Arbeid adelt Ons Pijpken Tabak Vergaderingen Landbouwweekblad Magazijn O,, de Wereldmarkt Het voederen der Melkkoeien in Her st en Winter. Vwmm ZONDAG 28 NOV. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 101 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Enkele weken geleden deed ik in De Koornbloem eenen oproep aan al de plaatselijke bonden om hunne leden te raadplegen of het niet wenschelijk ware te streven naar de afschaffing der forma liteiten waaraan de planters onderwor pen zijn om hunnen tabak te doen snij den. Ik vroeg om den uitslag der raad pleging in te zenden tegen 15 Novem ber. Mijn postbode (ook een abonné aan ons biad) en die mijnen artikel aandach tig gelezen had, was al miszind omdat hij dacht twee maal daags door alle we der, naar mijne woning te moeten loo- pen met heele pakken en zakken versla gen. Ik had de zaak zoo erg niet op, ik wist dat de meeste boeren liever ach ter hunne stoof zitten te grollen dan de hoofden bijeen te steken om over hunne belangen te spreken, 'k Stelde dus den facteur gerust en... ik had gelijk. Niet één verslag is mij toegezonden, iets waarover de facteur en ik dan ook na tuurlijk zeer tevreden zijn de man heeft er geen last noch werk door gehad en mij spaart het een heele boel schrijfwerk, loopmerkt enz..zoodat wij (de facteur en ik) ten slotte goede vrienden gebleven zijn. Ware 't nu niet dat ik in dit artikel wenschte te spreken over Ons Pijpken Tabak,, dan zou ik gaarne deze gele genheid te baat nemen om onze boeren te verwijten dat ze mossels, lauwaarts, flauwaarts, vijgen, en wat weet ik al meer zijn, maar ik zal het nu maar lie ver niet zeggen en hun eene volgende maal wat scheldnamen naar het hoofd sturen. Wij, de boeren en ik wel te ver staan, blijven dus ook de beste vrienden dewijl ik niets gezegd heb, en ik ga hun wat uitleggen. Ooren open en mond dicht want ik begin. Iedere planter kan jaarlijks maar één bewijs krijgen om doen te snijden, dus moet de voorraad, die vastgesteld is op hoogstens 15 kg. inééne maal gesneden worden. Dit bewijs moet gehaald wor den, door de Aalstenaars in het Stapel huis (Entrepot) en door de inwoners der buitengemeenten bij den ontvanger hun ner belastingen. Op het bewijs wordt het tijdstip van het vervoer aangeschre ven. De planter begeeft zich dan op gestelde dag en uur naar den snijder. Deze snijdt maar één dag per week, dag welke vastgesteld wordt door den dienstoverste der accijnsen, en waarop de zegels die de machien vastleggen, gelost worden. De accijnsbedienden gaan op dien dag bij den snijder, wegen de ingebrachte pakken na, vernietigen de bewijzen en 't spel is klaar de plan ter mag met zijn gekorven schat gerust huiswaarts keeren, hem zal geen kwaad meer gebeuren. Dus zijn de formaliteiten tot een minimum gebracht en dit is goed nieuws. Maaaarrrr, ja er is een maaaarrrr en die voorspelt niet veel goeds. De plan ter die geen snijbewijs gehaald heeft en die in 't geniep laten kerven, of zelf ge korven, of gesponnen heeft, deze zal nog af te rekenen hebben. Als hij zijne plantersrechten zal betalen (eerstdaags J zullen de steekbeeldekens die hier betrek op hebben uitgedeeld worden) zal zijn rekeningsken dat feitelijk 0.05 fr. per plant bedraagt, verhoogd worden met 0.50 fr. voor iedere reeks van 16 plan ten, zoodat een planter die voor 160 planten aangeschreven staat zal betalen 160X0.05 of 8.00 fr., meer 10 maal 0.50 of 5.00 fr., dit maakt te samen 13,00 fr. Zoodat hij die dacht Mijnheer Fiscus te bedriegen dan in feite zelf be drogen is, dewijl hij alle gevaar zelf ge dragen heeft zonder er eigenlijk een centiem door geprofiteerd te hebben. Sakkerbleu mijn pijp is uit, k ga er nog eentje stoppen en tot 'nen volgen den keer. Een verstokte pijper. Naar de groote bladen melden, is er tegenwoordig een geweldige crisis te bespeuren in de groote handelswereld. De onverbiddelijke eischen der syndica ten verhoogen de werkeloosheidhet zoo weinig mogelijk aankoopen der ver bruikers, zoo wat overal eene maand geleden begonnen, doet reeds zijne ge volgen voelen. Het aanbod overtreft verre de vraag daardoor ligt de handel gedeeltelijk stil en schijnt er eene neiging tot dalen der prijzen waar te nemen. In de Vereenigde Staten zijn er op 66 producten van eerste noodzakelijkheid, 6 gestegen en 42 in prijs gedaald. De voortbrengst van staal verminderde in Oktober met 537.952 ton. Maïs, granen, haver, katoeden weef sels, laken en linnen zijn aan de laagste koersen van geheel het jaar. De planters uit het zuiden hebben 4 millioen balen katoen in stock geen koopers. Deze week werd er te Brussel eene internationale vergadering van vlas kweekers gehouden. Engeland, Frank rijk, België, het Groot-Hertogdom, enz. waren vertegenwoordigd. Het ging er vooral om de crisis, die in de vlasnijver heid dreigt te ontstaan. Die crisis is vooral te wijten aan het gemis aan sa menwerking tusschen spinners en kwee kers. Beider belangen zijn nochtans innig verbonden. Op die internationale vergadering werd een verbond van vlasvoortbren gers tot stand gebracht en de volgende minimum-prijzen werden er vastgesteld en aangenomen. Perton geroot vlas 1500 fr.; klein vlas van Kortrijk 1500 fr.; gewoon vlas van Kortrijk 2000 fr, vlas van Bergues 1700 fr. blauw vlas van Eecloo 1800 fr. blauw en geel vlas van Holland 2000 fr vlas van Ierland en Engeland 300 pond. Naar de Daily News meldt, zal er rond Nieuwjaar een merkelijke prijs daling zijn waar te nemen. Wat den prijs van het graan betreft, hoopvolle vooruitzichten zijn voor den verbruiker geopend, door het feit dat de graanprijs in de Vereenigde Staten en Kanada ver mindert en daar de oogst in Indië. Aus- talië en Argentinië wel gelukt is, lijdt het geen twijfel dat de prijsdaling toenemen zal. Bovendien wordt door het internati onaal Landbouwinstituut van Rome medegedeeld dat in de landen welke voor graan uitvoer in aanmerking komen 19.200.000 ton beschikbaar zijn tegen 18.200.000 ton gedurende het laatste. De voortbrengst in de invoerende landen bleef op hetzelfde peil. In Australië bedraagt de graanoogst 3.500.000 ton, waarvan 2.700.000 voor bestemd zijn. ONDERLINGE BRANDVERZEKERING REDTU ZELVEN. Over eenige weken schreven wij dat de tot hiertoe bekomen uitslag voor het verloopen gedeelte van ons eerste maat schappelijk jaar zoo schitterend was dat wij, naar alle waarschijnlijkheid, op de gestorte premiën, zouden 15 kunnen terug keeren hebben, hetgene dus een totale vermindering van 30 daar- stellen zou. Welnu, tot heden is die toe stand nog onveranderd,en daar het einde van het jaar heel nabij is, mogen wij het beste verhopen. Daarom trekken wij de aandacht onzer lezers op dit feit dat ieder die zich bij ons laat verzekeren vóór 31 December in de winsten zal deelen zoo goed als deze die verzekerd is sedert Januari. OORDEEL, GEACHTE LE ZER, WAAR LIGT UW PROFIJT Er wordt een verhooging van prijs gevraagd van 1 frank, voor verlies en werk van uitwegen op de waren waar van men minder neemt als een zak com pleet. Dit is nog niet wel verstaan noch toegepast. Daarom geef ik hier de arti kelen zooals ze dienen gevraagd te wor den om geen verhooging op te loopen. Vele landbouwers kunnen hun schikken om met deze hoeveelheden of verschei dene keeren deze hoeveelheden te vra gen en alzoo voor hun profijt en voor minder werk der magazijniers te zorgen. Een zak die op zijn geheel weggaat of verspeet wordt, vraagt niet half zooveel werk als oneffen kilos uitwegen. Wij vragen dus in -'t belang der leden en voor hun gemak zich zooveel mogelijk naar deze getallen te schikken Al de vetten in zakken van 100 kilos. Bloem 100 Zemelen 50 Kriel 75 Lijnmeel 50 Maïsmeel 70 Cocoskoek in ongeregelde zakken. Cement en cementkalk per 50 kilos. Abonnementen De Koornbloem wordt van nu tot nieuwjaar gratis gestuurd aan de nieuwe inschrijvers voor 1921. Prijs per jaar met de post gezonden 5 frank Landbouwers abonneert U op uw blad. OTTERGEM. Zondag 28 dezer om 1 uur, vergadering bij Remi Ver- stuyft. Inschrijving voor vetten en voe ders, alsook voor de Onderl. Brandverz. Bijna elke bezitter van meikoeien zal ondervinden, dat het tijdstip op hetwelk wordt overgegaan van groen voeder tot droog voeder of om beter te zeggen van zomer- tot wintervoeder, altijd bij de dieren eene melkafneming teweeg brengt. Dat dit veelal voorkomt door de mindere waarde aan melkgevende bestanddeelen die droeg tegenover groen voeder bezit, kan niet worden be twist, maar ook wordt er bij vele, haast alle landbouwers, niets gedaan om die melkafneming zooveel zulks mogelijk te te verhinderen, door aan den staat van het dier zoo weinig en zoo langzaam mogelijk verandering te laten ondergaan. Wat gebeurt er bij velen van onze boeren De jonge klavers zijn gemaaid, de koeien kunnen niet meer naar de weide gaan, en met eens worden de dieren ge zet op rapen (loof, zooals men in som mige gemeenten zegt.) Als die verwis seling zoo plots geschiedt, moet zulks een uiterst nadeeligen invloed meebren gen bij de dieren. Rapen is een flauw, weinig melkrijk voeder,daarenboven ge ven de bladeren van rapen, als zij in 't begin gevoederd worden, een slechten smaak aan boter en melk, en door een soort zuur die er bij groote hoevèelheid in loofbladeren te vinden is, wordt de maag der dieren sterk geprikkeld, er volgt een heel omregelmatigen, dikwijls te groote stoelgang, die altijd voor de melkgeving schadelijk is. Het veranderen van voedsel, zal dus langzaam en doelmatig gedaan worden. Men zal steeds ten minste 8 dagen ge bruiken om van groen tot droge voeding over te gaan. Ook is het van het grootste belang bij verandering van rantsoenen steeds zoo veel mogelijk aan de dieren evenveel voedende stoffen toe te dienen, want wij mogen het gerust bekennen dat daar ook gewoonlijk een der grootste oor zaken te vinden is, die de melkafneming in den herfst en begin van den winter meebrengt. Zomervoeder heeft altijd eene hoo- gere voederwaarde dan wintervoeder. Rapen vooral zijn flauw en daar ze nochtans het voornaamste om niet te zeggen heelemaal het wintervoeder van ons koeien uitmaken, moeten wij de leemte aan voedende stoffen aanvullen door 't toedienen van krachtvoeders, als zemelen, lijnmeel en koeken. Vele landbouwers zijn van meening, dat er van die kracht voeders, voor den oorlog te veel gebruik gemaakt werd, en hierin moet ik hun gelijk geven. Maar Omdat wij vroeger te vroeger te veel voederden van die in den handel gekoch te stoffen, mogen wij nu toch niet begin nen te denken dat ons koeien met ons gewoon voedsel alleen genoeg hebben. Vooral op dit tijdstip dat de overgang van zomer- tot wintervoeder geschiedt, nu dat het voederen der rapen begon nen is moeten wij ons dieren door kracht voeders toe te dienen in staat houden ons eene goede opbrengst te kunnen ge ven. Wi

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1