Vergaderingen DE WAPENS NEER! Baitenlandseh Overzicht mummt. KIEMDE lilDKflflRTHH Zeebrugge-Harwich-Londen en Noord Engeland Yoor een grootere Yoortbrengst Zakkers A Sn fSa(jazijn. Zeebergkaai, Aalst. Alfons Goosens, Burst. eei Het Bestuur van onzen bond besloot aan alle leden te verplichten eene nieuwe lidkaart te nemen. De nieuwe kaart zal rooskleurig zijn en zal aan iedereen 0,25 fr. kosten. De plaatselijke schrijvers worden ver zocht zoo rap mogelijk de nieuwe lijsten op te maken van de leden, hun tevens de nieuwe kaart te bezorgen. Deze maatregel werd genomen, om vele onregelmatigheden uit den weg te ruimen. Het is geweten dat er sommige landbouwers die na den oorlog lid wer den van onzen bond, dezelven nu tegen werken. In sommige gevallen, als ze ons eens noodig hebben, dagen ze nog wel eens met hunne vroegere lidkaart op. Zulke leden hebben wij niet meer noodig. Wij willen nog enkel die land bouwers die ofwel van onzen bond al leen deel maken, ofwel die alhoewel zij nog deel maken van andere bonden, ons toch niet opentlijk of in 't geheim tegenwerken en bekampen. Wij willen nog enkel leden die weer- dig zijn deel te maken van de groote landbouwersfamilie, die zich in tijden van algemeene verlatenheid en verach ting saam hebben vereenigd, en nog he den saam willen staan, wanneer de vleiers en valsche vrienden langs alle kanten opdagen. Het is evenwel verstaan dat het toe gelaten is ook nog deel te maken van andere bonden, op voorwaarde dat men een weerdig en werkzaam lid blijft van onze vereeniging. De plaatselijke schrijvers^kunnen de nieuwe kaarten van af het begin der week op ons bureel bekomen, alsmede de onderrichtingen. We vragen hen dringend niet uit te stellen om hunne zaken in orde te bren gen. Nieuwe leden betalen den vroegeren inleg, zijnde 1,25, 2,50, 3,75 of 5,00 fr. volgens bedrijf. met nieuwe rechtstreeksche treinverbin ding. Reizigers en goederen. Versnelde dienst voor het vervoer van vruchten, Goedkoope retoerbiljecten met O. L. V. Hemelvaart. Great Eastern Railway Zeebrugge Kaai Antwerpen (Zuid)Sta- tiekaai en Brussel, 41, Ad. Maxlaan. HERDERSEM. Vergadering van den bond, op Zondag 31 Juli, om 4 uur in 't gewoon lokaal, bij B Boel. Inschrijving voor alle waren. KawwcöK-'. .wüssaeaeiiKMi vt ayaawK'ÉwaWi rjm&samnnm DOOR BERTHA VON SUTTNER 21. o— Was dat eene reis De reg>mentsdoktor had reeds lang opgehouden te spreken, maar de voorvallen die hij afgeschil derd had, voeren onophoudelijk voort vóór mijn innerlijk oog zich af te spelen. Om mij eenigszins te verstrooien, keek ik door het wagenvenster buiten. Maar ook hier boden zich aan het oog de beelden van het oorlogswee. De Pruisen komen 1 De Pruisen komen was de schrikkelijke kreet'die geheel de streek door vloog. Zoo ook in hePvoorbij rijden die woorden niet te hooren.waren, toch kon men hun uitwerk sel van uit het wagenvensfer duidelijk aanschou wen. Overal, op alle straten en wegen, vluchtende menschen, die met pak en zak hunne aardstede verlieten. Gansche wagentochten baweegden zich landwaarts, volgepropt met beddegoed, huisgerief en voorraad. Alles zichtbaar in de grootste haast erop geladen. Op dezelfde karren kleine zwijnen, het jongste kind en een zak aardappelen nevens den wagen te voet den man, de vrouw en de grootere kinderen. Waarheen trokken die armzaligen Dat wisten zij ter nauwernood zeiven zij wilden slechts voort, voort, weg van de Pruisen. Zoo vlucht men ook het verslindende vuur of de stijgende wateren. Het was reeds laat in den avond toen ik aan Köninginhof aanlandde. Moeilijk en bevend steeg ik af en nam mijne pakkage uit. Ik had immers een handkoffertje bij mij met lijnwaad voor mij, en pluk en verbandtuig voor de gewonden, daarenboven nog een reiszak met verdere benoodigdheden. Vooraleer de doelmatige middelen aan te geven, willen wij onze lezers voor oogen stellen, dat wij niet een uitbrei ding der teelten als voornaamste doel hebber, maar wel eene meerdere op brengst beoogen, van onze culturen. Eene koers vrrandcing in onze teelten 1.1. z. voorkeur geven aan deze of gene vrucht of kweek zou mogelijks den bel- gischen landbouwer zeer ten goede ko men, doch daarover bandelen wij ge beurlijk later. Hoe kunnen wij nu onze opbrengst vermeerderen Op dit gebied zijne tal rijke verbeteringen te verwezentlijken over allen breedvoerig uitweiden zullen wij niet doen, wij zullen ons enkel voor namelijk bepalen, bij deze die gemakke lijk om uitvoeren zijn en dadelijk uitsla gen opleveren. Hier komen vooraan. le het gebruiken van veredeld zaaizaad. 2° het sterk en degelijk bemesten der gronden. 3° nauwkeurig de noodige vereischten toe passen voor weelderige plantengroei. 4° Samen werking tusschen de landbou- were in 't aanschaffen van machienen. aankoopen van zaaigoed en, meststoffen en veevoeders. 5° Samenwerken in vee bonden, melkerijen, onderlinge brand verzekeringen, spaar en leenbanken, huur- en landaankoop, syndikaten, enz. enz. Al deze punten zullen wij één voor één nader uitleggen. Als eerste punt hebben wij hier het gebruiken van veredeld zaaigoed. Als teelten die in groote cultuur bijzon der voor Belgie's landbouwers in aan merking komen hebben wij de teelt der graangewassen, als d«ze van alle graan gewassen, aardappelteelt, een beeter.- teelt, zoo suiker- als voederbeet. De twee eerste hebben trouwen eene zeer belangrijke plaats in onzen nationalen landbouw, dit bewijzen de volgende cij fers De voedingsgraangewassen, tarwe, spelt en masteluia besloegen in 1919, eene oppervlakte van 183,646 hectaren, of 10 t. h. van den bouwgrond. Tarwe alleen nam ongeveer 158,000 hectaren in. De inlandsche tarwe voortb^engst is verre van voldoende voor de behoeften van het land wij brengen niet meer dan 22 t. h. voort van hetgeen de ver bruikers noodig hebben. De rogge, met 257,542 hectaren, be slaat 15 t. h. van de opgenomen op pervlakte. Rogge wordt nochtans heden schaarscher gebruikt voor de voeding van den mensch. De aardappelteelt is eveneens zeer verspreid 140,000 hectaren of 8 t. h. van de genomen oppervlakte. Die drie teelten tarwe, rogge en aardappelen beslaan dus reeds het derde van 's lands bebouwde grond, dus zien onze landbouwers genoeg de gewichtig heid in die zij allen er bij hebben bij het vervolmaken dezer teelten. De kisten met materiaal voor de gasthuizen, die ik in Weenen voor Dokter Bresser bezorgd had, waren met andere kisten van het Hulpkomiteit af- leverd geworden, maar wie weet wanneer en waar zij zouden afgeleverd worden 1 Ik had niets bij mij dan mijne twee reiszakken en een om den hals hangend geldbeursje. Het was een donkere nacht, zonder maneschijn, de schouwplaats enkel door drie of vier aan palen bevestigde lantaarnen verlicht. Uitgeput rn neder- vallend van vermoeienis, zonk ik in den vrijge- bleven hoek eener bank neder en legde mijne pak ken vóór mij op den grond neder... Mijne ondernemin scheen mij nu als waanzinnig toe. Dit vermeende hulpgeruep van Frederik geloofde ik dan toeh waarlijk aan dergelijke mys tieke dingen dat had voorzeker geenerlei grond. En wie weet wellicht was Frederik reeds op weg naar huis misschien ook dood waarom zocht ik hem hier Een andere stem begon thans op mij te roepen andere armen werden mi) tegen gestoken Rudolf, mijn zoon Rudolf, - - hoe zou hij naar zijne moeder gevraagd hebben en niet kunnen inslapen dan na den goeden nacht en den kus van zijne moeder ontvangen te hebben... Waarheen zou ik mij wenden, zoo ik Dr Bresser niet kon vinden Gelukkiglijk had ik mijn btursje met gei l... het bezit van banknootem is immers een middel om overal uit te geraken, onwillekeurig greep ik naar de plaats waar het beursje hangen moest... groote God 1 De riem, waaraan ik het be vestigd had, was doorgesneden, het beursje weg verloren Welke slag 1 Eatoch, alles was niets voor mij was er slechts eene schrikbarende mogelijkheid Frederfks dood... Ik bekeek al de aanwezigen geen Dr Bresser te tien. Wat nu te beginnen Tot wie mij te wenden Ik sprak een voorbijganger aan. Een geschil was in den laatsten tijd opgerezen tusschen Er geland en Frank rijk over de kwestie van Silezië. Onze Zuiderbuur wilde versterking naar gin der zenden om, zoo gezegd, gereed te zijn tegen eenen mogelijken opstand der Duitschers. De Engelschman of de Itali aan wilden er niet van weten en waren meer voorHanders eener onmiddelijke verdeeling der betrokken provincie tus schen Duitschland en Polen (volgens den uitslag der volkstemming) om dien doorn eens voor al van de baan te schuiven. Wij hebben nooit ongerust geweest over dit geschil omdat de landen in kwestie al voor grooter moeilijkheden gestaan hebben welke overwonnen zijn en dat zij van weerskanten wel bewust zijn dat van hun al- of niet akkoord zijn de vrede afhangt. Thans schijn de onweerswolken weer op te klaren en zal er eerlang niets meer overblijven van het geschil dan de onaangename herinnering. Waar kaa ik den statieoverste vinden Gij meent voorzeker den bestuurder dezer ziekenstandplaats Stafdoktor S. Daar staat hij. Reeds wilde ik den stafdokter aanspreken, toen ik een man op hem zag toeloopen, waarin ik, o vreugde, Dr Brasser herkeude. In mijne opgewon denheid viel ik den ouden huisvriend om den hals. Gij gij Baronnes Filling Wat doet gij toch hier Ik ben gekomen om te helpente helpen... Is Frederik niet in een uwer gasihuizen Ik heb hem niet gezien. Was dit bericht mij eene ontgoocheling of eene verlichling Ik vermag het niet te zeggen. En vrouw Simon vroeg ik verder. Die is reeds «enige uren hier. Eene pracht van een vrouw Ras besloten en omzichtig. Thans is zij juist volop bezig met de hier liggende gewon den in de ledigstaande wagens te brengen. Zij heeft vernomen dat in eene naastliggende plaats, te Ho- ronewos, de nood ten hoogste is. Daar gaat zij naartoe reizen en ik ga met haar. Ik ook, Dr Bress«r Laat mij medegann... Waar dunkt gij aan, Baronnes Martha Gij zoo teeder en zoo verwend... en zulk een harden zulk een bitteren arbeid... Wat zou ik anders hier doen onderbrak ik. Zoo gij mijn vriend zijt, Doktor, moet gij mij hel pen, om mijn voornemen uit te voeren... Stel mij aan vrouw Simoa als vrijwillige ziekenverpleeg ster voor en neem mij mede... uit barmhartigheid, neem mij mede 1 Welaan, uw wil geschiedde 1 Daar is die dappere vrouw... Kom 1 Wanneer Dr Bresser mij bij vrouw Simon ge leid en mij aan deze als ziekenverpleegster voorge steld had, knikte hij even met het hoofd en wende zich dan aanstonds van mij af om een bevel te ge ven. In Amerika zijn er standvastig moei lijkheden,zelfs groote gevechten tusschen BHnken en Zwarten. Onlangs predikte een Dominee dat hij hoegenaamd geen kwaad zag dat blank met zwart trouwde. Slecht is het hem bekomen. Hij is kort nadien door acht gemaskerde mannen ontvoerd naar een groot bosch. Daar zijn hem zijn kleederen afgerukt, is hij gegeeseld, gansch met teer besmeurd en dan met pluimen bestrooid. Zoo toege- takkeld heeft men hem, met een zak be dekt, terug naar de stad gevoerd en hem afgezet in eene der hoofdstraten. Ta bleau 1 Zooals we verleden week zegden was te verwachten dat de Grieken de Tur ken zouden op de hielen schoppen als deze laatste niet ras genoeg liepen. Dit is er al van gekomen. Tans is de Turk in vollen aftocht ma r de Griek, wijzer ge worden door ondervindig, spreekt al van de vervolging te staken omdat de bevoorrading in die woeste bergstreek zonder wegen, zonder hut of kluis uiterst moeilijk is. Hij aanziet de overwinning als voltooid en acht den Turk tot den minsten tegenstand onbekwaam gezien zijn verlies van een ontzaggelijke hoe veelheid materiaal en ook van 60.000 man aan dooden, gekwetsten en gevan genen. Dat de overwinning zoo volle dig is als de Griek het wil doen geloo- ven valt te betwijfelen ofschoon zij in alle geval gewichtig is. Zelfs wordt er gemeld dat de Engelsche krijgsgevange nen uit Angora verwijderd worden het geen een begin van ontruiming dier stad zou doen veronderstellen. De Turken van hunnen kant zeggen dat zij ook ver ordeningen maken op andere punten van het front. Maar het valt te zien in welke richting want de Turksche berich ten, heeft de ondervinding ons geleerd lijden dikwijls aan klaarheid maar nog meer aan onwaarheid. Londen en omstreken worden geteis terd door branden, te wijten aan de on- gemcene droogte en buitenspo'iige hitte. Tilford werd voo; al beproefd. Maan dag nacht heeft het vuur een deel der bosschen, de stad omringend, in asch gelegd. Dinsdag morgend konden de zes brigaden pompiers naar hunne ka zerne terugkeeren. Het vuur smeulde echter nog voort. Dinsdag voormiddag ontstond brand in de heidevlakten eveneens rond Til ford. Het vuur liep voort met ongehoor de snelheid,zoodat het in eenige oogen- blikker. een groep huizen bereikte. De bewoners moesten zich bepalen met het redden van hunnen huisraad, hetgeen j met groote moeilijkheden gepaard ging. Al de gewassen rondom de woonsten werden de prooi der vlammen. Na hard nekkige pogingen gelukten 5 brigaden pompiers erin het vernielend element in te dammen. Heel de streek is bedekt met een dikke laag assche en zwart stof. En zoo is het ook in verscheidene andere gewesten. Talrijke personen werden te Londen door een zonneslag getroffen en stuik ten neer om niet meer op te staan. Vol- gens de officieële mededeelingen moet men er niet op rekenen spoedig regen te krijgen. Een groot deel Ruslands wordt getei sterd door eenen schrikkelijken hongers nood, en de ellende wordt er nog ver groot door de cholera welke er rasse uitbreidingen neemt. De geteisterde streek heeft, een bevolking van omtrent 30 millioen inwoners en bestaat dan nog voor 't grootste deel uit landelijke be volking. Deze verlaat woning, have en goed, in groote benden die onderweg alles rooft cn verslindt wat er nog over blijft. Zelfs boomschors wordt opgeëten. In verband met dezen akeligen toestand wordt er weerom een opstand gemeld uit St Petersburg. De menchevisten (ge matigde socialisten) zouden een aan wakkering uitgeplakt hebben om de bolsjevisten omver tn smijten, In Marokko zijn de inboorlingen tegen de Spanjaarden opgestaan. Deze laatste hebben zoo een duchtige neerlaag gele den dat de oppergene|aal, Sylvestre, met zijnen staf het niet hebben willen overleven. Na de ontruiming eener stad door hunne soldaten zijn die moedige officieren, het geweer in de hand, alleen blijven het hoofd bieden aan de aanstor mende benden, waar zij dra onder de ko gels gevallen zijn. De verliezen der Spanjaards alhoewel nog niet gekend, moeten schrikkelijk zijn. Over 7 maanden heeft in China eene vreeselijke aardbeving plaats gegrepen waardoor 180.000 lieden het leven ver loren hebben. Tengevolge der moeielij- ke betrekkingen is het ongeluk nu eerst bekend geworden. imPT-rrr~m^n-rmsbi mum m in im iimninn Vijf minuten later waren wij op reis naar Horo newos. Een boerenwagen diende ons tot vervoer. We zaten op stroo dat wellicht nog bloedig was van de vorige vracht. De soldaat die nevens den voerman zat, hield een lantaarn vast wier schijn dof op onzen weg nederviel. Het eenige wat mij in dezen toestand eene geruststelling was, was de aanwezigheid van Dr Bresser. Ik had mijne hand in de zijne gelegd en zijn an dere arm ondersteunde mij. Leun tegen mij, Baronnes Martha, sprak hij, en zacht, Arm kind Ik leunde mij tegen hem aan zoo goed ik kon, doch welke foltering Loodzwaar vielen mijne oogschelen neder. Een pijnlijk slaapzuchtgevoel pijnigde mij. Met de ongemakkelijkheid van mijnen toesta»d alle ledematen deden mij pijn, met de opgewondenheid mijner zenuwen, was de slaap mij onmogelijk. Gedachten en beelden ondereen ondereen warrelend als koortsdroomen, woelden in mijne hersenen. Het hinderde mij echter niet daarbij ook het gesprek te vernemen dat mijne reisgenooten halfluid met e'kander voerden... Een deel van het verslagen leger vluchtte naar Königgratz, vertelde Dt Bresser. De vesting echter was afgesloten en van op de wallen werd er op de vluchtelingen geschoten, namelijk op de Saksers, die men in de deemstering voor Pruisen hield. Honderden stortten zich in de grachten der vestingen en verdronken. Het moet ontzettend zijn te Horonewos, sprak vrouw Simon... Alles is verlaten door de bewoners, dorp en kasteel. Alle plaatsen zijn instorten» gereed en toch zijn ze nog met hulpelooze gekwet sten vervuld I... Hoe van pas zal onze troost voor oaze ongelukkigen zijn... en toch, we zijn te weinig, veel te weinig in getal. En de geneeskundige hulp is er Ook weinig, antwoordde Dr Bresser. Wat ik in deze laatste dagen, sedert den slag van Königratz, in treurig- Op aanvraag van vele leden zal den bond zakken aankoopen. Nieuwe graan zakken, dubbel geweven, wegende 1 kil aan den prijs van 3 oo fr. 't stuk. Kleine bloemzakken en andere (occasie zakken) zullen ook op aanvraag gekocht worden deze zijn geschikt voor aard- appelzakken, prijs 0,70 tot 1,00 fr. Rijstbalen, zware juten, voor graan (70 a 80 kilos in een zak) zaad aardap pelzakken (occasiezakken) 1,25 tot 1,75 fr. Men kan inschrijven. Van deze zakken is een staal in het magazijn. Aalst te zien. voor. Alle dagen te bekomen in den middag van 7 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken qeno- men). (Zonder zakken). Maïs (nieuwe) ^,00 V tf Zemelen 47,00 Kriel 57,00 Bloem 108,50 Haver (w. Canada) 69,00 Gebroken Rijst Blauwe aluin de kilo. (vw.~) Brusse< Lijnzaad 1,25 Met zakken inbegrepen Extra lijnmeel 87,00 Cocoskoek "TfiüSO Vo Arachidekoek 80,00 De 1 te Wei fotari verkoo Een begrijp righedt voeder ovens, planter hectc De verschi Ht^)Vj]ngebr verkoo Zitdag op k lerberi OPEN (verw.) Erb veel he: deraar. in deze aan dit te bec prijs 0| iefheb ïun ge Studie OPEN Maïskoek Maïumod 60.00 60.00- (verw.) (verw.) Witte boor,en.rtp.PQ (vcrw.^ Nitraat 75,00 Ammoniaksulfaat 74,00 Superphosphaat 30,00 Guano 5X5X3 53,00 P. S. De prijzen voor Nitraat en Am moniak gelden voor de hoeveelheid magazijn. Voor de nieuwe aankoop bij geval van regen kan nog niets bepaalt worden. CINQUANTINO-MAIS voor de duiven per 100 kilos genomen 60 fr.met minder als 25 kilos 63 fr. De bijzonderste waren kunnen ook verkregen worden bij Van Brempt, te Moorsel Cuper, te MeldertB. Boel, te Herdcrsem Lo kaal te Wieze Aug. Bogaert, Schoon aarde; Verciuysen. Aygem Regaert, Woubrechtegem Lokaal te Sint Ante- linckx Torrekens, Oultre Em. Cop- pens, HaeltertDe Leenheer, Welle Van den Steen, Denderhautem Van den Bossche, Teralphene De Pril, Leebeke; Alfons Maes, Gysegem Wel- leman Louis, Kerkxken. De open br I L te Hof: Onn 2°) f 2 a. 80 VR Om moeser IMWCBCXK* Studie heid em afschuw heb gezien, overtreft alle begrip pen. Ge moet u op het ergste voorbereiden, vrou» Slmon. Ik heb langjarige ervaring en moed. Hot grooter de ellende is, des te hooger stijgt mijne wilskracht. Doktor, onderbrak vrouw Simon,zie toch ginds dien vlammenschijn aan den gezichteinder... voor zeker een brandend dorp Ik opende de oogen en zag den rooden schijn. Neen, zei Dr Bresser, het is de opkomende maan. De wagen maakte plotselings eenen draai om eenen hoek der straat. Hier zijn w'er dat is Horonewos, hoorde ik den doctcr zeggen en hij beval den koetsier stil te houden. Wat beginnen wij met de dame klocj ;en, grc vrouw Simon. Die zal ons veeleer eene hindernis 3eb. d( zijn dan eene hulp. Ik rechte mij op. - Neen, neen, sprak ik, ik gevoel mij thans zeer wei- Wij bevonden ons te midden der plaats voorde poorten van een kasteel. Hier zullen we eerst eens zien wat er te doen is, sprak de doktor. Daar dit slot door zijne bewc ners verlaten is, moet het van den kelder tot op den zolder met gewonden gevuld zijn. Wij stegen af en ik kon me ternauwernood op Koop mijne voeten staande houden, doch ik spandt loschj mijne uiterste krachten in, om dit niet te doen be merken. Voorwaarts zei vrouw Simon. Hebben wij heel onzen boedel mede Wat ik medebreng, zal deze lieden laving brengen Ook in mijn koffertje bevinden zich verster kingsmiddelen en verbandgerief, sprak ik. ('t Vervolgt). G Koo] Oud-Si B, deel Pieter 1 Kooj groot 1 Gebr. c Koo] groot 1 Gebr.- t Kooi groot 1 Gebrui Kooj jroot 1 Gebr. c Kooj groot 1 Gebr. c Kooj groot 3 door h< Kooj groot 1 en 3411 Kooj groot 4 341b. C Kooj en, gr< 41a er opper Kooj Kooj :e Oor aren N. 1 ieer At :n de h ichock; folder rven d ir 564. Koop Vens, gi Dr 564. Koop lout, g« '4 ca., en Alfc inckx

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2