I 'ergaderingen DE WAPENS NEER Ons Plantgoed. j Sint-Marten Gemeente (Doopsel Be klimmende belasting In Magazijn. Belangrijk Bericht. Groote Vaderlandsche feesten op Zondag 7 November 1920, met de me dewerking van het militair muziek van het 2e linieregiment. Inhuldiging van het gedenkteeken aan gesneuvelde soldaten en bezweken op- geëischten. Om 9 1/2 ure, plechtige Zielmis. Om 11 ure, Wijding van den gedenk zuil door den E. H. Van den Brempt, aalmoezenier van de Pupillenschool van Aalst. Om 1 1/2 ure, Onthulling van het ge denkteeken in tegenwoordigheid van den afgevaardigde van 't ministerie. Om 3 ure, Concert door het militair muziek. Om 6 ure> Prachtig vuurwerk, waar onder verheerlijking der helden bij mid del van lichtbeelden. MOORSEL. De vergadering van Moorsel is verleden week verkeerd aan gekondigd. Zij zal plaats hebben op Zondag 14 November, om 4 ure na middag, bij Frans Van Brempt. Dagorde Voordracht over onder linge brandverzekering door den heer Clement Saeys. DENDERHAUTEM. Algemeene vergadering op Zondag 7 November, in 't gewoon lokaal, om 10 ure. Dagorde Inschrijving voor Induslrie- plantsoen, zemelen, lijnmeel, enz. OKEGEM. Zondag 7 November, vergadering voor de leden van den bond bij Alf. Van Eeckhoudt, om 3 ure nam, Dagorde Inschrijving voor Industrie plantsoen en alle andere 'benoodigdhe den. HERDERSEM. Zondag 7 No- 1 vëmber, algemeene vergadering in het gewoon lokaal, bij B. Boel, om 4 ure. Dagorde Inschrijving voor alle be- noodigheden. NIEUWERKERKEN. - Algemee ne vergadering op Zondag 14 Novem ber na de Hoogmis, in het gewoon lokaal. Dagorde Bespreking over de feeste lijkheden bij het vieren onzer verjarings feest. LEDE. Maandelijksche vergade ring op 2de Zondag 14 November, in het gewoon lokaal om 4 ure juist. I; Dagorde y Inschrijving voor maandelijksche ver zending van waren. Bestelling van In dustrie plantgoed uit Duitschland wor den aangenomen ten huize van Gustaaf Parent tot 8 dezer, (laatste dag). Deze aardappels zullen ter statie Lede gelost worden. OP DE rtaliaansche fortuinen Men weet dat, ten einde den fiskus in staat te stellen de wet toe te passen wel ke gedurende 20 jaren een gat zal kna gen in al de fortuinen van meer dan 50000 frank, ieder Italiaan eene breed voerige verklaring, de samenstelling zij ner fortuin vermeldend, heeft moeten nederleggen. Het nazicht der twee derden dier ver klaringen is gedaan en de uitslagen er van gekend. Op 361080 verklaringen zijn er 225609 nagezien het zijn, gelijk vormig de ministeriëele inrichtingen, deze die betrek hebben op de grootste fortuinen en deze die zullen kunnen aan leiding geven tot de minste verwikkelin gen. De totale som die door al de nage- ziene briefjes verklaard is, beloopt tot 48 milliard 236 millioen frank, hetgeen eene middelmaat daarstelt van 213,805 fr, per aangifte. De grootste aangegevene fortuin be draagt slechts 60.000.000 fr. dan dat het goed geweten is dat sommige fortuinen tot honderden millioenen beloopen. De fiskus zal voorzeker de handen vol hebben met het onderzoek der cij fers. Er zal ook meer dan eene verras sing plaats grijpen als de wet op het naamdragen der titels (actiën en obliga- tiën) zal kunnen toegepast worden, want al de niet nominale waarden in bezit der kapitalisten ontsnappen aan alle kon- trool en zullen voorzeker niet aangege ven zijn. Deze kwestie van het naamdragen der titels heeft reeds stroomen inkt doen vloeien. Maar dit is de minste zaak want men moet er toch toe komen een systeem te vinden dat eenerzijds de belangen van den fiskus waarborgt die volstrekt met juistheid wil ingelicht zijn over het juiste beloop der fortuinen en anderzijds niet schaadt aan de verhandelbaarheid der titels. 't Is op dees onderwerp dat de Com missie, gelast met de toepassing der wet te bestudeeren, aan studiën dagen en weken tijd verliest zonder eene prakti sche oplossing te kunnen vinden. De Commissie is reeds voor den dag geko men met een tweeslachtig stelsel de titel op naam en de intrestkoepon aan drager... De eenvoudigste oplossing ware misschien nog geweest het thans bestaande stelsel onaangeroerd te laten, maar al de titels te doen stempelen op straf dat de intrestkoepons der onge stempelde niet geldig zouden zijn. Maar de wet is daar, kost wat kost moet zij toegepast worden, of afgeschaft. Intus- schen heeft zij nog de inktpotten op verre na niet geledigd, maar heeft eene bres gemaakt in de portefeuille der aandeelhouders. Velen die vergeten hebben hunne waarden aan drager aan te geven, willen er zich thans van ont maken vóór het naamdragen, uit vrees der straffen. En dit overvloedig aanbod is voorzeker voor een groot deel oor zaak van den duizelingwekkenden afslag der Italiaansche beurswaarden. Voorzeker zal eens de dag aanbreken dat al de fortuinverklaringen zullen moeten echt zijn. Het getal en de per soonlijke fortuin der millioenbezitters zullen er ongetwijfeld sterk door aan winnen en men voorziet reeds dat het totaal der belastbare fortuinen zal 100 milliarden bedragen. Zooals zij thans is, zal de belasting op de 48 aangegeven milliarden onge veer 354 millioen opbrengen voor ieder 20 jaren waarover zij verdeeld is. Zooals blijkt uit het voorgaande is het in ons land alleen niet dat de menschen geplaagd worden door M. Fiskus, die kost wat kost door alle middels zijne door den oorlog geledigde koffers weer zoekt te vullen. In Italië is men er nog slechter aan toe dan hier, daar moet het leven nog veel moeilijker zijn aangezien dit land door den nadeeligen wisselkoers (een italiaansche frank is in ons geld nog nauweiijks 0,50 fr.) bijna geene grondstoffen in den vreemde kan koo- pen en daarenboven door den nijpen den kolennood welke er heerscht en door de bolchevisJische beweging der werklieden zijne nijverheid bijna gansch ziet ten gronde gaan. Tientallen jaren nog zullen er verloo- pen eer de sporen der bloedige botsing zullen verdwenen zijn, als ze nog wel ooit zullen verdwijnen. 20e Eeuw, eeuw van verlichting en beschaving, zegde men over weinige jaren. 20e Eeuw, eeuw van bloed en van el lende, eeuw van stoffelijken en zedelij ken achteruitgang, zegt men thans Hier en daar heeft een lid van den bond zoo verstandig geweest een deel of geheel zijne inschrijving niet te aanveer- den. Aan deze kleingeestige philosofische pezewevers wordt gevraagd geene der gelijke aanvragen meer te doen daar ze vlakaf door de schrijvers zullen gewei gerd worden. INDUSTRIE. Zooals in de Koorn- bloem van verleden week geschreven is, is er reeds een deel Industrie uit Duitschland aangekomen. De overige volgen en heden staan er weerom drij wagons op de statie. Ingeschrevene worden verwittigd, anderen mogen ko men. Zooals vermeld, is het plantgoed niet zuiver en klein en groot dooreen toch is het zeer gezond en de verstandige landbouwer zal wel extra planters weten te bekomen met zelf te sorteeren. ROODE STAR, komt stilaan binnen extra koopwaar. Iedereen zal verwit tigd worden wanneer hij mag komen. Er is 20.000 ks. te veel gekocht, dus kan iedereen bekomen zooveel hij wil. Prijs 70 fr. de 100 ks in zakken. Ter gelegenheid van Sinte-Marti- nus, 11 November, za! het magazijn gespten zijn. OPGEPAST dus voor geene verlo ren reis te maken. Het Bestuur. KRUGERS, zijn bijna overal afgele verd. Dit plantgoed was van uitnemende kwaliteit extra gezond en uitgekozen en in iedere zak het keuringsbulletijn der Friesche Maatschappij van Landbouw. De grond, de hoedanigheid en alle tee- kens bewezen dat het echte Krugers wa rén der Friesche kleigronden. In verge- lijking van alle ander geleverd Hollansch 1 plantgoed zijn het verre weg de goed koopste koeken naar geld! Dit zal de uit slag in den toekomenden zomer best be wijzen. De talrijke nieuwe aanvragers kunnen we niet meer bedienen daar de voorraad van deze kwaliteit uitgeput is en wij ons met geen tweede klas bezig houden. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Zonder zakken). Maïs 81 fr. de 100 kilos. Zemelen aan 54,50 fr. de 100 kilos. Bloem aan 154 fr. de 100 kilos Meel 80% aan 135,00 fr. de 100 kilos. Lijnmeel aan 95 fr. de 100 kilos. Blauwe aluin aan 3 fr. de kilo. Kriel aan 65 fr. met loo kilos. 66 fr. minder hoeveelheid. Portland Ciment 17.50 fr. (zakken me debrengen). Cementkalk 13 fr. de 100 kilos. Met zakken. Cocoskoek met zakken aan 75 fr. Maïsmeel (gemalen maïs) 77.50 fr. de 100 kilos. Superphosphaat 34.50 fr. de 100 kilos. IJzerslakken 24.00 fr. Kaïniet 20 fr. de 100 kgr. Emiel Tavernier-De Rop, Pas zeventien jaren oud, was ik een zeer opge wonden ding. Dit echter zou ik nu niet meer kun nen weten, indien de bladen van mijn dagboek, die ik met zooveel zorg bewaarde, daar niet meer wa ren om het te bewijzen. Maar daarin heb ik de lang vervlogen droomerijen, de nooit meer weder opge vatte gedachten, de nooit meer gevoelde gewaar wordingen vereeuwigd en zoo kan ik er thans over oordeelen wat voor buitensporige voorstellingen in dat domme, frissche kopje staken. Ik kan nog wel denken, welk benijd schepseltje die jeugdige, van alle weelde omgeven en als schoon geprezen gravin Martha althans mag geweest zijn. Die won derlijke—in rooden omslag ingenaaide dagboek bladen toch duiden meer zwaarmoedigheid dan le venslust aan. Mijn lot scheen mij niet te bevredigen want daar staat er geschreven O, ]eanne d'Arc gij door den Hemel zóó begenadigde eu heldhaftige maagd, mochte ik zijn zooals gij I Den rijkstandaard zwaaien, mijnen ko ning kronen en dan sterven voor het vaderland, het duurbaar vaderland. Maar tot het werkehjken dezer levensverlangens werd mij geene gelegenheid geboden. Ach waar om was ik niet als jongen ter wereld gekomen (ook een van die zoo dikwijls als vruchteloos uit- gebrachte verwijten tegen het noodlot, waarvan het roode boek zoo menige staaltje geeft.) Dan hadde ik toch naar verheven daden kunnen streven en er wellicht volbrengen. Van vrouwelijke held haftigheid biedt de geschiedenis toch zoo bitter weinig voorbeelden aan Maar, wanneer men een man is, dan behoeft men enkel het zwaard om te gorden en vooruit te ijlen, om roem en lauweren te behalen eenen troon te veroveren, gelijk Crom well, een wereldrijk, gelijk Bonaparte Ik herin ner mij dat het hoogste begrip van menschelijke grootheid voor mij in het strijdzuchtige heldendom belichaamd scheen. Voor geleerden, dichters, ont dekkers had ik wel eenige hoogachting maar ei genlijke bewondering boezemden mij enkel de oor logvoerders in, Uit dit alles wil ik nu niet besluiten dat ik eene heldennatuur bezat. De zaak was eenvoudig zoo ik was vol begeestering en hartstochtelijkheid, en dus, had ik mij natuurlijk begeesterd voor wat in mijne leerboeken en in mijne omgeving het hoogst geprezen werd. Mijn vader was generaal bij het Oostenrijksche leger, en had onder Vader Radetzky dien hij harts tochtelijk vereerde, te Custozza gestreden. Wat moest ik toch anekdoten over veldslagen aanhoo- ren De goede papa was fier op zijn krijgservaren en sprak met zulk genoeg van de medegemaakte tochten, dat ik er waarlijk spijt van had dat niet elke man zulke herinneringen bezat, Welke eene ondergeschiktheid toch voor het vrouwelijk ge slacht dat het uitgesloten was van deze prachtige uiting des menschelijken eer- en plichtgevoels Wat werden ons teedere, jonge meisjes, die voor al het overige tot zachtmoedigheid en liefdadigheid opgewekt werden, toch voor schrikbeelden uit al le veldslagen der wereld opgedischt, van de Bij- belsche oorlogen tot die van Napoleon toe Na tuurlijk werd door de gedurige herhaling dier af schuwwekkende tooneelen, het begrip dat zij af schuwwekkend waren, al meer en meer verstompt. Ik ben niet gelijk zoovele mijner standgenooten, in een klooster, maar onder de leiding van gouver- nanten en leeraars in mijn ouders huis opgevoed geworden. Mijne moeder verloor ik vroegtijdig. Onze tante eene oude domjuffer, nam bij ons want ik had nog drie jongere zusters de plaats onder moeder in. Wij brachten de wintermaanden in Weenen, en den Zomer op het familiekasteel in Neder-Oostenrijk over. Mijne gouvernanten en leeraars hadden waar lijk aan mij veel genoegen, dat weet ik nog goéd, want ik was eene vlijtige, met goed geheugen be gaafde en bijzonder eerzuchtige leerlinge. Daar, zooals ik reeds had kunnen bemerken, mijne eer zucht niet kon voldaan worden door als helden maagd veldslagen te winnen, vergenoegde ik mij in de lessen goede punten te behalen en door mij nen ijver de bewondering mijner omgeving af te Aan mijne talrijke kliënten van Erembodegem en het omliggende laat ik weten, dat ik mijne woonst en werkhuis heb verplaatst van Erembo degem naar Aalst. Zooals voorheen aanvaard ik alle bestellingen wat den stiel aangaat, bijzonder lijk voor het maken van enkele en dubbele ploe- gen, enz. enz. Hopende voorts met uwe bestellingen vereerd te worden, groet ik u met achting. Smid-Werktuigkundige. BINNENSTRAAT, 34, AALST nabij het slachthuis. dwingen. In de Fransche en in de Engelsche taal bracht ik het nagenoeg tot volkomenheid in aard- en sterrekunde, in natuurgeschiedenis en natuurwe tenschap maakte ik mij zooveel eigen als het mij in mijne meisjes opvoeding mogelijk was doch voor wat de "geschiedenis aangaat, daarvan leerde ik meer dan van mij kon gevorderd worden. Uit de boekerij mijns vader haalde ik diklijvige geschied kundige werken te voorschijn, die ik in mijne vrije uren bestudeerde. Tegen pianotokkelarij, dat ook in mijne opvoeding eene plaats bekleedde, ver weerde ik me standvastig ik bezat noch talent, noch lust tot de muziek, en ik voelde dat ik daar in geene bevrediging mijner eerzucht vinden kon. Ik bad zoolang en zoo dringend mij den kostbaren tijd dien ik tot mijne andere studiën wilde aanwen den, niet in te krimpen om dit nutteloos getokkel wille, dat mijn goede vader mij weldra van die mu- zikalische karwei vrijsprak, Dit, tot groot spijt onzer tante, die in de volle overtuiging was dat eigenlijke opvoeding mogelijk was zonder klavier spel. ('t Vervolgt.)

De Koornbloem | 1920 | | pagina 2