DE WAPENS NEER! Buitenlandse!) Overzicht Vergaderingen mm om. Zomerbewerking aan laagstammige Fruitboomen. 1 een LondboucDtoestanden in pPonl^pijH Uit P 11 L P. De Strijd om voeder. In Ilagazijn. Zeebergkaai, Aalst. Alfons Goosens, Burst. C Het Fransche gouvernement heeft eindelijk kant gekozen in de kwestie der invoerrechten der vreemde granen.Deze invoertaks zal van zeven frank op veer tien fr. de 100 kilo gebracht worden. Het staatsbestuur heeft op die manier opentlijk bekend, dat de vrijheid van den handel geene vrijheid van doorvoer beteekende, en dat de beschermmaat- regelen tegenover den landbouw steeds moesten in eere blijven. Verscheidene dagbladen vallen om deze maatregel het bestuur aan. L'In- transigeant schrijft onder meer Terwijl M. Berthou ter hulp snelde aan de bevoorrading, heeft een an- dere Minister, deze van Handel en Landbouw, gansch in de verkeerde richting gewerkt. Hij heeft de invoer- rechten op zekere produkten ver- hoogd op het graan van zeven tot veertien frank. Dat is niet verstaanbaar het is niet mogelijk te zeggen dat men de inland- sche voortbrengst beschermt tegen eenen te lagen prijs, aangezien de bij- zonderste landbouwsyndicaten den minister verwittigd hebben dat zij de bescherming niet noodig hadden. Met wie houdt men dan den zot Als de landbouwers zelf zeggen dat de prijs van de granen hoog genoeg is, hoe wilt het ministerie dezelve dan nog verhoogen Wij zijn benieuwd te weten van waar die landbouwbonden zijn die zoo vrij waren den minister te verwittigen dat zij geene bescherming noodig hadden. Het is moeielijk te gelooven, dat de boeren, die, door de droogte zonder voeder vallende, al het oude graan ver- voederd hebben, zulke beestigheid zou den uitsteken Maar het is wel mogelijk dat de In- transigeant zich vergist heeft in een groep Kamerleden die de pretentie heeft zich de Landbouwverdedigers in de Kamer te noemen en ze verward met de bestaande ware landbouwersvereenigin- gen. Men weet dat die groep huichelaars zich tegen de beschermmaatregelen ver klaard heeft. Intusschen vraag ik aan de Intransigeant mij te willen de land bouwers aanwijzen die nog vandaag aan honderd frank verkoopen en met genoe gen een zoo groote afslag zien aanko men Zoo er zulke weldoeners der mensch- heid bestaan die zeggen dat zij aan 60fr. nog te veel winnen, dat ze hun over schot op het armbureel hunner gemeente afgeven Wij hebben reeds veel strijd beleefd tegen de buitenlieden, deze sluwe en DOOR BERTHA VON SUTTNER 21. -o- De gedachten die uit mijn jeugdonderwijs nog in mijn binnenste ten gunste der soldaterij spra ken, zijn mij nu gansch verloren gegaan. Ik weet niet of het de met u gemaakte lezingen en gevoer de gesprekken zijn, waaruit bleek dat mijne ver achting voor den oorlog niet alleen staat, maar door de grootste geesten van onzen tijd gedeeld wordt doch mijn vroeger half onderdrukt ge voel heeft zich in eene klare overtuiging omgezet eene overtuiging, die het mij voortaan onmo gelijk maakt soldaat te blijven. En daarbij komt het dat deze bladen, die ik met mijne krijgsindruk- ken vul, niets anders bevatten dan smartelijk aan schouwde smart. De slag van Königgratz was geëindigd. Weder om eene nederlaag 1 Ditmaal, zoo het schijnt, eene beslissende... En geen brief, geen snelbericht van Frederik 1 is hij gewond dood Koenraad gaf zijne bruid bericht dat hij onverlet was. De verlieslijsten waren nog niet aangekomen het heette slechls dat er bij Königgratz 40000 dooden cngewonden waren. En de laatste tijding die ik ontvangen had, luidde Wij begeven ons heden naar Königgratz. Denderden dag nog altijd geen teeken van leven. Ik ween uren lang. Juist daar mijn verdriet nog niet geheel en al hopeloos is, kan ik weenen. Moest ik weten dat alles voorbij is, dan waren er voor het overvolle van mijn wee geene tranen meer. Ook mijn vader is diep nedergehurkt. En Otto, mijn broeder, is verteerd van wraakzucht. Het schijnt dat er nu in Weenen vrijwilligerkorp- sen ingericht worden, daarbij wil hij zich aan- kunstmatige verdeeling der boeren is een fijne trok Het is een middel om de andere stan den tegen de boeren op te ruien en op meetings en elders dezelve te beschim pen. Het ware beter dat men werkte op het Amerikaansch katoen, het ijzer, ko len en meer grondstoffen, om onze frank te doen klimmen. Hier echter geldt het de groote financiers (Uit het Fransch landbouwblad Le Progrès agricoie Men ziet dat er ook in Frankrijk nog eenige heerschappen zijn, die over de landbouwers willen regeeren en in hun nen naam spreken, al werken ze recht streeks de boeren tegen. In België, evenals in Frankrijk, loopt dat spellekens op zijn einde. Hetgeen wij vorige maal schreven, geldt voor perelaar en appelaar, in ge lijk welke laagstammige vorm. Nu beginnen we met den perzikboom. Bij deze hebben de zomerbewerkingen veel meer belang dan bij perelaar of ap pelaar immers, deze plant hoort beter thuis in de warme streken, ook ontbloo- ten de gesteltakken zich nog al rap, om reden, dat die oogen die zich niet het jaar na hunne vorming ontwikkelen, ge woonlijk niet meer doorschietende bloembotten ontwikkelen zich slechts op 1 jarige twijgen en deze twijgen die eens vruchten gedragen hebben, dragen er geene meer dan op jonge scheuten die zij nog zouden voortbrengen. Om die gegevens moeten wij den groei van den perzikboom gedurig in 't oog hou den, door allerlei zorgen steeds trachten onze gesteltakken goed van jong vrucht hout bezet te houden, steeds trachten jonge vervangtwijgen aan te kweeken, zoo dicht den moedertak mogelijk, om de oude te vervangen. Als eerste zomerbewerking aan den perzikboom te doen, hebben wij de scheutdunning op de verlengenissen, deze moet zeer vroeg gedaan worden, einde April begin Mei, als de scheuten 5 4 8 cm. lang zijn. Later kan men ook nog deze scheutdunning doen, maar hoe vroeger zij gedaan is, hoe min nut teloos verlies aan sap men heeft. De scheuten naar voren of langs den kant van den muur staande, worden wegge nomen, op de loodrechte gesteltakken alle 10 cm., zijscheuten bewaren op ho- rizontaie of schuinsche gesteltakken alle 20 cm. Alle andere nuttelooze scheuten onverbiddelijk verwijderen. In het bo vendeel van den gesteltak de zwakste scheuten behouden, in het onderste ge deelte de sterkste. Na de scheutdunning hebben wij de innijping. De scheuten die men bewaard sluiten. Verder meldt men dat Benedeck van zijne plaats zal ontheven worden en de zegevierende aartshertog naar het Noorden geroepen. Mijn eenig gedacht is Frederik... en geene enkele tijding Na eenige dagen bereikte ons een brief van D' Bresser. Hij was in de omstreken van het slagveld aan het werk om te helpen wat hij helpen kon.De ellende was grenzeloos, schreef hij, boven de groot ste inbeeldingskracht. Hij had bij zich een Saksi sche geneesheer, Dr Brauer, die door zijne regee- riDg afgezonden was om na duchtig overzicht over den toestand, bericht in te zenden. Binnen ncn paar dagen zou ook eene Saksische dame aankomen, Mevr. Simon, die sedert het uitbreken van den oorlog in de gasthuizen van Dresden werkzaam was, en die zich aangeboden had om de reis naar de Boheemsche slagvelden te doen. Doktor Brauer en doktor Bresser zouden zich op den vastgestelden dag naar Königenhof, de laat ste standplaats voor Königgratz, en tot waar de ijzerenweg nog liep, begeven om de moedige vrouw daar af te wachten. Bresrer verzocht ons zoo mogelijk eene zending verbandmiddelen en wat dies meer naar de standplaats te sturen, opdat hij ze daar in ontvangst zou kunnen nemen. Pas had ik dien brief gelezen of mijn besluit stond vast ik zelf zou de kist met het verband- gerief brengen. In een dezer gasthuizen, die Mevr. Simon bezoeken wilde, lag wellicht Frederik. Het gedacht alleen vervulde mij met een toomelooze opgewondenheid. Zonder iemand van mijne familie met mijn voornemen bekend te maken want dan ware ik op een algemeene tegenkanting gestooten - begaf ik mij, een paar uren na den brief van Dr Bresser ontvangen te hebben, zelf op weg. Ik had voorge wend dat ik, hetgeen de dokter verlengde, zelf wilde bezorgen en verzenden, en zoo kan ik voort zonder moeilijkheden. Van uit Weenen zou ik dan worden op 30 a 40 cm. ingenepen. Deze bewerking heeft voor doel, het sap op den voet der twijgen te doen werken, om het verloopen der onderste oogen te verhinderen, en er de ontwikkeling van goede vervangtwijgen te verzekeren.De te vroege scheuten welke zich tenge volge van dit ingrijpen zouden ontwik kelen, worden «p hunne beurt op eenige bladeren ingenepen. Op de vruchttwijgen worden aan den voet 1 of 2 scheuten bewaard die het jaar nadien het oude vruchthout moeten vervangen, alsook deze die de vruchten vergezellen, al de anderen worden op voet weggenomen.Moest de twijg daar door te ver ontblooten dan zal men er eenige meer laten. De vervangscheuten aan den voet van het vruchthout gelaten, worden op 30 a 40 cm. ingenepen. Deze die de vruchten vergezellen, worden ingenepen op 4 a 5 bladeren. Nadat de vruchten geoogst zijn, snoeien sommigen vlak boven de ver vangscheuten, ten einde deze zoo krach tig mogelijk te doen doorgroeien. Deze doenwijze durven wij niet al te zeer aan raden, daar zij soms zeer nadeelige ge volgen kan na zich slepen. Te groote stoornis in den sap omloop, brengt bij den perzikboom nog al spoedig de gom- ziekte voort, en eene dergelijke snoeïng in den Zomer gedaan, brengt steeds een groote stoornis mee in den sap-vloei. Na de scheutdunning en de innijping, heeft men nog de aanbinding der twij gen bij leiboomen. Bij deze bewerking zal men steeds trachten te groote ver warring te voorkomen. In Holland waar we dachten dat er met den oorlog niets veranderd was. zou naar het schijnt het bolsjevismus ook al wortel geschoten hebben. Zoo hebben de Socialisten Zondag laatst eene groote betooging gehouden in den Haag om een zekere Heer Groenendael te doen op vrijen voet stellen. Wat hij gedaan heeft Niemendal, 't is nu juist omdat hij niemendal doen wil dat hij vastzit Hij zou namelijk moeten soldaat worden hebben, maar hij heeft beslist geweigerd zich te laten in tenue steken. Daarom is hij in 't cachot gestoken, maar van als hij daarin zit, ('t is nu bijna eene maandl weigert hij alle voedsel. Hij doet de hon gerstaking evenals de burgemeester van Cork. De overheden doen al het moge lijke om hem niet te laten sterven door hem te laven, maar schijnt dat het nog niet gemakkelijk gaat. Ook valt af te wachten of de betooging ter zijner eere van Zondag laatst zijne verlossing te weeg brengen zal. 't Is twijfelachtig In Ierland is 't Wapenstilstand sedert Maandag laatst. Sindsdien zijn er geene aanslagen meer gemeld geworden. De pan mijn vader schrijven Afgereisd naar het too- neel van den oorlog. Wel steeg in mij twijfel op mijne onervarendheid, mijn afkeer van wonden, bloed en dood... Maar dien twijfel verjaagde ik wat ik deed, moest ik doen. De blik mijns echtge- nooten was smeekend en gebiedend op mij gericht van op zijn lijdensbed scheen hij de armen naar mij uit te strekken en al wat ik vermocht te denken, was dit enkele Ik kom, ik kom Ik vond de stad Weenen in onzeggelijke opge wondenheid en onrust. Overal verstoorde gezich ten. Mijn rijtuig kruiste talrijke wagens die met gewonden gevuld waren. Telkens gruwelde ik of Frederik ook wellicht daarbij was Ik liet mij naar een gasthof voeren. Van daar bezorgde ik mij mijne inkoopen, stuurde den voor Grumitz bestemden brief weg, trok een zoo een voudig mogelijk reisgewaad aan en voer naar de Noorderstatie. Hier ook heerschte een opgewonden leven of zou ik het wellicht niet opgewonden sterven,, moeten noemen De halle, de zalen, het perron, alles was vol gekwetsten. En een onoverzienbare menschenmenigte woelde er dooreen ziekenver plegers, barmhartige zusters, geneesheeren man nen en vrouwen uit alle standen der Maatschappij die daar kwamen nazien of het laatste vervoer niet een der hunnen medegebracht had of ook om de gekwetsten geschenken, wijn, sigaren, enz. te brengen. Het personeel van den ijzerenweg had overal de handen vol om het steeds aandringende publiek terug te houden. Ook mi) wilde men voortsturen Wat... Wat wilt ge Maak plaats... Het geven eetwaren is verboden... Wend u tot het komiteit... Daar worden de geschenken in ontvangst geno men. Neen, neen, sprak ik, ik wil afreizen. Wan neer vertrekt de volgende trein heer de Valere, voorzitter der Iersche Republiek is op 't oogenblik dat deze woorden geschreven worden in Londen waar hij onderhandelt met den heer Lloyd George, de Engelsche Minister- voorzitter. Beide partijen hebben in hunne bladen aangekondigd dat zij met veel goeden wil bezield zijn er dus veel kans bestaat tot lukken. Mocht het waar zijn. President Harding heeft officiëele voorstellen gedaan om van lieverlede tot de algemeene ontwapening te komen, te beginnen met de oorlogvloten. De Vereenigde-Staten, Japan en Engeland zijn voor 't oogenblik de drij sterkste landen ter zee, daarachter komt Frank rijk en wij hebben al dikwijls gezien en ook ondervonden dat de kleinen moeten dansen gelijk de grooten fluiten. Daarom ware 't te hopen dat de eerstgenoemde mogendheden, dra tot een volledig ak koord kwamen, dan ware een eerste en groote stap gedaan naar de ontwape ning en op de zeelegers zouden de land legers spoedig volgen, tenware dat de toestand in Duischland weet aan 't op spannen ging, waar gelukkiglijk, tot hiertoe, niets van te bemerken is, ten ware de komedie van Leipzig weer eene oorzaak wierd, In Silezië is de toestand onveranderd. Dat wil niet zeggen dat hij goed is. De gemoederen zijn er nog aan 't gisten. De Poloneezen zeggen dat de Duit- schers eenen opstand bereiden en de Duitschers zeggen hetzelfde van dePolo- neezen. Zoolang het bij pennegevech- ten in de gazetten blijft is de zaak wel zoo erg niet maar moest het onweer losbarsten dan zouden de Verbonden soldaatjes kunnen de dupen der historie zijn met zoo tusschen twee legers inge schoven te worden, en zouden ze wel eens onvrijwillig hun deel der slagen kunnen, krijgen die de twee vechtersha nen, met het beste inzicht der wereld, voor elkander bestemmen. Op aanvraag van vele leden zal den bond zakken aankoopen. Nieuwe graatv zakken, dubbel geweven, wegende 1 kil aan den prijs van 3.oo fr. 't stuk. Kleine bloemzakken en andere (occa. zakken) zullen ook op aanvraag gekochi worden deze zijn geschikt voor aard appelzakken, prijs 0,70 tot 1,00 fr. Rijstbalen, zware juten, voor graai (70 a 80 kilos in een zak) zaad aardap pelzakken(occasiezakken) 1,25 tot 1,75 fr Men kan inschrijven. Van deze zakken is een staal in he magazijn, Aalst te zien. ilt gij g endt U erkstra. tudie PENB, Al de pulp tot heden ingeschreven za verzekerd afgeleverd worden. Wij heb ben nog een zeker getal wagons te ver koopen. Wie nog niet voorzien is, stelli i Bund De N amens jopen GE Een c niet uit AALST-MIJLBEEK. - Op Zondag 17 Juli, om 5 ure, vergadering bij Jan Schockaert. Inschrijvingen voor eerste lingen, voeders, vetten, kolen, enz. OKEGEM. Op Zondag 17 Juli, om 5 ure namiddag, vergadering voor de leden van den bond, in het gewoon lokaal. Inschrijving voor landvetten en veevoeders. Wij zijn er in gelukt nog een wagon gezonde, dikke oude aardappels te koo pen. Deze worden verkocht aan den prijs van 32 fr. de 100 kilos, zakken toe. Beschikbaar in magazijn. Op deze vraag kon ik geruimen tijd geen ant woord verkrijgen. De meeste afreizen waren opge schorst. Reizigerstreinen gingen daarenboven niet meer weg. Enkel een met reservetroepen en een andere uitsluitelijk ten dienste van de Vader- landsche Hulpvereeniging. En kan ik daar niet met mede gaan Onmogelijk Immers duidelijk en duidelijker meende ik Fre- deriks hulpkreten te hooren en niet medemogen: het was om zinneloos te wordun. Daar bemerkte ik aan den ingang der spoorhal- le baron S..., den ondervoorzitter van de Hulp- vereening. Ik ijlde op hem toe. Ooi Gods wil, Baron S., help mij toch 1 Gij kent mij toch Baronnes Filling... voorzeker heb ik de eer... Waarmede kan ik u dienen Gij zendt een trein naar Bohemen.;. Ipat mij l medereizen Mijn stervende man verlangt- me zoo zeer te zien... indien gij een hart hebt, sla toch mijn bede niet af 1 Baron S. riep een der medereizende geneeshee ren bij en bevool mij aan zijne hoede. Er bleef nog een uur te wachten vooraleer de trein vertrok. Ik wilde tot de wachtzaal terugkee- ren, doch elke beschikbare plaats was in een gast huis veranderd. Daarom zag ik mij genoodzaakt op het perron te vluchten en daar moest ik' juist een gruwelijk treurspel aanschouwen de aan komst van een trein waarvan de wagens met ge wonden opgepropt waren en die nu moesten af geladen worden. Vóór mijne voeten, op de plaats waar ik mij op eene kist had laten nedervallen, legden zij er een neer die onophoudend een gorge lend rochelen liet hooren. Ik boog mij tot hem over, om hem eenige deelnemende woorden toe te voe gen, maar ontzet deinsde ik terug en verborg mijn aangezicht in beide handen... de indruk was toch ts schrikkelijk geweestDat was geen menschelijk Alle dagen te bekomen in den middag van 7 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen geldei voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hou derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakken). Maïs (nieuwe) 58,00 Zemelen 47,00 Kriel 57,00 Bloem 108,50 Haver (w. Canada) 65,00 Gebroken Rijst 75,00 (verw.) Cement 15.00 Cementkalk 9,00 Blauwe aluin 2,00 de kilo. Lijnzaad 1,25 >9a 339 ct. In an Vos Om 3 i voorfen Uil rans Ta (verw.) Met zakken inbegrepen Extra lijnmeel Cocoskoek Arachidekoek Maïskoek Maïsmeel Witte boonen Nitraat Ammoniaksulfaat Superphosphaat Guano 5><5X3 82,00 70,00 80,00 56,00 56,00 45.00 30,00 53,00 G Een w ctie A •ntiaren ost en oppens, ieuwen Laatst nderen Onmid ZA' Om 2 an het T arkt. Koop jsch, gr deel vi In geb i Charl Koop Meire jcoot 18 Koop eire, N oot 25 In geb eTroy omstel L erblijf kens o hi Van Maandag af zullen de lidkaartt gevraagd worden aan alle leden bij weghalen van waren in 't magazijn. De bijzonderste waren kunnen verkregen worden bij Van Brempt, te MoorselCuper, MeldertB. Boel, te Herdersem Litrg van kaal te Wieze Aug. Bogaert, Schooi aarde Vercruysen. Aygem Regaei Woubrechtegem Lokaal te Sint Ant linckx Torrekens, Oultre Em. Co j0 pens, HaeltertDe Leenheer, Wellf Van den Steen, Denderhautem den Bossche, Teralphene De Leebekc; Alfons Maes, GysegemWe leman Louis, Kerkxken. Vi )09b Pi Koop mgae Meire 1( B Koop eire of '3, groi Koop C.E Koop aangezicht meer het onderkaaksbeen was geb afgeschoten... ik zou willen opspringen en vlucbi Ct. doch voelde mij plotselins doodziek worden mijn hoofd viel tegen den achter mij staand OStdor] l ca. Koop einen 53a gro Al dez us Bay Een vreeselijk gedacht schoot mij plotselii door het brein. Deze man moest nu eens Frederik zijn Ik verzamelde al mijne krachten en blikte nogmaals aan... Neen, het was Frederik niet. Eindelijk zat ik in den wagen met de beide neesheeren en vier barmhartige zusters. Het er verstikkend heet en de ruimte was er met hospitaalreuk, en een mengsel van phenol en w rook vervuld. Mij werd die. lucht onverdragel Ik trok mij in mijnen hoek terug en sloot oogen. De trein zette zich in .beweging. Dikwijls ik langs dezen weg gereden op mijne bruiloft» waren wei ook langs daar heengetrokken dl wat was thans ons doel Een slagveld - plaats van dood en lijden. Ik sidderde ervan. Genadige vrouw, sprak een der artsen, geloof dat gij zelf ziek zijt... gij ziet er zoo bl en zoo lijdend uit. Ik keek op. De spreker was een sympatK jeugdverschijning. Het was schoon van zi] twege zijne eerste diensten aan dit gevaarvol moeilijk ambt te wijden 1 ook aan de barmhar zusters stuurde ik in mijn hart gevoeleDS bewondering en dankbaarheid toe. Maar bracht elk dezer goede menschen mede greintje hulp voor duizend centenaars nood 1 De dappere nonnen moesten wel voor alle t schen die alles een overwinnende liefde in harte dragen, die mij voor mijn man vervulden ('t Vervolgt Ver blij 1 Telkei :rg vac Meire GE Een h Baveg nr 282 ca. Bewot n, ZA Om 2 den adhuis, ,|.'n Schoo ïllingei taat. Een sc Aalst, Een sc Aalst,

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2