Arbeid adelt HET CONGRES 1 W W\ Landbouwweekblad De Nationale Wedstrid van het Belgisch Trekpaard te Brussel L Plantenziel^ten in den Ixandboutu. 11 ZONDAG 26 JUNI 1921. Prijs 10 centiemen. 3de IAARGANG. Nr 131 n vat Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Dezen onder ons, die het congres der ,andbouwberoepsvereenigingen op 5 ini hebben bijgewoond, zullen zich oorzeker de getrooste moeite niet be- ouwd hebben, Zelden was er op een congres zooveel elangstelling, zooveel geestdrift, zoo- eel degelijkheid te bespeuren. Bij dui- enden waren zij naar Brussel gekomen, m uit den mond hunner leiders te ver- emen wat er reeds gedaan was, wat er a de naaste toekomst voor ons boeren og op verovering wachtte, maar tevens ok, om er geestdrift, moed en opbeu- ng te halen, om eens terug in hunnen rsoonlijken kring en dichte omgeving, et overtuiging des leiders werk voort zetten, voor 't gemeenschappelijk be nig van stand - en stielgenoo'.en. Alle sprekers werden om de beurt gdurig toegejuicht, iets wat ze ruim- hoots verdienden. Het door een congressist geroepen Vive nos frères flamands werd met onderend handgeklap begroetmaar ok de Vlamingen die er aanwezig aren, lieten den kreet Leve onze VGalsche standsbroeders niet ge- liischloos voorbijgaan. Daags te voren was er prachtig, doel- effend werk verricht, ook was er bij et einde op alle gezichten innige vol- aanheid te bespeuren uit de gesprek en die er bij 't uitgaan af te luisteren 'aren, kon men opmaken, dat die dag, oor gansch den Belgischen boeren- and goede vruchten zal afwerpen. ert ZK j- en 'gen Maar ondanks die duizenden toehoor- ers, die groote geestdrift en al het goed at er te hooren en te leeren was, bleef toch nog een groote leemte gapen in e Koninklijke Cirk. De oorzaak van die leemte lag aan de oeren van Vlaamsch België. Welis- 'aar zooals 't congres zich nu voordeed as er voor 't grootste deel onzer flaamsche boeren weinig nut uit te alen om taaireden, maar zoo de be- ingstelling en de verwachting van laamsche zijde zoo groot geweest are dan zulks het geval was met het Walenland zou dit tekort zich voorze- er niet hebben voorgedaan, Toekomend jaar moeten wij te zamen iet het Waalsch congres een Vlaamsch Dngres kunnen houden, welke beiden, iettegenstaande het taalverschil, in de- ïlfde lijn gehouden worden. Vlaamsche en Waalsche boerenbe- ngen zijn, op enkele kleine uitzonde- ngen na, dezelfde. Beiden hebben de lfde nooden, koesteren dezelfde ver- Ingens, ijveren om hetzelfde recht en orden beiden zoo van regeerings- ege als van hoogere lui met dezelf- i tergende nalatigheid bejegend. Dus moeten beiden, hand in hand aan, om in de huidige maatschappij un menschelijk levensrecht te eischen i desnoods te kunnen afdwingen. Nooit zal ik volgende woorden, uit tn rede op 't congres uitgesproken, ergeten Vóór den oorlog noemde men ons oer (paysan) gedurende den oorlog oekeraar na den oorlog zegde men fe boer zal 't alles wel betalen. Ziedaar at de andere belgische standen van as hebben gedacht en gezegd Diep-verachtende beleediging, maar werkelijkheid den waren toestand ertolkende.Die schandige beschouwin- m, waarvan wij de moreele slachtof- rs waren, en waaruit als grootste ge- olg zich voordeden achteruitstelling ozer belangen, miskenning onzer rech ten, drukkende onrechtvaardige belas tingen, begint te wijken voor de zich stilaan organiseerende boerenstand, die, maar nog veel te traag, zich langzamer hand in degelijke syndikaten aaneen sluit. Uit het verslag uitgebracht door den schrijver der Landbouwberoepsvereeni- gingen blijkt dat gezegde vereenigingen ruim 200,000 leden telt, waarvan min stens 80 ten honderd Walen. Het is ken schetsend dat de werking in 't Walen land maar eerst in 1919 werd aangevan gen, maar eens dat men van de levens vatbaarheid der vereeniging verzekerd was, werd de propaganda er op grooten voet aangevat. Hoe de gedane inspan ning beloond werd, zegt u hooger aan gehaald cijfer. Ook werd er op 't congres besloten in het Vlaamsche land zoo spoedig mo gelijk eene stevige propaganda in te richten. Wat in het Walenland op een goed jaar tijd werd verkregen, kan ook, voor een goed deel in Vlaanderen worden verwezenlijkt, daarom hopen wij dat de gewenschte propaganda gauw zal inge zet worden en onze vereeniging spoe dig haar deel der actie zal aanvangen. Hard-Labour. N. B. Dat geen enkele onder ons, om wille van zijn Vlaming-zijn achteruit blijven. Omdat op diverse terreinen de Walen in België bevoordeeligd worden, moeten wij toch niet vijandig tegenover elkaar gaan staan, waar 't gemeene be langen geldt. Op taalgebied staan wij schouder aan schouder met dezen die Vlaanderen's recht aan 't harte ligt. Offiicieële Prijzenlijst der bijzonderste Categoriën. le Kategorie. Hengsten van 5 jaar en meer, hebbende eene grootte van 1,65 m. en meer. le prijs. Albion d'Hor, aan M. Dele- pine. van Horrues. 2e prijs. Bourgogne de St-Martin, M. Maricq, van Bois-Seigneur-Isaac. 3' prijs. Lion de Flandre, aan M. Thielman, van Quatrecht. 3e prijs. Gascon de Montigny, aanM. Vandenbossche, van Vollezeele. 4e prijs. Napoleon III, aan M. Père, van Thieusies. 4e prijs. - Yser de Pete, aan M. Mi- chels, Petegem-bij-Audenaarde. 4e prijs. Garnement, aan M. Dumont de Chassart, van Chassart. 5C prijs. Progrès d'Heppignies, aan M. Dengis, Houchenée-Nandrin. 5e prijs. Yser, aan M. Dumont de Chassart, van Chassart. 5e prijs. Colosse de Hemel, aan M. De Ro, van St Pieters-Leeuw. 6' prijs. Vendöme, aan M. De Don der, van Merchtem. 6' prijs. Brin d'Or, aan M. Nicolaï, van Wilderen. 6e prijs. Favori de Don, aan M. Se- mal, van Donstiennes. 2e Kategorie. Hengsten van 5 jaar en meer met eene grootte van min dan 1,65 m. 1 prijs. Piot de Corroy, aan M. Van- denhende, van Vijve-St-Baafs. 2 prijs. Chambertin de Don, aan M. Semal, van Donstiennes. 3 prijs. Flamand, aan M. Matton, van Mullem. 3 prijs. Lutteur, aan M. Bouchat, van Sommière. 4 prijs. Hennuyer, aan M. Leheuwe, van 's Gravenbrakel. 4 prijs. Laboureur, aan Wed. Dick, I van Hooglede. 4 prijs. Albert de Boeregem, aan M. j Van der Bracht, van Eename. 5 prijs. Robert de Corroy, aan M. Vandenbroucke, van Wielsbeke. 5 prijs. Max d'Hugermont, aan M. Du Bois-Demaret, te Ecaussinnes. 5 prijs. Joffre du Chateau, aan M. Lambert-Deltour, te Velroux. 6 prijs. Indigène de la Guerre, aan M. Piret, te Bothey. 6 prijs. Mont Kemmel, aan M. Thiri- fay, te Amay. 6 prijs. Verdun de Villers, aan Wed. Roppe, te Villers. 3e Kategorie. Hengsten van 4 jaar, hebbende een grootte van 1,65 m. en meer. 1 prijs. Calypse, aan M. Forêt, te Sart-Dames-Avelines. 2 prijs. Marcel II, aan M. Vanden bossche, te Vollezeele. 3 prijs. Robinson de Valmont, aan M. Hazard, van Fontaine-Valmont. 3 prijs. Sardanapale, aan M. Delee- ner, te Hondzocht-Lembecq. 4 prijs. Crésus de Velsicque, aan M. Van Themsche, Velzike-Ruddershove. 4 prijs. Echappé, aan M. Cobbaut, te Hellebecq. 4 prijs. - Condor de l'Happe, aan M- Binet, te Buzet. 5 prijs. Procureur de Wrs'beeq, aan M. Monnoyer, te Fleurus. 5 prijs. Sauvé de Bredow, aan M. Ransquin, te Plancenoit. 5 prijs. Foch du Chateau, aan M. Wayembergh, van Naast. 4° Kategorie. Hengsten van 4 jaar, hebbende een grootte van min dan 1,65 m. 1 prijs. Jacobin, aan Mad. Gofin, te Noville-les-Bois. 2 prijs. Gaillard d'Oreye, aan Mad. Marchal, te Oreye. i 3 prijs. Tricolore de Russon, aan M. j Rigo-Rigo, te Couvenaille-Slins. 3 prijs. Victorien, aan MM. Cob- baut, te Oultre, 4 prijs. Moustic II, aan M. Bernard- Genot, te Momalle. 4 prijs. Loustic, aan M. Ravignat, te Hèron. 4 prijs. Chef de Gottignies, aan M. Van den Bogaerde, te Bouvignies. 5e Kategorie. Hengsten van 3 jaar, hebbende een grootte van 1,62 m. en meer. 1 prijs. Homère de Don, aan M. Henry, te Hanret. 2 prijs. Marius, aan M. Delbeke, te te Kortrijk en Dottignies. 3 prijs. Dauphin de la Loge, aan M. Desénépart, te Chapelle-a-Oye. 3 prijs. Laboureur de Lobbes, aan M. Bury, te Lobbes. 4 prijs. Forfait, aan M. Temmerman, te Buggenhout. 4 prijs. Danilo de la Loge, aan Wed. Lejeune, te Hognoul. 5 prijs. Mérinos, aan M. Van Eeck- i houdt, te Vollezeele. 6e Kategorie. Hengsten van 3 jaar, hebbende een i grootte van min dan 1,62 m. 1 prijs. Lancier, aan M. Henry, te j Hanret. 2 prijs. Idéal de Boneffe, aan M. Bé- guin, te Acosse. 3 prijs. Lambic de Lobbes, aan M. Mailleux, te Braibant. 3 prijs. Due, aan M. Tasiaux, teMai- j bes Schaltin. 4 prijs. Khédive, aan M. Lekeux- i Papy, van Momalle. 4 prijs. Clairon, aan M. Deleener, te Hondzocht-Lembecq. aan M. 5 prijs. Max de Vlierzele, Meirsschaut, te Vlierzele. 12e Kategorie. Merriën van 4 jaar en meer, hebbende een grootte van 1,61 m. en meer. 1 prijs. Orfa, aan M. Ransquin, te Plancenoit. 2 prijs. Zoé de Bogaerden, aan den heer Berckmans, te Linkebeek. 3 prijs. Comtesse d'Hodoumont, aan de wed. Lutte, te Rèves. 3 prijs. Aurore de Beaumont, aan den heer Langhendries, te O. L. Vr. Ton geren. 4 prijs. La Vallière de Velm, aan den heer Peten, te Velm. 13e Kategorie. Merriën van 4 jaar en meer, hebbende een grootte van min dan 1,61 m. 1 prijs. Mazette de Som, aan den heer Bouchat, te Sommière. 2 prijs. Engadine, aan den heer Hen ry, te Hanret 3 prijs. Helena de l'Happe, aan den heer Binet, te Buzet. 3 prijs. Aimée d'Emblinne, aan den heer Hardy, te Thuillier. 4 prijs. Poupoule de Wodecq, aan den heer Bury, te Lobbes. 16e Kategorie. Merriën van 3 jaar, hebbende een grootte van 1,59 m. en meer. 1 prijs. Paula, aan den heer Van de Velde, te Zuyenkerke. 2 prijs. Moustique de l'Escaille, aan den heer Minet, te Wangenies. 3 prijs. Olga de Velm, aan den heer Peten, te Velm. 3 prijs. Miss Cavell, aan den heer Meysman, te Knocke-aan-Zee. 4 prijs. Belle Dame, aan den heer Capelle-Henry, te Mont-Anhée. 17e Kategorie. Merriën van 3 jaar, hebbende een grootte van min dan 1,59 m. 1 prijs. Dorina du Heaume, aan den heer Maricq, te Bois-Seigneur-Isaac. 2 prijs. Walkyrie de Thuillies aan den heer Hardy, te Thuillies. 3 prijs. Marie de l'Escaille, aan den heer Minet, te Wangenies. 3 prijs. Sibelle de Waterloo, aan den heer Pelgrims, te Groot-Bijgaarden. 4 prijs. Idoline II du Sartiau, aan den heer Pappart, te Bierghes. 23e Kategorie. Groote Prijs der maatschappij, aan de hengsten die de beste paarden hebben voortgebracht. 1 prijs. Idéal de Masnuy, aan den heer Henry, te Hanret. 2 prijs. Drinker d'Hondzocht, aan den heer Deleener, te Hondzocht. 3 prijs. Socrate du Fosteau, aan den heer Hardy, te Thuillies. 4 prijs. Colosse de Hemel, aan de heeren De Ro, te St Pieters-Leeuw. XIV. De brand der graangewassen. Bestrijdingsmiddelen.Eene tweede zeer aanbevolen manier van ontsmetting is de warm water methode van Jensen. Deze ontsmetting gebeurt volgender wijze Het zaaigraan wordt 3 a 5 uren in koud water geweekt, daarna wordt het gedurende 10 tot 15 minuten in warm water van 53 tot 55° Celcius ge dompeld. Daarna wordt het behandelde graan terug in koud water gedaan om het spoedig af te koelen wordt het in dunne laag opengedaan om spoedig te drogen. Gewoonlijk kan het den volgen den dag reeds gezaaid worden. De warm water methode geeft zeer voldoende uitslagen, toch mogen ze wij niet blindelings aan alle landbouwers om reden der stiptheid waarmede zij moet uitgevoerd worden. Is het water te warm of blijft het zaaigraan er te lang in dan wordt de kiemkracht van het zaad zeer benadeeligd, is het integendeel te koud dan worden de brandsporen weinig of niets gedood. Hier moeten wij nog bijvoegen dat voor tarwe en haver eene temperatuur van 54 1/2 tot 56° celcius wordt aanbe volen, terwijl daarentegen voorgerst53° niet mag overschreden worden. De twee aangehaalde methoden: deze met blauwen aluin en deze der warm water-methode van Jensen zijn uitste kende middelen om de ziekte te bestrij den of beter te voorkomen. Er is echter een ander middel dat reeds door vele landbouwers en kweeksyndicaten werd toegepast en reeds mooie uitslagen op leverde, n.l. het scheppen van variëtei ten of rassen, die door den brand niet of slechts zeer zelden aangetast worden. Door zorgvuldig goed beredeneerde kuituur, uitgelezen teeltkeus, kunnen er brandvrije of toch nagenoeg brandvrije variëteiten bekomen worden. Maar het spreekt klaar, dat wij dan alle maatre gelen moeten nemen en alles moeten in 't oog houden bij het teelen van dergelijke variëteiten. Ook moeten wij niet al te zeer geneigd zijn vreemd zaai goed of zaaigoed uit eene naburige streek te willen verbouwen. De onder vinding heeft immers reeds lang geleerd dat bepaalde variëteiten van cultuur planten, die onder zekere voorwaarden van bodem, klimaat, bemesting, enz. in eene streek uitstekende uitslagen geven, in andere gronden, of onder een ander klimaat weldra ontaarden en hoege naamd niet aan de verwachtingen be antwoorden. In iedere streek dienen de beste lokale variëteiten, met betrek tot haar weerstandsvermogen tegen ziekten en met het oog terzelfdertijd op de op brengst, bestudeerd te worden. Uit de bekomen resultaten zal men opwaken welke variëteiten er voor ons moeten aangemoedigd en beschermd worden. Een dergelijke studie kan niet op een jaar of door een landbouwer al leen een ernstige uitslag opleveren, neen, alleen na opvolgende jaren van nauw keurig onderzoek door een ernstige daartoe bevoegde commissie zal men komen tot het voor de streek verkrijgen van goede, tegen de ziekte bestaande variëteiten. Beheer der rechtsfreeksche belastingen, Douanen en Accijzen. Op 31 Mei 11. hadden meer dan 11/2 millioen personen hunne aangifte onder schreven betreffende de belastingen op de inkomsten over 1920. Nochtans heb ben zekere belastingschuldigen tot nog toe aan hunne verplichtingen in dit op zicht niet voldaan. Ten einde hun alle onaangename verrassingen te vermijden,verwittigt het Departement van Financiën de achter blijvers dat bevelen uitgevaardigd zijn opdat de voorziene straffen streng wor den toegepast op al degenen die vóór 1 Juli aanstaande hunne behoorlijke inge vulde en onderteekende aangiften niet zullen ingediend hebben Die straffen zijn 1° De aanslag van ambtswege 2° Het verdubbelen der belasting 3° Eene boete van 50 tot 1,000 frank De belastingplichtigen die geene aan gifte ontvingen of die ze verloren heb ben, kunnen een formulair vragen aan den ontvanger of den toeziener der be lastingen van hunne woon- of verblijf plaats. .v.y.v.y.v? tV»V4V»Vav/,VV y* cy.v.v.v. .v.v.j.v.vt.v ir.Vj: V -.-■'•• -ril_ct*v. .v» t* .v.i'i'-'-' ',%1U>JP, I

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1