m 1 P m LAND KOOPEN. 'fe Arbeid adelt Winterwèrk Landbouwweekblad Schapen kweek fj ZONDAG 14 NOV. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 99 kW. Bureel 'en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor Kunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Het land duur koopen is een echte plaag, eene epidemische ziekte gewor den waaraan tegenwoordig menig land bouwer lijdt. Hoe dikwijls is er in de Koornbloem daarover niet geschre ven Hoe dikwijls hebben wij deze kwaal bestreden door al de middelen waarover wij beschikken? Doch, te ver geefs. Integendeel,in plaats van verbete ring in den toestand, wordt hij langs om slechter. De prijs van het land wordt van dag tot dag meer en omhoog gejaagd. Men spreekt ons reeds van 6, 7, 8 dui- - zend frank het dagwand en nog meer. Waar gaat dat naartoe Vergeet het niet, landbouwers, de kruik gaat te wa ter tot als ze breekt, en breken zal ze, dat kan niet anders, dat is fataal. Hoe lang het nog zal duren kunnen wij niet voorzeggen maar het tijdperk der slech tere jaren is misschien dichter bij dan gij vermoedt. De hooge prijzen onzer waren worden staande gehouden omdat de voortbrengst nog altijd niet opweegt tegen de vraag,maar hoelang zal dit nog duren Overwegen wij eens oppervlak kig de toestand. Vóór den oorlog, welke waren de groote uitvoerders op landbouwgebied Eerst en vooral Amerika, dan in Europa Rusland, Hongarië en de Balkanstaten met Roumenië. Welnu van de Europee- sche landen is ér nog geen enkel dat beduiden uitvoer heeft maar de verbete ring vordert met den dag, na de wapen stilstand voerden deze staten in, in plaats van uit, thans na twee jaar is de uitvoer herbegonnen maar nog op kleine schaal. Zuid-Rusland, waar generaal Wrangel de baas is, heeft ook reeds eenige schepen tarwe gezonden aan Frankrijk. Wanneer zal het-Roode Rusland, het Rusland der Soviëts, uitvoeren Mis schien vroeger dan iemand verwacht, want met Engeland is de overeenkomst op ekonomisch gebied nabij. Een projekt is ter studie en de onderteekening ervan wordt iederen dag verwacht. Zal Enge land alleen een dergelijke overeenkomst aangaan Dit is niet te verwachten, want vele andere landen snakken naar Russische produkten, te meer omdat Amerikaansch geld duur en Russisch geld goedkoop is en dat iedere invoer der natuurlijk zoo voordeelig mogelijk wil koopen. Weliswaar, de innerlijke toestand van Rusland is nog zeer inge wikkeld en de groote uitvoer zal nog zoo haast niet aanvangen, (Italië toch heeft reeds eenige zendingen Russisch graan gekregen) maar tengevolge der vredesluiting met Polen is er weer een groote stap gedaan naar den wereld vrede. En eens deze vrede aangebroken, landbouwers, past op, het geld maken zal uit zijn, dan zal de worsteling voor den dagelijkschen kost aanvangen. Dan zal 'er van bijkoopen wellicht geene spraak meer zijn. Dan zal het misschien gebeuren dat gij zult moeten verkoopen, en dan Dan zult gij van het dure land niet meer dan den helft ontvangen van hetgene gij er aan gegeven hebt, zal het dan beter zijn Daarbij veronderstellen wij nog dat gij niet moet verkoopen, toch zal uw bezit van waarde vermin derd zijn. Dan zult gij gelijk staan aan dezen die papieren waarden gekocht hebben waarvan de prijs na den aan koop gedaald is, maar met dit verschil dat deze laatste nog altijd evenveel in trest trekken. Maar onderzoeken wij eens ons gewe ten. Waarom koopen wij land Is het om te verhuren Neen, want het brengt zijnen intrest niet op. Is het om zelf te gebruiken In vele gevallen, ja. Maar zien wij eens rond Hoeveel boeren zijn er niet die veel land bewerken en nog altijd bijkoopen, maar die op half zoo veel land evenveel vruchten zouden kunnen winnen Velen zijn er zoo, zij hebben noch volk noch mest genoeg om uit hun land te trekken hetgeen er kan uitgetrokken worden. Zulke boeren zou men moeten straffen, verre van bekla gen. Zij werken tot eigen nadeel en tot nadeel van de gansche natie. Zij belet ten ook anderen, die land te kort heb ben en die het zouden kunnen bewerken en vetten naar behooren, en het dubbele op te winnen tot ieders voordeel. Maar, hier is de groote reden, de HOOG MOED is de voornaamste oorzaak. Land koopen aan Ongehoorde prijzen, zelfs als men het kleine boeren moet ont trekken en het bemorsen in plaats van bewerken, dan zien de menschen toch dat men geld heeft,en bij velen moet dat geweten, moet dat gekend zijn. Sommigen zeggen tot verschooning dat geld plaatsen gevaarlijk is dat zij zelfs den Staat hun betrouwen niet schenken, want dat alles kan falen.Maar hunne klotten, hun land dat ligt vast, dat kan hun niet ontnomen worden. Sukke laars toch. Als de Staat failliet of ban kroet gaat, dan is eene revolutie daar de oorzaak van gelijk in R -sland. Denkt gij misschien dat alsdan uwe dure klotten uw eigendom blijven Neen, want in het vroeger Tzarendom bestaat er geen eigendom meer voor de enkelingen, alles, huizen, land, mijnen, is er staatseigen dom, alles is er zonder vergoeding ont eigend, iedereen staat er thans gelijk in de diepste ellende. En, Gij, als gij revo lutie in ons land vreest, als gij niemand, zelfs den Staat niet vertrouwt, begraaft dan uw geld op eene veilige plaats, dan ten minste zult gij er geen slecht gebruik van maken, door armeren dan gij het brood te ontnemen of hen te beletten hunne korst te verdienen. Daarbij, zoolang gij op dien verkeer den weg blijft voorthollen, is al ons stre ven, al ons pogen om lotsverbetering voor iedereen te bekomen, vergeefsche moeite. Thans klaagt gij putten in den grond dat er te veel rechten, te veel las ten te betalen vallen door de boeren, ehwel, blijft land koopen aan 8000 fr. 't dagwand en van zelfs zult gij van alle lasten ontslagen worden, want zulke ar me sukkelaars kunnen of mogen geene lasten betalen, alles zal dan van zelfs beteren, CLEMAN. Landbouwersleest en verspreidt uw 2. Het stompstaartschaap in Egypte en in Perzië. Ofschoon langer dan die der vorige groep en met meer wervels, tot 13, is ook de staart van dit ras kort en met eene groote vetmassa bezet. Wol brengt het niet voort. De huid draagt slechts kort, stijf naaldvormig haar, dat als zoodanig geen waarde heeft. Dit ras wordt dan ook hoofdzakelijk alleen om zijn vleesch en vet gehouden. De scha pen van dit ras zijn, evenals vele van het vorige, hoornloos. 3. Het hoogbeenige schaap in Mid- den-Afrika en aan de kust van Guinea, bezit mede slechts kort, slicht haar cn gelijkt zoo op het oog meer op een geit dan op een schaap. Dit is ook het geval met het 4. Manenschaap in enkele streken van Afrika, dat echter kortbeenig is en ter wijl de overige lichaamsdeelen met kort haar bezet zijn, op zijn schouders, borst en buik eene maan van lange haren draagt. Meer bekend en van meer be- belang is 5. Het vetstaart- of breedstaartige schaap, In westelijk Azië en Noordelijk Afrika, maar waarvan ook variëteiten in Dalmatië en Macedonië voorkomen. Het meest kenmerkende van dit ras is de breede staart van gemiddelde lengte, die in een punt uitloopt, maar aan welks zij den zich eene groote hoeveelheid, tot 15 KG., vet afzet. Dit ras draagt gemengde wol, waarvan de onderlinge korte, pluimvormige voor laken wordt ge bruikt. Overigens worden de vellen, vooral die der lammeren, voor pelswerk bereid. 6. Het langstaartigschaap. Ook van dit schapenras, in Midden-Azië, Syrië, Opper-Egypte en Abessinië voorkomen de, is de staart rijkelijk met vet bezet hij is daarbij langer, zoodat hij tot op den bodem reikt. De tamelijk fijne en in den regel glanzige wol heeft het karak ter van kamwol. De Europeesche. Deze worden ver deeld in vier groepen 1. Het kortstaartige schaap met kor ten, niet meer dan 13 wervels tellenden staart, die niet met wol maar met korte stijve haren bezet is. Het is het schaap van noordelijk Europa en draagt ge mengde wol, die echter nog van ver schillende hoedanigheid is. Gehoornd en klein van stuk, treft men dit schaap in Noorwegen en Zweden, in Finland, op IJsland, de Hebrieden en de Faröer aan, en als Haidschnucke op de Lüneburger en Bremer Heiden, Ongehoornd en belangrijk grooter is het zoogenaamde marschschaap der der Noordduitsche laagvlakte, waarvan nog verschillende slagen kan onderschei den, als het Oostfriesche en Jeverlander, en waartoe ook het Groningsche, Frie- sche, Texelsche en Vlaamsche schaap en enkele Fransche en Engelscheslagen ge rekend kunnen worden. Dit marsch- of kustschaap is een der beste melkrassen. Het levert bovendien een tamelijk goed vlies wol van groote draagkracht en rek baarheid, die behalve in fabrieken ook veel in de huishouden verwerkt wordt. Het laatste komt echter meer en meer in onbruik. Onder de werken die 's winters door de landbouwers gedaan worden aan hofstede en eigendommen, hoeft er de zen winter een werk met bijzondere zorg gedaan namelijk de verzorging van den boomgaard, vooral met het oog op de geweldig vele rupsen die er verle den jaar geweest zijn en die zonder twij fel toekomend jaar weer vele verwoes tingen zullen aanrichten, zoo er geen krachtige middelen worden aangewend. De schade door de rupsen in 1920 veroorzaakt is onschatbaar. Bijna overal werd gansch de oogst vernietigd en van nu af mogen we gerust verklaren dat de opbrengst voor 1921 in groote verhou ding van het normaal cijfer blijven zal. Immers, hoeveel boomgaarden en boo- men zagen we niet die gansch kaal ge- wreten waren, welnu dergelijke boomen zullen toekomend jaar niet eene gewone opbrengst geven, daarenboven zoo er op die boomgaarden geene krachtdadige vernieling nog dezen winter wordt aan gewend, zullen diezelfde boomgaarden toekomende zomer nogmaals erg te lij den hebben. Om de groote schade aan onze boom gaarden veroorzaakt te doen uitschijnen, geef ik hier eenige cijfers ter overwe ging. Een boomgaard, wiens fruitopbrengst vroeger verkocht werd voor 22,000, 24,000 en 26,000 frank, verwoest zijnde in 1920, heeft 600 fr. opgebracht. Een andere beplanting, vroeger 11 duizend frank opbrengende, heeft 300 fr. gegeven in 1920. Bovendien Een landbouwer die in dezelfde streek 13 hectaren beplantingen in volle opbrengst bezit, heeft de rupsen zooveel mogelijk vernietigd. Bij de uit- broeiïng der rupsen heeft hij tot hare vernieling doen overgaan een werk dat negen werklieden gedurende 5 weken bezig hield. De oogst is gered, dank aan 300 fr. onkost per hectare en er is hoop een schoone opbrengst te bekomen toe komend jaar. Elders, heeft een eigenaar van 4 hec taren, drie man aan 't werk gesteld ge durende 2 weken, dan vijf man geduren de de drie daarop volgende weken. De rupsenzuivering werd stipt en volledig uitgevoerd, daar de naburige boomgaar den fel aangetast waren. De onkosten beliepen insgelijks omtrent 300 fr. per hectare, maar de oogst werd gered en de onkosten meer dan tiendubbel ver goed. In onze streek is er weinig te spreken van zoo n groote plantingen, naar ge lang de boerderij heeft men boomgaar den van min dan 1/2 tot 3 a"4 hectaren maar daarom moeten wij nu niet gaan denken, dat wij ook geen krachtige strijd tegen de rupsen moeten voeren. Is onzen boomgaard klein, 't werk zal des te spoediger gedaan zijn, maar zoo wel als bezitters van groote boomgaar den, hebben wij er belang bij onze boo men van die gevaarlijke kostgangers te vrijwaren en zoo doende de opbrengst onzer boomen te verzekeren. Door welke middelen kunnen en moe ten wij tijdens den winter zooveel moge lijk de rupsen verdelgen. In omvangrijke n

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1