Arbeid adelt Vergaderingen Landbouwweekblad Brief van Nonkel Wisius Het voederen der Melkkoeien in Her st en Winter. ZONDAG 5 DEC. 1920. Prijs 6 centiemen. 2de JAARGANG. Nr 102 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3,50 frank 's jaars. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. BESTE REDACTIE, Langer kan ik mij niet meer tegen houden om ook eens te schrijven, In mijnen jongen tijd heb ik nog meermaals een artikelken in een dagblad laten ver schijnen, 't is lang geleen. Ik had vast gedacht van er nooit meer aan te begin nen, want ik moet zeggen dat ik mijnen bril meermaals moet afdroogen om wat op papier te krijgen. Evenwel zou ik U vragen om van tijd tot tijd eenige regel- kes van mij te willen opnemen in uw geëerd blad De Koornbloem. Als een der eerste leden van den bond, vind ik het mij heden eene plicht wat neer te pennen. Ik moet u evenwel zeggen dat ik soms wat erg kritieker ben en in alles rechtuit mijn gedacht zeg, van omwegen houd ik niet. Wat ik eerst moet zeggen is dat het hoogtijd wordt dat onze Koornbloem vergroot wordt. Janverdorie, wat is dat toch, er zijn niet anders meer dan an- noncen groote en kleine. Ik kan wel gelooven dat de groote aankondigingen veel bijdragen tot steun van ons blad, aangezien alles zoo duur is. Maar die kleine artikelkes van te koop alhier en te krijgen aldaar, dat is een prachtig spel. Overlaatst heb ik gelachen om er bij te blijven. Jef den baas, mijnen gebuur, had eenen nest vig- gens te koop en had het in de Koorn bloem doen zetten. Van s zaterdags waren er reeds vier verkocht, s Zon dags 's morgends waren de overige be sproken om 's anderendaags te verkoo- pen, en des maandags was het proces sie van alle lieden die reeds een verloren reis deden. In 't eerste had Jef plezier, maar er waren er bij die zich kwaad maakten en het kwam zoo ver dat hij moest de poort vast doen om verdere incidenten te vermijden. Zie daarvoor kan ik de heeren van de Redaktie niet genoeg bedanken, om dat ze de boeren aanzetten alles wat ze te veel hebben in de gazet te zetten. Hetzelfde moet komen met de vette beesten, met paarden, met aardappelen, met stroo, met alles wat men te koop heeft. De koopmans zullen op die ma nier rechtstreeks op hun doel afkomen, want reeds zijn er veel die zich ook op ons blad doen abonneeren. Alzoo ko men we zonder het te weten tot datgene wat we zoolang droomden de markt thuis op den hof. Wat gemak voor de boerenmen moet niet leuren noch sleuren en alles is rap en aan goede prij zen verkocht. Ik vraag dus ook aan alle leden van gebruik te maken van deze annoncekes, die niets kosten en die zooveel nut en gemak meebrengen voor verkoopers en voor dezen die moeten koopen. Wat ik ook in De Koornbloem zou willen zien, zijn de marktprijzen. Niet zooals ze in ander gazetten staan, want dat trekt op niets. Ik zou willen zien dat de bijzonderste markten van nabij gezien werden en op die manier alleen kan men juiste prijzen geven. Maar janverdorie ik moet zeggen dat die artikels van land koopen die in ons gazet gestaan hebben veel goed hebben gedaan. We zijn waarlijk in eenen tijd van overdrevenheden. Alles is overdre ven, de prijzen der waren, der landen, de menschen zijn het evenzeer, de syn- dikaten, de ministers Maar het spreekwoord zegtwat hoog vliegt kan laag vallen. Vergeet niet dat mijn haren grijs zijn en dat ik al veel heb geleerd. Er is maar een leer, waaraan men kan beter gelooven dan aan ondervinding. De overdreven prij zen van landen, van waren, de hoog moed en zotte toeren van de menschen, de syndikaten, de ministers en wat weet ik al storten welhaast als een kaarten huis ineen. Ik houd mij kalm en zit van ver die zotte toeren af te loeren. Ik hoorde overlaatst Siska Van Loor uit ons ge- buren vertellen dat ze dat stuk land gin gen koopen neven den Hulstbosch, en dit kost wat kost. Ik wilde de vrouw overtuigen geen zottigheden te doen, haar wijzende op de toekomst en op haren ouden dag. Ze was kwaad de sloor en sloeg voor mij op haar borst zeggende Wij riskeeren aan geen dui zend, noch aan geen tienduizend frank Ik zette mijn filosofengezicht op en zweeg, maar dacht in mijn eigen hoo- veerdig, stom wijf, 't ware beter dat gij uwe kinderen liet leeren, en heel uw huisgezin wat beter eten gaaft en men schelijker liet leven, in plaats van een echt beestenleven te lèiden en uit dwaze hooveerdij een stukje land te koopen dat een armen dompelaar bewerkt om zijn kinderen door 't leven te krijgen en dat hem door U zal ontnomen worden. De grootste schuld echter, ik moet het bekennen is aan ons Kamerheeren, die aan de boeren niet denken. Maar hoe kunnen we toch vragen dat die menschen die meerendeels eigenaars zijn eene wet geven die de boeren zou bevoordeeligen, maar schade lijk zou zijn aan hun eigen coffrefort Dat is heel onnatuurlijk en toch is er geen ander uitweg zoolang de boeren hen door heeren laten bij den neus lei den, zoolang de boeren niet zelf in de Kamer zitten om hun rechten te eischen Ik sta stom als ik nieuws lees van Rusland, van Oekraïna, van Italië, Cici- lië, Roemenië en andere streken, als ik zie dat de boeren daar eene macht heb ben, eene partij hebben en dat men met hen moet afrekenen. Ik zie dat ze daar alles te zeggen hebben En ik die dacht dat de menschen daar nog onbeschaafd en ongeleerd waren Ik moet bekennen dat ze ver boven ons staan en dat wij boeren van België nen hoop sukkeleers, slaven, dommekoppen en wat weet ik al zijn. Waarom hebben wij geen partij en waarom slaan al de boeren van België niet de handen ineen De werklieden hebben door hunne syndicaten eene macht die opweegt te gen deze der heele Kamer en Senaat. De boeren. ach zwijgt me, als dat niet betert wil ik mij met dien naam niet meer laten betitelen. De boeren van Oekraïna, Rusland, Italië, dat zijn man nen van een stuk en zeggen hun woord in 's lands bestuur. Zij eischen recht en gebieden... terwijl de boerkes van Bel gië voor machtige politieke heeren op hun kniën vallen en met ontblooten hoofde smeeken genade... genade... machtige meesters genade voor onzen knielenden hoop sukkelaars Mijnen besten dank en warme groe ten. NONKEL WISIUS. Op de Wereldmarkt Naar het schijnt heeft de kortzichtige handelwijze der groote vlasbazen van Gent en Kortrijk, die verleden jaar een uitvoerverbod van vlaskroten (vlas- afval) uitlokten, den Belgischen vlashan del tijd^ijk stil gelegd. De kroten stonden toen 10 fr. per kg. en zelfs kon men ze toen afzetten in Frankrijk en Engeland, aan 20 fr. per kgr. Maar de groote bazen meenden beter te doen, groote hoeveelheden vlaskroten te laten bijeen komen, daar naar hun meening de prijzen nog zouden stijgen. Doch Engeland en Frankrijk voorzagen zich elders, en nu ligt de Leiestreek vol vlaskroten, dié nu nog 1,50 fr. per kgr. staan. Die spekuleering heeft voor gevolg gehad dat de verkoop van geroot of gedroogd vlas slechts tijdelijk is geweest en de boeren die in 't vroeg hun vlas niet hebben verkocht, hebben er nu geen vraag meer naar. Of nu de vlaskweek in de naasteLente weer loonend zal zijn, is nog af te wach ten.Misschien zal men gauw een goeden invloed gevoelen der internationale con- ferencie van Brussel, waarvan wij ver leden week spraken, en komt er zoo weer gang en zekerheid in de vlasnijver heid. De bladen wijden heele artikelen aan de prijsdaling, die zich in de groot-nij verheid schijnt voor te doen. Vast en zeker is er eene neiging tot daling te bespeuren en vroeg of laat zal die daling zich voordoen, doch mogen wij daar geene overdreven illusies op na houden. In Noord-Amerika en Engeland be staat er eene daling, maar dat zij in gelijke mate hier te lande zal gevoeld worden, is onwaarschijnlijk. Immers, wat winnen wij er bij dat Amerikaansche waren in prijs dalen, als onze Belgische frank ook in waarde vermindert tegen den dollar, en 't zelfde met Engeland. En de prijsdaling der waren, in de overheerschende nijverheids- en voort- brengstlanden heeft steeds hier te lande eene daling van onze wisselkoers mee gebracht. Dan nog mogen wij niet uit het oog verliezen, dat de levensduurte slechts geleidelijk en langzamerhand moet en zal verminderen. Van den anderen kant zijn de vellen en eenige grondstoffen weer in prijs verhoogd. In Liverpool was eene wer kelijke stijging in leer en vellen waar te nemen. De wederaanknooping der handelsbe trekkingen met Sovjet-Rusland is bijna een voltrokken feit. De groote handels magnaat Van der Lip uit de Vereenigde Staten deed groote bestellingen te Mos- cou, zonder dat zijn gouvernement hem in iets hinderde. Engeland en Frankrijk zijn aan 't onderhandelen. Velen komen hierdoor eene prijsverhooging in vele artikelen van fabrikatie te zien, aange zien Rusland voor 't oogenblik meer nood schijnt te hebben dan weelde. Ee nige grondstoffen zal het echter kunnen uitvoeren. LEDE. Op Maandag 6 December viert onze landbouwersvereeniging haar jaarlijksch feest. Om 9 ure plechtige mis voor de afge storvene leden. Na de mis korte aanspraak door de heer bestuurder O. Caudron, uitleg over de O. Brandverzekering door de heer Cl. Sayes, Om 12 ure noenmaal voor de leden. Gezellige uitstap en belangrijke be sprekingen. Alle leden vriendelijk uitgenoodigd. TERALPHENE. - Zondag 5 De cember, na de Hoogmis, vergadering der leden van den bond in het gewoon lokaal. Dagorde Betaling der laatst geleverde waren. Nieuwe bestelling en inschrijving voor kolen. AALST - MIJLBEEK. - Zondag 5 December vergadering om 4 uren, na middag bij Jan Schockaert. Dagorde Bijzondere inschrijving voor hopstaken en kolen en alle benoodigdheden. HERDERSEM. - Vergadering op Zondag 5 December, in 't geweon lo kaal bij B. Boel. Dagorde Inschrijving voor alle benoodigdheden. IDDERGEM. - Op Zondag 12 Dec. na de Hoogmis, bij R. Van Daelen, voordracht over onderl. brandverzeker. AALST-SCHAARBEEK. - Zondag 5 December, om 4 ure nam., bij Phil. De Kegel, voordracht over onderlinge brandverzekering (Vervolg) Hooi is goed voor melkkoeien als men het niet veel en vooral afgewisseld voederd, en als het daarbij, goed be waard en goed rein is. Daarom zal men het op een goede plaats bewaren en het steeds, vóór het de dieren toe te dienen, goed opschudden, om er het stof, zaad en allerhande vuil, goed uit te verwijderen, Ook zal men het niet te veel toedienen. Hier moet men de neiging van het dier in oog houden. De eene koei lust meer hooi dan de andere, s Avonds na het voederen of na het melken is het heel goed hooi toe te dienen, (het is zeer zeld zaam hooi dat tot de voeding der koeien bestemd is, niet al te rijp te laten wor den vooraleer het te maaiën). Als stroo verdient meest aanbeveling het tarwestoo, omdat het gemakke lijkst verteerd. Het beste oogenblik om het de dieren in te geven, is wel op het einde der maaltijd. Stroo van tarwe, die niet gelegen heeft, en naar wat gras of

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1