i r r I Arbeid adelt "Syndicalisme en Samenaankoop m Delaiidboacuinde Kempen I !l Landbouwweekblad k EEN HEUGLIJKE DAG oeA em, lad nd öe pupsen op onz0 Qoogigaapclen Prijs 10 centiemen. ZONDAG 19 JUNI 3de JAARGANG. Nr 130 [Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST 'Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aaist. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. faalsche en Vlaamsche landbouwers men saam te Brussel om hunne be en in een congres te bespreken, it de verschillende rapporten en voeringen, die wij zooveel mogelijk )e Koornbloem zullen doen ver- nen hebben wij beiden, wij en de en veel geleerd. De Walen hebben 'onderd gestaan bij onze rasse uitgang op gebied van samenaan- i en mutualiteit. Hunne aanvoerders :n aan de leden de felle practische :en die in het arrondissement Aalst den, en stelden Redt U Zeiven en modelinrichting voor op dit td. ij van onzen kant hebben veel aan /alen geleerd die ons ver vooruit syndic.de werking, lira 200,000 landbouwers staan ge- v onder hunne vlag geschaard en ;n slechts de bevelen van hunne in zake belastingen, verpachtin- veikoopingen, regeling van hoog- :ijzen en verkoopen van produk- ,ij vormen een syndikaat even sterk eze der werklieden, waar men op 'oord der leiders het werk stil legt rvat. 'allonië gaat de ware weg op der rachtige en broederlijke werking landbouwerssyndikaat en kan f reeds op prachtige uitslagen zake oorlogswinsten hebben zij )enen onrechtveerdige belasting e landbouwers afgekeerd door de ïenkomst van hunne leiders. Deze cn het zoo ver gekregen dat niet id van het syndikaat mag belast en dan door eene commissie sa- lesteld uit agenten der Schatkist en aardigden der landbouwersgroe- oor de vaststelling der winsten 1919 heeft de Minister van Geld- n een schrijven aan de belastings- :en gezonden, dat ze enkel de boe mogen takseeren in overeenstem van de leiders hunner syndicaten, zake openbare verhuringen en ver ingen werken de hoofdmans in het ig der leden, en deze die overdre- jrijzen in verkoopingen of verhu- n aanbiedt of die den onderkruiper t, wordt uit den bond gesloten. twee jaar hebben de Waalsche louwers het ver gebracht en alles voorzien dat zij in kcjrten tijd eene t zullen zijn, waarvan men tot in larlement rekening zal moeten van :en ïu af Ikerij 'Omini nhok appe sel. ,en. >o de Waalsche hoofdmans aan e leden wijzen op Redt U Zei voor samenwerking en samenaan- zoo ook wijzen wij aan onze leden ?nze zuiderbroeders voor hunne ïtige syndikale macht, et is natuurlijk geene nieuwigheid ons, want reeds vanaf onze stich- wezen we op eene verbroedering e gebied. Onze landbouwersver - [ing die in 1918 werd gesticht is van toen dit syndicaat, en werd Uitsluitend gesticht om ons te ver- |en tegen onze machtige vijanden omiteit en de macht van andere en. >or de rasse vooruitgang onzer eratief en de opvolgentlijken stich- van onze Onderlinge Brandverze- en meer takken, bleef de syndi- werking eenigszins achter, alhoe- wij niet nalieten, in zake oorlogs ten onze leden krachtig te verdedi- en te helpen. Voor de winsten van 1919 hebben wij evenals de Walen met de agenten der schatkist onderhandeld en goede uitsla gen voor onze landbouwers bekomen. Alles werd er dus gedaan, ééne zaak was er niet gedaan de leden meege trokken in de verschillende kampen en hen op de hoogte gebracht van het werk der leiders. Heden hebben we de gepaste gele genheid om naar het voorbeeld onzer Waalsche broeders al onze landbouwers saam te sluiten in eenen sterken broe- I derband De Landbouwberoepskrin- gen van België of het Syndikaat der I Landbouwers In de naaste toekomst staat er eene groote rol aan deze instelling te wach ten. Terwijl al de politieke partijen ijve ren en loopen om zooveel landbouwers mogelijk aan hunnen politieken wagen te spar.nen, worden onze eerste belan gen over 't hoofd gezien en staan we verdeeld in verschillende kampen. Door die verdeeling is onze macht nog zwak en we zagen in den laatsten i lijd dat vele menschen van die zwak heid misbruik maakten, j In zake verpachtingen en verkoopin- I gen, "bij opzeggen en^dwingén, deed de eigenaar meermaals aan de huurders zien dat zij geene de minste rechten had- I den en hun niets anders te doen stond, dan als slave" te bukken. Verleden jaar zijn er menige eigenaars geweest die de huurders verplicht heb ben een opslag te betalen voor een jaar dat verloopen was en waaraan zij dus niet het minste recht hadden. De huur ders hadden te kiezen die onrechtveer dige opslag te betalen of het land te laten liggen. Dit jaar hoorden we opnieuw van dergelijke schandalige handelingen, die men aan niemand dan aan boeren zou durven voorstellen. De huurders van landen zullen, voor zoolang we geene goede pachtwet heb ben, op geene rechten of vrije handelin gen mogen rekenen, zoolang ze niet bijeen staan in een syndicaat. Dan al leen zullen ze de macht hebben tegenover eigenaars, en bijzonder het vertrouwen tusschen hen zelf die aan en kelen zal beletten uit domheid of heb zucht den onderkruiper te spelen. Wanneer het dan tot botsing komt tusschen de eigenaars en de huurders, zullen de eersten met de leiders van het syndicaat af te rekenen hebben. Zijn er belastingsagenten die de boe ren onrechtveerdig willen schatten zij zullen afrekenen, niet met eenen enkelen maar met eene macht van vereeniging. Zijn er kwestiën waar de landbouwers in gelijk welke manier benadeeld wor den, hetzij eenigen, hetzij heel den stand, dan rijzen de machtige syndicaten op, daar waar wij tot nu toe alleen stonden. De droom die velen onzer beste man nen hebben gedroomd, staat op het punt werkelijkheid te worden. De zwakke verstrooide boerenstand, zal zich ook in Vlaanderen, evenals in Wallonië, in een syndicaat vereenigen, en aldus al de landbouwers van België in eenen bond omsluiten. We gaan dan ook niet uitstellen en beginnen in het arrondissement een ster ke propaganda. Landbouwers, overweegt dat wij niet langer meer den speelbal kunnen blij ven van vreemden, de verstootelingen der samenleving. Volgen wij het voorbeeld van al de standen van ons land die onpartijdig vereenigd zijn in een syndicaat uitslui tend uit eigen mannen samengesteld en door eigen mannen geleid. Dank zij de jacht, die er dezen winter, om te zeggen door alle fruitboombezit- ters, in onze streek gehouden werd, op ringen der ringrups, op poppen en alle eieren van ongedierte, is er veel minder last en schade aan onze boomen aange richt. Weliswaar, waren er nog vele rup sen te bespeuren, maar deze zijn meestal in hun eerste stadium vernietigd, zoodat onze boomgaarden er tegenwoordig veel beter uitzien dan verleden jaar. Samen met onze landbouwers, die de hun aangewezen middelen gebruikten, verdienen al dezen die er hun steun, raad en daad aangaven daarom onze bpste dankbetuigingen. Vooral, den door het Ministerie van Landbouw in- gestelden dienst voor toezicht op de rup senwering, die hier in onze streek van Aalst zoo kranig optrad, verdient allen lof. Maar omdat de rupsénplaag nu nog eens geweerd pglp'jp^ moeten wij met met gekruiste armen staan, btn ééns", er zoo n ramp als verleden jaar zich voor doet, weerom te vernietiging op groote schaal toe te passen. Steeds moeten wij zorgen dat dergelijke rampen zich niet meer voordoen, en dit kunnen wij, als wij iedere winter en lente ons eenige moeite willen getroosten. Nemen wij van nu af aan 't vast be sluit, toekomende winter op ringen en poppen eene strenge jacht te houden, daarenboven zullen wij de ruwe schors der stammen afkrabben en dit afkrabsel verbranden. De afgekrabte stammen zullen we wasschen met een mengsel van 1 liter carboloneum of 1 liter petrol met 100 liters water. De gemeentebesturen op den buitén, zouden hier ook moeten krachtdadiger optreden om de bevelen en omzendbrie ven die hun ieder jaar door Minister en Gouverneur gezonden worden, stipt te doen naleven. Op sommige gemeenten worden de gestuurde omzendbrieven niet eens afgelezen of aangeplaktzelf worden bevelen van hooger hand naar de gemeentebesturen gezonden, en voor welker uitvoering het gemeentebestuur verantwoordelijk is, doodeenvoudig in scheurmand gegooid. Dergelijke nalatig heden, en het niet doen naleven van de gedane voorschriften, zijn grootelijks oorzaak van de rupsenramp verleden jaar. Wij willen ook deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder te wijzen op het groot nut der insectenetende voge len, welke dienen met alle middelen be schermd te worden tegen de kleine vogelroovers, die jaarlijks zoo vele nut tige vogeltjes dooden, en daardoor dep strijd tegen 't klein ongedierte, waarvan onze boomen te lijden hebben, moeilij ker maken. Hoevele duizenden rupseneieren en rupsen worden niet daor de kleine vo geltjes gedood, en hoe droef"om besta-- tigen is het niet, hoe onbedachtzaam vele groote menschen, de kleine straatbengels hier vrij spel laten. Beschermen wij zooveel mogelijk, die kleine helpers, er zijn daartoe zooveel niets kostende middelen. Wij hebben van hen niet alleen het nut dat zij ons aandoen, maar ook het aangename dat zij ons verschaffen. De lucht hing grijs over stad en dorp; een vage mist hing over het land, die allengs tot een twijfelachtige regen ver smolt rond 10 uur begon het op te klaren. Dien Zondag, 5 Juni, werd de hoofdstad van België door de vreed zame, doch wilskrachtige landbouwers ingenomen. Uit alle straten kwamen ze, met groepen, in de Onderwijsstraat toe gestroomd. Voor half elf zat de Konink lijke Circus proppensvol boeren en boe rinnen. De loges waren rondom bezet met boerinnen, vrouwen en meisjes. Wie ooit de Koninklijke Circus heeft gezien, zal zich een gedacht kunnen vormen van de groote massa toeschouwers, welke ze kan bevatten. Rechts van de tribune, waar het bestuur en de rede naars zetelden, stak de" vlag van het landbouwersleger. De geestdrift, die onder die zee van toeschouwers heerschte, is onbeschrijfe lijk en de redenaars behaalden dan ook allen een welverdienden bijval. Voor waar een heuglijke dag Een dag die veel vruchten zal afwerpen voor den landbouwersstand. Wij brengen hier van harte warme hulde aan de werk zaamheid, het beleid en het talent van onze Waalsche broeders; zij zijn er toe gekomen nagenoeg al de boeren van ~"W aTTÜflié re-vereenxgeu m cca ïiiavtxvty verbopd; hun leger staat op vasten oor logsvoet zij kunnen en zullen overwin nen. Het was dan ook hoofdzakelijk een congres van Waalsche boeren. Nochtans waren daar ook afgevaar digden van heel het Vlaamsche land, uit Limburg, Antwerpen, Brabant. Oost en West-Vlaanderen. Oost-Vlaanderen vooral stak onder deze uit door zijn sterke vertegenwoordiging. Als we zeg gen Oost-Vlaanderen dan bedoelen wij onzen èönd R. U. Z. Reeds lang droomde onze kranige én ievervolle bestuurder, M. Caudron, van een ver bond van Vlaamsche en Waalsche land- bouwvereenigingen, om gezamenlijk en met zekerheid van overwinnen te kun nen strijden voor ons gemeene belan gen. Reeds lang heeft hij in dien zin geijverd en wat hij doet, doet hij goed Hij wordt -en met recht door de Waalsche landbouwleiders aanzien als de baanbreker, de voorvechter van de vrije landbouwersbeweging in Vlaande ren. In naam van al de Waalsche boe ren is hem dan ook door het hoofdbe stuur van het congres een geestdriftige aanspraak te beurt gevallen en werd hem een ovatie gebracht door al de aan wezige congressisten .Sedert den wapen stilstand werd nergens, zelfs niet in Wallonië want de voorzitter raadde zijn mannen aan het voorbeeld van Redt U Zeiven na te volgen een stichting gedaan op landbouwgebied als die van R. U. Z. Wat heeft hij, met behulp van zijne sterke hoofdmannen, al niet ver wezenlijkt op min dan-drie jaar tijd Op het Congres van Zondag werd ook, door een lid van het -voorzittend bestuur, het slot voorgelezen van de prachtige rede, die onze Bestuurder 's Zaterdags in een van de afdeelingen heeft uitgesproken. Wij hopen dat deze redevoering in haar geheel in De Koornbloem zal' verschijnen. Het is goed dat ieder Redt U Zeiver weet wat door den Bestuurder voor het belang van het algemeen gedaan wordt. Toen we dien Zondag naar Brussel stoomden, dacht ik in me zeiven dit zal nu eene feestzitting zijn van de "Bel gische beroepsvereenigingen van Land bouw en is het wel een tijd om te vie ren Is het niet waar dat een leger, dat feest viert in plaats van te vechten, zijn tijd verspilt en zijn kans op overwinnen? Doch toen ik in de algemeene verga dering het verslag hoorde voorlezen van de werkzaamheden in de verschil lende vergaderingen van den vorigen dag, en toen ik de kernachtige, gloed volle en degelijke redevoeringen van die mannen, die boeren, dan begreep ik den geest van het Congres en het doel van de vergadering op Zondag. Toen dacht ik aan die aloude en roemrijke bevel hebbers, mannen van de daad, die voor hun troepen rond zich geschaard de toespraak hielden vóór den beslissen- den slag, de toespraak die de moedigen nog moediger en zelfs de wankelbaren sterk maakte. En ik droomde dan al is het nog een droom hoe heerlijk zijn zou, het was nu al zoo prachtig de dag, dat de boeren, al de boeren zullen begrijpen dat zij, ééns vereend in volle eendracht, die macht geeft, buiten allen politieken en verzwakkenden strijd. Dan zou het geen twee jaar duren of de wet gevers, die zich nu om den stommen boer niet het minst bekommeren, zou den zich haasten, gedwongen door die ontzaglijke macht, om hun te geven wat hun toekomt, namelijk de noodige wet ten, die hen zullen vrij maken en de in stellingen, die ze zoowel als andere stander verlangen en verdienen. Die droom zal nochtans geen droom blijven! Lang heeft het geduurd, veel moed, zelf opoffering en geduld heeft het gekost syndicale macht, die ze heden bezitten en die hen om zoo te zeggen almachtig maakt. Als we dan de beroepsvereenigingen van landbouw (R. U Z. bijv. en die uit Wallonië) vergelijken met de werklie densyndicaten, dan komen we tot dit besluit Een halve eeew heeft het ge duurd eer de werkliedenmassa begreep dat in de vereeniging alleen de macht ligttwee jaar slechts zijn wij aan den arbeid en die twee jaren staan borg voor wat de toekomst ons geven zal. Dit jaar was het een hoofdzakelijk Waalsch con gres, toekomend jaar, we zijn ervan overtuigd, zal er én een Waalsch én een Vlaamsch congres tezelfdertijd, even machtig en even vruchtbaar plaats grij pen, om aan de natie een bewijs te leve ren van vaderlandsliefde, die niet enkel steunt op holle woorden, maar vooral roemen mag op kalm beleid en op ge zond verstand gepaard met een zuiver hart. Ja, dit alleen op een tijdbestek van een paar jaartjes want, laat het ons recht uit bekennen, wat was vóór den oorlog de landbouwersbeweging Een uitba ting van alles wat de boer aan goeds en schoons bezat, een exploitatie van de gaven van zijn hart, van zijn geest en van zijn beurs ten voordeele van die smerige politiek eens dat onze boeren dit zullen begrijpen, maar tenvolle be grijpen, dan is de zaak gewonnen. Die Zondag, 5 Juni, mag voor de landbouwers een heuglijke dag genoemd worden, al de deelnemers aan het Con gres en niet minst de aanwezige RedtU Zeivers zullen er een aangename herin nering van bewaren. KLOPTEROP. De meesten onzer landbouwers, die de Kempen nooit gezien hebben, stellen zich die streek voor als eene zandvlakte bedekt met sparrebosschen en hier en daar een klein dorpje, en verder alle half uren een leemen hutteken langs de enkele banen die de woestijn doorkrui sen. Landbouw, denken ze, kan er niet bestaan, tenzij hier en daar een mager geitenboerktn. If r fill 1 t of 1 eeart 9 'trtri t'jvTffnK,ir*je*- j

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1