Moeshof'werk. I erf/aderingen Buitenlandse!) Overzicht fc JU D ROOKERS Voor een reine en sterke Jen yd. emei HOPSTAKEN Uit ter hand te koof den, dan vormt er zich op den bodem een bezinksel, dat eerst moet opgeroerd worden vooraleer de oplossing gebruikt wordt. Volgende punten hoeven wel in acht ganomen le De oplossing mag in geen metalen vaten (uitgenomen koperen) gereed ge maakt worden. 2e Men moet versche kalk gebruiken, kalk die lang staat bluscht langzamer hand en is minder goed. 3C Koperzouten zijn eenigzins giftig, men zal dus wel doen de oplossing ervan met geen wonden in aanraking te bren gen en ze ook uit het bereik der dieren te houden. De gebruikte vaten zullen dus ook na gebruik zorgvuldig gerei nigd worden. Wanneer moet men nu besproeien de eerste besproeiing moet gedaan wor den bij het begin vgn den bloei der aard appelen, een tijdstip dat natuurlijk ver schilt, naar gelang men met eene vroege of late soort te doen heeftvervolgens besproeit men om de 3 a 4 weken. Is het weder vochtig en warm, dan moet de behandeling vroeger gedaan worden; is het integendeel droog, dan mag de besproeiing later gedaan worden. De besproeiing moet 2 a 4 maal her haald worden, naar gelang de omstan digheden om 1 hectare te besproeiën heeft men omtrent 11 a 12 hectoliter Bordeausche pap noodig. Vroege soorten, die bij het uitbarsten der ziekte na 2 a 3 dagen kunnen ge oogst worden, hoeft men niet te be sproeiën moeten zij langer staan, dan is eene besproeiing zeer noodig. Hoe beter en hoe fijner de besproeiër de openspreiding van het vocht toelaat, hoe voordeeliger. Voorbehoedmiddelen. Hier, even als met alle ziekten, is het beter te voor komen dan te genezen. Wanneer de ziekte op de aardappelvelden gevallen is, kan men wel hare verdere ontwikke ling belemmeren, maar ze heelemaal doen ophouden is bijna onmogelijk. Daarom zal men steeds de aardappelen besproeien zonder dat men zelf de ziekte er op bemerkt. Verder nog zooveel mo gelijk soorten kweeken. die goed tegen de ziekte gestand zijn. De tegenwoordig veel geteelde soort Industrie schijnt nog al bestand te zijn. Nog zal men goed de aanaarding doen, om zooveel mogelijk het besmet ten van de knollen in den grond te be letten de rijen der aardappelen naar de in de streek meest heerschende wind aan te leggen. Overvloedige stikstofbemesting is ook niet aan te raden, daar zulks zeer waterachtige losse bladweefsel vormt, die gemakkelijk door de sporen aange tast worden. ('t Vervolgt). Hoe moet nu de vruchtafwisseling toegepast worden Het eerste jaar nemen wij voor per ceel 1 de bladplanten; voor perceel 2 de wortelplanten voor perceel 3 de peul vruchten. Het tweede jaar gaan wij met onze bladplanten, wortelgewassen en peul vruchten, een perceel verder dus heb ben wij het tweede jaar voor perceel 1 peulvruchten voor perceel 2 bladplan ten, voor perceel 3 wortelgewassen. Het derde jaar gaan wij weerom een perceel verder dus voor perceel 1 wor telgewassen voor perceel 2 peulvruch ten voor perceel 3 bladplanten. Het vierde jaar gaan wij weerom een perceel verder en komen onze gewas sen dus terug op de plaats, die zij het eerste jaar innamen. Men ziet genoeg dat deze doenwijze niet moeilijk is om volgen. Het is slechts een willen en het kan gemakkelijk in alle moeshoven toegepast worden.Voor de vruchtopvolging in den loop van den zomer mag men die hooger gegeven aanwijzingen te buiten gaan, dan die af wisseling volledig volgen is onmogelijk, maar bij den aanvang der planting en zaaiïng in de Lente hebben wij er t grootste belang bij ze toe te passen. In ons boerenmoeshoven zijn steeds nog schadelijke doenwijzen in zwang. Zoo zijn er nog velen, die bij het erwten planten breede bedden aanleggen, soms wel 2 meters breed, op die bedden hun erwten zeer dik planten en tusschen hunne erwt-bedden ternauwernood 20 centimeter ruimte laten. Zulke doenwijze is zeer verkeerd. Zoo wij onze erwt-bedden te breed aanleggen en deze te dicht bijeenmaken, maakt dit niet alleen de plukking zeer moeilijk, maar op de erwt-ranken mid den in het bed komen geene peulen,daar licht en lucht er niet genoeg kunnen in doordringen. Wij verliezen daardoor dus plaats, erwtenplantgoed en ook veel gemak in bewerken en plukken. Vroege erwten moeten geplant wor den op bedden van 3 rijën, deze rijën moeten 20 a 25 cm. van elkander zijn daarenboven zal men tusschen ieder dergelijk aangelegd bed ten minste een halve meter ruimte laten. Van zoo ge- geplante erwten zullen wij altijd een veel meerdere oogst hebben, dan van erwten geplant op breede bedden uit de volle hand. In bijna alle hoven worden alle plan ten veel te dicht geplant. Erwten, boo- nen, princessen, kooien, wortelen, ajuin, salaad en meer andere treft men bijna nooit aan die op den noodigen afstand geplant zijn. Maar al te dikwijls schij nen onze boeren het niet te weten, dat de planten over voldoende ruimte moe ten beschikken om hunne volle ontwik keling te kunnen nemen. Voor gemak van bewerken, voor vol doende ruimte, zullen wij dus nooit breede bedden aanleggen in den moes hof. Bedden van 1 meter tot 1,20 meter met daartusschen een ruimte van 40 a 50 cm. ruimte, geven steeds een goed resultaat zoo voor oogst als bewerking. Ook moeten wij meer gebruik maken van verspenen onzer moeshofplanten. Salaad, jonge koolplanten,jonge tomaat- planten, vroege ajuin, porei enz. ver spenen, draagt veel bij tot verkloeking dier planten, het belemmert den groei van pinwortels, waardoor de vertakking van het wortelgestel zeer wordt be- voordeeligd. Daarenboven zullen ver- speende plantjes bij het verplanten zeer weinig lijden. Alle onkruid zal steeds zorgvuldig uit den hof worden verwijderd gehouden. Vele onkruiden geven goede schuil plaatsen aan allerlei ziekten en insecten, zij belemmeren zeer den groei der goede gewassen, putten de meststoffen uit den grond en geven aan den hof een zeer slordig aanzien. Bij tamelijk droge zomers zal men in den hof veel moeten besproeiën pomp water is voor besproeiing niet aan te bevelen, wel gebruikt men daarvoor lichte beir of mestputwater. Boerenzonen en dochters, als een boerenkind van uwen ouderdom, een 22 jarige, die leeft en voelt als gij, met u komt spreken over een reine en sterke jeugd, zal u dat wel aanbelangen en ge zult het u niet beklagen, meen ik, als ge eenige zondagen een half uurken besteed om deze regels eens goed te lezen. Aan ons sterk lichaam, ons frisch ge laat en levensvreugd ziet men dat we verlangen sterk, rein en levensvreugdig te blijven. We houden aan ons eigen levenswijze als 't winter is en t werk af, gaan wij gaarne bij malkaar een pijpje stoppen en onder kaartspel pra ten over blozende boerendochters en verkeeren en s zomers in t veld rus ten we graag een uurtje uit en lachen om Wannes en Mietje. Niets doen ons meiden liever dan gichelen, soms luidop in gulle pret, of vezelen over liefde en vrijerij en tegen dat 't kermis is in het dorp hebben ze dollief den schoonsten hoed met 't witste lint, een fraaien haar tooi en een flink spannend kleed op blin kende schoenen met hooge hielen. En waarom zou ons dit iemand ten kwade duidenliefde, verloven en trou wen (met wat ijdelheid erbij) heeft altijd bestaan en zal bestaan zoolang er men- schen zijn, omdat de wereld anders weg sterft. Doen we dat maar ronduit, vrij- weg voort, liefde is bij ons nog wat ze zijn moet een edel en zuiver gevoel. Maar er zijn streken, Vlaamsche jon gens en meisjes, waar zij tot iets heel anders is ontaard. Drang naar zinnelijk genot heeft er, in plaats van opoffering, een dolle zucht naar eigen voldoening doen van wordeneerlijke vreugden zijn er door omvergeloopen en ver smacht zinnelijkheid wordt nooit vol daan het leven wordt er een ledige jacht niets zijn als mensch. En zien we daar toch klaar die geest waait stilaan ook over ons in de steden slokt men hem en ook de dorpen beginnen erin meê te doen. En begeert ge er zelf niet in gevangen te worden, zeg eens vrij uit, vrienden, dat ge begeert te blijven wat ge zijt en wil dat, omdat ge weet dat daar alléén de zoetste en zuiverste vreugde ligt. Vele menschen op onze dagen zien niet goed meer in, of liever willen niet goed meer inzien wat mag en wat niet mag zijn en hier moet ge u niet laten bedriegen door groote woorden als nieuwe wereld en vooruitgang. Laat ons hier daarom maar wat nader inzien en ronduit spreken. Volgens ons lichaam zijn wij gesteld als de dieren en aan dezelfde wetten on derworpen deze stellen nu maar alleen geslachtsdaden op bepaalde oogenblik- ken en volgens vaste natuurregels wij zijn dus ook verplicht daarvolgens te leven en als we daarbij verstand kregen, moeten we dat volstrekt niet gebruiken om laagkruipend dierlijker te handelen dan de dieren zelf, maar om de natuur stipter te volgen. Maatschappelijke orde en moraal leggen ons, menschen, daar bij nog verplichtingen op, die verschil len binnen of buiten het huwelijk. Elke daad in strijd met de natuur of de maat schappelijke orde, of ze grof weg ge beurt of fatsoenlijk steeds verborgen, is laag en schuldig en door ons geweten veroordeeld. Dat lage, door 't geweten veroordeeld, bedekke men maar niet met den naam van liefde. Liefhebben is niets begeeren voor hem, maar alles wil len geven aan wie men lief heeft. Wie een vrouw bemint, is blij om haar vreugd, lijdt om haar droefheid,wil h;iar altijd en overal steunen in haar zw; k- ker zijn hij mint haar om haar h.'.rt, haar karakter, haar deugd, ook, m- ar niet het meest, om haar lichamelijke schoonheid. En als hij haar gansch ver langt te bezitten, is het alleen om haar als zijn levensgezellin te nemen, een huisgezin te stichten, door wederzijdsch samenzijn hun gebreken te verhelpen en elkaar te troosten in hun droefheden en te sterken in hun zwakheden. En liefde van een vrouw tot een man is niets an ders. Zulke liefde sterft niet weg met de jeugd of de schoonheid, maar versterkt omdat ze elkaar beter leeren kennen. Hebt ge zoo'n liefde, vreest dan niet, want daarin ligt geen kwaad versmacht ze niet, maar behoudt ze zuiver gelijk ze is gaat er vrij door meê vooruit en schaamt er u niet om, ze moet u tegen veel gevaren stekken, u gerustheid bren gen en vooruitstuwen tot werken. Maar betrekkingen hebben, zonder onder el kaar een huwelijk te willen sluiten, is slechts omdat men er alleen eigen genot in zoekt. (tVerv.) Hoogstudent. niettemin morgen reeds kan gelogen straft worden De forten van Petrograd vuren op elkander de eene blijven de regeering getrouw en andere niet. De stad zelf schijnt in de handen der opstandelingen te zijn daar de Soviëts hunne troepen samentrekken rond de stad en deea schij nen te willen belegeren. Aan de boeren is beloofd door de regeering dat zij een deel hunner vruch ten in eigendom zullen mogen behouden en verkoopen of gebruiken zooals zij willen, maar 't valt te twijfelen of rpet deze belofte de boeren zullen gewonnen zijn voor de zaak der regeering. Er komt beroering in de vloot der Zwarte zee die tot de opstandelingen zou willen overgaan, deze der Kaspische zee is het reeds. Er is nog altijd geene verstandhou ding tusschen de verschillige opstandige groepen en zoolang de samenwerking ontbreenct bestaat er veel kans dat de re geering overwinne. groot 50 ca. Laatst bewoond geweest door Mevrouw Weduwe De Wolf. Onverhuurd. Tweede Zitdag DIJNSDAG 22 MAART 1.921. om 2 ure namiddag, ter herberg gehou den door de wed. De Saedeleer, Gazo- meterstraat. 28 te Aalst. van N DENDERHAUTEM. - Zondag 27 Maart, algemeene vergadering voor de leden van den bond, bij Remi Matthys, om 10 ure voormiddag. Inschrijving van landvetten, vëevoeder en alle benoo- digdheden. wilt gij goed en goedkoop gediend zijn, wendt U tot het huis ©.VERMEREN, Kerkstraat, 18, Aalst. Sedert dat de dwangmaatregelen op Duitschland toegepast zijn is de toestand onveranderd gebleven. De Duitschers verklaren nu dat het traktaat van Ver sailles niet bestaat omdat het door de Verbondenen niet nagevolgd is, zeggen ze. Van den anderen kant verklaren ze weer dat het nog bestaat omdat zij an ders weer zouden in oorlogstoestand verkeeren tegenover de Westermach- ten en dit zou kunnen reden geven om Berlijn te gaan bezetten. Kortom, het Vredesverdrag bestaat nog of bestaat niet meer voor Duitschland volgens dat zij er wel of niet hun belang in vinden. Maar intusschentijd betalen zij niet en wij blijven met onze marken op den nek zitten en met al den anderen te goed op Duitschland. Die last drukt lood zwaar op onze schouders en wellicht verhopen de Duitschers dat België en Frankrijk onder hunne oorlogslasten bezwijken zullen, Dat ware gewonnen spel voor hen en iedre dag uitstel brengt hen dichter bij hun doel. In Rusland blijft de toestand altijd even verward. Waar het hart vol van is loopt de mond van over zegt het spreekwoord. Alle ordelijke menschen, partijen en gazetten wenschen sedert lang een ordelijke regeering te zien tot stand komen in Rusland. Uit dit verlan gen, uit deze wenschen spruit dan voort deze zeer dikwijls voor de werkelijkheid aanzien worden en, evenals tijdens de bezetting, worden droomen voor beste waarheid voortverteld, zoodat al die tij dingen die overdreven nieuws aanbren gen maar onder voorbehoud dienen ge loofd te worden (voor 't gemak). Wij geven hier het goede en slechte nieu\ys dat ons geloofwaardigst toeschijnt en dat bare inde lofstai Notari iar ver en pert :n pen pde M In gel Jen per 16 arei Leo E Jen per 26 ce iels. B Sen per ;n 97 c (De R-! sve. Bo Wij kunnen nog een paar duizend hopstaken van eerste klas bekomen. Dezelfde als verleden jaar en extra ge sorteerd. Deze die er begeeren zenden onmid- delijk hunne inschrijving. Verminderde Prijs. In floyazijn. Zeebergkaai, Aalst. Alfons Goosens. Burst. Alle dagen te bekomen in den voor-' middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Zonder zakken). Maïs 70 fr. de 100 kilos. Zemelen aan 54,50 fr. 100 kilos.(verw.) Fransche zemelen met zakken 58.50 fr. verwacht. Lijnmeel aan 90fr.de 100 kilos. Blauwe aluin aan 3 fr. de kilo. Kriel aan 65 fr. met loo kilos Haver 77.fr. de (mag. Burst). Melasse 45 fr. de Bloem 134 fr. de loo kgr. Met zakken. Cocoskoek met zakken aan 75 fr. Arachidekoek 85.00 fr. Superphosphaat 35.00 fr. de 100 kilos. IJzerslakken 28.00 fr. Kaïniet 19 fr. de 100 kgr. (verw.) Nitraat 115 fr. de loo kgr. Ammoniak 120 fr. de 100 kilos. Klavervet 25.00 fr. Guano 5X5X3 aan 60 fr. de loo kgr. Vriendelijk verzoek gepast geld mede te brengen. Inhoud der verkochte vetten in het magazijn van Aalst en Burst Wij waarborgen op Ammoniak 20 tot 21 stikstof. Nitraat 15 1/2 tot 16 Superphosphaat 14 tot 16 phoszr, Yzerslakken 14 tot 16 Kaïniet 13 1/2 tot 15 potasch. Studie van den Notaris MEERT, te Erpe. GEMEENTE MEIRE. Koop 1. Nieuw gebouwd Woon huis en grond te Meire, Kerkveld, sec tie B, deel van nrs 662 en 663, groot 5 aren 75 ca. Bewoond door de eige naars wed. Domien De Brucker. Koop 2. Woonhuis te Meire, Broeck, sectie C, nr 302e, deel van nr 301a, groot 5 aren 12 ca. Bewoond door M. DeTroyer. Zitdagen Instel Dijnsdag 12 April 1921 Verblijf Dijnsdag 19 April 1921, Telkens om 3 uur (zomeruur) van den namiddag, ter herberg gehouden door Victor Vos, te Meire, Steenstraat. GEMEENTE IMPE. Koop 1Land op Papegemkouter, gek. sect. B, nrs 586 en 587. groot 52 a. 30 ca., palende O. en Z. M. Philemon De Boeck, W. M. Engelbert De Craec- ker en N. de heeren DeVuyst en Désiré Clinckaert. Onmiddel. ingebruiktreding. GEMEENTE SMETLEDE. Koop 2. Land op de Klaarte, sec tie A, nr 802, groot 1 Ha. 06 a. 30 ca. Gebr. door heeren Ph. Ceupens, Pros per Van de Walle, Wed- De Gendt, Jo seph De Roy, wed. De Backer. Onmid dellijke ingebruiktreding. Verdeeld in 3 loten. I. 33 a. 10 ca. land langs den Zuidkant. II. 40 a. 90 caNoordkant. III. 30 a. 90 caOostkant palende aan den eigendom van den heer Lacompte. Eenige Zitdag 'Woensdag 23 Maart 1921. Om 2 ure, ter herberg In het Ge meentehuis te Smetlede, dorp. GEMEENTE HEKELGEM. Koop I. Hofstede aan de Bosch straat, sectie A, nrs 265b, 266c, 266d, groot 13 aren 98 ca. Geb. door de kin- pen Pe deren De Schryver-Van Vaerenbergh.'schen, Koop II. Hopland, sectie A, nr olgens 1 266b, groot 9 a. 76 ca. Geb. door de- In ge zelfden. stade. Koop III. Land, sectie A, nr 267a,; Gï 268a, groot 15 a. 34 ca. Geb. door de-r Een zelfden. Lejs 0f Koop IV. Land aan den Brussel-P 75 schensteenweg, Affligem, sectie C, nr 21 n t£ y groot 15 a. 80 ca. Gebr. door heer Am-l brosius Van Nuffel. Eenige Zitdag JONDi Dijnsdag 29 Maart 1921. |3uten Om 2 ure namiddag, ter herberg ge-je houden door Mevr. Wed. De Proost, te, prans Aalst, Brusselschesteenweg, rechtover! de Stedelijke Schietbaan. kjjBEL GEMEENTE ERPE EN ERON- DEGEM. Koop 1Huis en erve, Gentsche steenweg, groot 2 aren 68 ca. Bewoond geweest door heer Dom. Lorie. Koop 2. Huis en erve, Gentsche- steenweg, groot 3 aren 71 ca. Bewoond door heer Frans Raes. Koop. 3. Huis en erve, Getrtsche steenweg, groot 3 aren 12 ca. Bewoont door heer Désiré De Saedeleer. )e Not SIS DA' loen, t iens-M kooper 3e mo d, verl elen, ta ihttafel Drwerp Sereed Koop 4. Huis en erve, Gentsche steenweg en het straatje, groot 8 arei 78 ca. Bewoond door heer Ontvangei liC van Belastingen De Vuyst. j Moors Koop.5. Huis en hof. groot 10 a )onhuis 42 ca. palende aan het straatje. nomgaa: Koop 6. Gebouw voortkomend 1 van de vroegere brouwerij, groot 9 arei 3ncj goe 38 centiaren. otaris I Koop 7. Gebouwen met grond e ujktred tuin, groot 9 aren 76 ca. Koop 8. Boomgaard gr. 14 a. 14< - Koop 9. „10 a. 50 Koop 10. „10 a. 34 De koopen 5 tot en met 10 zijn gq bruikt door den eigenaar. De koopei zullen er onmiddellijk in gebruiktredin van komen. Koop 11. Meersch te Erpe, Crt velhoek, sectie A nr 655 Gebr. door Camille Boelaert «■TOOI Koop 12. Meersch te Erpe, D nrs 215a 216 groot 34 a. 30 c. palei Te ver de De Troyer, De kinderen De Wil 'erken en Yzerenweg 120 fr. Eenige Zitdag ilveren MAANDAG 4 APRIL 1921 Om 1 ure van den namiddag in ee Men der te verkoopen herbergen gehoude ^tien-b door hr Désiré De Sadeleer, te Erp Gentsche steenweg, Halfbunder. Hor :en. STAD AALST. Een huis en grond, te Aalst, aan de Gazometerstraat, sectie C, nrs 1107g, AALST: Verscheidene huizen Ledeba en Kerrebroeck, bewoond door Ben Guns, Constant Petit en andere, gr 35 aren. NIEUWERKERKEN Grooten eig dom op het Dorp en vijf huizen; Kwal straat MOORSEL. Eene partij land Moorse! Zandbekerheide sectie C, 521, 522, groot 55 aren 80 cent. Gebru door M. Joannes Verhoeven en Désiré Poorter. Zich te bevragen bij den Nota MEERT, te Erpe, alwaar ook groote kleine kapitalen te verkrijgen zijn, nj goed bezet. Het Lai med STf z B in li i 1 1

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2