S! Nog de andbouwvertegenwoordiging. Voor handboauikamers w. Sil^XEN. Wielrijders Landbouwweekblad A MSIKL D'HMSIILESSK Samenspraak afgeluisterd op het Dorp na de Hoogmis. Ofr.l El ZONDAG 15 MEI 1921. Prijs 10 centiemen. St. IJ V en 1 jVelo koopt, ziet dan goed toe, monteerd is aièt pedalen >n. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. m t- (La Defense A. B.) De Belgische landbouwers (iet geraadpleegd, worden r noch rechtstreeks, ïoch onrechtstreeks wanneer hun belan- jen op het spel staan onze landbouw "^"lieeft geen vertegenwoordiging. Noch- ans hebben voor- en naoorlogsche ge- jeurtenissen en de noodzakelijkheid ge- joeg van bewezen. In Frankrijk en Duitschland is men er toegeraakt door het instellen van land bouwerkamers. In deze hervorming was Frankrijk op Duitschland ten achter, Duitschland ken de die reeds voor den oorlog. Frankrijk heeft de zijn sedert den wapenstilstand. De ondervinding heeft geleerd dat zij van het grootste nut zijn. De Handels kamers, die men in bijna al onze steden aantreft, werden met wetten begiftigd, die hare organisatie, hare werkzaamhe den regelen en de wijze van verkiezing harer leden, zij werken regelmatig en brengen de beste uitslagen op. Door ik weet niet welke onregelma tigheid werd de landbouwwet die inrich tingen niet voorzien. Hadden handel en nijverheid, om zich algeheel te ontplooien, het noodig be kwame mannen rond de openbare mach ten te vereeren, om deze met raad en vakkenissen bij te staan en hun wijze in lichtingen te verschaffen over te gebrui ken middelen om de handels- en wel vaart te vergrooten, de landbouw heeft dezelfde nooden, hij verlangt en verdient dezelfde voordeelen, De huidige economische krisis. door den oorlog veroorzaakt en de spijtige maatregelen genomen door de bestuur lijke diensten die zoo weinig van land bouw kennen, heeft ongelukkiglijk maar al te duidelijk deze leemte doen kennen; en niemand zal betwisten dat, had het gouvernement den steun genoten van )nnn4de Landbouwkamers, het talrijke en dan nog geen klein had ontweken en de be voorrading en de herstelling van het land hadden beter ingericht geweest. Moge de les ons nuttig wezen 't Is in belang van gansch het land. Al dus schrijft een fransch oudminister. Hoe wonder wel past die waarheid op ons land Het komiteit, onder den oorlog, na den oorlog al die kommissie voor land- bouwaangelegenheden, ter bestrijding van de veepest en wat weet ik al, zou- die schandelijke en die verderfelijke fla ters niet hebben begaan die hen nu voor eeuwig belachelijk en verdoemelijk heb ben gemaakt in de oogen van ieder rechtgeaarden landbouwer. Het gebrek aan landbouwkamers heeft maar al te veel gekost aan den landbou wer aan het Rijk en het wordt dan ook hoog tijd dat ze ingericht worden. Men zal misschien opwerpen dat er reeds inrichtingen bestaan tot verdedi ging van de landbouw, maar dan vraag ik of de feiten niet genoegzaam bewezen hebben dat zij niet voldoen en ze de fou ten niet hebben kunnen helpen vermij den. Ook, hoe sterk een bond of ver- eeniging wezen kan, zij zijn niet mach tig genoeg noch hebben dat gezag om de aandacht der openbare machten af te dwingen. Deze gedachte zal nochtans, hier te lande, geluk het vroeger in Frankrijk was, fel bekamt wordendoor de politieke 'fee 'in. lad 3hC kerij II <1 hok- PPe- f ze ;art- mannen, die doorgaans hun kiezingbe- langen boven alles stellen. De politiek moeten wij vreezen, zij is het grootste gevaar voor de Landbouw kamers; wij moeten de politiekers schu wen, zij zullen rond ons zwerven om ons te bekoren en ons van de goede baan af te brengen, Hoe zouden de Landbouwkamers kunnen samengesteld worden Verkiezing. Verkiesbaarheid. De Landbouwkamer is een vakinstel ling bestaande uit gevolmachtigden ge kozen door een kiezerskorps van land bouwers. Van het hoogste belang is het dat die Kamers die personen vertegenwoordi gen die van den landbouw leven en er hunne voornaamste bedrijf van maken. De landbouwbelangen zijn innig met malkaar verbonden, de landbouwknecht lijdt zoowel als zijn patroon aan de min ste krisis, die zich in het bedrijf kan voor doen en zijn de verliezen voor dien werkman kleiner, ze zijn er zoovéélte gevoeliger aan. Werkgevers en werkers, onder zekere voorwaarden van verblijf, moeten op de kiezerslijsten ingeschreven worden bei de zijn belanghebbend en bevoegd. De mannen van de landbouwweten schap zijn de raadgevers en de natuur lijke verdedigers van den landbouwer zij, met hun wetenschap helpen den den landbouw vooruit. Hun plaats is in die instelling. De vrouwen hebben de zelfde bevoegdheid en hetzelfde belang als de mannen en zij zullen met hen op gelijken voet staan in het kiezerskorps. Landeigenaars die hun land en hun hoven verpachten, hebben er niets in te zien zij worden uitgesloten, Afgevaardigden zouden gezonden worden uit de drie groepen waarvan wij verleden week spraken namelijk 1) de patroons, 2) de werklieden en 3) de de mannen van de wetenschap. In Vlaanderen, denk ik zou men er slecht twee mogen behouden en de boeren en en de mannen van de wetenschap. De ze zouden beiden vertegenwoordigd worden door een bijzonderen afgevaar digde in de Kamers van Landbouw. In ieder kanton wordt een lid voor de landbouwkamer gekozen elk werkend lid heeft een plaatsvervanger de plaats vervanger mag de zitting van de Kamer bijwonen. Al de kiezers zijn verkiesbaar. Omschrijving. Een Kamer per provincie. De Kamers zouden zich met twee of meer kunnen vereenigen voor bepaalde doeleinden. Zij zouden samen één landskamer uit maken. Doel. 1. Raadgeving. De regeering zal aan de Landbouw kamers haar oordeel kunnen vragen over alle kwesties die in haar bevoegd heid liggen. Ze zal hen moeten raadplegen over fiscale wetgeving, over landelijke wetge ving, voornamelijk wat over landpacht, landbouwreglementen en gewoonten, tolrechten, vervoerkosten en openbare werken die den landbouw betreffen. Zij zouden uit eigen beweging aan ministers en Provinciale Raden haar zienswijze mogen blootleggen over alles wat den landbouw aanbelangt. 2. Werkdadigheid. Het inrichten en besturen met be hulp der Regeering van alle werken van landbouwbelang kotnt hen toe, zoo als daar zijn vakondeirwijs, prijskam pen, keuringen, enz. enz. Begrooting. De Kamers zouden hun eigen begroo ting of budget hebben. Die begrooting zouden voorkomen van een bijzondere belasting op den landbouw met een deel daarbij van de algemeene begrooting van het Rijk. Deze laatste belasting is verrechtvaar- digd, door de lasten door de Landbouw kamers gedragen, de algemeene begroo ting zullen verlichten en het is toch ook een werk van nationaal belang. De korte inhoud van de inrichting en de werkzaamheid van de Landbouwka mers bewijst dat alle middelen te werk stellen om eene grootere landbouwpro- duktie te verzekeren en daarmee ook een vermindering van den inkoopprijs haar stoffelijk doel is. De Staat moet vertrouwen stellen in het belang van de vak vereeniging voor landbouw om de bronnen van den open baren rijkdom uit te breiden. De voogdij der besturen verlamt het lot van den landbouw, zelfwerkzaamheid en waak zaamheid van de ingerichte genootschap zullen een krachtige en noodzakelijke werking teweeg brengen. Het zedelijk doel zal bekomen worden door het beoefenen van werken van vereeniging, van onderlingen bijstand en van onderwijs. Om in de werking van de Landbouw kamers de levendigheid te onderhouden zullen zij gedurig in betrekking blijven met het kiezerskorps. Daarom zullen de kiezers minstens tweemaal per jaar sa mengeroepen worden in de hoofdplaats van het kanton om hun gekozene ver slag te hooren geven over de werkzaam heden van de Kamers. Dat is het nieuw gebouw dat uit den grond moet rijzen De landbouwers hebben het noodig en zij verdienen het. Daar zullen zij thuis zijn. Hun hart is goed, mannen van de politiek, te goed zelf anders hadt'gij er zoolang niet mee gespot hun geest wil nu ook vrij zijn. De vrijheid voor zulke instelling is zoo dikwijls een bron geweest van bui tengewone vruchtbaarheid in het belang van een groep en ten vOordeele terzei f- dertijd van heel het vaderland. Het Vaderland Wij mogen van Va derland spreken. Wie gaf het grootste getal slachtoffers op- het altaar van het Vaderland Hoeveel boerenzonen zijn er gesneuveld voor het Vaderland'Hoe veel andere. Onze jongens hebben hun plicht gedaan met een zuiver hart. Eer zij hun Zij hoeven geen dank, geen loon, geeft ons dit recht het is maar een recht geeft ons de LANDBOUWKAMERS Klopterop D. A. B. 'Vóór omtrent negentien honderd ja ren, op dezen dag, kwam de H. Geest met zijn gaven van wijsheid, vrede en liefde van Jezus moeder en zijn leerlin gen neer. Arme visschers spraken in alle talen en zoet en meeslepend zetten ze den vrede en de liefde, waarmeê ze zelf in eens vervuld waren, aan de menigte over. Een "lied van liefde en vrede klinkt in de donkere katakomben (l)aan de kruisen en in de leeuwenkuilen; liefde verwint de beroerde en haatdragende wereld en vervult de harten met vrede. Waar is de wijsheid vandaag en de Vrede, waar is de liefde De grond ziet nog rood van t bloed en de lucht riekt nog naar 't poeder de wereld kent geen vrede omdat de volkeren geen liefde kennen want haat en baatzucht is hun meester en stookt hen tegen el kaar op iedereen zoekt zijn eigen en denkt altijd door een ander verongelijkt te zijn. Geen vrede is er in eigen land en in de maatschappij omdat er geen liefde is, want elk zoekt er maar zijn eigen en alles voor hem en vergeet dat er andere menschen lever) als hij, zijn broeders. Geen vrede rust er in de her ten omdat zij voortvaren naar een geluk dat zij nergens vinden, want van liefde bleef er maar een wilde drift over en dat elk zijn eigen geluk maakt, gelooft men niet. Wanneer houden.de grooten op te berekenen hoeveel kanonnen, hoeveel kilos poeder zij noodig hebben, hoeveel kloeke menschenlevens zij in lood en staal moeten kunnen jagen, om zooveel vreemden grond in hun handen te krij gen en wanneer begrijpen ze dat ook de kleinste volkeren recht hebben te bestaan en vrij hun eigen weg te volgen- Als de rijken begrijpen zuilen dat de armen uit dezelfde aarde gevormd zijn als zij, en ze hun rijkdom en kennis meê- deelen, als een goed dat zij maar in leen kregen wanneer de nederigen denken dat de Koning van hemel en aarde op de wereld gekomen is als een werk manskind, om te toonen dat geiüK"_bf grootheid in geen goud of diamant zit, en een goed werkman meer waard is dan een gemakzoekende rijkaard Wanneer zullen allen eens weten dat het geluk niet ver te zoeken is, maar dat het in ons zelf ligt en wij het hebben als we willen, met de vreugden die we te genkomen, meê te nemen en t lastige geduldig te dragen. De wereld en eiken mensch smacht naar geluk maar dan alleen zullen ze het kennen, wanneer liefde al hun stre ven overheerscht. De Geest van wijsheid, van vrede en liefde zal neergekomen zijn over de we reld en er t geluk brengen. S. V. Gij die liefhebber zijt van een sterk gebouwden, snel rijdende en goed ge- waarborgden velo, koopt het welge kende merk SAPHIR Of DAYÏD Te verkrijgen bij Werktuigkundige, ARBEIDSTRAAT, 32. AALST, (achter den hast van de HH. De Wolf) Reparatie, banden en alle toebehoor- ten. Ëmailleeren en nickeleeren. SPOEDIGE BEDIENING. De medewerkers zijn Ongeteekende stun jrj r^* Q g y Niet opgenomen handschnitfüS HL is I n i -Landbouwers, verstaan heb, dan beste zuigelingen de winst aan de verzeké.-«s. Ook van deelen en de groote maatsc:;^ We!kcn ons, evenals aan eenen hond u.- noenmaal onder de tafel zit, een stuks- Stant. Dag, Meester. Hoe is 't, hebt gij al tijd gehad om de papieren van de verzekering die ik u gegeven heb, eens na te zien Meester. Ja, Stant, ik heb alles aandachtig gelezen. Stant. En welk is er nu uw gedacht over, Meester Zou 't nu voordeeligst zijn mijne assurantie te doen verhoogen bij Redt U Zeiven ofwel bij die andere onderlinge maatschappij, bij die groote Meester. Luister, Stant, ik ga u rechtzinnig mijn gedacht zeggen. Voor wat betreft de verdeeling der winst zal Redt U Zeiven wel 't meeste profijt ge ven aan hare verzekerden, om de een voudige reden dat de standregels dezer maatschappij voorzien dat den helft der zuivere winst alle jaren aan de verze kerden moet terugbetaald worden. Daar bestaat dus eene klaar uitgedrukte ver plichting. En de standregels der andere maatschappij zeggen dit Zij (de maat schappij) kan verordenen dat een ge deelte der winst den verzekerden die geene vennooten zijn kan ten goede komen. Hier bestaat er dus geene ver plichting tegenover de verzekerden de maatschappij mag koeken geven, maar zij moet het niet doen. Stant. Zoo, Meester, als ik u goed ken toesmijten. Meester. - Juist, Stant, g'hebt het vast. Stant. Ja, Meester, maar er is nog iets. Die groote maatschappij stoeft op hare millioenen kapitaal, denkt gij dat Redt U Zeiven eene belangrijke brand schade zou kunnen betalen Meester. Ja, Stant, daarvan ben ik overtuigd. De brandverzekering Redtl! Zeiven kan beschikken over een kapi taal van 300,000 fr. Zij heeft volgens hare balansrekening omtrent 50,000 fr. in kas en bank die ze dus onmiddellijk kan gebruiken en eene ramp die zoo be langrijk is kan die maatschappij niet te genkomen omdat zij doet herverzekeren dat wil zeggen dat zij groote zaken ten aeele afstaat aan andere maatschap pijen. Stant. Maar wat maken die vreem de heeren ons dan wijs, die van huis tot huis Ioopen en te verstaan geven dat Redt U Zeiven niet zou kunnen betaler, in geval van brand Meester. Kwaadsprekerij, Stant. Jaloesie, anders niets. Die handelwijze kan ik niet beter vergelijken dan aan eene cirk. Als er hier in ons dorp eene cirk komt spelen dan zendt de baas eeni- ge clowns uit met trommel -en trompet, die op alle wijken onzer gemeente de wonderen gaan verkonden die er in hunne barak te zien zijn. Barnum was een kindje vergeleken bij hun gedoe en 't ie alles zeer schoon, prachtig zelfs, tbt als men er binnen is, maar eens zoover, dan is 't schoonste er af, maar den cir cusbaas heeft toch uwe centen vast. Stant. Ja, meester, die lieden die zoo rondloopen van huis tot huis om onze verzekering af te bedelen, moeten toch ook betaald worden, maar door wie Meester. Natuurlijk worden die betaald. Redt U Zeiven handelt daarin zeer voorzichtig. Zij geeft geene duizen den franks uit om inspecteurs of rond- loopers te betalen, daarbij zij heeft het niet noodig, want een mensch die waar lijk zijn intrest bemint, gaat zich aange ven om verzekerd te worden, op die manier worden er groote besparingen gedaan, waarvan natuurlijk de verze kerden eerst genieten. Stant. Ik had nog hooren zeggen, meesier, dat het winstaandeel dat door deze maatschappij uitgedeeld wordt lok- kebrood was. Meester. Kwade tongen, Stant, zeggen het zoo. Maar de balansrekening van het afgeloopen jaar bewijst duide lijk dat die winst er is. Profijtig geweest in 't huishouden en daarbij geluk gehad in de zaken, Stant, dat is de heele zaak, en ik beeld mij in dat er nog meer winst zal zijn voor t komende jaar, want naar ik verneem is't bestuur zeer voorzich tig in 't aannemen van slechte risicos, alhoewel natuurlijk een malheur toch kan gebeuren, anders zouden we ons niet moeten verzekeren. Daarbij Redt U Zeiven moet reeds vele honderden hui zen waarborgen en we mogen toch het geluk niet tergen met te vragen dat er nooit iets aan overkomt. Stant. Zie, Meester, mijne patat ten zijn geplant en 'k heb nu wat tijd. Zaterdag ga ik n^iar Aalst in 't lokaal zeggen, dat men mijne assurantie moet komen verhoogen, 't wordt Zomer, on- weders zullen losbarsten en moest een mensch 't ongeluk hebben... Weet ge wel, Meester, dat Pie-Jef de metser zegt dat het bouwen nu zes maal zooveel kost als vóór den oorlog. II .«—>11 ril" «JfL 't-MOMA'

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1