waarop ook zijne verklaring vermeld is en hij betaalt daarenboven 10X0,50=5,00 fr. ver bruikersrechten: 2) Twee dagen vóór het snijden gaat hij met zijn bewijs naar Moorsel bij den heer dienstoverste der Accijnsenen ver klaart er dat zijn tabak op dien dag, die uur, zal gesneden worden bij dien snij der 3) Met zijn bewijs in den zak en het pak tabak op den rug trekt onze geluk kige planter, op 't juiste tijdstip, naar den snijder. Deze moet in regel zijn met de nieuwe wet en zoo zal er dan ook in ie dere gemeente geen te vinden zijn zoo dat de planter gelegenheid heeft nog maals eene flinke wandeling te doen. Het kostelijk bewijs moet nu den snijder vertoond worden en moet de tegenwoor digheid der 10 kg. tabak in dezes lokalen wettigen' Wordt de snijder op overtre ding betraapt dan wordt hij met zware geldboet gestraft, aanslag zijner machie- nen, opschorsing van beroep, enz. enz. 4) Veronderstellen wij nu dat de snijder den tabak onmiddellijk gekorven heeft en dat onze planter er met eene wande ling van af komt, dan moet hij onmiddel- I lijk na zijne tehuiskomst terug naar I Moorsel bij den dienstoverste der accijn- sen om zij- bewijs te doen vernietigen ten einde er geen tweede gebruik te kun nen van maken. Na deze vier uitstapjes gedaan te heb- i ben en als er niets tegengegaan is (dat er geenen enkelen beenhouwefsgang ge- j daan is, dat de heer ontvanger te huis was en ook telkens de dienstoverste) mag onze planter gerust zijne 10 kgr. op- rooken. Zijn pijpje zal nu voorzeker nog lekkerder smaken dan vroeger en met reden 1 Welnu, wij zijn van oordeel dat er dient gewerkt te worden om te bekomen dat deze formaliteiten tot het hoogst noodig beperkt worden, zoo niet gansch afgeschaft. Wij begrijpen goed, zeer goed dat de Staat geld noodig heeft om ons land te hestellen. Wij, landbouwers, zijn te goede vaderlanders om dat niet te begrijpen en zijn.voorzeker bereid ons "aandeel ie betalen. Wij komen er vol strekt niet tegen dat ons pijpje belast wordt als de redding van daar kan ko men. Maar ons dunkens zou men bij- voorbeeld voor planters die uitsluitend voor eigen gebruik planten (200 tot 300 planten) kunnen.fr. 0,10 per plant rech ten zetten, maar dat men ons ontsla van al dien looprommel. Er is reeds veel tijd te kort bij de boeren en als wij dan zoo voor eenen ijlen niet op den loop moeten zal het werk voorzeker niet vr - deren. Wij vragen dus aan al ónze bonden of ze ja of neen ons gedacht deelen. Zoo ja, dan zullen we een petitie .zend en aan den heer Minister van Financiën en deze petitie in ieder lokaal laten teekenen door al de leden die er mede instemmen. De H. H. Senators en Volksvertegen woordigers van ons arrondissement zou den aanzocht worden onze petitie te wil- steunen. Wij verwachten dus het antwoord der plaatselijke bonden vöör 15 Novem ber de petitie zal desgevallend onmid- delijk nadien geschreven worden. Een verstokte pijper. Er is een gemeente in Vlaanderen, ik wil den naam niet noemen om reden dat ik er woonachtig maar in het geheel niet fier op ben, ik wil alleen zeggen dat zij gelegen ligt tüsschen Aalst en Ottergem. In die gemeente, ik zal maar zeggen in ons gemeente, wordt er sedert eenigen I tijd veel gesproken over het dekoree ren van het gemeentebestuur. Daar wordt over getwist en gekeven, ja het gebeurde onlangs dat eenige vrouwen die samen wat druppeltjes gedronken hadden, bijna aan 't vechten geraakten daar zij over de oorzaak niet t'akkoord kwamen. Zoo kon het niet blijven duren, en op zekeren avond, toen de zon in het wes ten was gedaald en de volle maan haar zilveren licht over de landschappen ver spreidde, kwam de raad van ouderlin gen, mannen van veel wijsheid en onder vinding te zamen, om de oorzaak van dat dekoreeren op te zoeken. Wanneer nu alien in de gewone raad zaal vergaderd waren en de deur zorg vuldig gesloten was, stond den Deken van den raad op en een beroeste sleutel, die met een koord om zijn hals hing, te voorschijn halende, opende hij eene kleine kast, die in de muur gemaakt was, waar hij vervolgens een zwart ge rookte pijp en een vuurslag uitnam. Na de pijp met tabak en eed kruisteeken ge maakt te hebben, sloeg hij vuur, stak de pijp aan en trok vervolgens een langen teug, dat de rookwalmen tot aan den zolder gingen, waarna hij ze aan het naast hem zittend raadslid gaf, die ook een trok deed en zoo ging de pijp de ronde der zaal tot ze terug kwam in de handen van den Deken die ze weer in de kast borg, men hoorde het slot knar sen en de slente^verdween op de borst van den Deken. Wanneer hij nu op zijne plaats terug gekeerd was, nam hij een blad papier van de tafel die in het midden der zaal stond en het eerbiedwaardig kaal hoofd verheffende, sprak hij Waarde broeders, gij weet allen dat ons gemeentebestuur gedekoreerd is. Veel wordt er daarover gesproken en getwist, sommige personen dreigen er zelfs het verstand bij te verliezen, daar zij niet kunnen denken wat de reden daarvan geweest is. Het is daarom dat ik tj, mannen van wijsheid en ondervin ding, bijeengeroepen heb om de oorzaak van dat dekoreeren te zoeken. Hier op dees blad papier heb ik de bijzonderste feiten, sedert het begin van den oorlog in onze gemeente gebeurd, vermeld staan en die zullen wij achter eenvolgens onderzoeken. Eerste punt In den winter van 't jaar 15 op 16 moesten er door de boeren onzer' gemeente tweehonderd duizend kilos patatten geleverd worden, hetgeen meer dan het dubbel was van hetgeen andere gemeenten moesten leveren, wat zou daar de oorzaak van geweest zijn Dikke Peer, die ondanks zijn hoogen ouderdom, nog blozend was, stond recht en sprak Voor vaste waarheid heb ik hooren zeggen dat er door de Duitschers gevraagd was hoeveel patatten er in de gemeente nog waren en dat er door ons gemeentebestuur, zonder de boeren te raadplegen, een millioen en tweehonderd duizend kilos aangegeven was. De an dere leden zegden ex ook van gehoord te hebben en daar klonk de hamer van den Deken, hetgeen beteekende dat de oor zaak gevonden was. Hoeveel goede punten gaan wij daar voor aan ons gemeentebestuur geven, vroeg de Deken. Vier, zei dikke Peer, en heel de vergadering was t'akkoord. 't Is goed, zei de Deken en hij las ver der Welk was de oorzaak dat er in 't jaar 17 in onze gemeente zooveel boe ren gestraft zijn door de Duitschers om tekort leveren van hooi en op andere gemeenten niet Omdat velen door onze gemeente- overheid bevel kregen hooi te leveren die geen pijltje hooi gewonnen hadden, riep er een stem van achter in de zaal en ook omdat, volgens ik gehoord heb, er door onze gemeenteoverheid eene lijst ingediend was, al de tekort-leve raars vermeldend zonder dat de Duit schers er evenwel naar gevraagd had den. Gansch de vergadering was t'ak koord dat dien uitleg voldoende was en den hamer viel neder op de zware eiken houten tafel. Hoeveel punten, vroeg de Deken Twee, drie, vier, riep men van alle kan ten. Secretaris schrijf drie, beval de Deken en hij las voort: In 't jaar 17 zijn er door de boeren onzer gemeente geleverd aan de stad honderdduizend kilos patatten. De stad heeft betaald aan ons gemeentebestuur 14 fr. de honderd kilos, aan de boeren is er door ons ge meentebestuur betaald 10 fr. de honderd kilos dat maakt een verschil van vier duizend franken. Weet er iemand waar dat geld naartoe is Niemand sprak. En de Deken las In 't jaar '17 zijn er Ie

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1