Arbeid adelt Het Wetsontwerp Hector Denis over Landbouwkamers. Landbouwpolitiek Landbouwweekblad Het Congres elgisclie Beroepsverenigingen Landbouw te Brussel. van DE TABAK ZONDAG 12 JUNI 1921 Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 129 IJ Vi en :n. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. der Het Congres van 4 en 5 Juni, inge licht door de U. P, A. B. mag een mach- jg succes heeten voor» den Belgischen indbouw. Van alle deelen des land, maar bij- mder van Wallonië zijn de beste en joruitstrevendste boeren in massa naar russel gestroomd, om er de belangen m hunnen stand te bespreken. Den Zaterdag 4 Juni, in de verschil- :nde zalen van de Brasserie Flamande, de verscheidene sekties vergaderd werden al de punten van het Congres Ireedvoerig besproken. Na de verhan- leling van ieder punt werd er over de tenschen der afdeeling gestemd deze Venschen werden Zondag in deKonink- (jke Cirk aan gansch de vergadering in le beide talen bekend gemaakt. Beide dagen waren welgelukt en van den Vrijdag waren de landbouwers in de verste streken des lands in Brus- aangekomen. Aan de besprekingen van den Zater- lag namen ruim duizend landbouwers leel. Den Zondag in de Koninklijke lirk waren meer dan drie duizend man- len en? vrouwen aanwezig. De dag van Zaterdag In de zalen der Brasserie Flamande telden de verschillende afdeelingen. Het was natuurlijk onmogelijk aan illen te gelijk deel te nemen om dezittin- :n weer te kunnen geven, we geven ikel de wenschen van deze secties of esluiten die door de deelnemers wor- en genomen. In de voormiddag namen we deel an de sectie der belastingen en heb- ien kunnen bestatigen dat onze Waal- iche vrienden op dit gebied groote 'toordeelen verwierven voor de land- iouwers. De taksen en schattingen voor de ja- Ll en 1919 en 1920 worden door officiéél >evel van de Minister van Finantiën edaan door de belastingensoverheden n de afgevaardigden der landbouwsyn- ikaten. In al de konflikten tusschen den fiscus :n de landbouwers mogen deze afge- aardigden officieel optreden en de be- angen der eersten ter hand nemen. Men besprak breedvoerig de nieuwe lelastingswet en kwam tot het besluit at het best ware een vaste rooster per lectare vast te stellen, dit volgens de (treek en den aard der boerderij, voor lie jaren 20 en 21 Men drukte hier ook den wensch uit at tegen begin van 1922 elke landbou- er een regelmatige boekhouding zou ouden. Hierdoor zal hij zich kunnen erdedigen tegen de soms overdreven antijgingen van den fiscus en alleen moeten betalen voor de winst die voort spruit uit de cijfers zijner regelmatige omptabiliteit. s Namiddags vergaderde de Vlaam- che sektie. Men besprak hier het erslag van den heer O. Caudron, aan gaande de pachtwetten, de wetten voor rondverbetering, het landbouwonder- ijs en de propaganda in Vlaanderen. Aan de vergadering namen een veer tigtal afgevaardigden deel van Ninove, Brussel, Thielt, Kortrijk, Tongeren, Maeseyck, Hal, Aalst enz., dus van al de streken van Vlaamsch-België. Het rapport met de wenschen werd na eene grondige bespreking goed gekeurd. Er werd besloten onmiddellijk aan eene sterke propaganda in Vlaanderen te be ginnen om al de landbouwers, alhoewel ze voorts mogen deel maken van de be- S wet' >m Uul 3F:C ker ij- )ming 11(1 hok- ippe- )f ze eart- staande vereenigingen, aaneen te sluiten in de Belgische beroepsvereeniging of de Belgische landbouwfamilie. De dag van Zondag Nooit was er meer beweging langs de zijde de cirk van af 9 1/2 stroomde de menigte toe om 10 1/4 was de zaal bom vol. De Voorzitter Leurqin, een landbou wer van Waver opende de vergadering met eene prachtige rede, waaruit hij de eendracht toejuichte van Vlaamsche en Waalsche landbouwers Geen taalstrijd gen politieke strijd mag de groote land bouwerfamilie verscheuren, wij moeten sterk sterk staan om allen ons deel te hebben in den rechtvaardigen strijd en nakende zegepraal Hij stelde voor een telegram te sturen aan den Koning en Koningin welke geestdriftig werd aangenomen. De algemeene schrijver Hulot lasver- volgens de wenschen der sektiën, na eerst een kleine schets gegeven te heb ben van de nederige opkomst van de vereeniging in 1919, die op heden ruim 200,000 leden telt. De heer O. Caudron las vervolgens de wenschen in de Vlaamsche taal. Achterna kwam de onder-voorzitter Jabot aan de rede. Hij wees op de ver bazende vooruitgang der vereeniging Redt U Zeiven die eene sterke koo- peratief, eene machtige Onderlinge Brandverzekering en meerdere instellin gen bezit, in eene streek waar reeds een machtige bond vöör den oorlog overal vertakkingen had, Hij wenschte de heer Caudron geluk voor zijne kranige wer king en stelde dit als een voorbeeld aan de Walen die op gebied van organisa tie en samenwerking nog achteruit zijn. Vervolgens legde de Ondervoorzitter de werking der vereeniging bloot die streeft naar de opbeuring van het land door de orde en den arbeid I Wij vra gen eerbied voor den landman en voor diens rechten Nog verscheidene landbouwers kwa men aan het woord, die alhoewel boer, bekwame en machtige redenaars wa ren. Zij schetsten de vooruitgang van het aanzien van onzen stand en ver hoopten veel van de landbouwkamers. Deze geestdriftige vergadering, waar de toejuichingen bij honderdtallen de strijdvaardigheid der landbouwers ken schetsten, werd omstreeks 2 ure van den namiddag geheven. Eene dagorde met de verschillende wenschen en verslagen zal aan de Kamer en Senaat gezonden worden. In de beste stemming eindigde het IIP Congres dér Belgische Beroepskrin gen van Landbouw, Mochte het veel bijdragen tot opheffing van onzen stand en nauwere verbroedering van alle land bouwers. A. P. De naaste week geven we de verschil- lige wenschen. Wij herinneren aan de planters dat iedere geplante tabaksplant moet over gegeven worden op het bureel van den ontvanger der accijnsen, vöör 1 Juli aanstaande. Dit bericht wordt uitge- plakt aan ieder gemeentehuis en aan iedere kerk. Wij weten van bevoegde zijde dat er zeer streng zal gehandeld worden en dat er proces-verbaal zal op gemaakt worden tegen al dezen die de aangifte hunner planting niet doen vóór het gemelde tijdstip. Er dient ook gezegd te worden dat de hoeveelheid tabak die per huishouden mag verbruikt worden, gebracht is van 15 kgr. op 25 fr. (natuurlijk mits het be ien der rechten). IF HOOFDSTUK. Doel en Bevoegdheid van de Landbouwcomicen. Art. 14. De cornice blijft vreemd aan alle politieke twisten zij heeft als grondregel een algeheele onzijdigheid in zake godsdienst en een standvastige toepassing van verdraagzaamheid. Haar zending is te beraadslagen over en te werken voor de landbouwbelangen en de landbouwersstanden in haar omschrij ving diensvolgens een gedurig onder zoek in te stellen over den toestand en de voorwaarden van den landbouw en van de landbouwers Aan de openbare machten de nood wendigheden en de wenschen van de landbouwers te doen kennen Aan de besturen de noodige inlichtin gen in 't belang van den landbouw en van de landbouwersbevolking te ver schaffen, mede te werken aan landbouw- statistieken, haar advies te geven over de vraagstukken die haar door de open bare machten onderworpen worden Deel te nemen aan de uitvoering van de regelingen en maatrehelen van alge-- meen belang, en ook in de mate der wettelijkheid, alle noodig geoordeelde maatregelen te treffen Mee te werken aan de uitbreiding ven het landbouwonderwijs in alle gra den, aan de verspreiding van de practi- sche kefinissen en de onderwijs-instel- lingen of van wetenschappelijk onder zoek De uitbating van onbebouwde gron den, de beste manieren van inrichting en uitbating van 't gemeentegoed na te gaan In zijn geheel het verband te bestu- deeren én van den eigendom, én van den landbouw, en de hervormingen die er kunnen ingebracht worden en het zelfde met het fiscaal stelsel, het tolstel- sel en dat van het vervoer met betrek tot den eigendom, den landbouw, de landbouwnijverheden, den arbeid Bij te dragen tot de verwezenlijking van allen landbouwvooruitgang, tot de verbeferingen van landen en van huis dieren tot het oprichten van proefvel den, laboratoriums, modelhoeven tot het inrichten van wedstrijden en ten toonstellingen Te werken voor het oprichten van een landbouwcrediet, van een land- bouwgrondcrediet, van landbouwvak- vereenigingen, samenwerkende maat- schappijen, van allerhande instellingéeft'' van voorzorg en verzekering tegen ge varen die den landbouw treffen Mee te helpen aan het .verbeteren van de economische voorwaarden der buitenbevolking en in 't bezónder van de werkers Te voorkomen en zooveel mogelijk door overeenkomst en te vereffen alle geschillen die zouden kunnen oprij zen bijzonder tusschen eigenaar en huur der of tusschen het hoofd van een uit bating, den landbouwondernemer en hun werklieden of landbouwknechten het perhonderd der pachten en het be drag der vergoedingen vast te stellen het beste pachtstelsel trachten te vinden; na te gaan welke het beste systeem voor werkkontrakten en de beste manier van betaling zou kunnen zijn voor het werk in het algemeen. Art. 15. De cornice wordt ver deeld in secties in overeenstemming met de algemeene belangen waarvan de ver tegenwoordiging in haar bevoegdheid ligt, te weten A. De sectie van den eigendom, die de vertegenwoordigers omsluit van de twee eerste groepen uit art. 3. B. De sectie van den landbouw, van bosch- er. tuinbouw met de vertegen woordigers uit den derden groep van art. 3, en die uit den eersten en derden van art. 5. Deze sectie wordt onderverdeeld, overal waar de toestand het vereischt, in ondersecties van land boschbouw, fruitboom-, bloemen-, groenselkweek, paarden-, vee-, schapenkweek, bieën- teelt enz. C. De sectie van den arbeid met ver tegenwoordigers uit den vierden groep van art. 3, uit den tweeden en den vier den van artikel 5. Ze zal in onderafdee- ling gesplitst worden als van: stalknech ten, koejongens, schapers, daglooners, bijzondere landbouwwerklieden, enz. D. De sectie van wetenschappen en landbouwonderwijs omvat bijzonder groep 5, art. 5. Iedere afdeeling of onderafdeeling mag,afzonderlijk over de belangen, die zij voorstaat, beraadslagen, en bestu deert te dien einde de algemeene vraag stukken die de cornice in 't algemeen aanbelangt ieder onderwerpt zich van rechtswege aan de beraadslagingen van de comice, de vraagstukken die zij denkt in het belang te zijn van de algemeen heid der landbouwbevolking. Art. 16. De comice bevat twee verzoeningskamers. De eerste bestaat uit een afvaardiging der vertegenwoor digers van de eigenaars (1 en 2 groep van art. 3) en van de huurders in gelijk getal. Zij heeft voor doel 1) De geschillen, die zouden kunnen oprijzen tegenover het pachtkontract tusschen eigenaars en pachters te voor komen en ze desnoods te regelen door overeenkomst, verzoening of scheidvon- nis 2) Modellen van pachtkontrakten op te stellen 3) Jaarlijks en bij scheidsgerecht, op aanvraag van de belanghebbenden, het perhonderd der pachten vast te stellen alsook de vergoedingen die de eigenaars verschuldigd zijn, bijzonder uit hoofde van meerdere waarde, of de huurders, uithoofde van waardevermindering van den landbouwopbrengst. De tweede verzoeningskamer bestaat uit een afvaardiging van vertegenwoor digers der pachters en landbouwers eigenaars eenerzijds en der werklieden en knechten, anderzijds, in gelijk getal. Zij houdt zich onledig met de geschillen die betrek hebben op het werkkontrakt en de uitvoering er van. Ze tracht regle menten op te maken die toepasselijk zijn op landbouwwerken, en zoekt naar de beste vormen voor werkkontrakten, systemen van werkvergoeding enz. Een derde verzoeningskamer kan, waar het noodig blfjkt, ingericht wor den op dezelfde grondslagen en voorbe houden aan ondernemers van landbouw werken en hunne werklieden. Art. 17.— Zonder nadeel te berokke nen aan de schikkingen van algemeene orde vast te stellen door den Minister van Binnenlandsche zaken en van Land bouw, zal de comice verplicht zijn, ten minste 4 maal per jaar te vergaderer op tijdstippen die door een reglement van inwendige orde aan te duiden zijn. De voorwaarden voor buitengewone ver gaderingen zullen door datzelfde regle ment bepaald worden. Art. 18.— De comicen mogen zich syndikeeren om een doel dat in hun be voegdheid ligt na te streven. Het instel lend koninklijk besluit stelt de voorwaar den van die vereenigingen op. Art. 19.In iedere buitengemeente vergaderen met volle recht de personen die tot het kiezerskorps van de land- bouwcomice behooren, ten minste ééns per maand op den dag door het regle ment bepaald, in een zaal door het door het gemeentebestuur ter hunner beschikking gesteld. III HOOFDSTUK. De Provinciale Landbouwvereeni- gingen en de Hoogere Landbouwraad en hunne inrichtingsvoorwaarden. Art. 20. Door iedere comice wor den 2 afgevaardigden (voor elk der drie groepen van art. 3, verbonden met art. 5) naar de provinciale vereeniging ge zonden met nog twee afgevaardigden uit groep 5, art. 5. De provinciale vereeniging wordt in onder-afdeelingen gesplitst die overeen komen met die van de comicen. Art. 21.Iedere provinciale kamer houdt zich bezig met alle vraagstukken en maatregelen, die den landbouw en den landbouwersstand van haar om schrijving aanbelangen(Die omschrijving werd in art. 14 bepaald). Art. 22. Binnen de vijf jaar, na het afkondigen van deze wet, zal tot een herzieningswerk van deze omschrijvin gen overgegaan worden, ten einde ze, zooveel mogelijk, in overeenkomst te brengen met de landbouwstreken en de overheerschende bebouwingen. Art. 23. De Hoogere Landbouw raad houdt zich ontledig met alle belan gen van onzen nationalen landbouw en van de landbouwersklasse, en met alle maatregelen die betrek hebben op den vooruitgang van den landbouw en met de verbetering van de levensvoorwaar den van de landbouwersbevolking in België. Hij bestaat uit de afvaardigingen der provinciale landbouwvereenigingen deze zenden elk een afgevaardigde voor iederen groed hierboven aangeduid. Het gouvernement mag er afgevaar digden heensturen met enkel beraadsla gende stem. Ze zullen voorkomen op lijsten door de Akademie van Genees kunde en de Klassen van Weten schappen, moreele en politieke weten schappen van de Akademie, voorgedra gen. Art. 24.Het instellend koninklijk besluit van 18 Oct. 1889. aangevuld in 1898, zal door de hierboven aangegeven schikkingen gewijzigd worden. H. DFNIS Naar er onlangs in de dagbladen te lezen was, werd er enkele dagen gele den in de grensgemeenten der provin cie Luxemburg boter verkocht aan 5 a 6 fr. de kgr. Die lage prijs was te wijten aan het door de regeering van het Groot-Hertogdom Luxemburg ingetrok ken uitvoerverbod van boter. Door dien maatregel, getroffen door eene vreemde regeering, was het mogelijk de boter ginds in de Belgische grensgemeenten j aan 5 a 6 fr. de kgr. aan den man te brengen. Dat nieuws werd met gretigheid door de bladen gemeld. Zij drukten hun spijt uit, omdat de boter aan zoo n lagen f

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1