Wetsontwerp Hector Denis over Landbouwkamers. I J uv. Vergaderingen handboam-PMeetionisme in België. Landboüwcongres Landbouwweekblad Arbeid adelt OPROEP riciit-ug van de Lanabouwcomicen. I) Inrichting van Landbouwkamers, Een goede tijding Uni f il \J l cm lad Onderlinge QpondOepzel^ering ZONDAG 5 JUNI 1921 Prijs 10 centiemen. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. sfj ICC OEC Ikerij oming nd ihok- jppe- 3f ze eart- el. Ie HOOFDSTUK. Art. 1. De algemeene vertegen- roordiging der verschillende belangen 3ii bosch-, land- en tuinbouw wordt rzekerd door het instellen van comi- sn over de heele uitgestrektheid van fen uitgebaten grond. Hun huidige omschrijvingen zullen rzien worden en nieuwe zullen vast- steld worden bij instellend koninklijk .■sluit, volgens een gelijk plan na het >rps der Staatslandbouwkundigen, der genwoordige provinciale landbouw- >mmissies en den Hoogeren Raad van nd- en boschbouw gehoord te hebben. zullen ingericht worden naar den atuurlijken aard der landbouwstreken, bebouwingsoorten der plaatsen, het :mak der verkeerswegen. Art. 2. Worden wezenlijk in de imicen vertegenwoordigd 1) De eigenaars, niet-landbouwers 2) Dé landbouwers-eigenaars werkend ichtstreeks voor eigen rekening 3) De landbouwers-huurders 4) De knechten, meiden, werklieden, erkvrouwen in land- bosch- boom- en linbouw gebruikt. Art. 3. Worden dan ook, zonder inderscheid van geslacht, tot de verkie- g van die verschillende klassen van rtegenwoordigers der landbouwbe- ngen opgeroepen, op voorwaarde dat aan de verdere eischen der wet vol- )en 1) Ieder eigenaar die, zonder zelf te ebouwen, landen verhuurt van minstens aren gezamentlijke uitgestrektheid en het gebied van de comice gelegen 2) Ieder landbouwer, eigenaar van eer dan de helft van den grond dien j bebouwt in hetzelfde gebied 3) Ieder landbouwer, huurder van eer dan de helft van 't land dat hij ewerkt in hetzelfde gebied 4) Ieder daglooner, die werkt voor :kening van een landbouwer of eige- aar en wiens voornaamste bezigheid is zij bebouwen, kweeken, tuin- of Dschbouw, 't zij gelijk welk ander werk at met het uitbaten van den grond ver- onden is. De klassen 1 en 2 maken slechts één ezerskorps uit. Art. 4. Ieder landbouwcomice be aat 1) Uit twee vertegenwoordigers van van die drie kiezerskorpsen per ndbouwgemeente van haar gebied hoe ein of groot het bevolkingscijfer ook eze 2) En daarbij, voor elk der drie groe- en, uit een vertegenwoordiger per vijf- g inwoners van gelijk welken stand en aar de laatste volksoptelling gerekend, ekozen onder de landbouwers, de ndbouwkundigen, de tuinbouwkundi- en, de boomkweekers, de landeige- aars, de werklieden en knechten ge- ruikt in land-, tuin- en boschbouw en ndere bedrijven van dien aard. Art. 5. Worden eveneens in de ndbouwcomicen opgenomen 1) De vertegenwoordigers van het stuur der landbouwvakvereeniging, s van syndicaten, samenwerkende aatschappijen, verzekeringsmaatschap- ijen, enz 2) De werklieden die bijzonder en rechtstreeks door die inrichtingen ge bruikt worden 3) De ondernemers van bijzondere en tijdelijke landbouwwerker, zooals wie den, dorschen, oogsten enz, 4) De werklieden door hen recht- streeks gebruikt 5) De leeraars met landbouwonder wijs gelast of met een ander vak dat er mee verbonden is in het gebied van de comice. de veeartsen, landbouwchimis- ten, de gediplomeerde landbouwinge nieurs die in vorige klassen niet thuis hooren de geneesheeren die op den buiten dienst doen. Art. 6. Het besturend personeel van de landbouwvereenigingen is begre pen in het kiezerskorps van de groepen 2 en 3 van art. 3, volgens dat de recht- streeksche opbrengst of het huren el kander overtreffen in de geheele comice. Hun werkvolk maakt deel uit van groep 4 de ondernemers van landbouwwer- ken en hun werkvolk worden volgens denzelfden regel gerangschikt.Nochtans kan hen een bijzondere vertegenwoor diging worden toegestaan. De vertegen woordiging van de eene en van de an dere zal vastgesteld worden volgens den grondslag van gelijk getal afge vaardigden. De 5' groep van art. 5 zal nooit meer leden met beraadslagende stem omvat ten. dan gelijk welk andere groep van artikel 3. Art. 7. Bij de voorwaarden hier boven opgegeven om deel uit te maken van het kiezerskorps van het landbouw bedrijf, moet men nog 1) Ten volle 21 jaar geworden zijn; 2) Belg zijn van geboorte of de ge wone naturalisatie bekomen hebben. De familieleden, die onder een zelfde dak wonen, en die aan bovengenoemde voorwaarden voldoen, komen weder- keerig bij groep 2 of 3 van art. 3. te sa men met het hoofd van de uitbating, waaraan zij standvastig meewerken. Voor groep 2, 3 en 4 van art. 3, ook voor die van art. 5, moet men daarbij nog op de gemeente wonen sedert ten minste 6 maand. Voor wat groep 1 van art. 3 betreft, moet men eigenaar zijn in het gebied van de comice sedert ten minste 2 jaar. Art. 8. Het kollege van burge meester en schepenen stelt ieder jaar, voor 1 November de kiezerslijst van de landbouwcomice op en vast. Art. 9. De stemming is verplich tend. Niemand heeft meer dan één stem. Art, 10. De eigenaars die in de gemeente niet verblijven, hebben het recht zich te laten vervangen, voor het uitoefenen van hun kiezersrecht, door een anderen kiezer die in de gemeente woont. Art. 11. De evenredige vertegen woordiging wordt in de kiezing van de landbouwcomicen toegepast. Art. 12. Alle kiezers, van beider kunne, zijn verkiesbaar in hun groep. De afgevaardigden van den eersten groep van art. 3 mogen uit groep 2 ge kozen worden. Zij zullen het noodzake lijk zijn telkens dat de toepassing van art. 4 het eischt. Art. 13. Het mandaat is geldig voor een tijdperk van vier jaar. H. DENIS. (Volgt hierop II' Hoofdstuk .- Doel en Bevoegdheid van de Landbouwcomicen. De tekst van dit volledige wetsvoor stel is buiten ons verwachten te lang om hem in één maal te laten verschijnen Het is dan ook best niet te veel in eens te geven, zoo zal ieder trouwe lezer van De Koornbloem brok r.a brok dit ontwerp kunnen ifïstudeèren en wij durven ook verhopen dat zij zullen on derzoeken of dit wetsvoorstel, dat in 1909 door den heer H. Denis in de Ka mer voorgedragen en door de drijverij en van zekere bonden ing trokken werd vöör het zelfs besproken was, aan de huidige noodwendigheden en toestan den voldoet, wel rekening houdende nochtans dat het niet voor onze streek alleen, maar voor gansch België opge steld is. Ook in het Landboüwcongres dat Zaterdag 4 en Zondag 5 dezer plaats heeft, zal over dit en nog andere derge lijke wetsvoorstellen gediskuteerd wor den. Al wie een boerenhart heeft, zal er aan houden op dat Congres aanwezig te zijn, wij moeten daar gaan zien hoe sterk we kunnen staan en hoe tab ijk als wij willen. Wij lezen in L'Etoile Beige van 29 Mei M. de Séiys'-Longctiarnps-en eenige zijner liberale collegas komen op het Bureel der Kamer een wetsvoorstel neer te leggen waardoor Landbouwkamers ingericht worden. Volgens het voorstel zou er eene Landbouwkamer ingericht worden in de hoofdplaats van iedere provincie. Deze kamers zouden eene Federatie uitmaken. Zij zouden kiesbaar zijn. Alle landbou wers 25 jaar oud, mannen en vrouwen, patroons en weiklieden zouden twee af gevaardigden per gemeente benoemen. Het landbouwkiezerskorps van ieder bestuurlijk arrondissement zou eenen mandataris voor de Landbouwkamers benoemen. De Landbouwkamers zou den kunnen geraadpleegd worden door de Regecring, door de Provincie- en Gemeentebesturen, over alle vraagstuk ken den Landbouw aanbelangende zij zouden altijd hunne wenscher, aan deze inrichtingen kunnen overmaken. De Regeering zou voor plicht hebben van hen te raadplegen, telkens cr zouden wetten gemaakt worden betrekkelijk de rechtstreeksche belangen van den land bouw. DENDERHAUTEM. - Op Zon dag 12 Juni algemeene vergadering voor de leden van den bond, in het gewoon lokaal, om 5 ure namiddag. Inschrijving voor landvetten en vee voeders. LEDE. Op Zondag 12 Juni alge meene vergadering voor de leden van den bond in het gewoon lokaal om 6 ure namiddag. Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. Driemaandelijk- sche storting voor het vieren van een dag in December. NIEUWERKERKEN. Algemee ne vergadering op Zondag 12 Juni, na de Hoogmis, bij R. Schepens. Inschrijving voor vetten en voeders, alsook voor den samenaankoop van kolen en kalk Belangrijke besprekingen. 5METLEDE. - Op Zondag 12 Ju ni algemeene vergadering voor de leden bij Vital Elout. Inschrijving van alle waren te verzenden op statie Lede. "De Standaard,, van Zondag 29 Mei wijdt een belangrijk artikel aan ons Hooger Landbouwhuishoudkundig On derwijs. I Iet loopt voornamelijk over het Hooger Instituut voor Landbouw- huishoudkunde te Laken, hetwelk ge sticht werd in den Herfst van vorig jaar en voor welks voltooiing een krediet ge- vr ïagd werd van 500.000 fr. aan ons Beheer van Geldwezen. Die aanvraag liep van wege vorig genoemd Beheer eene weigering op. Na aangetoond te hebben hoe er daar aan verkeerd, be grepen zuinigheid wordt gedaan, sluit het blad met het volgende commentaar, hetwelk wij hier gezien zijn treffenden toon geheel willen aanhalen De Achteruitstelling van het Landbouwbedrijf. I let gevraagde crediet is daarbij zoo gering, wanneer men het met de reus achtige uitgaven, en ja, verkwistingen van andere departementen vergelijkt. Herinneren we maareven aan het ver lies van een miljoen per dag op Spoor wegen. Wijzen we maar op wat er op Bevoorrading geschiedt. Steken we beschamend den vinger naar het de partement van Oorlog, dat ip een jaar meer vergt (1,3oo,000,000 frank) dan de belastingen opbrengen. Herinneren we er hierbij aan hoe de vele ministeries hunne uitgaven twee, drie, viermaal verhoogden, terwijl Landbouw nu am per het dubbel heeft van wat het voor den oorlog kreeg. Aan Landbouw, grondsteun een hechtste steun, de blijvende industrie van ons Vlaamsche land, wordt een honderdste van 's lands uitgaven toege wezen 1 Op dit budjet werden dan nog besparingen gedaan. Van die besparin gen gaat men heden uit om er nog meer te vergen 1 Moeten we ons dan soms de vraag stellen of dat weer gebeurt omdat het steun geldt voor het Vlaamsche land, dat hoofdzakelijk landbouwland mag geheeten worden Slaan we even de boeken op. dan vinden we, voor wat hooger speciaal onderwijs betreft, dat er werd besteed aan Nijverheidsonderwijs lo,195,000 fr. Landbouwonderwijs 2.69!,o95fr. Het groote verschil is opvallend. De landbouw, die de Vlaamsche nijverheid is, wordt op tweeden rang gesteld, We zullen dan nietgelooven, dat men het zou aandurven dit crediet van vijf honderd duizend fr. te weigeren in deze aangelegenheid, die zoo machtig kan bijdragen tot de verdere ontwikkeling onzer Vlaamsche landbouwbevolking en landbouweconomie. En zoo de noodige sommen werkelijk niet voorhanden zijn, dat men ze dan met gulzige hand grijpe in het budjet van oorlog, dat onmatig gezwollen en buiten alle redelijkheid op gevoerd, aldus de bestemming dezer sommen zal zien vervreemden van den dood om te dienen tot het hooger op voeren van het geestelijk leven van onze Vlaamsche landbouwbevolking. Mogen we hier eventjes terugwijzen op het geweldig verschil dat er bestaat tusschen de som besteed aan Nijverheids onderwijs (1 o, 195 000 fr.) en aan deze besteed aan Landbouwonderwijs (2.691,095 fr.) wat een verschil daarstelt van 7,5o4,9o5 fr lees wel zeven inil- lioen, vijf honderd en vier duizend, ne gen honderd en vijf franken. Nochtans is het verschil zoo gewel- 3de JAARGANG. Nr 128 dig niet der personen die in den Land bouw gebruikt worden, tegen deze ge bruikt in de nijverheid. Maar daar wringt de schoen niet. De werklieden gebruikt in de nijverheid beschikken over eene macht waartegenover de re geeringen en besturen machteloos staan, waardoor de verlangens en nooden van den werdersstand met eene ruime tege moetkoming worden bejegend,namelijk de syndicaten, terwijl wij boeren door niets beschermd of verdedigd worden en dan mogen wij niet klagen als onze be langen voortdurend in 't gedrang wor den gebracht of op de lange baan ge schoven. H. L. TD BRUSSEL Er is besloten op de vergadering der bestuurleden der U. P. A. dat al de ver schillende punten en alle te stemmen wenschen ook IN HET VLAAMSCH ZULLEN BEHANDELD WOR DEN. Er zal dus niet alleen eene Vlaamsche afdeeling zijn, maaralle punten worden in de beide landstalen besproken. Dit is eene goede tijding 1 Er is dus niet het minste beletsel voor iederen ontwikkel den en vooruitstrevenden Vlaamschen landbouwer om aan deze gewichtige be sprekingen deel te nemen. Wij sturen dus een nieuwe oproep tot alle landbouwers en landbouwsters, zoons en dochters, om zooveel mogelijk op te komen. Wij vertrekken Zondag uit Aalst met den trein van 8 ure 49 mi nuten (8.49). De verschillende sectiën zetelen den Zaterdag 4 Juni om 10 ure en om 14 ure in de verschillende zalen der BRASSE RIE FLAMANDE (Beurs). Voor deze vergaderingen den Zaterdag verwach ten wij ook eenige vooraanstaande man nen, daar dit zeer gewichtig is. Maar bijzonderlijk den Zondag 5 Juni moeten we talrijk opkomen. De zittin gen hebben 's Zondags plaats niet in den Olympia-Schouwburg, zooals ver meld was, maar in de KONINKLIJKE CIRK, Onderwijsstraat. Deze prachtige zaal kan ruim 7000 personen bevatten. Voor ons aller belang, voor onze verdediging, voor onze toekomst en deze onzer kinderen, voor ons brood, ALLEN NAAR BRUSSEL! Wij herinneren aan de leden die in geschreven hebben op de kapitaalsver- hooging DER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING dat zij hun ne storting mogen doen ten Lokale iederen Zaterdag der maand Juni. 1 Die leden welke reeds aandeelhouder zijn moeten hun lidboekje (aandeelboek) mede geven en moeten niet persoonlijk komen, zij mogen het geld en het boekje medegeven met anderen. De nieuwe in schrijvers, dit zijn de leden die nog geen aandeelhouder waren moeten zelf komen om het ledenboek te kunnen teekenen. Vrouw of zoon of dochter of gelijk welk ander familielid mogen dit niet doen OPGEPAST DUS RJ Jt ■.—PM

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1