Arbeid adelt Aardappelteelt Moesho/werk Inschrijven. 1 Verzorging en bemesting der meiden. i \J wmmm •:l Landbouwweekblad l agazijnen d. ZONDAG 6 Maart 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 115 fr. f. VAÏ en va Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank jaars. SAMENWERKENDE MAATSCHAPPIJ REDT U ZELVEN AALST. JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING De HH. Aandeelhouders worden iendelijk uitgenoodigd naar de Alge- meene Vergadering^ welke zal gehou- ilen worden den 6 Maart, om 2 ure na middag ten lokale Groote Markt, Aalst. Dagorde j 1° Balans van winst en verlies voor - J et jaar 1920. 2° Kiezing voor twee leden van den eheerraad in vervanging van twee le- j en ontslaggevers. H| I 3° Gebeurlijke goedkeuring van eene 'Ij japitaalsverhooging. Iff 4° Uitdeeling der winstaandeelen en liet afgehaalde aandeelboekjes. De lidboekjes zullen als bewijs aan en ingang geëischt worden. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. 0YI 5.CK nngei oor M. BR1COURT landbouw ingenieur. N/Heel waarschijnlijk komen ze voort •an kloeke planten. 2) Het doorsnijden laat toe de dikke atatten met inwendig rot te vermijden. f3) Deze doenwijze benuttigt de beste hoten van heel waarschijnlijk gezonde A ruiken, zonder een overdreven gewicht w ?r Ha. te vereischen, vermits de ach- rdeelen voor menschen en dieren kun- 1 n gebruikt worden 30,000 koppen 'éétin 9r> 's 1950 kg. per H. Doch wij herhalen het, de beste doen- ijze is het uitkiezen der moederstrui- n, binst den groei. Dikke en schijn- lar gezonde knollen kunnen reeds »or ontaarding aangetast zijn. Over het bewaren van pootgoed :rd alhier sedert jaren zooveel ge- ïreven dat het nutteloos schijnt daar- ver meer te zeggen. Alleenlijk willen j aanduiden dat het bewaren in goede fjj. Jos, bij vorst gesloten, voordeeliger is por de gezondheid der knollen, dan t bewaren op hoopen, in donkere, chtige kelders. Het vroegtijdig rooten of uitroeien volgens nieuwe doch reeds talrijke ïefnemingen in Frankrijk, Amerika «n igeland aangelegd, het ontaarden be- ijden en de opbrengsten op merke- e wijze vermeerderen. Aan dit be- grijk punt begeeren wij later eene ondere studie toe te wijden. Zeggen nu reeds dat het ons dikwijls aardig een dat men er zoo op drukte dat het >gst noodzakelijk is het pootgoed wel in te rijpen. Een aardappel is immers n zaad, maar wel een onderaardsche die mogelijk meer groeikracht bezit, vanneer hij in vollen was is, dan toen ten einde groei is, op voorwaarde zijne botten hier kiesten genoemd geuoeg ontwikkeld wezen en eene eikende voorraad voedsel bezitten, wetenschappelijke bewijzen die deze s wij ze schijnen te bekrachtigen ko- i hier niet te pas, wij komen daarop rs terug. Volgens de voorstaanders it nieuwe theorie dienen de plant- Hen geroeid toen ze ten 3/4 ontwik zijn, dus voor wat betreft onze late 'ten, in September. Wij raden sterk deze nieuwe doenwijze, op kleine *1 ten proef te stellen. Zoo zullen '°k dit jaar te werk gaan. Om der- jke knollen wel te bewaren, late men Eil vergroenen. ij zegden reeds hoe het broeien te >k ze rt pas kwam bij het verwijderen van het ontaarde pootgoed. Het heeft daaren boven voor gevolg het rotten der ge plante knollen te vermijden en den oogst merkelijk te vervroegen. Komen de knollen uit donkere kelders dan hebben ze bleeke, lange, zwakke schoten, die men bij het planten moet afbreken of die zooniet al rotten. De doelmatig ge broeide knollen bezitten dikke korte ge kleurde schoten, vol leven en met voed- sel opgepropt. In korten tijd geven ze schoone, kloeke stammen. Overvloedig bemesten is sterk aan te raden. «Stikstof en potasse komen bijzon der te pas. Zekere personen vreezen de aardappels veel stikstof te geven. Dit is verkeerd. Wij zegden reeds, dat naar aanleiding van verschillige deskundigen de krulziekte eigenlijk eene stoornis is in de voeding, stoornis die men vermijdt met eene goede dosis stikstof toe te die nen. Ziehier den uitslag die we verleden jaar bekwamen op een proefveld aange legd te Auwegem, met een overvloedige toepassing van stikstof. Perceel zonder stikstof14,600 kgr. per hectare. Perceel met 500 kgr. nitrate per hec tare 23,500 kgr. per hectare. Dus een verschil van 8900 kgr. per hectare, aan 30 fr. maar de 100 kilos is 2670 fr., trekken wij daar af 550 fr. ni trate, er blijft ons een zuivere winst van 2120 fr. per hectare. Er wordt soms gevraagd op welken afstand de aardappels dienen geplant. Dit is wisselvallig en hangt af van de soort, de bemesting, de grond enz. Op zeer rijken bodem, met soorten die zich gewoonlijk zeer ontwikkelen, plant men gewoonlijk op grooteren afstand. Met den Industrie bekwamen we den besten uitslag met nog al dichte rijen, 60 tot 65 cm. tusschen de rijen en 50 cm. in de rijen. De meest tergende ziekte blijft de ge wone plaag phytophtora 'nfestans Wij raden onze landbouwers aan ze krachtig te bestrijden, zoo doende zullen ze een der beste middels gebruiken, om de ontaarding te vermijden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Vele leden maken misbruik van het gemak dat onze magazijnen hen ver- schaft. Zij willen niets meer inschrijven en wachten tot den dag zelf dat zij de waar gebruiken moeten om ze te halen. De maatschappij van haren kant moet de magazijnen van koopwaren voorzien en zoo er een afslag komt, de verliezen dragen. Aan dezen regel wordt eenige veran dering gebracht, bijzonder voor wat aangaat de vetten. Er zullen geene vet ten meer aangekocht worden dan deze die door de leden ingeschreven zijn deze zullen dan ook afgeleverd worden aan den koers van den dag des aankoops of aan den koers en op wagon Antwer pen voor de bonden die met 5000 kilos van dezelfde waar tegelijk kunnen koo- pen. (Dit wordt dan op hunne naaste statie afgeleverd). Het wordt dus aan alle leden uitdruk- kelijk gezegd dat men, nadat de kleine voorraad uit de magazijnen verkocht is, men niets meer zal kunnen bekomen als bij inschrijving. De leden die niet inschrijven, zullen dan ook geene vetten bekomen. Met 5000 kilos wordt dit alles op de naaste statie gestuurd. Landbouwersleest en verspreidt uw blad. Het bewerken en de bemesting van den grond, de afwisseling in de teelt zijn in den moeshof van zeer groot belang nochtans worden die, in de meeste onzer boerenmoeshoven veel verwaarloosd. Sommigen bewerken hunnen grond nog redelijk, maar zijn bang hem goed te bemesten. Het is nochtans te danken aan overvloedige bemestingen, dat de hoveniers zulke groote hoeveelheden groensel uit hunne hoven halen, daar door (vooral door het toedienen van veel stalmest) wordt hunnen grond zeer rijk aan humus en hoe meer humus er in onzen hofgrond voorhanden is, hoe loonender uitslagen wij zullen bekomen. Natte gronden in den moeshof moeten altijd goed gedraaineerd zijn, hebben wij te doen met een ondoordringbaren on dergrond, dan zullen wij die laag grond op tijd diep spitten, 2 steken diep, zon der nochtans den ondergrond boven te brengen, of hem met den bovengrond te mengen. Ook zal men liefst alle grondwerken in den hof, bij goed we der trachten te doen. Bij het toepassen eener strenge vruchtafwisseling in den hof weeral iets waaraan onze boeren weinig aan dacht gunnen hebben wij alle belang. Bijna elke plant scheidt stoffen af in den grond, die nadeelig zijn voor dezelfde plant en er dus door eene rustpoos of door eene andere plantensoort moeten uit verwijderd worden, 't Zelfde hebben wij met onze groote kuituurvruchten, daarom moet er steeds afwisseling ge bracht worden in de teelten. Dan nog neemt deze soort plant de stikstof uit den grond, terwijl ze de andere voeden de stoffen zoo goed als onaangeroerd laat, als wij nu twee of meer malen op 't zelfde perceel planten kweeken die hoofdzakelijk stikstof gebruiken, dan wordt dien grond arm aan stikstof en hoeft hij weer eene buitengewone stik stof-bemesting om eene normale op brengst te kunnen geven. Hetzelfde geldt voor planten die fosfoor of pot- asch voornamelijk verbouwen zoo wij nu afwisseling in onze teelten toepassen, dan hebben wij nu eens eene plant die stikstof, dan eene die potasch of fosfoor als hoofdvoeding noodig heeft en zoo blijft onze grond in normale verhou ding. Nog is vruchtafwisseling een goed voorbehoedmiddel tegen ziekten en in secten. Men kan eene 3 of 4jarige vruchtaf wisseling toepassen. Daar de 4jarige vruchtafwisseling nog al moeilijk om onderhouden is, en slechts in groote hoven kan toegepast worden, zullen on ze boeren zich best bevinden met de 3jarige vruchtafwisseling. Om nu die vruchtafwisseling in prak tijk te brengen, verdeelt men zijn moes hof in 3 gelijke perken. Een perk voor de peulvruchten (erwten en boonen),een perk voor de bladgewassen (kolen) en perk vopr de wortel- en knolgewassen (wortels, ajuinen, vroege aardappelen). Zoo eene verdeeling bevrijdt ons niet 1 alleen tegen alle bovengenoemde nadee- len, maar geeft daarenboven nog veel gemak in bemestingen en bewerkingen. Eens de verdeeling van onzen hof zoo gedaan, beginnen we met de be- r mesting. Veronderstellen wij nu dat op perceel 1 de bladplanten komenop perceel 2, de wortel- en knolgewassen i op perceel 3 de peulvruchten. Nemen wij nu nr 1De bladplanten hoeven wij eene goede stalmest-bemes- 1 ting toe te dienen, binst of na den win- ter, we moeten niet benauwd zijn te 1 veel te geven 5 a 600 kgr. per are. Perceel 2, zijn wij liefhebber van goede wortelen en schorseneeren dan mogen wij aan dit perceel geen stalmest toedienen, toch nooit na den winter. Men zorge steeds dat dit perceel waar wij wortelgewassen willen kweeken, door bemesting t vorig jaar gegeven, voldoende voedende stoffen bevat. Voor perceel 3, peulvruchten dus, geve men nooit stalmest. Deze planten behooren tot de familie der vlinderbloe- i migen en nemen dus hunne noodige stik— stofmest uit de lucht op. Uitzonderlijk geelt men aan de vroege erwten wat vloeimest om de groei aan te jagen, daar de grond dan soms nog wat koud ligt en de microben die aan de wortelen dier planten te vinden zijn en de stikstof uit l de lucht door de bladeren opgenomen moeten omwerken tot voedsel, hunne j volle werking nog niet kunnen verrich- ten- ('t Vervolgt). Vele gemeenten kwamen reeds vra gen om ook een plaatselijk magazijn te bekomen. Dit is natuurlijk gansch onmogelijk dit overal te doen, ingezien de groote verantwoordelijkheid en den last die dit meebrengt. Er is evenwel middel om aan alle bonden hun waren op de gemeente te bezorgen en dit zonder kosten. Daarom behoeven dezelfde bonden maar eens per maand stipt te vergade ren en er alles te vragen wat ze gedu rende de loopende maand denken noo dig te hebben. Dan worden al deze ver schillende waren in wagon geladen en naar de gemeente opgestuurd. Iedereen haalt zijne waren af op sta tie en is voor eene maand van de bij zonderste artikels voorzien. Is den bond niet bij machte tot 5000 kilos ineens te vragen, dan is er wellicht middel van twee of drie gemaenten saam te voegen en saam te lossen. In zoon geval is er werkelijk een magazijn op elk dorp. Het hangt dus enkel van de leden af dit te bezitten. Als voorbeeld mag de bond van Lede aangestipt worden, die samen met Smet- lede en Wichelen maandelijks hunne waren inschrijven en alles op statie Lede ontvangen. Alles wat daar op de maandelijksche vergadering wordt ge vraagd wordt stipt opgestuurd. De bonden die het willen, hebben dus een magazijn op statie, die aan de leden alle gemak en voordeel zal verschaffen. Zij dus die willen HERDERSEM. Zondag 6 Maart om 4 ure, vergadering in het gewoon lokaal bij B. Boel. Inschrijving voor alle benoodigdheden. Betaling van de winst aandeelen aan de verzekerden die twee premiën betaald hebben. NIEUWERKERKEN. Algemeene vergadering op Zondag 13 Maart, na de Hoogmis, in het gewoon lokaal. In schrijving voor alle benoodigdheden TERALPHENE. - Vergadering op Zondag 6 Maart, na de Hoogmis, bij Fred. Van den Bossche. Bestelling voor alle benoodigdheden. LEDE. Op Zondag 13 Maart, al gemeene vergadering in het gewoon lo kaal om 4 1/2 ure namiddag. Inschrijving voor de te verzenden wa ren op statie Lede. Inschrijving voor landkalk en vetten. Driemaandelijksche storting voor het vieren van een dag in December aanstaande. Wij zullen hier niet handelen over onderaardsche draaineering dit is een gewichtige en kostelijke onderneming, die afzonderlijk dient besproken te wor den. Zeggen wij alleenlijk dat opper vlakkig draaineeren soms groote dien sten kan bewijzen, op voorwaarde dat de kleine grachten goed onderhouden worden. Het ware ook wenschelijk dat de huidige stelsels der watermolens ver vangen wierden door verbeterde stel sels schroefraden of turbines b. v. De kunstmatig verhoogde waterpeil van een groot getal onzer beken, strekt tot schade van vele weilanden. België in t algemeen, en bijzonder Vlaanderen, is een streek van prachtige weiden, doch hunne behandeling is in t algemeen nog weinig doeltreffend. Het bestrijden van onkruiden in de weiden laat dikwijls veel te wenschen. In de beste weiden ontwaart men, na eenige jaren, allerlei schadelijke gewas sen, door wind, waters en dieren aange bracht. Men moet ze verdelgen door uit- roeiën, tijdig maaiën en door eene doel matige bemesting. Deze is dikwijls het beste middel om veel onkruid te vernie len, zooals mos, suiker, boterbloemen, riet, enz. Hierop komen wij verder terug. Er dient opgemerkt dat het draaineeren hierbij ook dikwijls te pas komt. Het kost heel wat moeite om zekere onkrui den te verdelden, b. v. deze waarvan de onderaardsche gedeelten gemakkelijk nieuwe stammen geven. Men moet ze herhaaldelijk maaiën of afsnijden, der wijze verzwakt de plant, de ontwikke ling der wortels is belemmerd en weldra sterven ze uit. Nadat de dieren eene weide verlaten hebben, zouden al de door hen gewei gerde struiken moeten gemaaid worden. Dit is van groot belang en wordt noch tans heel dikwijls verwaarloosd, zoodat het de grofste en gemeenste gewassen zijn die zich t best kunnen uitbreiden. Een hooimachien zou hierbij zoo goed te pas komen. Maar onze kleine boeren vinden in 't algemeen, dat hunne doe ning zoo geen getuig bedraagt, doch wij denken dat dit machien een van degene is, die t best in gemeenschap zouden kunnen aangekocht en gebruikt worden Wat al moeite en tijd vraagt het maaien niet De paarde-boeren ten minste zou den een hooimachien moeten bezitten. Derwijze konden ze op korten tijd het gras hunner mindere geburen maaien en deze, op hunne beurt, konden helpen hooien en binnen voeren. De redding ligt in den onderlingen bijstand. Deze- wij herhalen het zou hier des te beter te pas komen, daar met de hand maaien veel tijd vergt en dat binst den hooitijd de periode van goed weder dikwijls van korten duur is. De drek door de dieren achtergelaten, de molhoopen enz. zou den moeten open geroeid worden. Kin- deren konden desnoods dezen arbeid verrichten. Zekere weiden in de zware en kalkachtige gronden worden door den vorst opgelicht, daar dient eens over gebold, doch dergelijk geval doet zich alhier maar zeldzaam voor. Het eggen kan heel nuttig zijn in weiden door mos begroeit. Dit mos is niet alleenlijk schadelijk, omdat het de nuttige gewassen belemmert of ver smacht, maar ook omdat het den bodem der weide van de lucht afsnijdt en bijge volg kunnen de noodige omzettingen in den grond niet goed plaats grijpen. Zoo zagen we zwavelzuur ammoniak roeien op eene weide, grootendeels door mos bedekt. Dit kostbare vet kon daar maar i riVi*«V«%V 3e-

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1