Arbeid adelt "k, 1 Redt Zeiven Het Oude en het Nieuwe. Groote Vergadering Vergaderingen Landbouwweekblad uitengewone algemeene Vergadering Zomerbewerking aan laagstammige Frnitboomen. ÏSE, gels n i Öepbeteping Oon ZONDAG 10 JULI 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG. Nr 133 b-e» ilst. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraa-t, 3, Aalst. Aankondgingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 4. r het Samenwerkende Maatschappij jj De heeren aandeelhouders wor- en uitgenoodigd tot de er aandeelhouders op ZONDAG 7 JULI, om 2 1/2 uur (zomeruur) n lokale Aalst. DAGORDE Goedkeuring der standregelen an de Spaar en Leenbank. Ie Bestuurder, De Voorzitter, 0. Caudron. B. Schockaert. 11(1 ïhok- jppe- of ze :eart- et Evenals in geheel de samenleving een nderc geest.een meer moderner levens- n denkwijze intrad, zoo ook moet er in et huishoudelijk en zedelijk leven van nze landbouwklas de oude strekking laats maken voor eene nieuwe. Ik wil vandaag enkel spreken van de ianieren waarop de landbouwer zijne echten en zijne belangen behertigde en erdedigde in den verleden tijd, en mijn edacht zeggen over de manier waarop ij het heden zou dienen te doen. Wanneer wij een terugblik werpen ip de vooroorlogsche toestanden en ze rij willen ontleden, zien wij dat er toen ranig spraak was van landbouwverde- iging. Tallooze maatschappijen en gilden 'oor aankoop, veeteelt, paardenteelt, ieken, zwijnen, geiten, enz. waren de tatste jaren in 't leven geroepen. Hunne merkwijze was een eerst<> maar een auw begin voor de opheffing van den andbouw, door op eigen kracht en igen werk dezelve te verbeteren. De bonden voor aankoop brachten Jira nut en behielden in 't bijzonder de mdbouwers voor vervalsching en be- rog. De vee- en paardenkeuringen ielpcn deze kweeken vooruit, evenals e kleinere prijskampen voor hoenders, eiten, enz. Alles ging er op af, dat de landbou wer op eigen vleugels, en zonder of met peinige bescherming vnn het Staatsbe- tuur, zich trachtte omhoog te vechten net spaarzaamheid, redeneering en taaie irbeid. Dat alles echter bracht geen voldoen- e welstand aan de landbouwklas, en de 'ede bestond hierin dat ons Staatsbe- ituur geen of weinig rekening hield van ezes noodwendigheden. De werkersklas daarentegen, die zich nachtig had bijeengeschaard, werd op ille manieren en door alle wetten en nrichtingen beschermd en gesteund een wet op het achturenwerk die reeds róór den oorlog ten voordeele der mijn werkers werd gestemd eene wet op wouwen- en kinderarbeid pensioenen, indersteunings- en ziekenkassen, on- erlinge bijstanden enz. enz. Hunne syndikaten volledigden deze verbeteringen met een hardnekkige strijd voor hooger loonen en menschelijker even. Bij de landbouwers werd nog geen strijd voor hooger loon en beter leven gevoerd voor 1914. De oorzaken van deze lamheid en deze veronachtzaming onzer eerste levensbelangen zijn me nigvuldig. De slechte wetgeving, de ongenoegzame ontwikkeling der klas en bijzonder de tegenstrijdige handelingen der vroegere leiders waren er de bij zonderste. Hoe zagen we de landbouw in de jaren 90 bijna dood gaan, zonder dat er eene reddende hand werd uitgestoken, die doortastende middelen aanbood Hoe menigvuldig waren onze concur renten in landbouwvoortbrengsels van vreemde naties die onze waren tot waardelooze prijzen deden dalen, terwijl aan onze produkten bijna overal den vrijen doorgang werd ontzegd Wat deden de vroegere landbouw- syndikaten of boerenbonden om ons tegen deze vreemde mededinging te be schermen of een vrije uitweg voor onze produkten te bewerken Wat deed men om onze hoppeteelt, bijvoorbeeld, te beschermen tegen de doodende concurrentie derduitsche hop die hier vrij binnenkwam, terwijl onze waar om in Duitschland te komen een hoog toltarief te betalen had Wie streed tegen de concurrentie der Hol- landsche boter en Hollandsch vee, tegen deze der Deensche produkten en der Fransche groenten en fruiten Van al de landbouwgroepen geen enkele En daar nochtans, en daar alleen ligt de redding en de welvaart van den bel- gischen landbouw Wat baat het ons te strijden om goed koop voeder en vet, om goed en schoon vee, om een prachtig paardenras, als wij door den verkoop van al deze verbe terde produkten, van al onze vruchten en waren niet genoegzaam geld kunnen maken om behoorlijk door de wereld te komen en als 't jaar om is een goede stuiver weg te leggen En hoe wilt ge dat onze arbeid be loond wordt wanneer alle vreemde con- curentie toegelaten is en dat onze waren langs alle zijden van ons land eene bar- reel ontmoeten die hen tegenhoud om in de andere streken meer loonende prij zen te gaan zoeken Hoe kunnen we vooruit komen als- wanneer zelfs in ons eigen land de wet geving zich leent om den landman arm en dom te houden en hem allé kracht te ontnemen voor eigen ontwikkeling en verheffing Die toestanden zullen duren zoolang we geen macht hebben bij onze wetge vers, en zo»lang we dezelfde niet weten te gebruiken. Wij hebben gebrek aan macht en waarom? Omdat we steeds alleen stonden of in verstrooide groepjes omdat we steeds de speelbal waren der yroote politiekers en financiers, die ons gebruikten naar 't belang van hunnen politieken winkel of hunne finantieële berekeningen om dat er vöör den oorlog geen enkele boe renbond of landbouwgroep bestond die werkelijk het heil der boeren vooraan- zette of verstond Wij hadden geene eendracht, geene inrichtingen, geene leiders en bijgevolg geene macht. Wij waren de gedweë lammekes onder de hoede van eenige sluwe schapers Sindsdien gingen vele oogen open en zochten velen hoe we 't best aan boord gingen leggen om ons een behoorlijk leven in de samenleving te verzekeren. Vele landbouwers gelooven dat wij er komen kunnen met de beloften van eenige politiekers die zich zouden ver binden onze bijzonderste strekkingen in de Kamer te verdedigen. Anderen denken dat de eenige redding ligt in eene rechtstreeksche vertegen woordiging der landbouwers in de Ka mers, door het stichten van eene land- bouwpartij, Eenigen verhopen meer van een sterk ingericht landbouwerssyndikaat, waar allen zouden bij aangesloten zijn en die eene groote drukking zouden hebben op de Kamer en de Senaat. Nog anderen verwerpen de drij eerste gedachten en hebben alleen vertrouwen in eene moderne inrichting die men landbouwkamers heet. Dit zijn de vier bijzonderste wegen die naar redding kunnen leiden. Welke richting dienen we te volgen en zal ons 't meest zekerheid en macht geven Hierover wil ik eens vrij mijn gedacht zeggen in een volgend artikel. SANDER. ons Öee, Op eene onlangs gehouden land bouwtentoonstelling te Philadelphia werd eene koe verkocht voor de ronde som van 49,000 fr. Die koe gaf op een tijdstip van 305 dagen 9738 kgr. melk, zijnde gemiddeld 31,900 kgr. gedurende 305 dagen en op denzelfden tijd 485 kgr. boter, wat per dag gemiddeld 1,590 kgr. daarstelt. Het wereldbefaamde Belgisch Trek paard, waarvan het geen wonder is, als er exemplaren verkocht worden van meer dan 100,000 fr., is eerst en vooral de vrucht van eene oordeelkundige keus der voortteelers. Wanneer nu de land bouwer met dezelfde zorgen zijn vee- voortteelers zal uitkiezen zal op weini gen tijd onzen veestapel op het hoogte- peil gebracht worden van ons paarden ras. Het voorbeeld van die kostbare koe en die beschouwing over het Belgisch Trekpaard wilde ik hjer geven, ten ein de onze lezers met een vluchtige trek het overgroot belang te doen inzien, welk er ligt in de veredeling van ons veeras. De oorlog bracht eene groote leemte in onze stallen, bij duizenden stuks werd het vee weggehaald. Alle bekomen uit slagen in zake veredeling, met groote moeite bekomen, werden tijdens den oorlog heelemaal te niet gedaan. Duit- sche bezetting noch inlandsche besturen bekommerden zich om den aard van het vee dat zij vroegen of het nu een goede of een slechte voortbrengster of voort brenger was, alles om 't even. Na den wapenstilstand moest de leemte, door den oorlog geslagen, spoe dig worden aangevuld. Al wat maar vee was, gelijk van waar het kwam, was goed, de hoofdzaak was onze stallen weder te bevolken. Van daar eene on geëvenaarde mengelmoes in onzen vee stapel, vandaar ook dat eene hernieu wing van het pogen van vóór den oor log zich opdringt. Daarbij de internationale verkeermid- delen maken eene groote concurrentie mogelijk en wee het land dat niet in eigen huishouden de middelen weet te baat te stellen om vreemde mededinging zooveel mogelijk den kop te bieden. Nemen wij eens als voorbeeld het be- vrozen vleesch uit den vreemde inge voerd en ons inlandsch vleesch. Bevrozen vleesch dat van over zee naar hier moet worden vervoerd, hier in kostelijke inrichtingen wordt onder gebracht om het aan den man te bren gen, waardoor de prijs nog merkelijk vergroot, wordt hier nog veel goedkoo- per dan ons'inlandsch vleesch verkocht, en dat dan nog niettegenstaande onzen lagen wisselkoers tegenover dien der invoerende landen. We mogen hier gerust verklaren dat, moest de wisselkoers wederom normaal worden, het den belgischen voortbren ger van vleesch onmogelijk zou zijn, zijne vleeschvoortbrengst in eigen land op de markt te brengen. Hetzelfde geldt voor boter, eieren en meer dergelijke landbouwvoortbrengselen Daar de vraag nog verre het aanbod overtreft, wordt die toestand nog niet zoo klaar ingezien, maar naarmate de tijd wederom naar de normale verhou ding terug keert, zal die mededinging zich langs om scherper laten voelen. Onze Belgische regeering hield er tot nog toe geene beschermpolitiek in zake landbouw op na van daar ook zal die onmogelijk uit te houden toestand voor den landbouwer zich des te spoediger voordoen. Uit dit alles moeten de houders van vee het vaste besluit trekken alle midde len ter hand te nemen om in de naaste toekomst het bestaan van onzen vee stapel mogelijk te maken, bestaan dat met hun levensonderhoud ligt verbon den. Of zij tot hiertoe daar reeds dege lijk aan begonnen zijn, laten wij hier onverlet, daar het moeilijk zou zijn om uit te maken aan wie de schuld daarvan toe te schrijven maar wij willen ons bepalen er het onze toe bij te dragen en in dergelijk pogen ons boerenvolk voor te lichten en de hand te reiken. Laagstammige fruitboomen als struikvorm, pyramiden, spilvorm, snoe ren, leiboom en halstam die in den groen- selhof, of ergens aan een muur geplant staan mag men niet, heel het jaar door, aan zich zelf overlaten. Zelf dan, als de vereischte vorm reeds bekomen is, moe ten wij steeds nog een wakend oog hou den op den groei der plant, om, door kleine zorgen, de opbrengst zooveel mogelijk te verzekeren en te vermeer deren. Bij den perelaar zal men vooreerst de overtollige scheuten die op, of dicht bij de lengenis voorkomen, wegnemen als zij 5 a 10 cm. lang zijn. Bij leiboomen met rechtopgaande takken, die aan den muur of in contre- espalier staan, bij voorkeur die scheuten wegnemen,die langs vóór of achter staan. Bij pyramieden die scheuten doen ver dwijnen, welke zich in de bovenzijde bevinden. Bij de scheutdunning zal men steeds zorgen het evenwicht in het vruchthout zooveel mogelijk te bewaren, nooit op 't bovenste gedeelte der gesteltakken te veel of te zware twijgen laten, omdat zoo wij in 't bovenste gedeelte te veel of zwaar hout laten, dit zich ontwikkelt ten koste van het onderste vruchthout, het welk dan veel verflauwt, niet genoeg meegroet en meestal afsterf, waardoor wij dan een onvoldoende bekleede plant hebben. Ofschoon het scheutdunnen op de vruchtvoortbrengselen t.t.z, het vrucht hout niet volstrekt noodzakelijk is, moet het nochtans soms gedaan worden op welk vruchthout, naar verwarring be staat, moet men het dunnen toepassen, om de ontwikkeling van de vruchtbotten te bevorderen. Na de scheutdunning hebben wij de innijping van het vruchthout. Die scheu ten bestemd óm vruchthout te vormen worden ingenepen op 3 tot 5 goede bla deren, door goede bladeren verstaan wij deze die hunne volkomen ontwikke ling hebben en hunne oksels goede merkbare oogen vertoonen, dus de 2-3 onderste bladeren worden niet meege teld, de oogen in de oksels dier bladeren zijn te flauw om zich in vruchtbotten om te zetten. Deze innijping wordt gedaan, om zoo dicht mogelijk de gesteltakken vruchtbe ginsels te bekomen, als botten, sporen, kransjes. Moest er zich nu ten gevolge van dit innijpen, eene te vroege scheut ontwik kelen, dan wordt deze op hare beurt op 3 bladeren ingenepen, op zeer krachtige groeiende boomen doet men best de te scheuten een weinig langer te laten. Te vroege scheuten zijn deze die 's zomers ontwikkelen, uit eene oog, 't zelfde jaar gevormd. Zoo de nijping der scheuten niet ge daan geweest is kunnen wij nog in Augustus September de groen- snoeiïng toepassen. De groensnoei- ing bestaat in het snoeien van alle vruchtscheuten op ongeveer 12 cm. daar door bekomen de boomen een schooner uitzicht en zullen de onderste oogen mis schien nog voldoende voedsel ontvan gen om zich tot vruchtgeving te bereiden. Natuurlijk moeten alle waterscheuten op voet worden weg genomen. ('t Vervolgt) ZONDAG 10 JULI 1921, om 4 uren (zomeruur), groote vergadering voor Aygem en omstreken, te Aygem (wijk Op-Aygem) bij Charel Vercruyssen, lokaal en magazijn van den bond. Volgende punten van 't hoogste be lang voor ons boeren, zullen er bespro ken worden le De toestand van den landbou wer in België. Wat gedaan ter verbetering, door M. Ortaire Caudron, bestuurder der Samenwerkende maat schappij Redt U Zeiven en hoofd opsteller van ons landbouwersblad "De Koornbloem 2° Hoe en door wie moet een BOE RENBOND bestuurd worden Waarom door M. Frans Van de Velde, van Denderleeuw, lid" van den beheerraad der S. M., voorzitter der Onderlinge Brandverzekering. 3° Wat werd er tot hiertoe door den Aalsterschen Boerenbond ge daan Toekomstplannen, door M. Cl. Saeys, bestuurder der Ond. Brand verzekering. 4° Bestellingen van oogstvetten, kolen, kalk, enz. 5° Belangrijke bespreking. N. B. Deze twee laatste punten zijn meest voor dezen die waren vragen in den Aygemschen bond en lossen op statie Burst. SCHOONAARDE. Zondag 10 Juli, algemeene vergadering, om 5 ure namiddag, in 't gewoon lokaal. Inschrij ving voor vetten, enz. LEDE. Op Zondag 10 Juli, alge meene vergadering voor de leden van den bond, om 6 ure namiddag. DagordeInschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. SMETLEDE. Zondag 10 Juli, na de Hoogmis, vergadering bij Vital Elout. Inschrijving voor alle benoodigd- heden te verzenden op statie Lede, als ook voor pulp en eerstelingen, AALST-SCHAARBEEK. - Vanaf heden tot Zondag 10 Juli zal er inge schreven worden voor eerstelingen plantgoed, pulp, voeders en meststoffen in het gewoon lokaal, bij Ph. De Kegel of bij de plaatselijke schrijver Hoffelinck.

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1