Arbeid adelt Voor kandboamkamers Onze verdediging in den Eeonomisehen Strijd. Landbouwweekblad Een Vertegenwoordigd.g van Land bouwvak manner Samengestelde Meststoffen wee mi, 'ad El 3e<tJ nd ZONDAG 8 MEI]» 1921 Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 124 J VA en v nu Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. In zijn studie over nationale herstel ling laat de Heer Gust. Abel, professor w lan het hooger Solvay-Instituut te irussel, opmerken dat de groote econo- nische belangen in ons land tot nog toe e instellingen niet gevonden hebben, ie er tot hun verdediging noodig zijn i dat ze bij hoogdringendheid ingericht oeten worden. Begin 1914 had een groep voorland- louwstudiën van het daareven genoemd nstituut voor maatschappijleer, de .westie van landbouwvertegenwoordi- ing door mannen uit 't vak ingestu- eerd. Hij had bestatigd dat de land- touw weinig of niets vertegenwoordigd vas in de regeeringsraden en van den nderen kant dat de bestaande verte- enwoordiging nauwelijks geraadpleegd verd over de bestuurlijke maatregelen, ie in 't belang van den landbouw zou- en dienen toegepast te worden. Er .'erd een ontwerp bestudeerd tot het prichten van een instelling, waarin de andbouwers zouden vertegenwoordigd worden door vakmannen. De belang- :ijkièid en de bedrijvigheid van de 'ruisische landbouwkamers en de goede itslag van hun werking bewijzen dat et nuttig zou wezen zich van hun on- ervinding te bedienen om ook in Bel ie een wetgeving aan te nemen naar eischen van den modernen tijd. Nieuw is nochtans die kwestie in elgië niet. Volksvertegenwoordiger liezette legde in 1894, een wetsvoorstel eer, om een dergelijke vertegenwoor- iging in te richten en in 1904 stelde ■lector Denis datzelfde wetsontwerp oor met amendementen. In zijn verslag erdedigde hij met geestdrift zijn wets- oorstel en hij verhaalt daarbij de ge- hiedenis van de kwestie. Hier volgt :n samenvatting van dat werk Dit wetsvoorstel dat wij aan de kerij- amer voorleggen en dat met amende- enten een wetsvoorstel weergeeft meer an twaalf jaar oud heeft voor doel de landbouwvertegenwoordiging de :eedst mogelijke waarborgen voor :chtvaardigheid te verzekeren, met ze m alle willekeur en voorrecht te ont- ekken volgens de grondbeginselen in haar instelling en aan iedere klas, e in de uitbating van den grond werk- am is, toe te laten kennis te nemen in hun afzonderlijke en gemeene be- ïgen en zelfs aldus grootendeels samen werken met de strengst wetenschap- ijke methode, om de vooruitgang van n landbouw, van de wetgeving en n de landbouwinstellingen vooruit te iwen en te versterken tot verbetering n den stoffelijken, verstandelijken, ze- ijken en maatschappelijken toestand zer buitenbevolking, en bijzonder van t armste en het talrijkste gedeelte er- n zelfs ten slotte, grondige verande ren voor te bereiden aan ons huidig rlementair stelsel. iij een overzicht van de geschiedenis r landbouwinstellingen ziet men hoe agzaam en langs welke moeilijke we- 3 de nochtans zoo redelijke vertegen- •ordiging van den landbouw vooruit jegaan door al de krachtinspanning 3 de belanghebbenden, en door de e'aring van de Regeeringen. Ziehier verschillige wetsontwerpen )e heeren Jacques en Renard behou- n in hun ontwerp de voorrechten van landbouwcomicen, zooals in de wet- van 1848 en 1889. )min ihok tppe Het ontwerp van den E. H. Mélaert vertrouwt de vertegenwoordiging in ieder kanton toe aan de reeds herkende landbouwvereenigingen. De comicen blijven enkel bestaan om prijskampen en tentoonstellingen in te richten. Vliebergh wil alle wettelijk herkende bonden aannemen, welke in die om schrijving hun zetel hebben. Het land- bouwdoel der vereenigingen zou door den vrederechter moeten herkend wor den. Francotte en Otreppe zouden een systeem van comicen 'en vrije wettelijk herkende bonden beproeven. Het ont werp van den HoogerenLandbouwraad komt met het vorige wel overeen. Volgens dat van Villemont zouden geen oude instellingen meer bestaan er komt een cornice per gemeente, alle landbouwers maken er deel van uitzoo noodig zou men ze van rechtswege in schrijven.Een kantonale landbouwmaat- schappij samengesteld uit afgevaardig den der gemeentelijke landbouwcomi cen zou opgericht worden, ook een pro vinciale landbouwkamer met afgevaar digden der kantonale maatschappijen, en om, ten slotte, dat geheel te voltooien, zou de Hoogere Raad genoemd worden door de afgevaardigden uit de Provin ciale Kamers, Dit uitstekend voorstel werd door zijn steller terug irgetrokken tengevolge van den weert en tegenstand van de af gevaardigden der vereenigde bonden. Wetsontwerpen worden voorbereid tot het oprichten van werkmansraden in de nijverheid, waarom zou hetzelfde niet kunnen gedaan worden voor den land bouw. Men moet tot een vruchtbare verdeeling van den wetgevenden arbeid overgaan om een snelle verbetering te bekomen, want de Kamer moet dikwijls zwichten onder een overlast van werk. Daarom juist dient zij door raadgevende lichamen geholpen te worden, die den staat, de wijzigingen en eischen der vak bonden nauwkeurig kennen. Het voorstel H. Denis voorziet vier klassen van kiezers, die hij over drie kiesvereenigingen verdeelt elk van die vereenigingen heeft recht op een wette lijke vertegenwoordiging. Dit zijn de 4 klassen 1) Grondeige naars niet bebouwend 2) bebouwende eigenaars 3) bebouwers van huurland 4) landbouwwerklieden. De drie kies vereenigingen zouden aldus samenge steld worden 1) de eigenaars 2) de huurders en 3) de loontrekkers. Mannen en vrouwen maken deel uit van het kie zerskorps al de kiezers zijn verkies baar. Het verdeelen in kiesvereenigingen schijnt ons overbodig practisch is het ook onmogelijk voor de bebouwers en de werklieden meestal de bebouwers zijn werklieden, velen zijn gedeeltelijk loontrekkers. Nochtans zoo er slechts één kiezers korps moet bestaan, zal het noodig zijn aan iedere klas uit de landbouwwereld een vertegenwoordiging te verzekeren vast en afzonderlijk in den schoot der Landbouwkamers en bijzondere kandi daten voor iedere klas. Men zou tot daar kunnen komen met in die kamers een vertegenwoordiger op te nemen van iedere provinciale vakver- eeniging uit het onderwijs, uit den land- bouwwerkmansgroep en uit den groep der bebouwers. In geval van geschil tusschen ver schillige vereenigingen van dezelfde klas zou men de voorkeur geven aan die, welke 't grootste getal kiezers van zijn klas onder de leden ingeschreven heeft. Ziedaar voor de lezers van De Koornbloem een bondige uiteenzet ting van wat Landbouwkamers zouden zijn. Wij zullen hen verder op de hoog te houden van wat daarover nog zou verschijnen, zegt KLOPTEROP. Samenwerkende Maatschappij REDT U ZELVEN él. Naar ons meening zouden de grond eigenaars, die niet bebouwen, moeten uitgesloten worden, al wat zij doen is hun geld voordeelig plaatsen, niemand zal die ook boeren noemen. Een vak- vereeniging moet uit vakmenschen be staan, om deel te nemen van het bestuur en het beheer van vakarbeid moet men er rechtstreeks inbetrokken en bevoegd in zijn. Een grondeigenaar is niet meer boer dan een drager van acties daarom financier of nijveraar is, als de eigenaar van een huis handelaar is. Zijn tusschen- komst in zake landbouw wordt door niets verrechtvaardigd, hij heeft er geen rechtstreeks belang bij en de bevoegd heid ontbreekt hem doorgaans nog meest. Laat ons bij de aangenomene klassen nog het landbouwonderwijzers- korps voegen. van al de aandeelhouders der maat schappij en van de nieuwe inschrijvers op de verhooging van het kapitaal OP ZONDAG 8 MEI - om 3 ure namiddag (zomeruur). Dagorde 1Belangrijke besprekingen aangaan de de voorwaarden voor de nieuwe aandeelhouders. 2. Uitbetaling der nieuwe aktiën en uitdeeling van de aandeelboekjes. 3. Laatste uitbetaling van de nog niet afgehaalde intresten van 1919 en 1920. 4. Verschillende belangrijke bespre kingen. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. Belangrijke mededeeling. Zooals men ziet zullen al deze die inschrijven of ingeschreven hebben op de verhooging van het kapitaal der sam. maatschappij hun geld kunnen storten op Zondag 8 Mei. Men zal dien dag ook nog nieuwe inschrijvingen aanvaarden. Deze die be- geeren aandeelhouder te worden of hunne aandeelen te vermeerderen wor den dringend uitgenoodigd, Ons doel moet thans zijn, evenals de Walen in Wallonië, alle boeren sa men heel Vlaanderen door in één bond te brengen zegde een onzer knapste vrienden in De Koornbloem Iedereen verlangt dat ongetwijfeld, omdat het noodig is maar hoe dat aan leggen Daarover zouden we best mal kaars gedachten eens hooren en bijeen brengen. Ik zal maar beginnen met te zeggen wat ik er over denk, de andere zullen dan wel volgen. 1° Kapitalen hebben we genoeg en we kunnen er nog krijgen, zooveel we willen beginnen we met in den omtrek onzen bond verder uit te breiden, van gemeente tot gemeente, de eene na de andere daaraan kan iedereen meewer ken 't zal dikwijls genoeg zijn er bij fa milie of kennissen eens over te spreken om iets waaraan ze reeds dachten te doen ten uitvoer brengen. Overal op gemeenten die wat ver van onze be staande magazijnen verwijderd zijn.moe ten er geopend worden onzen handel moet worden uitgebreid ze dienden er toe te komen al wat den landbouw be treft te koopenen te verkoopen, en'ons magazijn altijd goed voorzien te heb- ben. In de andere arrondissementen moeten we vooruitstrevende boeren er toe brengen er een afdeeling van onzen bond te stichten sommigen onzer man nen konden desnoods daaraan wat meê- helpen. 2° Alles hangt tegenwoordig nog wat los in de wereld veel is men aan t ver anderen, veel andere zaken moet men nog beginnen op hun plaats te bren gen. Alles wat er omgaat moeten we weten, overal onzen neus tusschen ste ken en over meespreken, want we zijn in alles betrokken, we hebben overal belangen. Gansch de economische toe standen worden 't onderste boven ge keerd en binnen enkele jaren zal het be slist zijn, wie t voordeel heeft in 't leven en wie den dupe is van de historie. En vergeet nu maar niet, dat het veel moei lijker zal zijn iets te veranderen als alles vaststaat, dan het nu naar den eenen of anaeren kant te doen overgaan We moeten dus noodzakelijk in al wat er voorvalt meespreken, maar daar om is t noodig eerst en vooral te weten wat er omgaat en de anderen moeten weten dat wij bestaan. Om tot daar te geraken bestaat er volgens mij geen be ter middel dan 3° Ons blad uitbreiden en het zoo be langwekkend mogelijk maken, er alle maatschappelijke kwesties in behande len. Allen belangen ze ons rechtstreeks of onrechtstreeks aan. Gansch de maat schappij vormt een ketting en elk der schakels heeft er belang bij te weten wat er bij hem, maar ook wat er bij de anderen gebeurt. Verder lukt een zaak die een degelijk blad heeft en waarin ze zich verdedigt bijna altijd, terwijl een andere bijna onvermijdelijk mislukt succes hebben, hangt veelal veel meer af van de wijze waarop men zijn zaken kan voorstellen, dan van de dingen zelf, evenals men meer bekomt met een half recht, krachtig verdedigd, dan met t beste recht zonder macht. 4° Eiken boer moet daarover in De Koornbloem zijn gedacht zeggen, en uitleg vragen over wat hem niet klaar schijnt, in afwachting dat er een congres belegd wordt waarop we daarover tot een vast gedacht komen. 5° Daarna moeten we tot een volle dige overeenkomst geraken tusschen al de Vlaamsche bonden, voor zaken die ons bijzonder aanbelangen en één vaste samenwerking met de Waalsche boe- renvereenigingen. Dit laatste moet het werk zijn van onze klaarstziende en kalmste mannen en kan ons in de tegenwoordige omstan digheden alleen tot een goeden uitslaq brengen. Geraken we tot daar, dan winnen we zeker anders zullen we 't moeilijk uit houden tegfen de sterkingerichte standen wier belangen veelal met de onze in strijd zijn. Ziedaar mijn gedacht ik verwacht het uwe en ben voor allen naderen"uit i ^e9 gereed. Hoogstudent. De vorige maal gaven wij de namen der scheikundige meststoffen die nooit mogen vermengd worden, deze die on middellijk voor het verbruik en deze die altijd mogen vermengd worden. Maar nogmaals willen wij aan de landbouwers den raad geven, er liefst geen gebruik van te maken. Om het niet te doen, zelfs dan niet als wij onze menging naar de vereischte van grond en plant samenstellen hebben we nog deze groote reden sommigè stoffen moeten diep, andere mogen maar licht jes ingewerkt worden sommigen moe ten, om goede uitslagen een tijd op voorhand, andere onmiddellijk voor zaai of planting of zelf tijdens den groei toe gediend worden. Zoo hebben wij bijvoorbeeld super fosfaat en sodanitraat, twee stoffen die nog al bij mengingen gebruikt worden. Beiden hebben nog deze eigenschap dat ze snelwerkende meststoffen zijn, maar superfosfaat moet diep worden inge werkt om goede resultaten te geven, terwijl iedereen weet dat nitraat voor- deeligst licht wordt ingewerkt. Dan noq geeft superfosfaat weinig of geene uit slag in kalkarme gronden, om reden dAt zonder kalk in den grond, het fosfoor- zuur der superfosfaten niet tot opneem baar fosfoorzuur kan omgezet worden, terwijl daarentegen sodanitraat de beste stikstofmest is,die wij in kalkarme gron den kunnen gebruiken. Zoo is het ook met bijna alle kunstmesten wiens schei kundige samenstelling de vermenging toelaat. Wat voor de eene aan te raden is, moet voor een andere afgekeurd worden. Dus als wij graag aan onze vruchten eene volledige bemesting toedienen, zul len wij liefst al de noodige stoffen afzon derlijk toedienen, en ze naar gelang diep of ondiep* vroeg of laattijdig toedienen; dit vraagt wel wat meer werk, maar de uitslagen zullen des te loonender zijn. Hier willen wij nog een wijze van samenstellen geven. Men verlangt eene meststof die moet bevatten per honderd kgr. 5 kgr. nitri- sche stikstof. 7 kgr. fosfoorzuur oplos baar in water en 5 kgr. zuivere potasch. Voor de stikstof gebruikt men hier sodanitraat, voor het fosfoorzuur super fosfaten en voor de potasch chloorpot- asch. Om te weten hoeveel kgr. wij van ieder dezer stoffen moeten hebben gaan wij volyender wijze te werk Om 15,5 kgr. stikstof te hebben, hoeft men 100 kgr. nitraat. Om 1 kgr. stikstof te hebben, hoeft men 100 maal minder of 100: 15,5 6,450 kgr. Om 5 kgr. stikstof hoeft men 5 maal meer of 6,450 5 32,250 kgr. i n i MS 3f Zl ear! t Is Lente nu. en om en 't al Een jonge wilde tonnezang. t Blije groen van lorkenrang, Dooft 't doffe zwart van dennen. En duizend vlind ren, bij zonneglans. Van bloem op bloem, in zotten dans. Gaan over 't bruine vlak der heien, Die lieve Lente blank bestrooide, t Volle geel der dotter bloemen. Doorstreept de mossige weien. Als hier in t dorre en een ge kempcnland, Wat zongestraal al zooveel leute Geeft, wat zal u dan Lente zijn, Waar bosch en beemd ten allen kant. En haag en struik, 't al bestrijkt met toovergroen En vogelijn u blij verkondt het nieuwe leven Wat moet, mijn Vriend, uw werken Er een wonne .zijn, uw ruwer zijn een zegen O dank voor Hem die ons zooveel reine blijheid Schonk en meer otas nog wil geven. Aan mijn vriend F. B opgedragen. S. V.

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1