Landbouwweekblad Arbeid adelt in Wallonië. Ondert. Brandverzekering i I Briefwisseling fa ar. y De Landbouwer moet gehoord worden 'ad. EL nd BERICHT Qelangpijl^ Qepi^ht. Plantenziel^ten in den IxandboutD. i ZONDAG 20 Maart 1921 Prijs 10 centiemen 3de JAARGANG. Nr 117 Bureel Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen ORTA1RE CAUDRON, Men schrijft in op ons Bureel Abonnementsprijs Ongeteekende stukken worden niet opgenomen Burchtstraat, 3, Aalst. frank en op alle postkantoren. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Aan dit blad behoort een biivoensel Mk Wij ontvingen den volgenden geest- dciftigen brief van een Waalschen col lega. Wij vertaalden hem met genoegen voor de lezers van "De Koornbloem 'Hl, kerij- ïhok- ippe- of ze :eart- ■el. Ik ben r over gevleid, Mijnheer Caudron, dat uwe werkzame vereeni- ging van Aalst het goed geacht heeft mij te verzoeken om aan de lezers van De Koornbloem uiteen te zetten wat La Défense agricole Beige (t. t. z. De ver dediging van den Belgischen Landbouw) en de groote landbouwvereenigingen zijn, die haar de eer hebben aangedaan ze als hun officiéél blad te verkiezen. In dien ik zeer gelukkig ber, aldus aan mijn gemakkelijk te begrijpen nieuwsgierig heid te voldoen, het spijt me nochtans het niet in uw moedertaal te kunnen doen, gezien ik ze daarvoor niet genoeg )ij machte ben. Ik betrouw in de wijs heid van den vertaler en ben overtuigd dat gij allen zult verstaan wat ik u zeg gen wil en dat gij zult gevoelen wat wij allen in Wallonië gevoelen. Laat mij hier dan de groet brengen van La Défense agricole Beige die zoo wel de gevoelens vertolkt van al de andbouwers uit het Zuiden, vereend in machtige boerenbonden. Dit is me des te aangenamer, daar die gevoelens, ik )en er van overtuigd, dezelfde zijn bij de andbouwers in het Noorden. Hoe zou iet ook anders Hebben de Vlaamsche andbouwers niet dezelfde belangen, da telfde rechten en dezelfde plichten als inze Waalsche landbouwers. Het loo- thenen ware eene dwaasheid. Hoe beter gij zult weten wat sedert wee jaar in Wallonië op landbouwge- )ied gedaan werd, hoe beter gij u zult ekenschap geven dat, zoo er in België /laamsche en Waalsche politiekers ge- onden worden, er toch in alle geval 1 ïaar een landbouwer bestaat, die kort DÉCI n 9°e<^ ®e'9isc^e landbouwer heet. Ge zoudt u kunnen afvragen wat al ie beweging in de landbouwwereld be tekent. Waarom beroepsvereenjgingen Jtrfingi an landbouwers Waarom een strijd- lad Omdat na den oorlog de geest van e landbouwbevolking veranderd is.Tot an toe was het altijd mogelijk geweest aar als zachte schapen te scheren ze acht dat zij oprecht bevriend werd van die advokaten die daags voor de :rkiezingen hun schoone beloften op tn buiten kwamen uitkraaien, en lieve tmel, de landbouwer was daarmee te lden. Gedurende den oorlog hielden die teren zich slechts verscholen in duiste- voedingskomiteiten die al hun macht tn automobielhandelaars, aan schouw- ürgbestuurders en andere onbevoeg- ;n over lieten, zonder zich ooit om inne nationaliteit te bekreunen. En de stomme boer, hij had maar het tofd te bukken voor de verordeningen n die ezels,die er zooveel afwisten n landbouw als een statie-overste van efsmederij. Waar bleven toen al die verdedigers n den grond als de Duitsche moffen t boerke kwamen plagen op zijn hoe- en er zich aan allerhande opeischin- i overgaven Waar bleven de poli kers landbouwers werden gedrild met hun paarden en betaald -rden met spuwsels, voetstampen en eepslagen Voorzichtigheidshalve waren ze naar were gevlucht en daar zetelden zy in Brusselsche dievenspelonken en hielden zich tevreden met enkele redevoeringen te houden voor al die indringers bij wie zij bekwaamheid genoeg vonden om de landbouwbelangen, waarvan zij niet het minst besef hadden, te besturen. Van die heeren is geen leiding uitge gaan, dat is genoeg bekend van af de heropening der Kamers schold volks vertegenwoordiger Bologne van op de tribuun alle landbouwers uit voor die ven en moordenaars. Voorzeker zijn er zwakken geweest, spijtig genoeg, maar de landbouwers hadden het geluk niet in rechtstreeksche betrekking te staan met het gouvernement van Havere, zij bleven aan zich zelf overgelaten of wer den geleid door een bende onbevoegden die te werk gingen als dolle uurwerken. Nochtans, spijts alles, mag de Belgi sche landbouwersstand voordeelig ver geleken worden bij alle andere maat schappelijke standen, want het per hon derd van zijn zwakheden staat beneden dat van andere bedrijven. Het aanvallend tergen der dagbladen, het stomme zwijgen der gekozenen van de landbouwers en van al de oude bon den hebben de baweging van de Dé fense agricole in Wallonië voor oor zaak. Zonder onderscheid van klein of groot bedrijf, zonder tijd te verspillen aan het klasseeren van de politieke sla ven bij deze of gene partij, hebben de Waalsche boeren zich vereend tegen hun beschuldigers en van Verviers tot Doornik steeg één kreet op om zich ronc de Boeren vlag te scharen. Die beweging werd gehuldigd in de Boerenbonden die wij overal gesticht hebben. Daarvoor hebben wij het voor beeld van hoogerhand genomen. Steeds hebben wij bestatigd dat da advokaten zich te vereenigen wisten in beroeps maatschappijen zonder onderscheid van denkwijze, dat geneesheeren, apothekers, veeartsen, suikerfabrikanten, bankiers, notarissen en ingenieurs hetzelfde de den. Gaat gij eens, landbouwers, pro- beeren u met hunne zaken te bemoeien, gaat eens beproeven er het voorzitter schap of het hooger bestuur op hun ver gaderingen in handen te nemen Hoe zouden zij u buiten zwieren In Wallonië hebben wij hun beginse len op ons toegepast en besloten dat de Landbouwersvereenigingen uiisluitend zouden bestaan uit landbouwers, t zij eigenaars of huurders zelf, op voor waarde dat ze zelf bebouwen, en dat ook de vergaderingen door een land bouwer zoude voorgezeten worden. Niet eeuwig mag de Belgische boer een ezel blijven Er werd zooveel voor het werkvolk op de fabriek gedaan, hem werd zooveel toegestaan; voor den zwoeger op het veld werd niets, niets verricht. Voor al die socialisten zonder God of gebod eischt men het al op,aan die geeft men toe, ze krijgen alles. Omdat de landbouwers zijn als in God geloovende ploegen en zich niet tot opstand willen leanen om in de straten verschansingen op'te bouwen, daarom luistert men naar han niet. Worden zij aangerand, nie mand zal ze verdedigen worden zij uit geperst, niemand bekreunt er zich ver der om. Doch het lastdier heeft genoeg geleden, thans steekt het met fierheid den kop omhoog. De ontvoogding van den boerenstand zal een lastige taak wezen, want de kui perijen gaan hun gang doch gezien de noeste vlijt van den landbouwer, gezien zijn eerlijkheid en zijn verstand, moet men en zal men zijn woord hooren spre ken. In de volgende nummers zullen wij zien hoe de Vlaamsche en Waalsche boeren door vereeniging zoover zullen geraken en op welke voorwaarden. (get.) JOS. DANSE. onze belangen te be- ONZE 1° De inschrijving voor de verhoo ging van het kapitaal mogen van he den af gedaan worden, maar aange zien het gestorte geld slechts intrest opbrengt van af eersten Juli is het geen verplichting nu reeds te storten. Dit zal uiterlijk moeten geschieden op 31 Mei. Inschrijvingen zullen niet meer aanvaard worden na 14 Mei. In geval het onderschreven kapi taal onze verwachting overtreft, zul len de ingeschrevene aandeelen ver minderd worden. Slechts deze die storten bij de inschrijving zullen on aangeroerd blijven. Moest de voorgenomen som be reikt worden vöór 14 IMei, dan zullen de inschrijvingen onmiddellijk geslo ten worden en geene reden zullen gelden om nog eene inschrijving na het sluiten te aanvaarden. In geval van voorbarige sluiting zal dit in "De Koornbloem aangekondigd worden. Er mag niet meer dgn 10 van het ingeschreven kapitaal gestort worden (gelijkvormig de standregels). 2° Wij vragen nogmaals aan dezen die voornemens zijn zich bij ons te doen verzekeren, dat zij den vervaldag hunner polis zoudert in oog houden en ons op tijd verwittigen opdat wij min stens 3 en soms 6 maanden op voorhand den opzeg zouden kunnen doen. Alle weken zijn er lieden die eenige dagen te laat komen, denkende dat het zoo nauw niet steekt. Zelfs maar EENE UUR te laat opzeggen, ver- bindtU weerom voordenzelfden duur en maakt den opzeg ongeldig. Het Bestuur. De Heeren aandeelhouders, die op de algemeene vergadering van 6 Maart hunne intresten niet afgehaald hebben, worden vriendelijk maar tevens drin gend verzocht deze te komen afhalen in ons Lokaal, Groote Markt, 8, op Zater dagen 12, 19 en 26 Maart, van 10 tot 11 ure voormiddag.Na dien datum wor den er geene intresten meer betaald. ONDERLINGE BRANDVERZEKERING REDT U ZELVEN Aalst. Aan de HH. aandeelhouders die hun nen intrest nog niet afgehaald hebben wordt ter kennis gebracht dat dit zoo spoedig mogelijk moet gebeuren en ook dat dit zal kunnen gedaan worden eiken Zaterdag en op de Zondagen 13 en 20 Maart van 10 tot 11 u. voormiddag in ons Lokaal. 's Zaterdags van 8 tot 12 en van 2 tot 5 u.) De Bestuurder. Zie de kleine aankondigingen op ons bijvoegel. t Leest ons Mengelwerk De Wapens Neer op ons bijvoegsel. Geachte Heer Opsteller. Nogmaals zet ik mijnen besten bril op en neem de pen in de stramme hand om U mijn gedacht over de algemeene ver gadering van Zondag 6 Maart mede te deelen. Liever had ik U dit persoonlijk gezegd, maar ongelukkiglijk waart gij genoodzaakt uit oorzaak van overdadig werk, zooals de voorzitter zegde, te huis te blijven. Ik wensch uitterharte dat gij spoedig hersteld wezet en raad U aan eenige dagen volkomene rust te genie ten, want een boog die standvastig ge spannen staat, geraakt overspannen. Nu ter zake. Niettegenstaande mijn /Ojarige ouderdom en den verren weg, hield ik er aan ook eens onze vergade ring in ons huis bij te wonen om over onze zaken te hooren spreken. De zon, die goede zon der boeren, vergemakke lijkte mij die taak waarvoor ik haar zeer dankbaar ben, alhoewel ik veronderstel dat zij ook aandeelhouder is van Redt U Zeiven en het dus haar plicht is haar beste te doen, maar ik word weer lang dradig en dwaal van mijn onderwerp af, maar wat wilt ge, 't zijn de jaren en 't staat zeker op geen beteren. Dus ik was er, zooals 2, 3 of 400 medebroeders, ik weet niet hoeveel, maar wat ik weet, is dat onze zaal veel te klein is.niet de helft is kunneb bovenkomen, t geen een on geluk is, alle boeren zouden dien uitleg en die eenvoudige maar rechtzinnige toespraken moeten hooren, die doen goed aan t herte, die maken een ouder ling weer jong. Ah, Heer Opsteller, wie had dat ooit gedacht dat wij na zoo korte jaren zoo sterk zouden geweest zijn. Welke be drijvigheid moet er heerschen in ons magazijn om daar zoo op één jaar meer dan 5,0.00,000 kgr. waren in en uit te voeren. Ik vervul hier eenen plicht met allen te bedanken die daar werkzaam zijn, die jongens moeten toch de handen overvol hebben, die zou ik ook eens wil len aan 't werk zien, als 't weder beter is, kom ik daar toch ook eens naar kij ken. Volgens ik in 't geroezemoes der stemmen meen gehoord te hebben, zou t schijnen dat het daar nog al spant, er sprak daar iemand van nen halven dag moeten op te schuiven. Dat bewijst dan toch dat onze boeren hunnen intrest verstaan, dat zij hunne banoodigdheden ter trouw koopen. Over den betaalden intrest is alleman ten zeerste tevreden het geeft ons een bewijs dat er met eerlijkheid, goede wil en voorzichtigheid veel te doen is, en dat wij, boeren, alles kunnen als wij ver- eenigd zijn. Over de kapitaalsverhooging hoorde ik gaarne spreken. Ik wenschte wel dat gij alle maanden geld vroegt, het ware het klaarste bewijs dat onze zaken uit breiding nemen. Daarbij het schoonste, het zekerste van al is dat ons geld daar goed geplaatst is. Het brengt ons eenen schoonen intrest op in onzen bond en in onze brandverzekering en daarenboven wordt het besteed om onze eigene be langen te bevoordeeligen, zoodat wij dubbel wel zijn. Iets wat mij verwon derd heeft, is dat er ons geen woord gesproken is over de Spaarkas, die naar ik gehoord heb, gaat gesticht worden. Vraagt ge daarvoor geen kapitaal of is dat gedacht misschien opgegeven? Daar zou ik oprecht spijt van hebben. Wij hebben nu onzen bond, onze drukkerij, onze brandverzekering, ons magazijn, ons lokaal en wij moeten ook onze spaarkas krijgen. Ik heb ook nog een sommeken te plaatsen en liever als er duur land voor te koopen dat de belan- gen van al de boeren schaadt, zal ik het i laten dienen om voordeeligen Ik dank U op voorhand, Geachte Heer Opsteller, voor de opname dezes, maar nu dat ik eenige rechtstreeksche vragen gesteld heb, zou het mij zeer aangenaam zijn er eens een antwoordje te zien op verschijnen, en ik bied U en al de leden van hetBestuur mijne warme gelukwenschen voor den bekomen uit slag. Gaat zoo voort, de weg is lang en moeilijk, maar aan 't einde ervan staat de ontslaving, de volle vrijmaking van den boerenstand en dat doel is <vel eenige moeite waard. Met veel hoogachting. Eenen die het wel meent VI. De ziekte van den Aardappel. Bestrijding. Toen de ziekte eerst werd opgemerkt en men haar ontstaan en voortzetting nog niet genoeg kende, zijn vele middelen beproefd geworden. Eerst sneed men het loof tof tegen den grond af en dacht men dat de ziekte daardoor zou ophouden, dan gebruikte men ijzerzout dat in den grond wierd ingewerkt, weer anderen pasten bijzon dere bemestingen toe, geen enkel van al die middelen gaf eenigen uitslag. Toen begon men stilaan de ziekte beter te kennen en strooide men zwavelbloem op de bladeren, dit gaf eenigen uitslag. Doch later begon men de bestrijding der ziekte met Bordeausche pap en daarmee bekwam men volledig goeden uitslag. Ziehier eene formuul tot het bereiden van 100 liters Bordeausche pap, die zeer goede uitslagen geeft en dus eene goede samenstelling mag genoemd worden Men lost 2 kgr. zwavelzuur koper op in eenige liters warm water en men voegt er vervolgens koud water bij tot men 85 liters oplossing heeft. Van' een anderen kant bluscht men 1/4 kgr. tot 2 kgr. (naar gelang de hoedanigheid) vette kalk met weinig water, bijv. in een houten emmer en voegt er vervol gens koud water bij om 15 liters kalk melk te bekomen. Nu moet de kalkmelk in de zwavel zuurkoper-oplossing gegoten worden. De kalkmelk giet men door een zijp grof zakje om er de onreinheden uit verwijderen. Tijdens deze beide oplos singen moet er voortdurend geroerd worden ook moet er dan goed opgelet worden, doet men te weinig kalkmelk in de pap, dan is de zwavelzuurkoper- werking te straf op de bladeren,gebruikt men te veel kalkmelk, dan is de oplos sing te flauw en de uitslag, na gebruik, blijft zeer gering. Daarom mag men bij het bereiden van Bordeausche pap niet blindelings de hooger aangegeven for muul (of eene andere) volgen, maar moet men zelf bij het bereiden nagaan of de oplossing goed is. Daarom zal men bij het bereiden steeds goed in de oplossing roeren en als men denkt, dat er bijna ge noeg kalkmelk in de zwavelzuurkoper- oplossing gegoten is, steekt men een blinkend voorwerp (bijv. een mes) in het mengsel, komt het mes heelemaal blauw er uit, dan is de oplossing nog te sterk en moet er nog kalkmelk bijgevoegd worden tot dat het mes zijne witte kleur behoudt zoohaast de blinkende kleur van het mes niet meer veranderd is de oplossing goed. Men zal na elk gebruik ook zorgvuldig het mes goed afkui- schen, daar het anders spoedig zou in roesten. Moet de Bordeausche pap een tijdje staan, vooraleer hij moet gebruikt wor- of te Zr.v//»]»^V?Lv.LV//.v.\v.y-"-V;VvXv!i!v/. I'X'X'X^'vIOXv» j,'****'^*''?'*y!y?|*yXy^yzXXii^ 'cSTUO/l Aankondigingen volgens akkoord i r.

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1