iH Arbeid adelt d Vergaderingen Het Belgisch hekpaa^ Landbouwweekblad ÏL 1 Plantenziel^ten in den IrQndboucjü. BRIEFWISSELING Redt f Ze leen ri ZONDAG 10 April 1921 3de JAARGANG. Nr 120 fr. VA en vi ntiemen. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank jaars. 'ee n, id. EC ;rij- tiingf ok- >pe- ze art- Wij rekenen het ons als een plicht aan de lezers van De Koornbloem die personen te doen kennen, die zich gewaardigden, onder den oorlog, de zware taak van leiding en bestuur van den Belgischen landbouw op zich te ne men. Elk van u zal met recht en reden kunnen bestatigen dat er in dat woeker- nest talrijke mannen van 't vak 'zaten, dat de boeren uit de salons, uit de stad Brussel en uit Tervuerener zeer gering in getal waren. (Dit zij gezegd zonder lachen Samenstelling van de Landbouwaf- deeling van het Nationaal Hulp- en Voedingskomiteit. Zetel 66, Koloniënstraat. later 1, Koninklijke Plaats, Brussel. President :M. Emiel Tibbaut, onder voorzitter ter Kamer van Volksverte genwoordigers, voorzitter van den Hoogeren Landbouwraad te Brussel. Onderpresidenten de heeren Cle ment Peten, landbouwingenieur, lid van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, landbouwer en nijveraar, te Velm; Leopold Frateur, geneesheer-veearts, leeraar aan het landbouwkundig insti tuut van de Leuvensche hoogeschool. Secretaris s M. Eugeen Gaspart. landbouw-ingenieur, algemeen bestuur der bij het Ministerie van Landbouw (op vlucht naar Havere). Bijzitters de heeren Emile Witta- mer, landbouwingenieur,technisch agent in 't Ministerie van Landbouw; Florent Mat, landbouwingenieur, technisch agent in 't Ministerie van landbouw Jan Lambrechts, licentiaat van handels wetenschappen, onder-bureeloverste in t ministerie van landbouw. Tijdelijke medewerkers de heeren Moulinasse en Evrard. Leden de heeren Lucien Bauduin, nijveraar te Thienen A. De Becker- Remy, senator, lid van den hoogeren landbouwraad, nijveraar, voorzitter van het landbouwkundig genootschap van Leuven, te BrusselGraaf Jean de Mé- rode. groot-maarschalk van het hof, te Brussel G. Dumont de Chassart, land bouwer, nijveraar, lid van den hoogeren landbouwraad, te Chassart F. Dupont landbouwer te Hemptine, Eghezée P. De Vnyst, algemeen bestuurder in 't ministerie van landbouw te Brussel F. Goossens, ondervoorzitter van den hoogeren landbouwraad, voorzitter van het Provinciaal landbouwgenootschap van Brabant, te Assche H. Polet, lid der Kamer van volksvertegenwoordi gers, voorzitter van het koninklijk land bouwgenootschap van het oosten van België, te Fesche-Slins E, Hardy,land bouwer en nijveraar, te Brussel Baron de Steenhault, landbouw-ingenieur,pro vincieraadslid Kanunnik Luytgaerens, algemeene schrijver van den boeren bond van LeuvenVan der Vaeren, landbouwingenieur, algemeen opziener, kabinetsoverste Van den heer minister van landbouw te Brussel Van Hoe- gaerden, staatsminister, voorzitter van het provinciaal hulp- en voedingscomi- teit te Luik. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. provincieraadslid. Brabantde heer Th A an Hautgaer- den, voorzitter van het landbouwge nootschap van Thienen, geneesheer veearts. IV.- V laanderen de heer L.Van ïse- ghem, nijveraar, lid van den hoogeren landbouwraad, onderpresident van de vereeniging voor suikerfabrikanten te Brussel. Henegouwen de heeren Fernand Coppée, veefokker en nijveraar, te Ber gen Pasquin, landbouwingenieur,land bouwkundige van den staat, te Char leroi. Luik de heeren Baron deW'oelmont, groot-meester van het huis der konin gin te Brussel Grégoire, bestendig af gevaardigde, te Luik Leboeuf, te Luik. Limburg de heeren Graaf Ch. de Meeus, eigenaar Ridder de Menten de Hornes, eigenaar Spaas, lid van den boerenbond. Luxemburg de heer Du Bus de Warnaffe, volksvertegenwoordiger, te Brussel plaatsvervanger de heer De Sébille, voorzitter van de centrale boschvereeniging te Brussel. Namen de heeren Bruneel deMont- pellier, ondervoorzitter van den hooge ren landbouwraad te Brussel Baron d Huart Delos, landbouwingenieur, landbouwkundige van den staat te Na men Paul Hubert, te Namen. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Provinciale Afgevaardigden. Bvusselsche omschrijving de heeren Delleuv, voorzitter van de Bestendige melkkommissie, te Boschvoorde G. Pétre, afgevaardigde-beheerder van de afdeeling melkerijen van de samenwer kende maatschappij der Brusselsche om schrijving, te Brussel. Antwerpen de heer Anatole De Cock De Rameyen, landbouwingenieur, voorzitter van den provincieraad,-plaats vervanger de heer E. Van Regemorter Afgevaardigden der instellingen :n den schoot van de landbouwafdee- ling opgericht. Nationale kas van landbouwleenin- gen de heer J. Wauters, minister van nijverheid, arbeid en proviandeering, te Brussel, pachter te Brussel (l) Nationale bond van het hoekje grond: de heeren FLambeau, ondervoorzitter en Goemaere, algemeene schrijver, te Brussel. Kommissies voor landelijke heropbou- wingen de heer Goeyens, opziener bij het ministerie van landbouw, te Brussel. Bijzondere kommissie voor voedsel- besparingBaronnes A. della Faille d'Huysse, hofdame van de koningin te Brussel. Bond tot verweer tegen bedrog de heer Graftiau, landbouwingenieur, bestuurder van het Staatslaboratorium voor ontledingen, te Tervueren. Afdeeling voor het kweeken de heer L. Frateur, leeraar aan het landbouw kundig instituut te Leuven. Afgevaardigde van de Commission for Relief in Belgium de heer H. Fletcher, foot economist Amerikaan. Zöö, goeie goedzakken, zóó werd de landbouw, die gewerkt en zooveel men- schen van voedsel voorzien heeft onder den oorlog, zóó, zeg ik, werd de land bouw, uw landbouw vertegenwoordigd in die instelling die eeuwig beroemd zal blijven onder den naam van Land- bouwafdeeling van het Nationaal Ko- miteit Buiten de boeren zelf was alles er ver tegenwoordigd Lief landSchoon bestier 1 En zeggen dat ze ons den naam van Bolsjevist naar den kop slingeren omdat we willen dat het voortaan uit zij met dergelijke vertegenwoordiging. In zake landbouw moeten de boeren, zooniet alles te zeggen, dan toch flink medezeggingschap hebben. Klopterop. IX. De Stuifbrand der Tarwe. Deze ziekte kan gemakkelijk van den •stinkbrand onderscheiden worden bij den stinkbrand worden de kafjes der bloemen behouden en de sporen blijven binnen het vlies opgehouden, bij den stuifbrand worden daarentegen de kaf jes vernietigd, de brandspören liggen bloot en stuiven langzamerhand weg, zoodat ten laatste niets dan de aarspil overblijft. Door Stuifbrand wordt niet zooveel schade aangericht, dan door stinkbrand, ofschoon beide ziekten door brand- zwammen veroorzaakt worden. Zulks is te danken aan het feit, dat de kieming der spore van het stuifbrand zeer moei lijk en sléchts maar in uitzonderlijke ge vallen plaats heeft. Bij de haver wordt ook stuifbrand waargenomen en soms wordt die plant schrikkelijk aangetast. De zieke planten hebben een zeer eigenaardig uitzichthet onderste ge deelte der pluim, blijft gedeeltelijk ver borgen in de scheede van het bovenste blad der plant, zoodat de bloeiwijzezich minder volkomen uitspreidt, dan onder gewone omstandighëden. De spil der pluim en hare takken zijn dikker en de geheele plant blijft korter dan anders. Dikwijls zijn al de pluimen der zelfde plant aangetast, in andere gevallen blij ven enkele pluimen gezond. Van de ge heele plant blijft soms niets anders over dan de spil en hare takken. De sporen waardoor de stuifbrand van de haver veroorzaakt wordt, kiemen gemakkelijk. Het promycelium Bat uit de eerste kieming ontstaat, kan zich in verscheidene cellen deelen en op de plaatsen waar zich tusschenschotten be vinden, künnen een of meer sporidiën gevormd worden, die zich naar hét schijnt met elkander kunnen vereenigen. Verscheidene wilde'grassoorten wor den door dezelfde brandspören aange tast als de haver. De Brand van de Gerst. Bijna evenzeer als de haver wordt de gerst' door den brand aangetast. Bij den gerst onderscheidt mén twee soorten vap brand, die door gedaante en door de ontwikkeling der sporen van elkander zeer verschillen. Vele schrij vers noemen ze 1° de naakte gerste brand. 2° de bedekte gerstebrand. Bij de eerste komen de sporen naar buiten te voorschijn en kunnen weg stuiven zooals bij den stuifbrand der tarwe. Tijdens den bloei van de gerst zijn de brandspören reeds rijp en wor den zij door den wind reeds uitgestrooid. Waarschijnlijk worden zij dan op ge zonde gerstebloemen gebracht en wordt hun promycelium in het volgend voor jaar aldus in de jonge gerstekiem gedre ven. Dit promycelium wordt eenigzins vertakt maar brengt geen sporidiën voort. Bij de tweede blijven de brandspören evenals bij de stinkbrand van de tarwe, van binnen in de overblijfselen van den vruchtwand opgesloten en de aange taste aar blijft geheel of gedeeltelijk ver borgen in de scheel van het bovenste blad. De kieming der spore komt in hoofdzaak overeen met de vorige. Het promycelium deelt zich hier in verschei dene cellen, doch hier op de plaats van ne wanden tusschen de cellen ontstaan sporidiën. ('t Verv.) X, den 20 Maart 1921. Mijnheer de Opsteller. Dat het mij veroorloofd weze ook tèns een woordje te schrijven voor De woornbloem. Niet gewoon de pen te nanteeren, valt me dit nochtans lastig en de gedachten die ik wil neerschrij ven, zitten me in het hoofd misschien wel te vast om ze er uit te krijgen. Ik zal toch mijn best doen om iets kunnen aaneen te krijgen dat mag gelezen wor den door al de boeren en is de stijl niet zoo vloeiend als die van Sander, Non kel Wisius' en consoorten, vergeef het mij, ik lever toch maar boerenwerk. Na deze lange inleiding kom ik tot mijn onderwerp,namelijk het artikel van Mijnheer Jos. Danse De Landbouwer moet gehoord worden Dit artikel, Mijnheer de Opsteller, is volgens mij onbetaalbaar. Hoe duidelijk schetst het den toestand der landbou wers in België af. Bij onze Waalsche confraters is het gedurende de bezetting toegegaan juist gelijk bij ons, het schrij ven van .Mijnheer Danse levert er het klare bewijs van. Het doet het domme boer zijn scherp uitkomen nevens alle andere standen. Iedereen weet dat in de eendracht de macht gelegen is. Andere standen, zooals die heer zegt, vereenj- gen zich in syndikaten, dat zijn toch wel stielgenootschappén meen ik,-die door eigen mannen bestuurd worden. Alleen de boeren doen dat niet, de boeren al leen moeten zich door vreemden laten leiden, door lieden die er belang bij heb ben dat de landbouwers aan de ketting blijven liggen van politieke partijen. Een boer zou niets anders mogen zijn dan een werktuig der politiek dat moet op gezweept of uitgeperst worden naar ge lang der omstandigheden. Het vrije ge dacht, het vrije bestaan van den land man moet als een ramp, als een geesel voor het menschdom afgeschetst wor den. als een uitvinding des duivels, want wordt de boer te trotsch, te fier op zij nen stand, dan is het'uit met hem als goedzakkige meeloopershond te behan delen. Daarom is het dat de onzijdige bon den als onkruid moeten uitgeroeid wor den Daarom moeten zij yerdwijnen, omdat zij met de ketting aan den hals en eenen muilband op, niet willen mee- loopen achter de politiék. Wij allen, zo nen van hét gouden Vlaanderland, van het machtige Vlaanderen uit 't verleden, diep gehecht aan Grond, én Taal én Godsdienst, wij willen ook, even als an deren, onze beroepsyndikaten, die bui ten alle kleurenpolitiek onze belangen zullen behertigen, en wij willen, zooals de heer Danse zoo terecht schrijft, dat deze belangen ter herte genomen wor den door lieden uit onzen stand, door boeren. Anderen kunnen wij maar aan zien als indringers die handelen uit eigen belang, en van zulke leiders, verlos ons, Heer, wij hebben ér ons botten van vol 1 NIEUWERKERKEN. -'Algemee ne vergadering op Zondag 10 April, na de Hoogmis, bij R. Schepens. Dagorde Bespreking en inschrijving kapitaal brandverzekéring. Inschrijving kapitaal Redt U Zeiven. Gebeurlijke bespreking over de aanstaande kiezing. Inschrijving voor vetten en voeders. LEDE Op Zondag 10 April alge meene vergadering voor de leden van den bond in het gewoon lokaal om 5 u. namiddag. Dagorde Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. Voordracht door den heer Van de Velde. MELDERT. Maandelijksche ver gadering, op Zondag 10 April, om 5 u. stipt, bij de kinderen Neulant, Nievel. Inschrijving voor landvetten en vee- i voeders. j SCHOONAARDE. Maandelijk- sche vergadering op Zondag 10 April, om 4 uren namiddag/in het gewoon lo kaal. Inschrijving voor landvetten en veevoeders. SMETLEDE, Zondag 10 April, na de Hoogmis, vergadering bij Vitai 1 Elout. Inschrijving voor alle benoodigd- heden. Aanvaarding van nieuwe leden I AALST-SCHAARBEEK. - Alge meene vergadering op Zondag 10 April, om 5 ure namiddag, bij Ph. De Kegel.' Dagorde Inschrijving-voor alle vet ten en voeders, enz. DENDERLEEUW. - Zondag 10 April, algemeene vergadering na de Mis van 8 ure, in het gewoon lokaal. DagordeVoordracht door een vreemde spreker. Inschrijving voor alle waren. AALST. - ZOLITSTRAATPOORT en ST-JOB. Maandag 11 April, al gemeene vergadering bij Jozef De Neve om 8 ure s avonds. Inschrijving voor vetten en voeders. Bespreking en in schrijving kapitaal brandverzekéring en kapitaal Redt U Zeiven. Samenw. Maatschappij Het kapitaal wordt gebracht op 200 duizend franken. Inschrijvingen voor aandeelen kunnen gedaan worden bij de plaatselijke schrijvers, die inschrijvings- lijsten moeten opmaken. Men mag inschrijven zooveel men wil, toch zoo het kapitaal te hoog komt zullen de inschrijvingen in evenredigheid verminderd worden.- Het Bestuur. Mag ik U vragen, Heer Opsteller, of Gij somtijds een artikel zoudt willen vertalen uit La Defense Agricole (als ik Fransch kende, zou ik een abonne ment nemen) want die proza doet goed aan 't herte, die doet het bloed in de aderen bruisen, die bewijst ons dat er in t gansche land een strijd voor de ont- slaving ontstaan is, een strijd die'zal ein digen met de volledige verplettering van alle achteruitkruiperij, want onze weg, de weg der boeren leidt vooruit naar Hooger I Ontvang, bid ik LI, Heer Opsteller, met mijnen dank voor de opname dezes, de verzekering mijner hoogachting. Charel. De Koninklijke Vereeniging Het Belgische Trekpaard richt in Juni a. s. haar 32fc wedstrijd va^t fokpaarden in. Niettegenstaande de opvorderingen door de Duitschers gedurende den oor- gedaan, alsook het door hen uitge- vaardigd verbod van dekking, staat het vast dat men van dezen wedstrijd het beste mag verwachten. Het aantal in 1920 tentoongestelde dieren bedroeg 641, toebehoorend aan 261 fokkers. Dit cijfer zal in Juni a. s. verre worden overschreden. Ier herinnering aan den stichter der Vereeniging wordt een Grand Prix Hynderick de i heulegoet uitgeloofd, voorbehouden aan de hengsten met de welke de beste uitslagen werden bereikt De jury voor de hengsten zal Vrijdag 10 Juni haar oordeel vellen deze voor de merries, den volgenden dag. De mor gen van Zondag, 12 Juni, zal ingeno men worden door de kampioenschappen en partijen van vier merries. Des namid dags defllee der premiewinnénde paar den vóór den Koning en overhandiging der prijzen. Deze zullen epn gezamen lijke waarde van 50.000 fr. hebben.Ook zullen 400 medaljes en verscheidene kunstvoorwerpen worden uitgereikt. Uit vele staten worden ofliciëele zen dingen verwacht. i

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1