Arbeid adelt Antwoord aan Klopterop. mr. Onze Ontwikkeling h Landbouwweekblad Brief van Nonkel Wisius IN MEMORIAL nd ZONDAG 22 MEI 1921 Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 126 11] Vil Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraa-t, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. OVER DE LANDBOUWVERTEGENWOORDIGING. Klopterop De van cm, (ml t is aan de ooren van men, dat talrijke lezers jmbloem in zijn artikels over de ndbouwkamers belang stellen en oet hem zeker deugd aan 't hart, it als de landbouwers zelf, allemaal sterke meerderheid in zoo'n ern- zaak niet meevoelen, dan is het boter aan de gal en dit zou spijtig Onze vriend Klopterop vraagt zich ens af of wij. Vlaamsche boeren, ijp zijn voor dergelijke hervormin- die nochtans van onweerlegbaar ouden zijn én voor de landbouwers roor den landbouw in 't algemeen, 'aaromalhoewel het spreekwoord dat schoone liedjes niet lang duren ogen wij niet te rap over deze zoo grijke kwestie heenstappen en wil s een goeie vriend van Klopterop mijn woordje zeggen. Hij moet jan zijn plaats voor een keer afstaan, heb eens ergens in een boek gele- dat een vakvereeniging. 't is te zeg- een bond van menschen die een e vak ot bedrijf uitoefenen, een ver- igvuldiging is van kracht, van ver- d, ja zelfs van vrijheid en dat die lenigvuldiging voortspruit uit de eniging van de persoonlijke krach verstand en vrijheden, at beginnen wij, landbouwers, stil ls aan goed te begrijpen en ik ben tuigd dat geen enkel lezer van "De rnbloem daaraan nog twijfelt. En itans zijn er buiten ons nog veel on- hillig, wantrouwig en koppig zelfs, tl CCtï die zullen de eene na de andere lij ons komen en ons rangen ver en, omdat wij des te gemakkelijker :n wil zouden kunnen doordrijven loeren moeten leeren samenspannen rs gaat het niet. Zoo zou het ook met de landbouwkamers, want f ÊL I. Is ik onze vriend Klopterop onlangs de zeggen is dit geen nieuwigheid. in 1834 sprak volksvertegenwoor- r De Smet, van Aalst, in de Kamers :ent in dezer voege lomirij Wij hebben in België een Hoogere missie van fabrikanten en hande die tot taak heeft naar nuttige en te vragen voor handel en nij ver- of ophelderingen en bemerkingen erschaffen over wetten die zij zelf voorstellen. Maar het is effenaf een der dat de eerste aller kunsten, het igrijkste aller ambachten, namelijk ndbouw bij de Regeering geen en- rertegenwoordiger heeft om zijn ïgen te verdedigen. Is nu bijna honderd jaar geleden dat laarziende man zoo sprak, en van af tot nog toe werden steeds de lof- ste pogingen verijdeld door het ge- elfoes der politiekers, die in deze ling een gevaar voor hun troon ren te zien. Toen nu in 1909 de Hector Denis zijn wetsvoorstel in- le zooals wij in het artikel van 'terop gelezen hebben wetsvoor- nliok- lat zooveel beloofde op landbouw- d en op maatschappelijk gebied, het door de schuld zelf van de tnbonden van dien tijd terzij ge- 'en, zonder discussie, omdat die en, waar de groote heeren meester n, dachten dat hun rijk van opper- ichappij zou uit zijn. t feit alleen is voor ons het zekerste s dat het een zeer nuttige wet zou est zijn voor de landbouwers. Daar eens zijn wij de slachtoffers geweest den twist tusschen politieke bonden. Is daarom De Koornbloem is fOECg' lkerij appe' of ze eeart- sel. niet benauwd van het te schrijven dat de eenige rechtvaardige oplossing van het vraagstuk de bedrijfsvertegenwoor- diging is, de vertegenwoordigende or ganisatie zonder een enkele voorwaarde van voorafgaandelijke syndikeering of vereeniging. ik wil zeggen een verkie zing met persoonlijk stemrecht door een enkel kiezerskorps. Hetzelfde bestaat, meen ik, voor de nijverheids- en wer kersraden, ook voor de wijzemansra- den. Het is een volstrekte en dringende noodzakelijkheid dat de Belgische land bouw begiftigd worde met een inrich ting, waarin al de landbouwvoortbren- gers aan de gemeene taak een werkda- dige hulp verleenen en alle voortbren gers moeten samenwerken om alle mid delen te gebruiken tot het bekomen van een grootere opbrengst, van het verla gen van den inkoopprijs, van verlich ting van den last van den werker hier in ligt zeker wel de grondslag van de gezonde moderne ekonomie. Aldus moeten wij er toe geraken tot een algemeene vertegenwoordiging of ficieel, wettelijk en echt democratisch moet ze zijn. bekwaam om de talrijke vraagstukken op te lossen die de toe komst en de welvaart van den landbouw moeten verzekeren. Zeker zal een vertegenwoordiging van landbouwers van den eersten mor gen van haar ontstaan de gewenschte vruchten niet afwerpen, maar wij. boe ren, zijn het wachten gewend, zonder vlijt en werk niets, met vlijt en werk zul len wij er alles door bekomen. Wij, landbouwers, wij weten maar al te goed hoeveel tijd, arbeid en geduld men gebruiken moet om een werk te scheppen of te volmaken wij weten dat men er moet bijblijven tot het zich aan gepast heeft in het midden waar het leven zal. Nazien en verbeteren is ons leven van alle dagen, en werken en volharden is ook een persoonlijke wet voor ons. Als de storm door de wolken breekt en bij het gerommel van dreunenden don der. de bliksems en de stortvloeden ons velden verwoesten, keeren wij, bij het eerste zonnemonkelen, weer naar den kouter en vatten den ploeg om een nieu wen oogst voor te bereiden. Men mag er gerust over wezen dat wij ook in een rechtvaardige landbouw- verdediging ons bedrijf en ambacht zul len dienen en zonder rust noch roest in het belang van onzen stand en van ge heel het rijk Die vertegenwoordiging is ook het eenige goede middel om alle landbou wers zonder uitzondering te ontvoogden en vrij te maken van alle politieke dwangketens. Aan de landbouwers een vertegen woordiging en een gezonde vakorgani satie weigeren, dat zou gelijk staan met het loochenen van hun recht op een beter bestaan, hun recht op maatschap- pelijken vooruitgang. Men mag het ons niet weigeren, men zal het niet Dat is nu ook mijn gedacht ik dank U voor de plaats en groet U, beste vriend, KLOPTEROP. Wij herinneren dat al de aanvragen voor het bekomen van voordrachten, landbouwlessen, enz. zoohaast mogelijk moeten geworden aan den Heer Bri- court, Staatslandbouwkundige, te Den derleeuw. Beste Redactie, Met deze kom ik U nogmaals een klein plaatsken vragen in ons lief blad. Ik zou veel eerder moeten schrijven heb ben, doch het ging waarlijk niet voora leer de patatten geplant waren. Ik verhaast mij om onzen knappen vriend Klopterop proficiat te wenschen over zijne schoone artikels. Het is waar- eene groote noodzakelijkheid landbouw kamers te bezitten, evenals er nijver heidsraden, werkrechtersradenen derge lijke organismen bestaan. Als ik dat goed bedenk, kan ik het mij waarlijk niet aan 't verstand brengen, hoe dat niet lang reeds bestaat. Moest dat in voege komen, ziet dat ge op uwe hoede zijt om overal de boeren te doen vooruitkomen want deze blijven dikwijls zoo geerne in hun schelp en vinden het somtijds nog best heeren ais meesters fe nemen. Tegen die oude en slechte gewoonte moet gij die onze leiders zijt uit alle kracht tegenwerken. Ik zie dat er hier tegen woordig nogal heeren zijn die werken, loopen en ketsen voor eenen anderen bond, voor nen heerenbond beter ge zegd. Wat gebeurt er in plaats van die snullen wandelen te zenden met een vast woord, laat men zich stillekens in doeks- kes doen. Men durft niet neen zeggen uit onnooZelheid or uit vMtes van de hoogere meesters. Soms ook laat men zich door vleierij,beloften, schoon woor den in den wind om den tuin leiden en stillekens, stillekens aan staat de muil band op. Er zijn nog wel menschen die rechtuit hun gedacht zeggen en de heeren van 't schoon weer durven wandelen zen den in dit geval worden de vrouw en de dochters lastig gevallen. Er loopen zoo overal betaalde agen ten rond. Een heerschap uit onze streek die nogal goed is gevaren in t komiteit en nogal veel wagons kolen verkocht met 300 frank winst per wagon, heeft gezegd dat er ging 100,000 fr. verspeeld worden om den bond van Aalst kapot te krijgen. Men ging met verlies verkoo- pen om onder de prijzen der Koorn bloem te staan en op die manier, met die eenige frankskes de boeren terug te lokken naar den ouden schaapstal. Eens daarbinnen wordt de deur goed dicht gedaan dat het goed donker is dit is een middel om ze zonder blinddoek weg te leiden. Zeker zullen zich eenige menschen la- ten beet nemen, want men vergeet zoo gemakkelijk geleden armoe en gedaan plezier Maar de goede sterke patriotten die staan immer vast op de bres en laten zich geen halsbanden meer aandoen. Nog eenigen tijd en de vrije syn dicaten zijn de meesters in België. In de Walen, in Limburg, in Vlaanderen, in 't arrondissement Brussel, overal steken de boeren den kop omhoog. En eens dat het vuur erin komt, dan is het evenals met den boerenkrijg. Hoe zou dat anders kunnen dat de landbouwers alleen door anderen zou den geregeerd worden. Als men rond ziet bij de smeden die vereenigd zijn aan hun hoofd staat een apotheker verschooning het is ne smid. Bij de ijze- renwegbedienden is het eene vroed vrouw verschooning een ijzerenweg- bediende, enzoovoorts, enzoovoorts. Bij de boeren wat zal het daar kun nen zijn Een notaris, een advokaat, een komiteitheer, een kasseier, ver schooning nen boer Natuurlijk dat is heel nieuw en al wat nieuw is moet wat tegenkanting hebben. Ziet eens op hoe dat onzen Heer Jezus- Christus tegengewerkt werd, hoe dat de joden en de farizeërs, de schriftgeleer den en dè' hoogepriesters Hem vervolg den, in 't geheim deden aanhouden en terdood brengen. In onzen tijd loopen er ook van die schriftgeleerden rond, van die farizeërs en joden die met alle geweld de opkomende' macht van de boerenklas willen breken met geheime middels, in 't donker en met venijnige trokken, met kwakzalverij en vleierij. Maar Christus heeft gezegd Wacht U van de valsche profeten Zoo werden alle nieuwe uitvindingen eerst slecht gemaakt. Ziet eens de trein noemde men eene uitvinding des duivels toen hij omtrent 1830 in België kwam aanbollen Daarom zullen wij ook niet verschrik ken en ons niet benauwd laten maken door vertelsels van spoken en toove- raars. Maar nu zou ik U nog wat willen vragen en dit bijzonder aan de heeren van ons bestuur. Hoe zit het met de propaganda langs de kant van Sotte- gem en Geeraardsbergen Ik heb daar nog vele familie wonen en goeien ken nissen en ik zou ze op de hoogte zetten. Ik zou wel zelf willen meegaan om te-' gen de boeren te klappen, niet» van op eenen stoel, maar onder 't drinken van eene goede pint en 't rooken van een pijp Ik zou U vragen daar niet meer op te wachten, want -ik hoorde al meer dan eens van menschen uit de streek dat we daar zullen welgekomen zijn. Te naaste week schrijf ik U nog over een zeer ernstige zaak. Nu dank ik li hartelijk en groet al de goede, sterke en onwankelbare Koreblomvrienden. NONKEL WISIUS. Naar er gemeld wordt, zullen wij eer lang- mogen jubelen om het afsterven van ons ministerie van Bevoorrading. En onder het toejuichen om dergelijke gebeurlijkheden, zullen wij, Vlaamsche boeren, onzen achtbaren minister van financen flink terzij staan, want onder ons gezegd. Minister Theunis had aan zijn collega Wauters een kostelijke maat. Als men zoo eens die rekeningskens overziet, zou men geneigd zijn te geloo- ven, dat ministers geen belastingen moe ten betalen, zoo t anders ware, zou citoyen Wauters, de staatskas zeker zooveel schuld niet bezorgen Voor het jaar 1920 sluit hij zijn rekeningsboeken met 300 millioen frank verlies. Om uit te cijferen waar die 300 mil lioen frank verlies zooal naartoe gingen, had hij menig bediende. Zie maar eens een adjunkt-kabinetsoverste; afdeelings- hoofden expert-bureeloversten; bureel onder-oversten 30 redacteurs 46 kler ken 28 steno-dactylografendeurwaar ders schoonmaaksters, boden, hoofd inspecteur, 10 inspecteurs, 65 adjunct inspecteurs. Dan zien wij nog niet eens de handelsdiensten, waarin werkzaam zijn, 117 bedienden, 17 per week be taalde bedienden, 21 bedienden van het breiwerkhuis. Als algemeene kosten voor 921 krij gen we daar alleen te slikken materiaal huisraad, vervoer, verzekering, publici teit enz. 3,614,000 fr. voor huur van magazijnen, koel-inrichtingen enz. 1 mil lioen 190.00CT fr. Maar om die menheertjes wat te hel pen, zullen wij hun hier maar eens even tjes zeggen dat 1° Zonder het ministerie van bevoor rading zouden de zemelen 10 fr. per 100 kilos beterkoop zijn 2° Zonder het mi nisterie van bevoorrading zou het be vroren vleesch aan 1 fr. per kgr. min kunnen verkocht worden door den vrij handel, dan het nu het geval is met dèn ministeriëelen bevriezings-dienst, wiens inrichting millioenen aan het land kostte; 3° De bloem door het ministerie afgele verd kost circa 15 fr. meer dan de beste Amerikaansche bloem ;.4° Aan den ver koop van 5,000,000 kgr. boter wordt 5 fr. per kgr. verloren, dus 25,000,000fr. Er werden 100,000 nationale kostu- men en 400,000 paar schoenen gemaakt en 't schijnt dat er ondanks de hoeveel heid en... den goedkoopen prijs toch maar geen koopers willen komen. Nog eene menigte mooi-sprekende cijfers zouden kunnen aangehaald wor den, maar wij hopen dat de gegevene reeds voldoende zijn. Dergelijke feiten zijn alleen in België aan te stippen. Het is te hopen dat het wetsvoorstel van volksvertegenwoordi ger Maenhout, op het bureel der Kamer op 13 April neergelegd en dat de af schaffing vraagt van voornoemd minis terie, volkomen zijn doel moge berei ken, dan komen wij weer tot een ge zonde economische toestand en zullen de schouders der Belgische belasting betalers wat ontlast worden. Hoogstudent waarvan reeds me nige bijdrage verscheen, die getuigt van persoonlijk initiatief en opofferingsgeest voor onze gemeenschappelijke zaak, gaf 14 dagen geleden een artikel, welk hij sloot met een oproep voor andere ge dachten, over hetgeen wij maar zullen noemen De ontwikkeling van onze vereeniging. Daar ik onlangs het genoe gen had met verschillende vooraan- staanders van Redt U Zeiven te spreken, die met mij het verlangen te kennen gaven en waarin zij met mij het zelf als eene noodzakelijk vooruitzetten. dat on^e bond vooruit moet dat hij moet groeien, én aan ledental, én aan bedrijfsactie, t. t. z. aan handel, én aan degelijkheid, wil ik hier het gedacht van mijn vrienden en van mij doen kennen. Wij hebben dus, naar onze opvatting, drij noodzakelijke punten 1° het ver meerderen van ons ledental 2° verhoo ging onzer bedrijfsactie 3° meer dege- lijkhèid. Het eerste punt het vermeerderen van ons ledental, zal van lieverlede vol gen, zoo wij de twee volgende punten weten te verwezentlijken.en hier mogen wij gerust aan toevoegen, het eerste ver wezenlijken of willen verwezenlijken, zonder onze economische werking uitte breiden en onze vereeniging als opvoed ster, als voorlichtster der boerenmassa te doen optreden, ware een doodgebo ren krachtinspanning, omdat zij alle ze delijke waarde mist, zonder dewelke het in leven houden van dergelijke organis men eene onmogelijkheid is. Neen, zoo wij onze leden niet met ijver weten te bezielen voor onze ge meene zaak, zoo wij ze niet kunnen overtuigen, dat er in onze vereeniging meer ligt dan eenig stpffelijk, dadelijk voordeel; zoo onze eerste en voornaam ste werking er niet naar gericht is, om hen te leeren dat in onzen bond eene moreele kracht schuilt, dat hij eene le vensnoodzakelijkheid daarstelt. dan zul len wij geen blijvend werk verricht heb- MBL i --

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1