CONGRES Buitenlandse!) Overzicht Hoppekweek DE WAPENS NEER ROOKER der Waalsche Landbouwsyndicaten INVOER in Magazijn. 1 Ui ben, na korten tijd zullen zij afvallig worden die alleen lid zijn om de goed- koope bediening en die afvalligheid werkt dan ontzenuwend zelf op hen die met den besten ijver bezield zijn. Maar reeds genoeg werd dit alles ge zegd en geschréven. De beste krachten uit ons midden zijn reeds genoeg van die noodzakelijkheden overtuigd, opdat wij ze hier nogmaals zouden herhalen. Veel meer is er te winnen met naar de midde len uit te zien, die ons zoo krachtig mo gelijk zouden helpen om al 't verlangde, gewenschte en broodnoodige zoo spoe dig mogelijk te verwezenlijken. Steller van voorgenoemd artikel gaf een losse schets van eenige daartoe noo- dige middelen, onder andere: Kapitaals- verhooging.uitbreiding in andere arron dissementen, verbetering van ons blad, congres, samenwerking van alle boeren bonden. Een menigte goede gedachten, die kost wat kost, naar best vermogen dienen uitgewerktmaar daartoe hoeft er een goed onderlegd plan. En van waar komt de leiding Wie geeft de hoofdlijnen Hier wil ik een wensch van mijn vroeger aangehaalde zegmannen (en van mij ook) uitdrukkenWij missen een goed ingerichte propaganda-dienst, ge leid en gesteund door de activiteit onzer geestdriftigste mannen. Die dienst kan voordrachten geven, de gazet steunen, nieuwe afdeelingen helpen stichten, hier en daar een twijfelachtige afdeeling nieuw leven steken, aan 't hoofdbestuur aan te vullen leemten aanwijzen, en meer dergelijks. Wat is 't gedacht er over Ware het niet goed dat er zoo gauw mogelijk een bijeenkomst gehouden wierd van al de daartoe noodige elementen, om er eens eikaars gedacht te toetsen en de actie zoo spoedig mogelijk in te zetten. Van U vooral, Heer Bestuurder, wachten velen der U meest verkleefden op een antwoord. Of zoo het voorstel U begeesterd, op een spoedige uitnoodi- ging voor de gewenschte vergadering. HARD-LABOUR. Door het goede weder begunstigd, staan de planten in 't algemeen goed. Van aardvlooien welke gewoonlijk het drooge weder vergezellen is weinig of niets te bespeuren. Van het begin van den groei werd de gekende hoppevlieg waargenomen en in de laatste dagen kwamen de bladluizen in zulk getal voor, dat het bestrijden noodzakelijk wordt. Zorgzame landbouwers zullen dan ook met het besproeien beginnen. Alleen door eene doelmatige besproeiing op tijd aangewend en herhaald volgens noodzakelijkheid kan deze plaag ge weerd worden. (Uuions professionnelles agrico.'es beiges.) Dit Congres dat onder alle oog punten prachtig belooft te zijn,zal plaats hebben in den Olympia- Schouwburg te Brussel, dén Za terdag 4 en Zondag 5 Juni. De leden van onzen bond die begeeren er henen te gaan, kun nen zich aangeven op ons bureel dat eenige plaatsen beschikbaar heeft. Op dit Congres wordt natuur lijk, maar spijtig, de frarsche taal gesproken. Toch zijn er veleland- bouwers die deze taal genoeg machtig zijn en die er alle nut en belang bij hebben er tegenwoor dig te zijn. -Onze bestuurder, 0. Caudron, is als verslaggever aangeduid voor Vlaanderen. Allen die eenigszins kunnen, nemen deel. aan deze uiterst be langrijke besprekingen. Schrijven naar Redt U Zeiven, Aalst, voor 29 Mei. Over de mijnstaking in Engeland loo- pen er allerlei geruchten. De eenen zeg gen dat de kassen der syndikaten uitge put zijn en dat de stakérs bij gebrek aan geldelijke ondersteuning welhaast zullen verplicht zijn het werk te hervatten, an deren melden dat eerlang de werklieden van het vervoerwezen zullen gemeene zaak maken met de mijnwerkers, om dezer eischen te ondersteunen, maar op het oogenblik dat wij schrijven is het nog zoo verre niet. Intusschentijd duurt de staking reeds meer dan 7 weken en haar einde is nog niet in zicht. Ons ge dacht is dat de mijnbazen zoeken de staking zoolang te laten voortduren, nu de nijverheidskrisis toch schier algemeen is, tot als de kassen der syndikaten vol ledig zullen uitgeput zijn om het werk volk voor langen tijd de goesting en de macht tot staken te ontnemen, In Silezië schijnt de toestand eenig- zins op te klaren. De Poloneezen willen, naar gemeld wordt, de door hen bezette plaatsen ontruimen, op voorwaarde dat deze door de Verbondenen en niet door de Duitschers bezet worden. Het is te vreezen dat de verdeeling dezer rijke provincie een twistappel blijven zal. Frankrijk zou gaarne zien gebeuren dat Polen een zoo grpot deel als 't mogelijk is bekome, om de reden dat Duitschland als vijand daardoor in bevolking ver zwakt en Polen als vriend versterkt.En geland en Amerika integendeel willen de zaak, zoogezegd in geweten, regelen. Weliswaar is dat toch maar in politiek geweten en wij weten bij ondervinding, hoeveel dit waard is. Deze twee laatste landen hebben mede, uit al hunne krach ten, op Duitschland gedrukt om het ul timatum der Verbondenen te doen aan vaarden en, zeggen ze, nu Duitschland, tegen den volkswil in, van een zijner rijkste provinciën berooven,is het belet ten zijne aangegane verbintenissen uit te voeren. Eene commissie der Verbonde nen, die in Oppeln (Silezië) zetelt, moet eerstdaags haar verslag uitbrengen en nadien zal de Opperste Raad uitspraak doen. In Duitschland is de ministeriëele toe stand nog niet gansch opgelost. De heer Wirth h'eeft zijne ministers bijeenge- trommeld op het laatste oogenblik om bijtijds de Verbondenen te kunnen be richten dat 1de eischen onvoorwaardelijk aangenomen waren. Maar nu is de groote kwestie dat het ministerie op geene meerderheid kan steunen in den Reichstag, en dus zou kunnen in de on mogelijkheid gesteld worden zijne plan nen, betrekkelijk de aangegane verbin tenissen, uit te voeren Voor het oogen blik moeten de ministers van Financiën en van Buitenlandsche Zaken nog ge vonden worden. Door het toekennen dezer ambten zou het ministerie kunnen versterkt worden, maar als dit eens niet het geval ware, wat zou er dan gebeu ren 1 Zouden wij dan de angstvolle da gen van t begin der maand weer bele ven Wij denken het niet. Frankrijk is door de machtigen aangesteld als politie- kommissaris en bij t eerste teeken van kwaadwilligheid moet het Duitschland bij de keel grijpen en goed doen gevoe len dat de tijd van rond den pot draaien voorbij is. Eerst en vooraf be talen. Laat ons hopen dat Duitschland verstandig genoeg zal zijn om zijne ver- wurging niet tegemoet te loopen. Dat het liever beproeve door goed- dan door kwaadwilligheid verzachting zijner welverdiende straf te bekomen. De volksopstand der Ukraniërs tegen de bolchevisten heeft in de laatste maan den eene heel andere wending genomen. Ukraansche vluchtelingen, die te Con- stantinopel aangekomen zijn, geven daar over de volgende bijzonderheden. De Ukraansche boeren blijven hard nekkig gekant tegen de bolchevisten en de kommunistische dwingelandij, doch zij weigeren zich nóg aan te sluiten bij de oproerige benden van Hetmans en an dere aventuriers, die feitelijk eenvoudig bandieten zijn. Deze plunderen en ver moorden zoowel de Ukraansche boeren als de bolchevisten en plegen de ergste gruwelen op de Joodsche bevolking. Te Gomel werden 470 Joden vermoord hunne goederen geplunterd en daarna in brand gestoken. Dergelijke feiten zijn ook gebeurd te Jitomir, Lokvitza, Piru- tinr, enz. De Ukraansche boeren zijn verplicht zich zoowel tegen die benden als tegen de bochevisten te verdedigen, daar de eenen al zooveel kwaad stichten als de anderen. Donderdag namiddag, ten 3 ure 41 minuten 46 seconden heeft men in het Observatorium van Ukkel eene aard- schudding aangeteekend, die op een zeer korten afstand, ongeveer 45 kilometers plaats had. Het Staatsblad van 19 Mei kondigt het volgende ministerieel besluit af De invoer van herkauwers en var kens herkomstig uit Nederland en die nende tot den kweek, het voortbrengen van melk of het vetmesten, is tot het einde van de opvordering der rundieren in Duitschland, toegelaten voor gansch het land langs de quarantaine stallen van Middelburg, Watervliet. Santvliet. Meersel. Arendonck en De Planck, mits gezondheidsonderzoek onder oogpunt van pokziekte voor de runddieren en van het mond- en klauwzeer voor rund- j dieren, schapen, geiten en varkens. De dieren zullen er aan een^e quarantaine van tien dagen onderworpen worden. Deze quarantaine mag ook gebeuren ten koste van den invoerder op Hollandsch grondgebied, doch de plaats van opslui- 1 ting ot afzondering mag niet meer dan vijf kilometers van de Belgische grens verwijderd zijn. Zeebergkaai. Aalst. Alfons Goosens, Burst. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken aeno- men). (Zonder zakken). Maïs 59,00 Zemelen 54,50 Kriel 65,00(beg. der week) Bloem 134,00(beg.derweek) Haver (best.Canada)71,00 Gebroken Rijst 70,00 Blauwe aluin 3,00 de kilo. Met zakken inbegrepen fw rbroken $i ijs voor kleine kiekens jonge zwijr voeder. p"er 100 ks 7o fr. (zonde wilt gij goed en goedkoop get wendt U tot het huis O. VERi Kerkstraat. 1S, Aalst. Studie van den Notaris A te Erpe. STAD AALST Koop I. Een huis met afh hof, ten voorhoofde aan deArb n 4, sectie A, deel van nrs 2139 2140h, 2140i2140k, groot 9 Laatst bewoond geweest Thérésia Muylaert. Onmiddcl bruiktreding. Koop II. Een huis met ho: voorgaande n 6, sect. A, deel 2139d. 2139e. 2140h. 2140i, groot 2 aren 64 ca. Bewoond Georges Daens. Koop III. Een huis met hc voorgaande n 8, sect. A, deel 2139d, 2139e, 2140h, 2140i, groot 2 a. 64 ca. Bewoond Albert De Somer. Koop IV. Een perceel lat gemkauter sect. C, nr 1327a. gri 60 ca. Gebr. door Mr Francis gaert. Enkele zitdag WOENSDAG 25 MEI 1. Om 2 uren namiddag ter her houden door Mr Emile Schoi Aalst, St. Job. Extra lijnmeel 68,00 Cocoslcoek 70,00 Arachidekoek 80,00 Witte boonen 45.00 Nitraat 96,00 Ammoniaksulfaat 96,00 Superphosphaat 30,00 Yzerslakken 28,00 Guano 5X5X3 53,00 Klavervet 22,00 Vriendelijk verzoek gepast geld mede te brengen. Openbare verkooping van laïre voorwerpen, beenhouv kloppersalam, te Erpe, Vijf De Notaris MEERT, te namens den heer Bernard Van Erpe Vijf Huizen, rechtover de rij van den heer Van Drooge: op Dijnsdag 24 Mei 1921, om voormiddag, openbaarlijk verko Zeer goede ijskas, vlee vleeschkraam met ijzeren stakei lei klein beenhouwersalam jach toog, groote en kleine bascule marmeren bascule met marmere len en koperen gewichten; lamp lantaarnen, melkkruik in zink, i bens, deel kuipen allerlei klopj voor 3 personen, een velo, s marmiet, koperen marmiet, hoe: brandhout. Verders landbouwersalam E denkar, vleeschmolen, een gedri schapershond 2 jaar oud, 2 g muttens 1 jaar oud, een vaars schaap, hoeveelheid mest. Al het fruit wassende op den gaard. Gewone voorwaarden r reede betaling. m kc ge Ai ca Kc ei( de an Br we we hu vo nrs 1 hat sec nie ca. Bri Bei ca. G1 F gen gro C c hou selv omr Zan 195, 04 c G Lim Li groc L aren L< groc om 't vrt N te we Tibt AA en K Guns 35 an Scl stallii straa: Zie MEE kleine goed Studi Verbl 2 uur Erem Ge Hofst Me Latl DeM We ingebr De baar allerbe aan hei herberg sentD DOOR BERTHA VON SUTTNER 19. -o- Met gespannen aandacht volgde ik thans de ontwikkeling der staatkundige gebeurtenissen. ".Voorbereiden voor den oorlog was nu het wachtwoord geworden. Pruisen wapent zich in stilte. Oostenrijk wa pent zich in stilte. De Pruisen gelooven dat wij ons wapenen, en het is niet waar zij wapenen zich. Zij liegen neen, het is niet waar wij wa penen ons. Als de anderen zich wapenen moeten wij het immers ook doen Indien wij het niet doen, zal de andere het nalaten Zoo sloeg die wape ning in alle mogelijke toonaarden mij toe. Die wapening van beide zijden duurde zoo de eerste maanden des jaars voort. Op 12 Maart kwam mijn vader vreugdestralend mijne kamer binnen gestormd. Hurrah 1 liep hij. Goed nieuws 1 Ontwapening vroeg ik vol vreugde. - Dat ziet ge van hier Wel integendeel. Het goede nieuws luidt zoo gisteren is er een groote krijgsraad gehouden... Het is waarlijk schitterend na te gaan over welke krijgsmacht wij beschik ken... 9e aanmatigende Pruis zal wel mogen weg kruipen... Op dit oogenblik kunnen wij aanstonds met 800,000 man uitrukken. En BENEDECK, onze bekwame krijgskundige, wordt opperveldheer met onbeperkte volmacht... Ik zeg het u in vertrou wen, kind, Silezië is aan ons zoohaast wij maar willen... Och God I och God 1 steunde ik, gaat die geesel wederom over ons komen 1 Wie, wie kan toch zoo gewetenloos zijn... uit eerzucht... uit landsnjjd... Wees zoo ongerust niet wij zijn zoo eer zuchtig niet, wij benijden geen land. We willen de Regeering wil den vrede, dat is nu toch al dikwijls genoeg verzekerd geworden. En de on gehoorde kracht van ons staande leger, zooals het blijkt uit de mededeelingen gisteren in den krijgs raad den Keizer voorgelegd, zal de andere mo gendheden wel eerbied weten in te boezemen... Ik houd den vrede voor verzekerd. Moesten echter de andere voortgarn zich onbeschaamd cn aan matigend te toonen cn daardoor eenen oorlog on vermijdelijk maken, dan is ons den zege gewaar borgd. Het ware te wenschen dat het er op los" ging... Ja, dat wenscht gij ook, vader, en met u waarlijk de gansche de krijgsraad Zoo is 't mij liever, wanneer het openhartig geregd wordt... Maar ik walg van die valschheid, het volk wijs te dat al die wapening en die versterking des legers om des lieven vredes wille geschiedde, indien gij reeds beeft van ongeduld om het wapen te zwaai en, neemt dan toch den schijn niet aan alsof gij uit zuivere voorzichtigheid de hand op den knoop legdet. Zoo sprak ik eene wijl met bevende stem en stijgende opgewondenheid voort... en brak einde lijk in tranen los. Nu volgde er een tijd van afwisselende hoop en vrees. Eens was het De vrede is verzekerd. Kort daarop De oorlog is onvermijdelijk. De meeste lieden waren van dit laatste gedacht. Op 1 Juni verklaarde Pruisen in den Bondsdag dat het aanstonds zou ontwapenen, zoo Oostenrijk en Saksen het voorbeeld gaven. Daarop volgde van Weenen juist de beschuldiging, dat Pruisen reeds lang met Italië een inval besproken had. En zoo was het eindelijk wederom daar, dit grootste van al de denkbare ongelukken, en werd het door de bevolking met de gewone jubelkreten begroet. De scharen rukten op hoe zouden zij terugkeeren en zege- en zegenwenschen en snhreiende straatjongens dienden hen tot geleide. Ik had uit Pruisen brieven van tante Cornelie ontvangen, uit welke genoegzaam bleek dat in haar land de oorlog niet minder dan gewenscht werd. Terwijl bij ons niet minder dan begeestering voor het gedacht, oorlog te voeren met Pruisen, heerschte en ei met fierheid op ons miljoen uitge lezen soldaten gewezen werd, ginds echter in nerlijk verslagenheid. BISMARCK werd in zijn land niet minder beleedigd en belasterd als bij ons het gerucht liep dat de landweer zou weigeren naar den broederoorlog op te trekken, en men vertelde dat Koningin AUGUSTA zich voor de voeten van haren gemaal had nedergeworpen om voor den vrede te smeeken. O, hoe gaarne had ik aan hare zijde nedergeknield en met mij al mijne zusters alle tot gelijke daad uitnoodigen. Dat, dat alleen zou het streven van alle vrou wen moeten zijn Vrede 1 Vrede De wapens neer Frederik was reeds voor eenigen tijd naar Bohemen gezonden geworden, nog vóór dat de oorlog verklaard was, en juist toen de "zaken zoo stonden, dat ik, onzalige, in volle vertrouwen mocht hopen dat die kleine strijd der hertogdom men bijgelegd zou worden. Dit maal was mij dus het hartverscheurende afscheid gespaard gebleven dat het rechtstreeks ten strijde trekken onzer liefsten voorafgaat. Toen mijn vader mij zegepralend be richtte Nu gaat het er op los 1 was ik reeds veer tien dagen alleen. En sedert eenigen tijd was ik reeds op dit bericht voorbereid geworden zoo als een misdadiger in zijne cel op het voorlezen zijner doodstraf voorbereid is. Ik boog het hoofd en sprak niet. Wees moedig, kind. De oorlog zal niet lang duren. Binnen een paar dagen zijn wij in Berlijn. En evenals hij uit Schleswig-Holstein teruggeko men is, eveneens zal uw man ook van dezen veld tocht terugkeeren, maar met nieuwe lauweren omkranst. Onaangenaam zal het hem voorzeker zijn, daar hij zelf van Pruisischen oorsprong is, tegen Pruisen te strijden maar sedert hij in den Oostenrijkschen dienst staat, is hij met lijf en ziel een der onzen geworden... O die Pruisen zij wil len ons uit den Bond werpen, die aanmatigende windbuilen: maar dat zullen zij wel berouwen... Laat Silezië maar eenmaal aan ons'zijn... Ik strekte de handen uit Vader, ik smeek er u om laat mij nu alleen. Hij geloofde voorzeker dat ik de noodzakelijk heid gevoelde eens uit Ie weenen, en daar hij een vijand van alle ontroeringstooneelen was, zoo willigde hij ook gaarne mijnen wensch in en ging heen. Dan ging ik tot mijne schrijftafel, sloeg het roode schrijfboek ópen, en boekte Het doodsoordeel is uitgesproken. Honderd duizenden menschen zullen geslacht worden. Of Frederik er ook zal bij zijn En ik dus ook... Wat ben ik dan, om ook niet ten gronde te gaan evenals die andere honderdduizenden?.,. Ik wilde... dat ik reeds dood ware Van Frederik ontving ik denzelfden dag eenige in der haast geschrevene regel» Vrouw-lief, wees moedig Het hart om hoog 1 Wij waren gelukkig en dat kan ons nie mand ontnemen, zelfs indien heden voor ons als voor zoovele anderen het oordeel Het is gedaan I moest uitgesproken worden. Vandaag gaan wij den vijand tegemoet. Wellicht herken ik daar tusschen hen eenige oude gezellen uit Dtippel en Alsen, wellicht mijn jonge neef Godfried... We trekken op naar Liebenau met de voorwacht van graaf CLAM-GALLOS. Van nu af is er geen tijd meer om brieven te schrijven. Verwacht dus geene berichten meer van mij t' hoogste eenige woorden om te melden dat ik noch leef. Toch zou ik nog hi een eenig woord willen vinden dat gat liefde omsluit om het u hier, voor het laatste zijn moest, neder te schrijven, slechts dit alleen MARTHA Gij dat beduidt Koenraad Althaus moest ook optrel was vol moed en strijdlust en met vi Pruiscnhaat bezield om gaarne heen te En toch viel hem het afscheid zwaar D ging tot de bruiloft was eerst twee dagen afreis gedaan. O Lili, Lili 1 sprak lijk toen hij zijne bruid vaarwel wenschte hebt gij zoo lang getalmd om mij te nemi weet nu of ik nog wederkeer I Mijne arme zuster was zelf geheel en a en berouw. Toen hij heen was zonk zij in mijne armen. Nu vertrokken we allen naar Grumit: mij licht overreden, te zamen met mijn mede af te reizen zofilang Frederik scheen mij de eigene haard uitgestorven de het daar niet kunnen uithouden. Onze huisdokter, Dr Bresser, was diti in Grumitz hij had zich vrijwillig bij geneesheeren gevoegd om ten oorlog te Ook in mij was het gedacht opgekomen o als ziekenverpleegster, mede zou trekken tegen verklaarde mij mijn vader dat een persoon als ik als ziekenverpleegster in hospitalen in het gehee! niet toegelate Lijnwaad plukken sprak hij, dat is he dat gij voor de gewonden doen kunt 1 Het roode kruis... ik wist door welk op lijkst geroerde volkermedelijden deze inst het leven geroepen werd. Te gepaste tijdl 't werkje van Dünant gelezen, dat den aa: het geheel gegeven had. Een hartvers DinscH jammerkreet, dat schrift. De edele patri van Geneve, was naar het slagveld van geijld om te helpen wat hij kon, en dat, daar gevonden had, dat had hij aan dl verhaald,,. ('t Vet

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2