Arbeid adelt IS KUNNEN. Vergaderingen Landbouwweekblad Ir? Memoriam Buitengewone Algemeene Vergadering Sodanitraat en Zwavelzure Ammoniak Weelde Is een slechte raadsman Plantenziekten in den IxandbouoD. ZONDAG I MEI 1921 Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 123 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Samenwerkende Maatschappij REDT U ZELVEN van al de aandeelhouders der maat schappij en van de nieuwe inschrijvers op de verhooging van het kapitaal OP ZONDAG 8 MEI om 3 ure namiddag (zomeruur). Dagorde 1. Belangrijke besprekingen aangaan- Je de voorwaarden voor de nieuwe landeelhouders. 2. Uitbetaling der nieuwe aktiën en aitdeeling van de aandeelboekjes. 3. Laatste uitbetaling van de nog niet ifgehaalde intresten van 1919 en 1920. 4. Verschillende belangrijke bespre- De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen! Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. lingen. De Bestuurder. O. Caudron. De Voorzitter, B. Schockaert. Belangrijke mededeeling. Zooals nen ziet zullen al deze die inschrijven of ingeschreven hebben op de verhooging van het kapitaal der sam. maatschappij ïun geld kunnen storten op Zondag 8 Vlei. Men zal dien dag ook nog nieuwe nschrijvingen aanvaarden. Deze die be- jeeren aandeelhouder te worden of lunne aandeelen te vermeerderen wor- len dringend uitgenoodigd. Uit heel onzen Vlaamschen spreek voordenschat is dit wel het meest ge ruikte en dan ook het meest misbruikte; och blijft het immer waar dat WIL EN kunnen is, wat anderen in mooier voorden hebben trachten om te zetten Vaar een wil is, is een weg. Het roes der verkiezingsdagen is oorbij daarom zal hetgeen we nu wil- n schrijven niet als propaganda of iesreklaam moeten doorgaan. R. U. Z. eeft zich als bohd buiten de politiek ge- ouden laat ons nu eens kalm rede eeren, laten wij eens ons gewetenson- erzoek doen. Merkt wel, beste vriend 3 lezer, ik wil spreken uit eigen naam, rij en vrank, zonder haat of nijd, in één oord uit zuivere liefde voor ons boer- voor ons standsbelang. Daarom ilt gij het mij willen vergeven, als ik uns harde woorden moet spreken, want gelden dan ook voor mij zoowel als )or u. Wat willen wij Waarheen willen ij Ik geloof dat wij het hierover allen ns zijn :Wij streven er naar om mede- ggingsschap te verkrijgen in de orga smen, die over landbouwbelangen, in welken aard ook. te beslissen heb- !n, als daar reeds zijn gemeente-en ovincieraden. Kamer en Senaat en in idere die nog zouden kunnen ingericht orden als landbouwkamers, landbouw- chtbanken en allerlei kommissiën die omstandigheden in 't licht zouden roe :n. Ja, daar willen wij ons eigen woord zeggen hebben. Maar wat hebben deze kiezingen ons ter geleerd op den buiten en in de ne steden, voor wat ons, boeren, be- t De heilige standsbelangen werden elal over t hoofd gezien om nog eens de persoonlijke veeten op te rakelen aan te vuren, DAT IS EEN waar kiesverenigingen, in belangrijke ge tenten, het stelsel der standvertegen 'ordiging aangenomen hadden, daar n wij dat als landbouwerskandidaten eds kasteelheeren en uitbuiters van boeren prijken, zelfs als er nevens deze nog andere, echte boerenkandidaten stonden, verkregen zijn nog minder voorkeurstemmen dan de eerste, en DAT IS TWEE. De geest van solidariteit, de eensge zindheid, het broederlijk samenspannen ontbreken ons nog heelemaal. Als iemand uit onzen stand hier of daar moeten verkozen worden, moeten wij de bekwaamsten kiezen onder ons en verder is het al even of hij krom of recht gaat, recht ziet of scheel, of hij Pier of Pauwel heet, of zijn vrouw een klappei is, of zijn koe niet zooveel melk geeft als een ander enz., het eenige wat gelden mag is dat hij een kranig man weze om voet bij stek te houden in het verdedi gen en bevorderen onzer belangen.Zoo- lang wij tot daar niet komen, zullen wij er nooit geraken. Laat ons naar de werklieden kijken en volgen wij hun voorbeeld na. Hun kandidaten, in t algemeen, zijn werklie den als zij en ze vragen zich niet af of deze of gene zooveel of zooveel kinde ren te onderhouden heeft of hij 15 of 20 fr. per dag verdient, min of meer dan zij dat is hun minste bekommernis dappere mannen kiezen zij uit, flinke verdedigers, koene strijders. Dit moeten wij ook leeren. Laat ons alle kleingees tigheid afwerpenin den strijd moet men schouder aan schouder staan, den vijand in 't oog houden en niet vitten onder elkaar, want het blijft altijd in de taktiek een waarheid, die de tegenstre vers willen uitbuiten brengt ruzie on der hen en ge zult ze gemakkelijk over winnen. Langs dezen zwakken kant werden de boeren tot nu toe altijd in hun macht geknakt ze vitten en twisten onder malkaar en... ze worden verslagen Daartoe is er wil noodig, wil en nog eens WIL. Zonder wil geen kracht.zon- der kracht geen weg. De wil, de goede wil moet ons samenbrengen, ons allen mannen van goeden vfrl, te samen vor men wij een macht en dan baant zich van zelfs een weg voor ons open naar de ontvoogding. Geven de ouderen van jaren het op Neen, toch niet En in dien zij de pijp aan Maarten gaven, dan zijt gij er nog, hé, de jongens, de zonen. Ziet gij dan vooruit, de toekomst is aan de werkers. Zult gij het leven aanzien als een sport, zooals vele burgerszonen in de steden, ook komt de kleine in 't gedrang en loopt gevaar van te verdwij nen Neen, het leven is een harde strijd voor het bestaan, wie niet strijden WIL zal vergaan. De jongeren zijn beter bezield met den geest van den nieuwen tijd, ze zijn er mee geboren, hun plicht is van dien geest te ontwikkelen, te bevorderen en van er zich naar te gedragen namelijk de geest van het vereenigingsleven.Laat de jonge harten kloppen voor ons ide aal, laat de jonge geesten hun kracht ten pande stellen er voor en dan zullen langs hier en langs daar de steunpilaren oprijzen waarop ons bondsleven moet steunen. De ouderen hebben hun plicht gedaan zooals het behoorde in hun tijd, zult gij aan den uwen falen in dezen tijd Dat mag niet, dat zal niet. Harop de boeien los, de banden breekt Denkt niet elk met mij dat de weg langs dien kant opwaarts leidt 1 Ik denk ook dat we mogen betrouwen op de jonkheid, op meisjes en op jongens. Zij zullen het niet gedoogen dat onze al oude treffelijke, eerlijke boerenstand zou dreigen ten onder te gaan. Mogen wij ja of neen Een vriend van de jongeren en mijn beste groeten aan KLOPTEROP 27-4-21. XI. De Builenbrand van de Maïs (Maïsbrand) Bij de maïs worden alle deelen der plant door brand aangetast de bloei- kolven hebben er echter het meest door te lijden. De aangetaste organen vertoonen dikke, witachtige builen of blazen,waar in een sterk ontwikkeld, slijmerig myce lium leeft. Dit mycelium vormt van bui ten naar binnen toe, tallooze sporen, welke tot een zwartachtige massa ver- eenigd zijn, en waarvan de schijn door den bleek blauwen, vliezigen wand naar buiten dringt. Na eehigen tijd barst de buil open en door wind en allerlei be wegingen beginnen de sporen weg te stuiven. In de maïskolven kunnen afzonder lijke korrels, gansche rijën korrels, of n°g grootere gedeelten, en zelfs gansch de kolf door een of meer kleine of groo- te blazen vepvangen worden. Wordt de plant maar weinig aangetast dan nog is de opbrengst feeds zeer verminderd. Heeft de plant do ar de' ziekte veel gele den, dan kan de opbrengst bijna geheel vernietigd zijr. De zwam, die den maïsbrand veroor zaakt, wordt UscilagoMaydis genoemd. In jongen toestand kiemen de sporen zeer moeilijk in water na den winter grijpt de kieming in water daarentegen gemakkelijk plaats. In een geschikte voedingstof (aftreksel van mest schijnt uitmuntend te zijn) kan de kieming ge makkelijk ten allen tijde verkregen wor den. Bij de kieming wordt de spore, een korte kiembuis, die uit 4 a 5 cellen be staat op de tusschenschotten, die tus- schen die celjen gevormd worden ont staan sporidiën, die zelf secundaire spo- ridiën voortbrengen. Deze sporidiën nu kunnen ofwel op hunne beurt kiemen, en daarbij het aanzien geven aan eene kiembuis die zich tot een mycelium ont wikkelt, ofwel opnieuw sporidiën voort brengen. Dit laatste verschijnsel grijpt bijvoorbeeld in mestwater gemakkelijk plaats. Terwijl de overige brandsoorten hare waardplant slechts gedurende het eerste tijdperk der kieming kunnen' besmetten, kan de besmetting van de maïs door den builenbrand, op ieder oogenblik van het leven der plant geschieden, name lijk telkens sporen op groeiende organen der plant terecht komen. Daarom is het noodzakelijk alle aangetaste plantendee- len af te snijden of zelf de aangetaste plant in haar geheel af te snijden en te verbranden, want ieder aangetaste plant is een oorzaak van besmetting voor de naburige planten, zoo men van af het eerste verschijnen der ziekte krachtig ingrijpt, kan de ziekte bijna altijd over meesterd worden. De aangetaste planten mogen als vee voeder niet gebruikt worden, daar zij voor zeer schadelijk worden gehouden, daarenboven zouden zij op den mest hoop nog gevaar opleveren, daar de sporen in mestwater gemakkelijk kunnen voortleven. ft Verv.) ammoniak, nu hebben wij het tegenover gestelde en wel om deze redenen In sodanitraat hebben wij 15,5 kgr. °/p stikstof aan loo fr. per loo kgr. dus kost de eenheid stikstof in nitraat omtrent 6,45 fr. In zwavelzuren ammoniak heb benwij 2o,5 kgr. stikstof, aan lo7 fr, per loo kgr. dus kost de eenheid stikstof in zwavelzuren ammoniak, omtrent 5,23 fr. Dit,verschil van prijs is te wijten aan het feitdat Engelsche groothandelaars het monopool der nitraatmijnen in han den hebben en de prijzen ervan zoo hoog mogelijk houden. Als voedsel voor de planten hebben wij tusschen beiden dit verschil. In so danitraat is de stikstof voorhanden on der Nitrische vorm. In zwavelzure ammoniak is de stik stof voorhanden onder ammoniakale vorm. Alleen onder Nitrische vorm wordt de stikstof door de planten opge nomen. In zwavelzure ammoniak moet hij dus eerst omgezet worden. Welke is nu voordeeligst" om te ge bruiken In de meeste gevallen, mogen wij nu, gezien het verschil in prijs, Zwa velzuren ammoniak aanbevelen maar sodanitraat niet heelemaal van kant la ter!. Nemen wij steeds volgende punten goed in aandacht,vooraleer aan één van beiden de voorkeur te geven. 1° Sodanitraat werkt sneller dan zwa velzure ammoniak maar doorgaans is de werking van zwavelzure ammoniak regelmatiger. 2° In kalk-arme gronden zullen wij gewoonlijk de beste uitslagen bekomen met sodanitraa't (in zulke gronden be vindt zich te weinig kalk, om de stik stof van de zwavelzure ammoniak vol doende om te zetten). 3° Sodanitraat moet niet ingewerkt worden, daar hij voldoende doorzijgt in den grond, zelf wordt hij soms in zand grond al te diep meegevoerd door het regenwater. Zwavelzure ammoniak daarentegen moet ingewerkt worden en zijgt weinig door. Dus: Om oppervlakkig uit te strooien zonder dat wij het kunnen inwerken, liefst sodanitraat, ook zoo voor zware grond. Om in te werken op lichte grond zwavelzure ammoniak. 4) Sodanitraat is eene snelwerkende meststof. Zwavelzure Ammoniak werkt trager, dus om aan te jagen best sodani traat. Voor regelmatige lange groei ammoniak. Met beide meststoffen tegelijk te ge- i brüiken werden er tot hiertoe prachtige uitslagen bekomen. 1 Daar deze beide stikstofmesten, te genwoordig"!. in groote hoeveelheden, door onze landbouwers gebruikt wor den, en er, door dezen aan nitraat, en door anderen aan zwavelzuren ammoni ak, de voorkeur wordt gegeven, willen wij hier tusschen beide meststoffen eene vergelijking trekken. Vorige jaren, werd er in den land bouw meer sodanitraat verbruikt dan Bij het ter pers leggen van ons blad. vernemen we de dood van onzen ouden en goeden vriend JOZEF SCHOCKAERT geboren en overleden te Aalst-Mijlbeek in den ouderdom van 73 jaar. Jozef Schockaert was een doorbraaf en rechtschapen man, een voorbeeld op alle gebied. Hij schreef vele versjes voor De Koornbloem die met liefde wer den opgenomen. De goede grijsaard was toch zoo fier op zijn bladje en op onzen bond, waarvan hij een ieverig lid was. Verslapt door eene ernstige ziekte is hij langzaam kwijnend in den Heer ont slapen. Hij ruste in vrede Wij bieden aan de bedroefde familie onze oprechte deelneming. De Koornbloem. Weelde is een slechte raadsman zegt een Vlaamsch spreekwoord en dat mag tegenwoordig ook wel een beetje van ons boeren gezegd worden. Gedu rende den oorlog en nu nog winnen we betrekkelijk gemakkelijk ne schoonen stuiver (zoo gemakkelijk en zooveel toch niet als vele anderen)vergeleken bij den onhoudbaren toestand van voor een tiental jaren is het een weelde. En wij zijn er een beetje door verblind en de meesten laten alles maar gaan wat gaat en denken er niet aan dat het zoo niet zal blijven duren, als ze alles laten vlot ten gelijk het vlot. De landbouwers hebben niet te veel en wat ze hebben, hebben ze zeker meer dan verdiend Hun toestand moet dus ten minste evengoed blijven als hij nu is, maar daar hij noodzakelijk langs een kant zal verslechten, moeten we hem langs den anderen kant verbeteren. En dat moeten we zelf doen anderen zul len er ons niet in helpen. Waarom is tegenwoordig al wat eet baar is (ook t andere is duur) zoo kos telijk Ten eerste: omdat eenige van de landen waaruit wij ze vroeger haalden, tegenwoordig niet te veel voortbrenger voor hun eigeft gebruik en omdat de geldkoers der andere veel hooger staat dan de onze. Zoo b.v. Rusland voert nu n:ets uit de geldkoers voor Holland is 2 1/2 maal hooger dan voor den oorlog, die voor de Vereenigde Staten van Amerika 3 maal hooger. Nemen we nu dat i kgr. boter voor den oorlog 1 12 gulden kostte en 100 kgr. aardappelen 3 gulden dat maakte 1 i 2 2 - 3 fr. en o 2=6 fr. als 100 kilo tarwe in de Vereenigde Staten 3 1 2 dollars kost te, maakte dat 3 1 2 5 17,50 fr. Zelfs als alles in die landen nu even goedkoop ware als voor den oorlog zouden we er nu nog betalen 1 1 2 4,80 7,20 fr, voor een kgr. boter, 3 X 4,80 r- 14,40 fr. voor 100 kgr. aar dappelen en 3,5 13,5 47,25 fr. be talen voor 100 kgr. tarwe. En zoo is 't gelegen met t overige. De tweede reden van de duurte der levensmiddelen is het gebrek aan sche pen, treinen, stookkolen enz. Maar hoelang zal die duurte nog du ren Eens komt er weer rust in de lan den, waar nu burgeroorlog heerscht, d*> geldkoers wordt stilaan regelmatiger en t vervoer herneemt in eenige jaren zij nen gewonen gang dan staan we voor de macht der nijverheid met een bestuur dat weinig van ons zaken kent en er zich weinig om bekommert. Daar ligt het nadeel en in de plaats moet er een voordeel gebracht worden, of we komen in den ongelukkigen toe stand van voor 10-20 jaren. De oorlog heeft ons op veel punten voordeelen geschonken, de tijd is ons gunstig om vooruit te komen Land- bouwministerie en al wat de boeren aangaat door boeren bestuurd, betere pacht- en tolwetten, enz, maar daarom moeten we beginnen met ons eigen man nen te nemen die ons kunnen leiden en ons kunnen vertegenwoordigen. L. V.' LEDE. Op Zondag 8 mei alge meene vergadering in het gewoon lo kaal, om 5 ure namiddag. Dagorde Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede.Nieuwe

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1