Arbeid adelt Boekhouden op de Boerderij Vergaderingen Landbouwweekblad Winterwerk. WINTER of 1 ZONDAG 19 DEC. 1920. Prijs 10 centiemen. Pr.ANP. Nr 104 2de JAARGANG. Nr 104 volgens akkoord. Aankondigingen Bureel AALST Men schrijft in GROOTE MARKT, op ons Redactie Bureel Abonnementsprijs CAUDRON, ORTAIRE Verantwoordelijke Opsteller en op alle postkantoren. frank jaars Aalst. Burchtstraat, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Sinds lange jaren hebben de land- louwkundigen gewezen op de nood- akelijkheid van een goede boekhouding a het landbouwbedrijf. Dit kwam op veinige boerderijen tot stand omdat nen zich steeds inbeelde dat dit een las- ig veel tijd vragend en onnuttig werk was Alhoewel dit eene groote dwaling s die door, de ontwikkeling der land- jouwers stilaan zou verdwijnen gaan de omstandigheden ons vooruit die ons onrechtstreeks dwingen het te doen Ik bedoel de nieuwe belastingswet. Weliswaar is de landbouwer door deze wet niet verplicht boeken te hou den doch in dit geval nemen de overhe den der belastingen eene basis waaraan de landman zich moet gedragen. In geval die basis voor hem nadeelig is heeft hij niet het minste wapen ter hand om zich te verdedigen. In dit geval kan eene regelmatige boekhouding alleen, hem helpen om aan het beheer van den fiscus te bewijzen dat zijne winst werke lijk niet zoo groot is. Ik moet hier voorzeker niet meer uit wijden over de nieuwe belastingswet. Deze is enkel gesteund op de berekening der winsten door de belastingschuldigen gemaakt. Zijn die winsten klein hij be taald weinig zijn de winsten groothij betaald veel. Dus is iedereen verplicht te bewijzen welke winsten er gemaakt werden in den loop van 't jaar. Voor handelaars, nijveraars, stieldoeners is de boekhouding verplichtend. Voor de landbouwers is zij het niet en het beheer der belastingen zal daarvan de winsten per hectare, per vrucht of dier bereke nen. De landbouwer op beste gronden en weiden, die tevens een sterk kapitaal heeft om eerste klas dieren te koopen en te kweeken en zich door de moderne machienen naar den tijd te schoeien zal voorzeker meer verdiend hebben als de min begoede beginneling die slechte lan den en weiden heeft Deze laatste bij- zonder zal er alle belang bij hebben boe- ken te houden anderszins worden zijne winsten doorgaans overschat. Het is nu te zien op welke manier eene boekhouding te vinden die aan de vereischten der wet voldoet en tevens een niet te moeielijk en tijdstelend werk is Volgens mijn oordeel is het genoeg alle weken een avonduurken te wijden aan deze bezigheid. Nemen we den za terdagavond als allen rond den haard zitten. Men teekent aan, wat men in de week uitgaf en wat men ontving en men zet er de datums bij Zoo 'bekomt men een dagboek die voldoende zal zijn op het einde van 't jaar de winsten en verliezen te berekenen. Men neme wel in acht. dat men voor aleer te beginnen moet een inventaris of staat maken van al de weerden zoo roerende als onroerende die de eigen dom zijn van het huishouden. We nemen dus dat Pachter Kooreman met 1 Januari van 't komend jaar zou be ginnen met boekhouden. Dan moet hij op dien datum de staat maken met de werkelijke weende van zijn fortuin en bedrijfWe nemen een voorbeeld 1 paard weerde fr. 3800 melkkoeien 13000 runders 2200 3 zwijnen 1800 12 kiekens 150 Alaam 8000 Vruchten te velde en prijzij der landen Granen, stroo, hooi, voeder op 't hof Aktiën Geld op de bank Geld in kas Eigendommen Hofstede Landen 4 2 3000 3200 6000 3000 2200 25000 llOoO Samen frank 82350 Dus begint pachter Kooreman het jaar met een kapitaal van 82350 frank. Op 1 Januari zal hij een kasboek ope nen en beginnen met een inkas, zijnde frank 2200. Hij neemt een kasboek of een gewoon cahier die hij als onderstaand model af lijnt. Des Zaterdags avonds van de eer ste week begint hij zijn boek en over denkt wat er in de verleden week in- en uitging, zonder echter alle kleinigheden te noemen. Men neemt bijvoorbeeld voor winkelwaren, verteer, drinkgeld der zoons of van den baas, eene som die men aanteekent als kleine uitga ven Ik kan hieronder een voorbeeld ge ven voor de maand Januari. De datums worden zoo trouw mogelijk gegeven. Als men bijvoorbeeld de Woensdag een zwijn levert, schrijft men de som des Zaterdags in, maar men zet de datum van Woensdag. Ziehier een oppervlakkig model Jan. 4 6 8 11 15 17 19 20 22 25 26 29 31 In kas op 1 Januari 1921 Een nieuw kostum voor Karei 42 eiers verkocht aan 0,60 Kleine uitgaven der week Ontvangen in de melkerij Kleine uitgaven der week 36 eiers verkocht aan 0,60 1 zwijn verkocht 142 kilos aan 5.20 1 nieuwe charpe voor Henri Kleine uitgaven der week Ontvangen in de melkerij 48 eiers verkocht aan 0,62 1 koppel viggens gekocht Kleine uitgaven der week 100 kilos lijnmeel Reparatie aan harnassuur Verkoop 42 eiers aan 0.60 In kas op 31 Januari 2200 00 206 50 25 20 38 70 310 90 46 45 21 60 738 40 12 20 41 00 318 20 29 76 390 00 52 70 95 00 17 20 25 20 899 75 3669 26 2769 51 3669 26 3669 26 Op 31 Januari doet men de kas balan- ceeren en men ziet dat men nu 2769,51 frank in plaats van 2200 fr. heeft. Dus eene vermeerdering van 569,51 frank. Men zal evenwel wel letten dat men eiken Zaterdag de kas naziet, zoo men dan eene missing heeft kan men zich wel herinneren wat men vergat in te schrijven van in- of uitgaven. Als nu alle maanden ingeschreven zijn zooals Januari, zal men natuurlijk zien op 31 December wat men bezit. Op dien datum moet weer de inven taris of schatiing van de fortuin gemaakt worden. Men heeft bij voorbeeld eene koe meer een varken min, een stuk land bijge- kocht, de weerde van peerden en koeien vermindert en men ziet na schatting en opname dat de fortuin op 85400 frank komt. Dan heeft men eene zuivere winst van 85400 82350 3150 fr. Intresten van het gebruikte kapitaal. Sleet op machienen kunnen ook nog van de zuivere winst afgetrokken worden. Volgens mijn dunkens is eene derge lijke boekhouding iets wat iederen land bouwer gemakkelijk doen kan. Elke week een uurtje 's avonds om het boek in te schrijven en de kas na te zien en men heeft niet alleen een noodzakelijk wapen tegen den fiscus, maar men kan uit dezen boek allerlei berekeningen opmaken die voor een vooruitstrevend landbouwer meer dan nuttig kunnen zijn. Men ziet en men kan uitrekenen wat de koestal opbrengt en wat men uitgaf, wat de zwijnenkweek gaf, wat sommige vruchten kosten aan werk krachten en vette en wat ze opbrach ten. Voor sommige huishoudens zal het niet gemakkelijk aan te nemen zijn. zoo wekelijks in de kas te snuffelen. Waar vader of moeder of kinders zotte uitga ven doen of verkwisten buiten de weet der andere huisgenoten, zal dit voor dezen natuurlijk gevaarlijk zijn goede boeken te houden. Nog meer andere personen zullen er beenen in vinden, zullen het voor belachelijk en dom aan zien. Elk heeft hierover natuurlijk zijn oordeel of vooroordeel. Ik vind het nut tig, noodzakelijk en vöoruitstrevend en hoop het reeds met Nieuwjaar op vele hoeven te zien gebeuren. Ik hoop dat de vooruitziende landbouwer dit zal be proeven en nog meer verwakht ik van de flinke boerenzoons of dochters die meegaan met den tijd en den vooruit- gang. Binnen weinige jaren zullen we door de wet verplicht worden het te doen om onze winsten te berekenen. Doen we het van heden zelf opdat we van nu af het nut mogen kennen van eene goede boekhouding. SANDER. IV. ROND MEST EN MESTPUT Nu dat de scheikundige meststoffen zoo geweldig duur zijn, moeten wij wel toezien dat niets aan meststof op de hoeve en vooral niets uit den mestput verloren gaat. Nu, meer dan voor den oorlog nog, moeten wij zorgen het stal mest zoo goed mogelijk te bewaren, op dat het niets van zijne waarde zou ver liezen. Wij zullen hier eenige beschouwin gen geven, ten einde beter te doen in zien welk groot belang er moet gehecht worden aan het stalmest en zijne bewa ring. Stalmest, als men het bijeenbrengt be gint spoedig te gisten. De snelle of itrage gisting (verrotting) van het stalmest hangt af, van den aard van het stalmest mest van schapen en paarden, gist veel sneller dan mest van koeien en zwijnen en nog van de plaats van bewaring, en van het vast of min vast liggen van het mest. In warme ligging gaat de gisting veel sneller dan in koude ligging en mest dat los ligt, gist ook veel sneller dan mest dat vast ligt. Bij de gisting ontstaat gas die vervliegt. Die gas bestaat uit koolzuur, waterdamp en ammoniak. Nog wordt door die gisting de organieke en ammoniakale stikstof in nitrische stikstof omgezet. De stikstof onder nitrische vorm lost op in water en wordt gemakkelijk door dat laatste meegespoeld. Bij de gisting zijn het vooral de orga nische stoffen die verdwijnen daardoor komt het dat het stalmest op 3 a4 maan den, 20 tot 30 ten honderd van zijn ge wicht verliest. Dit maakt dat geteerd mest, gewicht voor gewicht, meer waard is dan versch stalmestmaar dit belet niet, dat er toch een deel voedstoffen verloren is. Konden wij het stalmest van uit den stal rechtstreeks naar 't veld voeren, dat ware veruit het profijtigste. Maar dit is niet altijd mogelijk, daarom zullen wij zooveel mogelijk het verlies te keer gaan door de volgende middelen 1Het mest wordt best opgehoopt op eene koude plaats, de koude vertraagt de gisting. Maakt dan de mestput liefst langs den noordkant van eenen muur,en tracht er de zonnestralen zooveel moge lijk af te weren. 2. Vermengt de verschillende mesten goed met elkaar, zoo zal koe- en ver- kensmest het haastig ontbinden van schaap- en paardenmest belemmeren. 3. Het mest moet op tijd met beir wor den overgoten. De vochtigheid brengt koude bij en werkt het verbranden te gen, nochtans zal men ook niet te veel het mest overgieten indien het vocht Klaar buitelend langsheen het donker hout, schuinschen val de dunne vlokjes vliegen dans van ijs-kristalletjes, die koud Mijn wang en lippen aaien onder 't wiegen. t grijze zwerk vloeit er een plas van goud, waaier-wijde stralen schielijk tiegen Door 't veld, alwaar zij perels duizendvoud Schel-schittrend aan de witte mantels driegen, wolken-heuvling beurt den paarsen kop al die blankheid aan den einder op, beeft in 't licht met lila-kleurge randen. In Een In En gestadig in het mest blijft staan, wordt het zuur. 4. De mesthoop moet tamelijk vast liggen, daardoor wordt de snelle gisting tegengehouden en kan men het mest ge past vochtig houden. 5. Laat het mest niet in lokken liggen gelijk het met den mesthaak uit de stal len wordt getrokken. Mest zoo bijeen getrokken, kan men niet genoeg aan sluiten. 6. Ten einde de uitlooging door re genwater te beletten, hetgeen de omge zette stikstof veel meevoert, zal men zooveel mogelijk de mestput in 't droog maken of toch tegen de regen beschut ten. 7. Het vocht dat uit het mest loopt, mag niet verloren gaan, daar het steeds rijk is aan stikstof. 8. Om de ammoniakale en nitrische stikstof zooveel mogelijk vast te leggen, is het goed wat humusrijke grond, of afval van planten in het mest te mengen. Het uitkiezen der plaats voor den mestput en de manier waarop hij ge maakt wordt, is van groot belang voor onze landbouwers en wordt maar al te veel over 't hoofd gezien. Hoe dikwijls zien wij niet, dat de mestput aangelegd is op de eerste de beste plaats, hoe het regenwater er van alle zijden komt in- geloopen en het vocht dat er uitzijgt langs de wegen soms verloren loopt. Soms ook nog ziet men gansche mest- hoopen die niet verteerd maar verbrand zijn, dergelijk mest heeft meer dan de helft zijner waarde verloren. Een goede mestput moet steeds een ondoordringbaren vloer hebben,daarom kan de vloer gemaakt worden met klei (potaarde) of steenen en mortel. Steeds zal de bodem schuins liggen en langs dien kant waar de bodem het laagst ligt, zal de put (mestpoel) worden aange legd. Konden de boeren er in 't alge meen meer toe besluiten hunne mest putten heelemaal in 't droog te maken, ze zoudeu zich veel voordeel verschaf fen op enkele jaren zouden de onkos ten, die zulks zou meebrengen, ruim ver goed zijn. Steeds zal men beletten, dat het re genwater in den mestput loopen kan daarom zullen wij rond den put een muurken maken dat het water afweert en kan men dit 1 meter of daar noo- dige ruimte hoog maken zooveel te beter. Verder zullen wij zorgen dat het wa ter dat uit het mest komt nooit verloren ga, daarom is het maken van een mest poel een noodzakelijkheid. Vergeten wij niet, dat het een der rijkste meststoffen is, die op de hoeve voorhanden zijn. Soms ziet men nog dat kleine boeren een hoop mest op 't veld voeren, en het daar laten staan tot in de Lente, Aan deze hoopen dienen evenveel zorgen be steed als aan den mestput. Men zor.ge vooral ze zooveel mogelijk tegen door zijpeling van regens te behouden. Dit is evenwel geenszins aac te bevelen; men houdt het mest thuis of eens op het veld werke men het aanstonds onder. Een Uit En Het En sneeuw-gestoei staakte zijn weemie vlucht, diep-hel fonklend, koepelt thans de lucht, Oranje en blauw, over de winterlanden. Uit het mooie werk "SONNETTEN,, van Jef Cnck. DENDERHAUTEM. - Zondag 19 December, algemeene vergadering in het (.ewoon lokaal, om lo ure voormid dag. Inschrijving voor alle benoodigd- heden. TERALPHENE. - Zondag 19 De cember, na de Hoogmis, vergadering Uitgaven Inkomsten r tt

De Koornbloem | 1920 | | pagina 1