Arbeid adelt k, lijn wij verkocht? Guldensporenslag Landbouwweekblad WOORDEN GENOEG VOOR ONZE LANDBOUWERS. Verslag der Vlaamsche sectie op het Landbouwcongres te Brussel Ter gelegenheid van Aalst-Kermis zal liet magazijn van Aalst op Maandag4 Juli gesloten z'jn- fr. va: en va ZONDAG 3 JULI 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 132 T jjfe VJË71 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, e/s I Burchtstraat, 3, Aalst. Aankond:gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. het 1(1 ïok- 3pe- ze iart- 1. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Reeds meer dan eens werd én vöör den oorlog én na den oorlog deze vraag door verschillende groote dagbladen opgeworpen Is ons land verkocht Ja, verkoopen sommige groote heeren, die gaarne achter de schermen spelen, iun eigen vaderland niet op economisch ebied, aan vreemde groote natiën, om- at zij aldaar waarschijnlijk geplaatste ;apitalen hebben Deze gaan natuurlijk oor het algemeen belang van hun me- eburgers. Talrijk zijn de Belgische nijverheden, [ie elders ten onder zijn gegaan en voor teuwig In de omstreken van Beaumont ia Henegouwen, bij de Fransche grens), m maar één enkel voorbeeld aan te alen, leefden een tijd vöör den oorlog, ele menschen van de marmer-nijver- jieid. In het dorp Barbangon werd roode armer uit de groeve gehaald en ter laats bewerkt, meest om naar Frank- ijk uitgevoerd te worden toen almet- ens het Fransche gouvernement een too hoog douanenrecht op den bewerk ten marmer legde, dat het onmogelijk E:rd er nog uit te voeren en al die men- len moesten de grens overstappen, Iden zij niet van armoe- omkomen.Ons Ligen gouvernement liet dat goedsmoeds gebeuren ruwe marmer alleen mocht log uitgevoerd worden. Hoe dikwijls eb ik niet staan kijken op die schoone oode blokken, door de reusachtige aarden van Barbangon voortgetrok- en, de steile heuvels op en de grens ver Diezelfde Fransche vriendelijkheid bebben onze Vlaamsche boeren en werklieden uit de Leiestreek ondervon den na den wapenstilstand voor wat het vlas betreft en niet min de druivenkwee- ters van Hoeylaert en omstreken. Hiermee willen wij noch Frankrijk Doch gelijk welk naburig land beknib- >elen, maar wij willen hierop wijzen dat aaze Regeering niet lijdzaam mag toezien Dp dergelijke mistoestand en dat het niet volstaat daar tegenover te protesteeren et ijdele woorden, hier geldt het oog voor oog en tand voor tand,, ten minste voor zoolang wij nog geen internationaal gerechtshof bezitten, waar geschillen van economischen en anderen aard tus- schen de landen zouden geregeld wor den. Op dit gebied zijn we dus ook wat de moderne menschen noemen internati onalisten, want het algemeen zou er bij bevoordeeligd worden. Er werd en er wordt in ons gezegend landeken veel ge schermd met onze zoogezegde onafhan- lijkheden, maar doorgaans hebben deze slechts op papier bestaan. Heelemaal anders gaat het er in Holland toe, dat alhoewel ook een klein land evenalsBel- gië, wordt toch met recht en reden een kleine mogendheid genoemd het gaat zijn eigen wegen op. Als een land niet zijn eigen bewoners bevoordeeligt te genover vreemden, dan heeft het, ons dunkens, geen reden meer om te bestaan. Laat ons ook ons eigen wegen opgaan Vrij van vreemden band en dwang Zooals het ieder jaar met dezen tijd de gewoonte is, heeft men in de Kamer verleden week het budjet van Land bouw besproken. Een dertigtal redevoeringen werden door onze honorabelen ten voordeele van den landbouw uitgesproken en in tegenwoordigheid van VIJF leden van de Kamer (al de andere hadden geen tijd) heeft Minister Ruzette op al deze redenaars geantwoord. De Kamer was leeg en geen enkel punt werd er op een heel jaar met minder belang besproken. Toch hebben 34 kamerleden eene kies- propaganda willen maken met er ook eenige volzinnen af te rammelen. Het schijnt dat deze heeren nog steeds gelooven dat de landbouwer slaapt, en zich weinig inlaat met zijne belangen. De Brusselsche correspondent van de Gazette de Liège vat de besprekin gen alsvolgt samen Met eene ware vriendelijkheid heeft Minister Ruzette gedurende twee uren geantwoord op de vier en dertig redevoeringen over het budjet van landbouw uitgespro- ken. Op geen enkel oogenblik was er 34 man aanwezig, waarop die kies- preeken werden gezegd. Buiten de re- den van de heeren de Kerckhovc, Maenhout, Buysse en Van den Eynde lfr. de liter te verkoopen, terwijl men de machtige nijveraars en fabrikanten millioenen liet winnen zonder hen te verontrusten En vergeet niet, Kamerheeren, dat terwijl Gij op uw gemak over den land bouw zit te praten, dat er nog honderde kleine boeren gestraft worden en ver volgd om hun melk aan een behoorlijke prijs te verkoopen. Volgens een dekreet van de Substituut van Luik en bekrachtigd door Minister Wauters, is de prijs van 0,50 fr. voor 1 liter melk meer dan winstgevend deze die er boven verkoopen kunnen op elk oogenblik in overtreding genomen wor den. In plaats van deze 34 redevoeringen te eindigen met eene hulde aan het mi nisterie, ware het beter geweest hadde men geroepen de tijd der zotte wetten en verordeningen is uit, geef ons de vrijheid In tegenwoordigheid van de menig vuldige aanslagen op de vrijheid van den landbouwer, zou het den Minister van Landbouw passen zich aan onze zijde te scharen en de andere ministers te dwingen meer menschelijker met den landbouwer te handelen. JOS. DANSE. "La Defense Agricole Beige,,. Leest ons mengelwerk en onze kleine aankondigingen op ons bijvoegsel. andere slechts eene herhaling was. Voor een heer van Brussel kunnen deze genoemde redevoeringen eenige weerde hebben, maar voor ons de man nen van het vak is er niets te vinden als eene heilige vrees voor den kiezer die hen aanzet in deze oogenblikken hunne stem te laten klinken. Evenwel moeten wij bekennen dat de Kamer sa mengesteld is uit mannen die de finan- tiën, de nijverheid of de werkersklas op heftige wijze verdedigen de zaak van den landbouwers wordt er zonder over tuiging en zonder vuur besproken, voor de ledige banken van het parlement Van al de behandelingen zijn slechts twee die voor ons weerde hebben en die geen herhalingen zijn van de jaarlijksche woordenpraal, die steeds woorden blij ven. De eerste is deze van den heer Col- leaux, die in volle Kamer, en niettegen- staande het gehuil van zijne collegas uitriep dat de meerderheid der land bouwers eerlijke menschen geweest waren gedurende den oorlog. De tweede van den heer David, j volksvertegenwoordiger, van Verviers, die in volle Kamers bewees dat destom- me handelwijze van het gouvernement in zake hoogste prijzen, den landbou wer gelijkstelde met den veroordeel de tot dwangarbeid. Wij kunnen den heer David niet genoeg gelukwenschen, daar hij de woordvoerder is der Landbouwkringen op het oogenblik dat deze laatste in sommige middens aanzien worden als de aanstokers van klassenstrijd, en de vlei ers van den hebzuchtigen boer. Wij betreuren evenwel dat de ver- dienstrijke heer David halverwege is blijven steken en niet vlak af de vrijheid heeft gevraagd voor al onze waren. i Wij zijn hierom niet te vreden, daar het zoo gemakkelijk is aan Mr Wauters te bewijzen dat zijne bevelen geen waar- 1 de hebben voor pasteibakkers en soortgelijke, en slechts op de landbou wers toegepast worden j Het was noodig in de Kamer te zeg gen dat men in de Provincie Luik in 1919 1 een affiche plakte op de huizen der landbouwers waarop te lezen stond dat zij het volk uitzogen met hunne melk aan Op 11 Juli herdenken alle goede Vla mingen dien dag waarop in 't jaar 1302 ons volk den Franschen dwingeland en de ontrouwen aan hun Vlaamsche land in den Groeningekouter, bij Kortrijk versloeg, als een nationalen dag. In de zen tijd van opkomende demokratie in alle partijen en in alle landen, hebben wij, boeren bijzonder, redenen te over om dien dag met fiere overtuiging mee te vieren. Werd door dezen laatsten oorlog de Duitsche overweldiging en Duitschlands imperialisme den kop in geslagen, met nog veel meer reden mag gezegd worden dat de Vlamingen, op 11 Juli 1302, de Fransche overweldi- gingszucht en daardoor de aristokrati- sche heerschappij van toen voor goed den nek gebroken hebben. Het was voor ons volk een strijd om leven of dood. Overwinnen, of slaaf zijn van de naburige macht overwinnen, of vaarwel zeggen aan hun welvaart door nijverheid en handel, aan hunnen opkomenden kunstroem. Overwinnen, was hun kreet, of sterven En, dank zij God en hun overmoed, ze zegepraalden. De fransche edellieden en de Leliaarts dat zijn de fransche- laars van dien tijd, de verraders van hun eigen volk sneuvelden met drommen in de moerassen van Groeninge Hun sporen, hun gulden sporen, werden uit de moerassen opgeraapt en aan het ge welf van O. L. Vrouwkerk van Kortrijk gehangen vandaar den naam van slag der Guldensporen. Van jaar tot jaar wordt die heuglijke dag met meer en meer luister herdacht stoeten doorkruisen steden en dorpen met wapperende vlaggen en feestmu ziek. Van jaar tot jaar begrijpen alle Vlamingen beter en beter dat de strijd dien ze voeren, niet een loutere taal strijd is, maar een kamp om hun volle recht in hun eigen land, een beweging van den kleinen man, die, tegenover de verknechtende groote heeren een menschwaardig bestaan eischt voor zich zelf en zijn kinderen kortom een strijd om het dagelijksch brood en meer zede lijke verheffing, dat is de echte, de zui vere, de eenige Vlaamsche beweging. Daar de Vlaamsche strijd een strijd is tegen het onrecht van de grooten, die gaarne verdrukken, daarom voelen wij, Vlaamsche boeren, hem zoowel mee wij weten wat het beteekent slaaf te zijn in zijn eigen land, geen woord mee te zeggen hebben in zaken die ons het nauwst aan het harte liggen, gedwars boomd te worden in onzen strijd naar ontvoogding I Wij willen, als boeren, ons zelf redden en besturen, en als Vla mingen mee te beslissen hebben over het goede lot van 't Vlaamsche land. Daarom zal elke landbouwer van Vlaanderen de 1 le Juli vieren als hulde aan onze dappere voorvaderen zij zul len dien dag vieren om te doen zien dat zij den strijd opnemen voor verheffing van hunnen stand en verplettering van alle dwingelandij. Leve de Volksstrijd van Groeninghe, hij weze ons een zinne beeld voor onzen tijd. Wij achten het nuttig nogmaals de aandacht onzer landbouwers te vestigen op de inrichtingen die het Beheer van Landbouw ter hunner beschikking stelt, o. a. de Staatslaboratoriums en de labo- Leuven en van Gembloers. Daar de boeren afzonderlijk genomen heel wei nig geschikt zijn om ontledingen te laten doen, ware het geraadzaam dat ze zich alleenlijk zouden wenden tot de beste huizen ofwel tot ernstige bonden. De heer Directeur van het staatslabo- ratorium van Antwerpen schrijft in het verslag betrekkelijk zijn werkzaamheden dat hij in verscheidene monsters van inlandsche lijnkoeken 13 water en 12 assche gevonden heeft. Dergelijke waar moet als vervalscht aanzien wor den. Goede koeken bevatten gewoonlijk van 6 tot 8 assche. Van 8 tot 12, aan den huidigen prijs der koeken, dit maakt eene schoone winst uit voor den ver- valscher. De scheikundige meststoffen worden niet min vervalscht. Te Gent ondervond men dat vier stalen nitraat gemengd waren met kaïniet en met keukenzout (van 20 tot 40 Drie stalen beston den uitsluitelijk uit ruw keukenzout. Een ander staal verkocht als ammo niak bevatte niets anders dan sodasul- faat. Te Hasselt bevatte een nitraat 55 zand en dikwijls schoot de rijkheid aan stikstof te kort en de Bestuurder denkt dat het grootste getal vervalschin- gen onbekend blijft. Te Luik ook wer den veel onnauwkeurigheden bestatigd betrekkelijk de opgegevene rijkheid aan stikstof enz. Het weze opgemerkt dat bij het koopen van phosphaat Vesta zoowel als voor de ijzerslakken de fijnheid dient in acht genomen te worden. Voegen wij hier nog een woordje bij nopens de werkzaamheden van het zaad- onderzoeks-laboratorium te Leuven. Daar werden verleden jaar 72 stalen van beetzaad nagezien, waarvan 43 meer dan 3 onzuiverheden bevatten. Het kiemvermogen liet in 't algemeen veel te wenschen. Zoo was het kiemvermogen van 2 stalen van 10 en min 12 20 tot 30% 5 30 tot 40 0/° 14 40 tot 50 13 50 tot 60 18 60 tot 70%, Voor 6 stalen maar bedroeg het kiem vermogen meer dan 70 De zaden van roode klavers, te Leu ven onderzocht, waren zeer onrein, 't zij van 5,70 tot 11,91 Vele stalen be vatten schadelijke onzuiverheden, zaden van ensente, o. m. Het kiemvermogen was bijzonder laag. Eene kleine raadgeving als slot. De mengelingen van zaaizaden voor weiden zijn moeilijk om na te zien. Ook is het geraadzaam de soorten die men begeert afzonderlijk te koopen en zelf te menge len. D. B. door M. O. CAUDRON Heden staan wij in 't gelid en strijden om aan den landbouwer zijn brood, zijn vrijheid en zijne toekomst te verze keren. Het weze mij toegelaten U eerst een klaar beeld te geven van de ware toe standen in Vlaanderen,om U de noodza kelijkheid der in te voeren veranderin gen te doen inzien. Vlaanderen, maar nog bijzonder Oost-Vlaanderen en een deel van West- Brabant zijn de streken der kleine be drijven. Meer dan de helft der boerde rijen zijn beneden de vijf hectaren. Meestal de boeren zijn eigenaar van hun hofstede de landerijen echter behooren gewoonlijk aan verschillende heeren en zijn verbrokkeld in stukjes van 10 tot 30 voorwaarde verhuurd zijn. Met Kerst dag van ieder jaar heeft de eigenaar het recht met enkel exploot van den deur waarder en zonder eenige verwittiging den pachter alles te ontnemen. Dit gebeurde duizendmalen, bijzonder in tijd van kiezing, dat de pachter daags vöör Kerstdag vernam dat hij 'sanderen- daags zonder land en... zonder brood was Met de laatste gemeentekiezingen zond een dorpstyran uit onze streek de deurwaarder bij een twintigtal landbou wers met een opzeg al de andere pach ters bogen den kop omdat zij het land noodig hadden om brood te hebben. Dit pachtstelsel die sinds eeuwen be staat bracht aan ons volk zedelijk ellen de en slavernij. Van over vele geslach ten worden de kinderen van onze Vlaamsche landbouwers geboren met een kiem van verslaving in de ziel. De vader leert aan zijn zoon de roede van den landheer te dragen en voor hem in 't zand te kruipen... om het geluk te be houden hun brood op 's heeren landerij en te winnen. Armoe was het gevolg van deze wan toestanden en deze armoe was de bron van onwetendheid en minderwaardig heid. De volksverstomping en armoe dreef voor den oorlog jaarlijks 60,000 vlaamsche landbouwers naar Frankrijk, die er gedurende eenige maanden als slaven arbeidden. En terwijl de kloeke vader en de grootwerdende zoon in de zuiderzonce zwoegden, bewerkten de moeders het land, geholpen door de jongere kinderen wier plaats op de schoolbanken leeg bleef. De kinderen onzer kleine boeren waren aldus onwetend terwijl die der andere standen zich omhoog werkten in het licht der beschaving Op de grootere boerderijen van acht tot tien hectaren waren de toestanden eenigszins beter hierook evenwel wor den de meeste landen zonder bail gebuurt en hangt over deze klas een wasem van vrees, ontmoediging en lamheid in het verdedigen hunner rechten, en de meeste zijn ook de slaven der groote landheeren. De kinderen zijn beter geleerd alhoewel de meesten het niet tot een middelbaar onderwijs brachten. s> MBL mag mc>n gt-* ~l ïaiuiiuuio w -

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1