i Arbeid adelt chandige Toestanden Vergaderingen Landbouwweekblad ZAADAANKOOP ROOKERS Naar de naaste Toekomst. PeSt NUTTIGE WENKEN ZONDAG 20 Feb. 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 113 lie) Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Reeds dikwijls schreven wij over de ■fcurspelen die zich in ons landeken af beelden tusschen de eigenaars en de Jchters van landen. Wij moeten erop ug komen en uit alle kracht protest nteekenen tegen die toestanden. Voor den oorlog was, dank aan onze ichte wetgeving, de landbouwer de ,af van zijnen eigenaar, en moest hij ch aan willekeur van den eigenaar on- erwerpen. Was het kiezing, was er eene verkoo- ing, waren er oogenblikken dat de achter en eigenaar in eene zaak belang :elden, altijd moest de huurder den kop eerleggen en zijne belangen voor deze an zijnen heer slachtofferen. Deed hij !et niet, dan riskeerde hij altijd van zijn of of land te moeten afzien, fiHoe dikwijls, hoeveel duizende ma xi, zagen we daags voor Kerstdag de eurwaarder rondloopen om de onge- porzaamheid van den huurder te be- - taffen met nen opzeg. Op die manier heeft men in de ziel ,n onze landbouwbevolking een kiem ,n slaafsheid, kruipzucht neergelegd, ven en kruipers alleen konden voor- vrije menschen kwamen in hun le- n aardige toeren tegen. Na den oorlog is die opperheerschap- van sommige landeigenaars veran- rd in eene berekende geldafpersing. Daarvoor hebben ze twee manieren fwei hun land met deelen verkoopen, fwel hunne huurders een dubbele, een tij of vierdubbele pacht doen geven, i Worden de landen verkocht, dan is lkeen verplicht het zelf ta koopen om iet zonder broodgewin te vallen, soms jet gansch een gezin. AUT,I j)j£ aiies Ware niets, indien de land- af'ouwers vast bijeenstonden, indien men ideneerde en de pachter, zoo hij het >odig heeft, de voorkeur gaf het te jopen, of het anderzins onderling be- »rak om malkaars geld niet uit den zak 'baar: >cheie borst- voor g dtr jn de foesl, uenza e ver- j die plaag n Henr hoe :n van goeó toeiet melk. •n gi rd er weder den rgeefs digste in een jagen. Dit is tot heden, ongelukkiglijk, zel- jen gebeurd en op de meeste verkoopin- en werden de prijzen met waanzinnig- Eid omhoog gedreven. Men verkocht >t 30 en tot 40,000 frank per hectare Zoo klopt men stilaan het geld uit de akken der brave boerkes en de eenige ren van voorspoed die ze kenden, zul- n wellicht meer voordeel geven aan Mijnheer dan aan hen zelf Met de openbare verpachtingen za- tn wij hetzelfde treurig schouwspel :n of twee nijdigaards of domkoppen p eene verpachting was genoeg om >t de grootste overdrevenheden aan- :iding te geven. Altijd is het voor den pachter eene westie van land of geen brood Hier- an maken vele eigenaars gebruik om het tzelve uit te buiten en ze tegen kaar in 't harnas te jagen. Hier wordt de vrijheid van den ar- eid, de vrijheid van te leven in geenen eele geëerbiedigd 1 Met de laatste weken die Kerstdag an verleden jaar voorafgingen, kenden re eene nieuwe aanslag op de vrijheid en huurder. De meeste eigenaars kwa len met een brief om de pachters te oen teekenen. Hierop was de op- vermeld, die voor het nieuwe ichtjaar aanvang nam, alsook de ver- lchting dezelfde opslag ook voor 't af- eloopen jaar te aanvaarden. Hierop hadden de eigenaars niet het linste recht en het is een schandelijk 40. >ende, N° 7 misbruik van hunnen willekeur op hun ne pachters. En waarom stonden ze voor de keus teekenen of hun land kwijt en geen land geen brood Kan men meer slaafsheid van iemand vragen en zou één pachter het dulden, ware het niet dat het hem eene gewoon te en eene tweede natuur geworden is te kruipen tot in het zand en dat hij er niets kan tegen doen De opslag van de huurprijzen is op vele plaatsen verrechtveerdigd en niet overdreven. Op andere plaatsen is het echt schandalig en de eigenaars zouden door de wet moeten bestraft worden voor woekerij. Eene van deze plaatsen is wel de gemeente Schoonaarde. Een zekere heer Arthur De Gheest, van Audegem bij Dendermonde, heeft zijne pachten tot 3 frank de roede ver hoogd en dit voor gronden van tweede gehalte. Al de boeren hebben geprotesteerd, hebben bij hem thuis geweest, niets heeft geholpen. Alsdan deden ze een beroep op de algemeene schrijver det landbouwersvereeniging Redt U Zei ven die persoonlijk ten huize van De Gheest is gaan onderhandelen. Dit alles heeft voor uitslag gehad eenige centie men vermindering. Voor landen waar hij van 4 frank de roede had gesproken, bracht hij tot 3 frank. De huurders hebben eindelijk moeten toestemmen, met tegenzin en met de haat in 't hart. Een enkele heeft het niet gedaan, een enkele heeft den moed gehad den kop recht te houden, het is zekere Silvester Schoof, een ouderling van 81 jaar zijn vrouwken ontrent die jaren en een zoon die niet erg gezond is, maken heel zijn gezin uit. De grijsaard is arm als Job, en het werk van zijn zoon alleen moet hen het eten geven. De brave eigenaar heeft echter niet teruggedeinst voor de toestand van dit gezin en onmeedoogend den opslag geëischt. Schande aan zulken eigenaar Heel de gemeente is verontwaardigd en men is vast besloten dat geen enkel landbou wer dit land zal in gebruik nemen. Dat de boeren aan hun woord blijven om te protesteeren tegen de schandalige han delingen van M. Arthur De Gheest. Honderde gevallen kunnen aange haald worden. De meeste pachters ech ter zwijgen dat ze zweeten uit vrees voor hunne meesters en in de hoop dat de brave kamerheeren eerstdaags eene wet zullen maken die hen vrijheid geeft en hen behoudt van de slavenbanden en afpersingen van sommige landheeren SANDER. Niet genoeg kan er worden opgewe- zen, hoeveel belang, onze landbouwers er bij hebben, zich niet alleen goed, ge zond en kiemkrachtig zaaigoed aan te schaffen, maar ook bij den aankoop, het zaad van veredelde soorten te verkiezen, al kost het soms wat duurder, dan het gewoon aangeboden zaad van andere variëteiten. Zuiverheid en kiemkracht van het zaad, soort en hoedanigheid der vrucht soort,moeten steeds alsleiddraden dienen bij zaadaankoop 't zij men aankoopen moet doen in meerdere of mindere hoe veelheid. Sommige landbouwers zeggenik moet maar beetzaad aankoopen voor 'n half dagwand en dan steekt het zoo nauw niet wat 'n zaad ik mij aankoop. Ik moet daarvoor toch geen bestelling doen in een bond of bij een vertrouw baar groot handelaar. Maar een klein verbouwer heeft toch evenveel belang, bij 't winnen van goede en veelopbren- gende vruchten dan een groote. Laat ons eens, door een voorbeeld aanwijzen hoeveel belang wij hebben,bij 't aankoopen van goed zaad van goede variëteiten. Een landbouwer plant eene hectare beeten, daarvoor hoeft hij bijv. 15 kgr. zaad, welk hij zich aanschaft aan den prijs van 4 fr. per kgr. Dus geeft hij uit voor zaad 15 4 fr. 60 fr. Deze hec tare beeten geeft hem eene opbrengst van 140 kgr. per roede of 45500 kgr. per hectare rekenen wij nu die beeteb aan 5 fr. per 100 kgr., dan vertegen woordigen zij eene waarde van 2275 fr. Een tweede landbouwer hoeft ook 15 kgr zaad voor het planten van eene hec tare beeten. Doch deze koopt zijn zaad in vertrouwen en koopt tevens veredeld zaad. Dit zaad kost 2 fr. per kgr. duur der, dan dat van den eersten landbouwer dus 6 fr. per kgr. of 90 fr. voor 15 kgr. Als ik nu zeg dat het beetenveld van den tweeden landbouwer eene op brengst geeft van 160 kilogr. per roede zal men mij toch niet van over drijving beschuldigen. Elke boer weet genoeg dat de beetopbrengst van 'n goede zuivere soort, gewoonlijk meer dan 20 kgr. per roede verschilt, tegen de opbrengst van eene 2C klas soort die geene variëteit is. Welnu die 2' hectare' gaf dus eene opbrengst van 325X160=52ooo kgr. beeten gerekend aan 5 per loo kgr. is 26oo fr. Dus ontvangt hij 325 fr. meer van zijne hectare beeten dan de lo boer. Hij gaf 3o fr. meer uit aan zaad, maar dan blijft er hem toch nog eene meerde re winst van 295 fr. of omtrent o,8o -fr. per roede. Zooals het is met de beetopbrengst, is het met de opbrengst van al onze land- bouwvruchten wat wij meer uitgeven voor het aankoopen van goed, gewaar borgd. veredeld zaad, winnen wij hon derdvoudig in de opbrengst. Koopen wij ons zaad niet bij 'n ver trouwbaar persoon of echten wij geen groot belang aan een zuivere variëteit, dan hebben wij nog dikwijls dat het zaad niet goed gezuiverd is van onkruid klein, vernepen en onreinzaad waar door wij ook altijd veel verliezen in de opbrengst. Zaad dat niet voldoende ontwikkeld is kan geen gezond of krachtig jong plantje voortbrengen, zoo zien wij dat vele plantjes bij het uitkomen niet groei en, ziekelijk zijn en bij ongunstig weder spoedig weg kwijnen. Eene groote oor zaak daarvan mag haast altijd toege schreven worden aan het zaad. Goed zaad geeft kloeke jonge plantjes, die weelderig doorgroeien, en niet zoo spoedig weg kwijnen of door insecten aangevallen worden. Het zaad moet ook zuiver zijn van alle onkruid. Voor klaverzoad hoeft hier bijzonder opgelet. Het zekerste middel daartegen is weerom aankoopen in volle vertrouwen. Om de kiemkracht van het zaad na te gaan hebben wij maat een zeker getal zaden te schieten te leggen om te zien hoeveel zaden per honderd er kiemkrach tig zijn. Een verstandige boer zal nooit zaad gebruiken, zonder de kiemkracht ervan onderzocht te hebben. wilt gij goed en goedkoop gediend zijn, wendt U tot het huis O. VERMEREN, Kerkstraat, 18, Aalst. Ik heb sedert eenigen tijd "De Koorn- bloem zoo aandachtig mogelijk gelezen en ik zie met genoegen dat ons boeren uit hun klagend niets-doen stilaan op staan en iets willen zijn. Artikels als Hooger Op die van Sander en Nonkel Wisius en anderen lieten dat genoog zien en be wijzen dat er onder onze boeren meer dan een is die gezonde denkkracht ge noeg bezitten om iets goeds te zeggen, als ze maar durven. Gij begint te willen en ik wensch er u geluk om. Gij wilt alle partijpolitiek uit uw wer king houden en gij hebt gelijk; en indien iemand er niet van overtuigd ware, dat zij u slechts kan schaden, zou ik het hem bewijzen. Ge zijt ervan overtuigd dat gij u zelf meer op de hoogte van landbouw- kennis en al wat uwen stiel aangaat, moet brengon dat gij uwe zonen en uwe dochters een degelijk, vooral we tenschappelijk onderwijs moet doen ge ven, in plaats van er plombe of bekrom pen wezens of mislukte praaljuffers van te maken. De meesten onder u zien ook in dat de boeren eigen voormannen noodig hebben en dat zij daarom hun felste koppen naar de hoogescholen moeten zenden, met de welbewuste gedachte dat ze eens hunne leiders zullen zijn en ver tegenwoordigers in wetgeving en be stuur dat er daaruit geleerden zullen komen die den praktischen kant der we tenschap aan ons volk zullen leeren be grijpen en toepassen. Maar spijt doet het mij dat ik in uw blad, behalve eenige verzen van onzen gemoedelijken vriend Fons Van de Maele, niets las over de grootste levens kwestie voor ons Vlaamsche volk, voor- 1 al voor onze Vlaamsche boeren, en dat stilzwijgen dringt mij ondanks alles de j gedachte op dat gij er ook weinig aan denkt, want waar het hart van vol is, j daar loopt de mond van over Dat het I hier niet alleen eenige kleine taalgrie- ven in bestuur, onderwijs en leger geldt, maar een levenskwestie, een kwestie van al of niet zijn voor ons volk,vooral voor u, landbouwers, dat kan men u op af stand onmogelijk genoeg doen voelen en daarom verlangen we vrij ons ge dacht voor u, in uw bijzijn, uit te druk- I ken en de moeilijkheden, die gij daar- omtrent mocht hebben, te weerleggen. Maar dit toch verklaren we U al degenen die strijden voor Vlaanderen, wij Vlaamsche studenten, boerenzoons, verlangen oprecht en ondubbelzinnig ons Vlaamsche volk en u boeren als het voornaamste, het krachtigste, maar meest verwaarloosde deel van dat volk op te heffen en te verdedigen, tegen waanzinnige ontaarden die er alle belang bij hebben u vernederend en machteloos te houden. Maar deze laatste begrijpen heel wel dat zij het ondanks alles niet kunnen uithouden als gij vereenigd ach ter uwe jonge ontwikkelden staat. Die politiekers en patriotards, die met u spotten, u hoonen en vervolgen, zijn onze ergste vijanden en ze Weten wel waarom. Wij zullen strijden met de kalmte van ons recht en den vasten wil te overwinnen. Wilt gij ook in uw Vlaanderen de u toekomende plaats, laat u nu niet af brengen door enkele jaren gemakkelij- I ken voorspoed, die meer in schijn be staat dan in werkelijkheid weet dat er, misschien eerder dan men denkt, jaren 1 zullen weerkomen als voor den oorlog. I waarop gij weer hard zult te kampen hebben voor een korst brood. En laat u niet ontmoedigen als gij niet onmiddellijk alles wint, of een tegenslag hebt. Wij déden en ondergingen reeds veel en wonnen niets, tenzij de kans om later meer te winnen en toch strijden we kalm voort met de geestdrift onzer jeugd. Waar er een der vroegeren weg sterft, komen ec 10 in zijne plaats, hoe wel men ons honderde hinderpalen stelt en vervolgt, alleen omdat we voor ons Vlaamsche volk en voor u leven. Wij rekenen op de hulp van onze ouders, familieleden, kennissen en dorpsgenoo- ten en we vragen dat niet als een gunst, maar als een recht van hen, die hun beste krachten voor u offeren, evenals wij ten plicht hebben u te verdedigen en te leiden. Vlaamsche boeren, vertrouwt op uwe jonge geleerden, zij zijn bereid u met hand en tand te verdedigen, maar reke nen op uwe hulp. Hoogstudent. Roestplekken op lijnwaad. Laat zout, dat met citroen gemengd is, droogen op roestplekken die zich in het lijnwaad bevinden, en gij zult er toe geraken, zooniet ze te doen verdwijnen, ze ten minste onzichtbaar te maken. Het strijken van linnen. Indien uwe ijzers hard zijn en gene gen om aan het lijnwaad te kleven, wrijf ze verscheidene malen achtereen gedurende ze warm zijn, over eene laag fijn zout die op papier gestrooid is. Om gebak te beletten aan te kleven. Wrijf uwen vorm, vooraleer hem in te vetten, met fijn zout. Alzoo zult gij beletten uw gebak aan te kleven. Het witten van muren. Voeg bij uw witsel eene hoeveelheid zout en gij zult gewaar worden dat uw gewoon kalkwitsel daardoor bijna zoo duurzaam wordt als olieverf. Het kuischen van fruit- of wijnvlekken. Indien gij fruit- of wijnvlekken uit fijn linnen te wasschen hebt, wrijf ze met droog fijn zout, span vervolgens het bevlekte deel over eenen pot met ko kend regenwater gevuld. De bewerking zal misschien meermaals moeten her haald worden. Doch met wat geduld zal men de vlekken teenemaal doen ver dwijnen. Om eiwit spoedig in sneeuw te slaan Voeg bij uw eiwit eene kleine hoe veelheid zout en gij zult den besten uit slag bekomen. GEMEENTE AYGBM De leden van den bond worden vriendelijk verzocht de algemeene ver gadering bij te wonen, welke zal plaats hebben op ZONDAG 20 FEBRUARI 1921, om 5 ure namiddag, in het ge woon lokaal bij Ch. Vercruysen. Dagorde 1° Aanspraak door Mr Ortaire Cau- dron. 2° Aanspraak over de Onderlinge Brandverzekering door Mr Clement 1 Saeys. j 3° Bespreking over den plaatselijken toestand. I 4° Herinrichting van het Bestuur. 5° Bespreking over de nieuwe werk wijze. Het Bestuur. MOORSEL. Zondag 20 Februari 1921, algemeene vergadering, in het gewoon lokaal. Inschrijvingen voor vet- ten en voeders. Uitbetaling van het winstaandeel aan de verzekerden. MBL s ti dal zijne n dal ooals

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1