Onze Brandverzekering Vergaderingen Wekelijkseh Ovefzieht DE SMOKKELAARS VAN ST. MALO f^oodt I^oacft BRIEFWISSELING V Alles bleef stil. Secretaris telt de pun ten, zei de Deken. Vier, zeven, elf, twaalf, dertien en tien is drie-en-twintig, zei de secretaris. Nu stond de Deken recht en met een stem die beefde van ingehouden gram schap, sprak hij Waarde broeders, een gemeentebe stuur, dat in zulke voorwaarden drie-en- twintig punten gewonnen heeft, is waar dig van gedekoreerd te zijn. Ik verklaar de zitting gesloten. Vele lieden schijnen ongeloovig als wij spreken van de uitslagen, welke wij bekomen hebben sedert de stichting dezer schoone instelling. Nochtans", wij overdrijven niet en zijn altijd bereid door onze boeken te bewijzen, aan wie er belang in stelt, hetgene wij vooruitzet- ten of beweren. Zoo schitterend is de uitslag dat, in dien wij op dezen oogenblik het maat schappelijk jaar konden sluiten, wij de premiën der bestaande polissen opnieuw met 15 0'o zouden kunnen verminderen, zoodat onze verzekerden dertig centie men per frank (30 zouden minder betalen dan andere. Landbouwers, aarzelt niet langer, bemint uw profijt Verzekert u bij Redt U Zeiven Neemt uwe vermeerdering bij Redt II Zeiven Hoeveel zullen de door ons verze kerde kapitalen bedragen op einde No vember aanstaande De opgever van het nauwkeurigste getal bekomt een gratis abonnement voor 1921 op" De Koornbloem Het antwoord is in te zenden vóór den 8 November aanstaande op het on derstaande lijstje Naam en voornaam Volledig adres Geraden getal NIEUWERKERKEN. - Zondag 17 October, na de Hoogmis, vergade ring in 't gewoon lokaal. Dagorde:Stichting van een veekweek- syndikaat. Mijnheer Ortaire Caudron, Mijnheer, ik neem de vrijheid U te schrijven, om U een raad te vragen. Ik heb eene weide, kleigrond, sedert 7 a 8 jaar, maar die weinig of nooit kunstvet gehad heeft en nooit kalk. Niettegenstaande geeft zij eene rede lijke opbrengst, daar zij altijd door paar den en hoornvee gegraast geweest is. Maar zij geeft nog veel onkruid zooals mos, kolepiet, geelbloem enz. Welke soort van kunstvet zoudt gij mij aanraden en hoeveel per hectaar om de weide tot een groote opbrengst en mijne paarden en koeien tot een goed resultaat te kweeken. U bedankende, groet ik U hoogach tend. X. ANTWOORD. Mijnheer, Antwoord op uw gëeerd schrijven van heden Uwe weide heeft behoefte aan phos- phoorzuur en kalk, in eersten regel. Ge bruik daarom scories of ijzerslakkan die bevatten 10 tot 20 phosphoorzuur (volgens hoedanigheid) en omtrent 50 kalk. Al de zuur en onkruidplanten moe ten verdwijnen door deze bemesting. Gebruik 500 tot 800 kos per Hectare en stroo dit uit in November of Decem ber. Dit geeft het eerst en noodigste na- tuurvoedsel aan<uw gras. Zoo ge eene overvloedige opbrengst verlangt, kunt ge in Maart nog uitstooi- en 1/2 of 1 kilo ammoniak of nitraat de roede of zelfs meer volgens ge meer of min gras verlangt. Onkruid gaat weg, en gras krijgt eene betere natuur, die natuurlijk overgaat op het gestel uwer dieren door phosphoor zuur en kalk hetgeen ge beide in scories vindt. Hoogachtend O. Caudron Volgens een telegram uit Warschau zouden de vijandelijkheden tusschen Rusland en Polen Zaterdag avond ge staakt zijn. Volgens de laatste berichten zou Po len voldaan zijn over de verkregen resul taten. Het zou op bijna alle punten vol doening hebben verkregen, voorname lijk wat betreft de nieuwe grenzen, die veel meer oostelijk zijn gelegen dan de vroeger door de Sovjets aangeboden grenzen. Oekrajina protesteert tegen de onder- teekening van die voorwaarden, zonder voorafgaandelijke volkomen ophelde ring van den toestand. Een telegram uit Tokio meldt, dat de toenemende spanning tusschen Amerika en Japan de verantwoordelijke staats lieden in Japan ernstig bezig houdt. De Japansch-Amerikaansche vereeniging zal twee van haar leden.naar- Amerika zenden, om te beproeven in Californië een beter begrip omtrent de Japansche zaak ingang te doen vinden en voorts om te trachten de gevoelens, welke in Amerika heerschen dat Japan moei lijkheden zoekt te doen verdwijnen. De afgevaardigden zijn gekozen, maar het staat nog niet vast dat zij de missie zullen aanvaarden. Intusschen is beslo ten om aan de Japansch-Amerikaansche vereeniging te New-York te verzoeken haar pogingen, om de aan weerszijden van de Stille Zuidzee opdoemende wol ken te verdrijven, te verdubbelen. Verleden week zijn de laatste Duit- sche oorlogsschepen, die nog uitgele verd moesten worden, in de Firth of Forth aangekomen. Het waren de krui sers Lübeck, Stettin, Danzig, Augsburg en München. Ook verscheen dezer dagen bij het bestuur der Augsburg-Nurnberger Ma- schinenfabrik een Entente-kommissie om den voorraad Dieselmotoren op te nemen. De leider der kommissie ver klaarde, dat alle zich in Duitschland be vindende Dieselmotoren zouden worden vernietigd, om te voorkomen, dat zij voor duikbooten zouden gebruikt woe den. Het bestuur verklaarde zich met alle middelen daartegen te verzetten. Een deputatie van bedienden en ar beiders vertrok naar Berlijn, om met de rijksoverheden te confereeren. Voorts werden diplomatische stappen" gedaan om de intrekking van de verordening der Entente nopens de vernieting der Dieselmotoren te verkrijgen. Uit Ierland komen weer berichten toe over onlusten in Ierland. Te Belfast hebben er in drie verschillende wijken hevige botsingen plaats gehad. Er werd van weerskanten verwoed geschoten en het aantal gewonden is groot. De poli tie en de soldaten slaagden er eindelijk in, de orde te herstellen. Te Londonderry hebben de Sinn-fei- ners eene kazerne aangevallen. De troe pen en de politie chargeerden met de bajonnet, en bleven ten slotte meester van het terrein. De sinn-feiners, die te Londonderry gevangen zitten, hebben alles vernield wat zij onder hun bereik vonden. Op de heirbaan bij Kanturk hebben de Sinn-feiners met eene mitrailleuse een militaire vrachtauto aangevallen. ook geleverd aan het bevoorradings- comiteit onzer gemeente ruim zestig dui zend kilos patatten, dat betaald heeft aan. ons gemeentebestuur 14,50 fr.; aan de boeren is er betaald 12,50 fr., hetgeen een verschil maakt van twaalfhonderd franken. Weet er iemand waar dat geld naartoe gegaan is. Veel werd er gemom peld in de zaal, doch niemand sprak. Hoeveel punten vroeg de Deken Een per duizend frank, riep iemand. Is dat goed, vroeg de Deken? Ja,riep men. Zijn hier leden die nog andere feiten kennen, vroeg de Deken. Ik heb moeten tweehonderd mark ge ven voor 't slachten'van mijn varken, ik tien kilos vleesch, werd er geroepen. Dat zijn persoonlijke zaken, sprak de Deken, ik weet personen die den helft van hun verken aan iemand moesten geven dat is zeker wat anders. Maar zijn er nog ander feiten Blommers Jan, die buiten den Deken pen oudste was en nog geen woord ge sproken had, stond nu recht en sprak Een feit is nog vergeten, In't jaar'17 zijn aan de Duitschers omtrent tweehon derd duizend kilos beeten geleverd, die betaald zijn aan de gemeente twee mark tachtig en volgens de berekening van mijn jongste dochter, die op St Marcus- dag twee-en-zeventig jaar geworden is, staat dat gelijk met drie frank en half en aan de boeren is er maar drie frank be taald, zoodat er daar ook duizend frank overbleef. Nog een goed punt, zei de Deken. Waarde Broeders, sprak hij nu, en zijne stem klonk ernstig, niettegenstaan de dat er groote sommen die aan de boeren moesten betaald worden, achter gehouden zijn, heeft ons gemeentebe stuur niet geaarzeld gedurende den oor log een belasting van honderd opcentie men per frank te leggen op het land- b.ouwpatent. Niettegenstaande die be lasting en het achtergehouden geld, is er gedurende den oorlog en tot hiertoe niets gedaan tot het onderhouden der wegen en het kuischen der waterloopen. Al de kleine kalseiwegen, op het eerste Bevel der Duitschers door het gemeen tebestuur opgebroken, zijn nu na twee jaar wapenstilstand nog niet herlegd. De bodem der grachten langs de wegen ligt op sommige plaatsen een halven meter hooger dan het middenpunt der baan, zoodat al het water over die we gen moet wegvloeien, die dan ook als het regent aan echte modderpoelen ge lijken. Hoeveel punten moeten er daar voor aan ons gemeentebestuur gegeven worden, vroeg hij. Tien, twintig, riepen de leden, die langsom meer opgewonden wierden. Stilte bevool de Deken, tien zal ge noeg zijn. Is er iemand die nog andere feiten kent =s»c§>te» 42. -o— De booswicht vloekte en raasde, smeekte en dreigde beurtelings, en toen dit alles niet baatte, begon hij bijna te weenen en zeide, vrijwillig met weduwe en haar zoon te willen deelen. Er was echter niemand die eenige acht op hem sloeg. Zoo dra hij uit hun tegenwoordigheid verdwenen was, zei Montmorillon, zich weder tot zijne vrienden wendende Ik moet even gaan zien of men goede voor zorgen neemt, dat de schurk gedurende het ver voer niet kan ontsnappen, en kom dan dadelijk te rug. Maakt het u intusschen zoo gemakkelijk mogelijk. En u, Henry, behoef ik zeker niet aan te bevelen, uw vrienden op uw slot gastvrij te ontha len. Dit werd op vroolijken toon en met lachend ge laat gezegd. Eenige oogenblikken nadien had de zonderlinge man de kamer verlaten, en de mar kies met Isidora en Henry alleen. EEN-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Moeder en Zoon. De markies was de eerste, die weder het gesprek begon. Mijn waarde vriend, sprak hij, Henry s hand vattende, ik vermoede een dergelijke ontknooping, toen wij voor het eerst over de vrouw spraken, die ons beiden in zulke zonderlinge onstellende omstandigheden verschenen is. Zoodra ik van u vernomen had dat Arnaud de Montefere u naar het leven stond, begreep ik dat ge het kind waart van John de Baux, en uw gelaat versterkte mij in in die meening. En toen ik na al het voorgevallene nadacht over die naamlooze vrouw, bleef omtrent haar persoon niet de minste twijfel bij mij over. Eensklaps doorgronde ik alles. Ik heb uw vader zeer goed gekend, Henry, hij was een edel mensch. Hij was mijn beste vriend, en ik herinner me nog zeer goed den dag toen hij met zijne jonge vrouw op het slot terugkwam. Zij was toen buitengewoon schoon. Uw vader heeft me meermalen verhaald hoe zijn huwelijk ver van hier in de schaduw der Pyreneën voltrokken werd. Ik vernam echter niets van de lasteringen, die men aangaande uw moeder had verspreid, dan nadat zij reeds verdwenen was en toen heb ik nooit te weten gekomen waar zij zich ophield. Ik hoop dat ze thans in veiligheid is, zei Hen ry zuchtend. Dat is zij, hernam de markies. Montmorillon heeft het me gezegd.' Maar ik denk dat ze niet wilde zijn, omdat 't haar te pijnlijk zou hebben aangedaan, in de tegenwoordigheid van haar lage vijand te zijn. Doch weest welgemoed Henry, ge hebt waarlijk wel reden u te verheugen. O ja, sprak Henry, ik ben welgemoed. Ge hebt mij echter nog niets aangaande Montmorillon gezegd. De reden daarvan is dat ik aangaande hem niets weet. Daar komt hij terug. De smokkelaar was nu gekleed in een prachtig moorsch kostuum, bestaande uit een tot op de voe ten reikend overkleed van roodbruin fluweel, dat rijk met goud was geborduurd en door een gordel van geele zijde om zijn middel werd saamgehou den. Hij had een muts van blauw fluweel op 't hoofd, waarlangs aan de rechterzijde een struis veer afhing. Toen hij de drie zoo nauw verbonden vrienden genaderd was, zag Henry aan en zeide Zie zoo, Henry, mijn werk voor u is thans afgeloopen. Uw moeder zal spoedig hier zijn, en dan zult ge mij niet meer behoeven. Doch i.k zal u nimmer vergeten, neen nimmer. Ge zult ons toch niet verlaten, riep de jonge ling snel opspringend. Ge zult toch niet van hier gaan, O neen, ge moet hier en bij ons blijven. Aan u heb ik het herstel in mijn rechten en het bezit van dit slot te danken, en 't zal me gelukkig maken, als ge ook het als het uwe wilt beschouwen. O, zeg mij dat ge dit wilt doen. Nu niet, antwoordde Montmorillon. die nau welijks in staat was zijn ontoering te verbergen. Ge kunt mij thans best ontberen. En de beruchte smokkelaar, die zoolang met de wetten van Enge land heeft gespot, zou hier ook bezwaarlijk een veilig verblijf vinden. Mijn vriend,viel de markies hem in de rede laat die gedachte u niet verontrusten, want ik wil ter uwer gunste al mijn invloed bij den koning aanwenden. Blijf dus gerust hier. O ja, ge moet bij ons blijven, riep Henry we der. Blijft bij ons, dan zult ge zien hoe ik mij beij veren zal om u gelukkig te maken, en hoe wij bei den, Isidora en ik u zullen liefhebben. Wel zeker, voegde Isidora met een betoove- rend lachje er bij, ge moet bij ons blijven. Uwe tegenwoordigheid is noodig om ons geluk volko men te maken. De smokkelaar boog het hoofd, en al de aanwe zigen zagen dat de tranen langs zijn gelaat biggel den, welk hij met de hand bedekte. Ik kan u heden niet langer weerstaan, stamel de hij eindelijk, Doch laat mij een oogenblik overleggen. Dit zeggende ging hij een paar sehreden ter zijde en maakte den zijden gordel om zijn middel los. Vervolgens boog hij zich een weinig voorover, en met een snelle beweging liet hij het zijde over kleed van zijn schouder vallen. Toen hij ook de muts had af geworpen, ging hij weder naar zijn vrienden. ('t vervolgt)

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2