Arbeid adelt Hoe zullen wij ons zelf verdedigen? LIJNMEEL ROOKERS Landbouwweekblad Samengestelde Meststoffen De inschrijving ONS MAGAZIJN zal op Maartdag 2a April gesloteiï zijn. Hedt I Zerlren in Wayazijn. ZONDAG 24 April 1921 Prijs 10 centiemen. 3dè JAARGANG. Nr 122 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoörd. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekeudcstukken worden niet opgenomen! Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. In zijn laatsten brief heeft de heer Jos. Danse betoogd dat de landbouwers zich zelf zullen verdedigen over dien brief willen wij nu enkele beschouwin gen geven. Wat onze vereeniging Redt U Zeiven is voor het land van Aalst, dat is de bond der Waalsche U. P. A. voor geheel het Waalsche land. Zooals hij het ons vroeger schreef, hebben zich na den oorlog al de Waal sche landbouwvereenigingen in een machtig leger aaneengesloten tot verde diging der landbouwers. Nagenoeg al de Waalsche boeren staan aldus en strijden onder één vlag, wel wetende dat slechts ééndracht macht geeft. Ze zagen dat de werklieden machtig ge worden zijn door hun syndicaten re geering, Kamer, Senaat bekommeren zich weinig of niet om den enkeling maar voor den vasten en eendrachtigen wil van welingerichte syndicaten buigen ze den koppigen kop. De Waalsche boe ren hebben dat ingezien, ze staken de hoofden bijeen en zeiden tot elkander mannen, zoo moeten wij ook doen, wil len we ook iets te zeggen hebben. Ze hebben dan van hun schouders het sla venjuk der politiek geschud, ze hebben het verbrijzeld en vrij, als een boer zijn kan als hij maar WIL, zijn ze getreden in het licht van hun eersten zegepraal. Want dit mag een zegepraal worden genoemd dat de boeren inBelgië steeds zoo onderdanig aan de groote mijnhee- ren, hoewel anders zóó wantrouwig dik wijls tegenover hun eigen vakgenooten, vooruit zijn getreden, hun eigen woord hebben gevoerd en hun eerste daden van ontvoogding hebben gesteld. Wij die hier hetzelfde hebben gedaan, kun nen, en we doen het gaarne, onze Waalsche broeders toejuichen en geluk- wenschen hulde aan de dappere strij ders voor ons recht Toen hebben zij ook een blad gesticht La Défense Agricole Beige (De Belgische Land- bouwverdediging) een groot blad dat wekelijks verschijnt op zes bladzijden. Gansch Wallonië door wordt het gele zen en geprezen om zijn kranige verde diging van den landbouw het ver schijnt op over de 12000 nummers Daartegenover hebben wij ons plicht te vervullen en als Belgen en als Vla mingen en wij moeten het voorbeeld die ons door hen gegeven wordt navolgen. Ons doel moet thans zijn van, even als zij voor Wallonië hebben gedaan, alle boeren samen heel Vlaanderen door in één bond te brengen om er een even sterk, ja zelfs sterker leger mee te vormen tot verdediging van alle land bouwbelangen. R. U. Z. moet zich uit breiden wijder en nog wijder, van aan de Maas tot aan de Noordzee, overal moeten bonden gesticht worden als onze bond, buiten alle politiek dan al die bonden te zamen gebrachtonze Koornbloem zal ook grooter en grooter worden, zoo groot als La Dé fense Agricole Beige en het orgaan zijn, de tolk van alle Vlaamsche boeren, die den brui geven aan het gekonkelfoes der politieke kapellekens, want de macht ligt in de eendracht, maar ze is niets zonder een sterk getal. Is dat geen schoone droom Schoon is het zeker, een droom is het niet. Hoe dan zullen wij daartoe geraken R. U. Z. staat finantieel sterk, sterk als onder nemende maatschappij, 't is geworden een winstgevende zaak en voor de aan deelhouders en voor al de aankoopers. Doch laten wij ons niet verlammen door dien eersten stoffelijken, hoewel prach- tigen bijval, laat het ons liever een aan moediging wezen, want vergeten wij het rfiet.niet de welvaart van dit oogen- blik alleen mag ons bekommeren noch bevredigen. De tijden zijn roerig.de we reld staat aan een van die keerpunten, waarop dat wie zich vertrappen laat, ve^rapt blijft zooniet voor altijd, dan toch voor zeer lange jaren. Viele maatschappelijke kwestie'swach ten op ons en verdienen al onze aan dacht, als bijvoorbeeld de pachtwet om er terloops maar een enkéle te noemen en naar de sociale strijd zich meer en meer zal verscherpen, wie weet of we niet over enkele jaren reeds staan voor de kwestie van onteigening van hofste den en van land. Wee ons zoo wij dan niet gereed zijn, niet slagvaardig staan om onzen wil te spellen en desnoods om ook onze stakingsmiddelen te gebruiken. De dag is nakend dat we een harde strijd zullen moeten voeren tegen twee machtige dwingelandenhet kapitalisme of onze eigenaars en rijke lieden en het bolsjevisme en collectivisme in de stroom van het socialismus. Meer dan ooit is het heden waar, dat niet het recht zegepraalt op het onrecht, maar de macht, de macht alleen.Daarom en nu zijn wij ter zaak, daarom, zeg ik, moet elk van ons meewillen en daaraan meehelpen uit al zijne krachten. Elk van ons moet een apostel zijn en overal en altijd het goede woord verkonden, wel wetende dat in het grootste welzijn van de boeren in 't algemeen ook elk best zijn welstand vindt. Overal waar ge, gaat of reist, spreekt over uw vereeni ging, weest er fier op, wijst op de voor- l deelen, zegt wat ge reeds gedaan hebt en wat nog moet en zal gedaan worden. Prijst uw weekblad De Koornbloem aan, geeft het te lezen en komt ge er gens in een herberg, waar gazetten op tafel liggen, vraagt er iederen keer naai en ze zal er rap komen. Wat doet een man van overtuiging Waar hij gaat of komt, altijd draait zijn gesprek uit op de zaak die hem warm maakt en begeestert, en als zijn overtui ging op stevige grondvesten steunt, zul len zij, met wie hij omgaat, langzamer hand den invloed van zijn overtuiging ondergaan en worden nieuwe belijders van zijn evangelie. Zoo moeten wij allen doen en wie het niet doet verwaarloosd zijn eigen zaak. Vooruit dan maar er moet een krachtige beweging op touw gezet worden, wie zich een weinig moei te getroost zal rijkelijk beloond worden, want ook voor ons, zoowel als voor de Walen, zal de zegepraal groot zijn. Voor ons, Vlaamsche landbouwers, mag het niet waar heeten, wat maar al te dikwijls waar is voor de Vlamingen, dat wij zouden ten achter staan tegen de Walen wij zullen het tegendeel trachten te bewijzen Wij zullen wor den een bond van bonden, sterk in ge tal, krachtig door eendracht en zege pralend op ons vijanden. Dan zullen wij landbouwers van R. U. Z. fier mogen zijn, dat wij de eersten zijn geweest wij zullen de vlaggedragers zijn van on ze legerschaar en vooraan treden ne vens dezelfde Waalsche vlag, de vlag van den boerenstand, de nederige, noeste, maar ook edele wroeters op het land. Ons vlag zal groot en schoon zijn en wapperen vrij en vrank, zij zal gee- selen het gezicht van de vijanden en de lasteraars beschamen en lief en lokkend zal ze gaan in den wind, als de bloem in het koren gewiegd weg en weder in de zon door den adem der vrije lucht en in haar wijde plooien zal lezen wie wil, DE KOORNBLOEM Een vriend van Klopterop. Sommige landbouwers vragen wat verschil er bestaat in Inlandsch en Amerikaansch lijnmeelEen klein woord je uitleg wordt hen volgaarne hierover in ons blad verstrekt. Er is goed inlandsch lijnmeel die op alle gebied in zuiverheid en rijkheid van voederstoffen (vet en eiwit) verre de amerikaansche koèken overtreffen. Er zijn ook goede amerikaansche lijnkoeken die gewoonlijk minder vet en soms meer eiwit bezitten dan de inland- sche produkten. In alle geval is het alleen de ontleding die ons zegt wat weerde het meel of de koeken bezitten. De landbouwer zelf kan het bij het voederen, het weeken of dikken ondervinden. Een feit is zeker en dat is dat niemand wie hij ook is of waar hij zijn mee! kocht voor of na den oorlog de kwaliteit heeft die wij altijd in ons niagazijn verkoopen. Zoo stonden reeds honderde boeren ver steld over de hoedanigheid van ons lijnmeel die vast overtuigd zijn en open lijk bekenden dat het Amerikaansch meel die ze voor den oorlog uitsluitend gebruikten maat- half de waarde had van hetgeen ze bij ons kochten. Hoe kwam 't dat wij vóór den oorlog geen inlandsch lijnmeel kenden Omdat niemand het wilde koopen om reden dat het te duur was. In dien tijd kost het amerikaansch meel 16 tot 20 frank, het inlandsch 23 tot 3o frank. Alleen de hollandsche boeren of eenige ontwikkelden uit ons land wilden deze hooge prijzen besteden, Hoe komt het dat het Amerikaansch heden zoo duur kost. Omdat het Amerikaansch geld zoo duur staat. Eens het geld gelijk, dan staat het inlandsch. gezien zijne waarde veel duurder. Hoe komt het dat sommige bonden of boerenbladjes het amerikaanschmeel zoozeer aanprijzen en onze inlandsche fabrikatie slecht maken Omdat zij kontrakten hebben van die vreemde koeken aan hooge prijzen, evenals onze Minister Wauters, nadee- lige kontrakten heeft voor 't ameri kaansch graan. Die menschen zoeken natuurlijk hun ne waren met zoo weinig verlies moge lijk af te zetten. Daarom prediken zij den lof der Amerikaansche koeken en lijnmeel hetgeen niet zeer vaderlandsch is, noch minder voordeelig is voor de portemonaie der boeren. Inlansch lijnmeel van goed fabrikaat zuiver gewerkt en volgens ontleding verkocht is beter, voedzamer en goed- kooper. Dat kan iedereen beproeven die niet lang reeds ervan overtuigd is. Daar vele landbouwers, die noodza kelijkheid eener volledige bemesting beginnen in te zien, en om deze te kun nen toedienen, zich allerhande kunst- mesten in den handel aanschaffen, ge beurt het soms, dat zij, deze meststoffen met elkaar mengen vooraleer ze uit te strooiën. Voor dezen die liefhebber zijn van volledige bemesting en iedereen zou dat moeten zijn is die doenwijze in t geheel niet af te keuren, zelf is het duizendmaal meer te verkiezen, zijne samengestelde meststof zelf te bereiden, dan ze in den handel aan te schaffen, en die om de volgende redenen a) alge- meene koster, zulke mesten te duur b) opvoorhand in den handel gemengde mesten, passen niet op alle gronden, of voor alle vruchten c) sommige stoffen verliezen gedeeltelijk hunne waarde zoo zij lang op voorhand gemengd zijn d) samengestelde mesten staan gemak kelijker aan vervalsching bloot dan on gemengde e) de vervalsching is moei lijker te ontdekken in samengestelde mesten, daarbij kost de ontleding veel duurder f) hetzelfde voedende bestand deel kan iij het mestniengsel onder ver schillende voedende bestanddeelen voor komen de handelaar die vermengd, kan dus den vorm kiezen die voor hem, en niet voor den kooper, voordeelist is. Dus hebben wij er alle belang bij, ons mest zelf te mengen maar om een goed mestmengsel klaar te maken, hoeft er een weinig kennis en moeten wij naar een op voorhand, beredeneerd, plan te werk gaan, willen wij met zoo'n geringe onkosten mogelijk, het maximum aan voordeelige uitslagen. Vele, der daar juist opgegeven rede nen, om geen samengestelde meststoffen aan te koopen, moeten als leidraden dienen en bij het samenstellen van een volledige meststof, strikt worden in 't oog gehouden. Als een der eerste redenen gaven wij dat op voorhand samengestelde mest stoffen van groothandelaars, niet passen voor alle gronden of alle vruchten. Zulks is ook waar voor ieder van ons, voor elke verschillende grond, voor elke verschillende plant. Hebben wij geen velden, die meer stikstof behoeven dan een ander veld, om gelijke opbrengst met gelijke vrucht te geven, en is zulks ook soms het geval niet met fosfoor, potasch of kalk. Wordt door de eene plant de grond uiet meer I uitgeput aan stikstof dan door de ande- 1 re, terwijl daarentegen, fosfoor of pot- asch in den grond aanwezig, weinig of niet wordt opgenomen. Zoo b.v. weten wij genoeg dat klaver de grond aan stikstof verrijkt, terwijl daarentegen bij beten, de grond aan stikstof om zoo te zeggen volkomen wordt uitgeput, en j als wij nu een volledig mestmengsel samenstelling, dat moet dienen voor al onze gronden, doet een oogenblik wijs redeneeren ons dan niet inzien dat wij nuttelooze uitgaven deden, kunnen wij dan niet, met mindere uitgaven de zelfde opbrengst bekomen en daardoor ons werk winstgevender maken. Dus als eerste punt moeten wij, ons mestmengsel zoo bereiden, dat het vóór onze grond en vóór onze vruchten, al de noodige stoffen levert, om eene goede opbrengst te bekomen, zonder van de een of andere stof te veel of te weinig toe te dienen. Daarom ook is het een schadelijke doenwijze, hetzelfde mest mengsel samen te stellen voor al onze gronden en vruchten, zelf dan nog niet als de natuurlijken aard van al onze gronden dezelfde is. De praktijk heeft ons toch klaar bewezen, dat bijvoor beeld aardappelen, en beeten niet dezelf de voedende elementen noodig hebben. Daarom zullen wij vooraleer ons mestmengsel samen te stellen, eerst goed onderzoeken wat de grond en de 1 plant behoeft en naar dit onderzoek 1 zullen wij dan ons mengsel bereiden. ('t Vervolgt). NIEUWERKERKEN. - Ten einde iedereen de gelegenheid te geven aan deelhouder te worden in onze samen- j werkende maatschappij Redt U Zeiven, I worden onze leden verwittigd dat de inschrijvingslijsten open zijn tot 30 April en voor de Onderlinge Brandverzeke ring tot 14 Mei. De leden van Nieu- werkerken kunnen zich bij mij laten in- j schrijven. De Schrij ver, j L. De Clercq. DENDERHAUTEM. Wie nog j wil aandeelhouder worden in de satn. maatschappij Redt LI Zeiven, wordt ver wittigd dat de lijsten open blijven tot 30 April, voor de Onder!. Brandverze kering tot 14 Mei. Men mag zich alle dagen aanbieden in het lokaal en bij den schrijver. Ach. V. d. Steen. Samenw. Maatschappij 1 Iet kapitaal wordt gebracht op 200 duizend franken. Inschrijvingen voor aandeelen kunnen gedaan worden bij de plaatselijke schrijvers, die inschrijvings lijsten moeten opmaken. Men mag inschrijven zooveel men wil toch zoo het kapitaal te hoog komt zullen de inschrijvingen in evenredigheid verminderd worden. Het Bestuur. Zeebergkaai. Aalst. <6 Aifons Goosens, Burst. Alle dagen te bekomen in den voor- middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakkeu). Maïs Zemelen Kriel Bloem Haver Blauwe aluin Met Fransche zemelen Extra lijnmeel Cocoskoek Arachidekoek Witte boonen Nitraat Ammoniaksulfaat Superphosphaat Yzerslakken Guano 5X5X3 Klavervet 69.00 54,50 65,00 134,00 73,00 3,00 de kilo :akken inbegrepen 58,50 (verwacht) 82.00 70,00 80,00 45.00 100,00 107,00 30,00 28,00 53,00 22,00 Opmerking. - Zooals men ziet wordt het lijnmeel van nu af in beste zakken verkocht. Zakken toe. Vriendelijk verzoek gepast geld mede te brengen. Inhoud der verkochte vetten in het magazijn van Aalst en Burst Wij waarborgen op Ammoniak 20 tot 21 <y„ stikstof. Nitraat 15 1/2 tot 16 Superphosphaat 14 tot 16 °/oPhoszr. Yzerslakken 14 tot 16 Kaïniet 13 1/2 tot 15 °/o potasch. wilt gij goed en goedkoop gediend zijn, wendt U tot het huis O. VERMEREN, Kerkstraat, 18, Aalst. voor de verhooging van het kapitaal der Sam. Maatschappij Redt U Zei ven blijft open tot 30 April 1921. Men kan inschrijven bij de plaatse lijke schrijvers of op het bureel. Na dien datum wordt niets meer aanvaard. Het Bestuur. V til-.- i

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1